JUDr. Marcela Smutná - strana 46

Zaměstnanec měl v roce 2006 nárok na 20 dnů dovolené, od 9. 6. 2006 je však práce neschopný až do současnosti. V 5/2006 neomluveně zameškal 1 pracovní den. O kolik dnů se dovolená s ohledem na nemoc a neomluvenou absenci bude krátit?
Vydáno: 03. 07. 2007
Jak budeme odměňovat ředitele obecně prospěšné společnosti? Může být normálním zaměstnancem a mít mzdu ze závislé činnosti?
Vydáno: 03. 07. 2007
Ráda bych se informovala na správnost postupu při následujícím výpočtu mzdy: Jedná se o zaměstnance, který nastoupil do zaměstnání 9. 5. 2007 - do té doby byl zcela bez příjmů a bez registrace na úřadu práce. Zaměstnanec podle pracovní smlouvy je zaměstnán na 1/2 úvazek a základní plat 4 000 Kč. Fond pracovní doby zahrnuje svátky (za květen 21+2, tj. 92 hodin). Odpracoval v 5/07 17 pracovních dní (tj. 68 hodin). Průměrný výdělek: 4 000/23 = 173,92 Kč/den, tj. 173,92/4 = 43,48 Kč/hodina Hrubý výdělek činí tedy 173,92 x 17 = 2 957 Kč Ale program uvedl další částku do hrubé mzdy - jako dopočet hodin do minimální mzdy - ve výši 869 Kč. Celkovou hrubou mzdu mi tedy program vyčíslil na 3 826 Kč? Podle mého výpočtu by tato částka měla činit 1 043 Kč. Prosím, o posouzení vypočtené částky, dopočtu hodin, a stanovení postupu výpočtu. Dále bych se chtěla informovat ohledně odvodu zdravotního pojištění za tohoto pracovníka. Stanovili jsme poměrnou část minimálního vyměřovacího základu, tj. (23/31) x 8 000 = 5 936 Kč a z toho odvod 13,5 % tj. 802 Kč Může se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnout písemně, že poměrnou část odvodu do minimálního vyměřovacího základu bude hradit zaměstnavatel? Zaměstnanec si samozřejmě odvede z hrubého výdělku. Poslední otázka je na správnost výpočtu dovolené pro tohoto zaměstnance. Samozřejmě v případě, že odpracuje příslušný počet dní, aby mu vznikl nárok na řádnou dovolenou. Výpočet: (28/12) x 7 = 16,5 dne?
Vydáno: 02. 07. 2007
Vychovatelka školní družiny na speciální základní škole, má pracovní smlouvu na dobu určitou do 30. 6. 2010. Nastupovala jako nekvalifikovaná, proto má v pracovní smlouvě podmínku doplnit si potřebné vzdělání. V únoru roku 2007 studium úspěšně dokončila, kvalifikační požadavky pro výkon práce vychovatelky nyní tedy splňuje. Má právo na změnu pracovní smlouvy na dobu neurčitou?
Vydáno: 19. 06. 2007
Jsem ředitelka mateřské školy. Krátí se mi příplatek za vedení v době čerpání dovolené popř. krátkodobé nemoci?
Vydáno: 19. 06. 2007
Se svými zaměstnanci jsem uzavřela dohodu, o jiném místě výkonu práce - výkon práce stanoven od - do. Tento výkon práce je na odpovědnost zaměstnavatele a na jeho náklady. Jsem povinna proplácet zaměstnancům náklady spojené s dohodou, nebo se těchto nákladů zaměstnanec může vzdát a nepožadovat jejich proplacení?
Vydáno: 19. 06. 2007
Zaměstnanec je placen hodinovou mzdou, 8 hodinová pracovní doba je rozložena pravidelně na pondělí až pátek. Na všední den připadne svátek. Zaměstnanec se dohodl se zaměstnavatelem na mimořádné práci ve svátek. Jedná se v tomto případě o práci přesčas? Podle mého názoru mají nárok pouze na mzdu za odpracovanou směnu a náhradní volno (popř. po dohodě 100% příplatek) a náhrada za svátek se jim neproplácí. Proti svátku připadajícím např. na sobotu jsou však značně znevýhodněni - v tomto případě jim náleží dosažená mzda + příplatek za práci přesčas + příplatek za sobotu a neděli + náhradní volno (popř. 100% příplatek za svátek). Vzhledem k tomu, že v tomto případě jde skutečně o dost velký rozdíl, zaměstnanci se ohrazují, že ve všední den šlo o práci přesčas a že jim náleží i příplatek za práci přesčas.
Vydáno: 07. 06. 2007
Všichni zaměstnanci naší firmy mají uzavřené pracovní smlouvy s pracovní dobou 37,5 hod/5 dní týdně, ať pracují v dvousměnném nebo jednosměnném provozu. Nyní přišel německý majitel s požadavkem, aby určení vedoucí pracovníci (cca 5), měli týdenní pracovní úvazek 40 hodin. Stanovenou týdenní pracovní dobu dle ZP § 79 tím nepřekročíme, úpravu pracovního úvazku bychom řešili dodatkem pracovní smlouvy, asi by bylo nutné nahlásit změnu úvazku na OSSZ (uvádí se na přihlášce). Prosím o posouzení, zda bychom tímto neporušili nějaký předpis, popř. to nebylo považováno za diskriminaci. Předpokládám, že v pracovní smlouvě lze dohodnout vše, co zákon nezakazuje.
Vydáno: 07. 06. 2007
Je možno uzavřít ve vlastní firmě dohodu o provedení práce a) se společníkem s. r. o, který jinak pro společnost nepracuje, b) s jednatelem společnosti na jiný druh práce než je práce jednatele (např. jednorázové mytí oken), c) s vlastním zaměstnancem na práci, která není součástí hlavního pracovního poměru (např. sekání dřeva na otop kanceláře)? Je možno k dohodě o provedení práce sjednat jako další ujednání náhradu cestovních výloh např. za použití soukromého vozidla pro práce uvedené v dohodě?
Vydáno: 06. 06. 2007
Jsme příspěvková organizace (SOU zřizované Krajským úřadem) a potřebujeme uzavřít pracovní poměr na funkci domovníka v naší tělocvičně, který má na starosti i zpřístupnění tělocvičny při různých sportovních (i víkendových) akcích. Nevíme, jak stanovit v pracovní smlouvě rozvržení pracovní doby, protože u této funkce záleží na objednání tělocvičny a tyto objednávky lze i zrušit a to 1 den předem. Velice těžko se zde dá naplánovat a rozvrhnout pracovní doba.
Vydáno: 06. 06. 2007
Za jakých podmínek lze zařadit nepedagogického zaměstnance (provozní) - hospodářka a zároveň ekonomka do 10. platové třídy, má-li úplné středoškolské vzdělání s maturitou? Musí si doplnit vzdělání nebo začít studium, splňuje-li praxi v oboru nad 15 let a 50 let věku. Za nesplněné vzdělání má odpočet praxe 3 roky.
Vydáno: 23. 05. 2007
Jsme společnost s ručením omezeným a provádíme montážní práce v tuzemsku i v zahraničí. 1) V § 172 zákoníku práce je uvedeno: bylo-li sjednáno místo výkonu práce, popřípadě i pravidelné pracoviště mimo území České republiky, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci za dny cesty z České republiky do místa výkonu práce nebo pravidelného pracoviště a zpět cestovní náhrady jako při zahraniční pracovní cestě. Je možno v případě sjednání místa výkonu práce (pravidelného pracoviště) mimo území ČR poskytnout zaměstnanci a) buď \"pouze\" cestovné do zahraničí a zpět do ČR, b) nebo kromě cestovného do zahraničí a zpět do ČR i diety a kapesné za dobu pobytu v zahraničí? 2) Má vliv doba trvání zahraniční pracovní cesty (např. 1 rok) na daň z příjmů fyzických osob - tzn., zda zaměstnanec platí zálohy na daň z příjmů fyzických osob v ČR, nebo též v zahraničí?
Vydáno: 23. 05. 2007
Je rozdíl mezi pojmem odměna jednatele a mzda jednatele? Jednatel pracuje pro společnost a za práci je odměňován. Hrubá mzda podléhá sociálnímu i zdravotnímu pojištění. Předpokládám, že je taková mzda daňovým nákladem. Pracovní smlouvu však jednatel nemá, ale dává na VZP a ČSSZ prohlášení o tom, že pracuje pro společnost. Jaké výdaje jsou daňově neúčinné u jednatele, který je též společníkem a u jednatele, který společníkem není a vykonává jen práci pro společnost jako zaměstnanec?
Vydáno: 23. 05. 2007
Poskytuje se zaměstnanci s měsíční mzdou, kterému odpadla směna z důvodu svátku, který připadl na jeho obvyklý pracovní den, náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku? Pokud má zaměstnanec uzavřenou pracovní smlouvu např. od 1. 5. 2007 s počátkem výkonu práce od 2. 5. 2007, má nárok na proplacení tohoto svátku? Jakým způsobem se stanoví vyměřovací základ pro odvod sociálního a zdravotního pojistného? U zaměstnanců s hodinovou mzdou? U zaměstnanců s měsíční mzdou?
Vydáno: 21. 05. 2007
Jsme právnická osoba, nejsme plátci DPH a obědy pro nás zajišťuje jiná právnická osoba. Podle § 5 vyhlášky č. 84/2005 Sb., o závodním stravování, má zaměstnanec nárok na oběd za sníženou cenu, pokud mu během směny nevznikne nárok na stravné podle § 176 odst. 1 písm. a) zákoníku práce (při trvání pracovní cesty 5-12 hod.). Žádám o výklad tohoto ustanovení u učitelů, kteří mají stanovenou pracovní dobu od 7.45 do 16.15 hod. Jejich přítomnost na pracovišti se pak řídí rozvrhem hodin. Příklad: Učitel vyjíždí na seminář ve 12 hodin. Seminář trvá od 13 hod. do 17 hod. Domů přijede zaměstnanec v 18 hod. Lze v rozvrhu hodin na uvedený týden započítat seminář do směny (v rámci dalších prací souvisejících s vyučováním)? Pak by nárok na oběd nebyl, protože by během směny vznikl nárok na stravné při pracovní cestě? V případě, že toto nelze, směna by skončila v 16.15 hod., vznikl by nárok na oběd i na stravné a čas po 16.15 hod. by byl přesčasem?
Vydáno: 16. 05. 2007
Odvádí zaměstnavatel u dohody o pracovní činnosti za zaměstnance sociální a zdravotní pojištění a v jaké výši?
Vydáno: 16. 05. 2007
Pro neziskovou organizaci zdarma pracují dobrovolní pracovníci. V případě, že práce byla vykonána mimo místo trvalého bydliště dobrovolníka, nezisková organizace s ním uzavřela dohodu o provedení práce, s tím, že práce byla vykonána zdarma a dobrovolník měl nárok jen na úhradu cestovních nákladů (jízdné a ubytování). Je tento způsob možný i od 1. 1. 2007, nebo je vhodnější poskytovat cestovní náhrady pracovníkům jiným způsobem tak, aby to pro dobrovolníky nemělo žádné daňové dopady?
Vydáno: 16. 05. 2007
Jde o zaměstnance, který pracuje dlouhodobě v zahraničí, tam onemocní. Vzhledem k zdravotnímu stavu nemůže být hned převezen do ČR, je nějakou dobu v nemocnici a pak v domácím ošetřování v zahraničí. Náleží mu za tuto dobu stravné? My si myslíme, že ne, i když je pořád v zahraničí. V ČR má nárok na nemocenskou.
Vydáno: 10. 05. 2007
Je možné zaměstnat cizince, který má již hlavní pracovní poměr, na dohodu o provedení práce? O této možnosti se zmínila pracovnice úřadu práce hlavního města Prahy. Uchazeč má na území ČR pouze dlouhodobý pobyt (vízum VC § 61), proto si vyžádal na úřadu práce povolení k zaměstnání u firmy, která mu k povolení vyhotovila potvrzení, že s ním hodlá uzavřít pracovní poměr. Z tohoto pracovního poměru předpokládám, že je odváděno zdravotní a sociální pojištění (i když uchazeč kartu zdravotního pojištění údajně nemá). Společnost s ručením omezeným má zájem zaměstnat tohoto uchazeče (nejde o totožný druh práce) a rovněž mu dle zákona č. 435/2004 Sb. § 91 vystavila potvrzení o budoucím zaměstnání. Bude moci tento uchazeč pracovat na dohodu o provedení práce, tzn. bez odvodů sociálního a zdravotního pojištění?
Vydáno: 10. 05. 2007
Jsme akciová společnost, plátci DPH, vedeme účetnictví a zaměstnancům proplácíme mzdu dle zákona o mzdě. Zaměstnáváme zaměstnance v nepřetržitém provozu. Mají 11 hod. pracovní dobu a pracují vždy 4 dny v týdnu (dva dny od 6 hod. do 18 hod. a dva dny od 18 hod. do 6 hod.) a další 4 dny mají volno. V době svého pracovního klidu někdy musí jít zastupovat. Jakou náhradou mzdy máme proplácet tyto dny volna? Někdy vyjdou na sobotu a neděli někdy nikoli. Náhradní volno si nikdy nevybírají. Je brán den pracovního klidu na rovinu sobotě a neděli nebo nikoli?
Vydáno: 05. 04. 2007