Ing. Zdeňka Hušáková - strana 24

Potřebovala bych poradit, zda jde o režim přenesení daňové povinnosti u izolace a oplechování potrubí v mlékárně (zde se jedná o technologické zařízení) a u tepelných izolaci potrubí v chemickém průmyslu?
Vydáno: 28. 02. 2012
Naše spol. s r. o., plátce DPH dováží jinému plátci na Slovensko zboží. Na faktuře je rozepsáno zvlášť zboží a zvlášť doprava. Toto plnění vykazujeme na řádku 20 přiznání k DPH a součastně v souhrnném hlášení uvádíme kód 0. Je tento postup správný nebo má být doprava z této faktury uvedena jako služba na řádku 21 a v souhrnném hlášení pod kódem 3? Jak se vykazování změní, pokud toto zboží na Slovensku namontujeme a na faktuře bude zvlášť zboží, zvlášť doprava a zvlášť montáž?
Vydáno: 28. 02. 2012
Jsem plátce DPH, právnická osoba. Dohodl jsem se s jinou firmou, že jim budu zapůjčovat podle potřeby své zaměstnance, kteří budou pracovat pro tuto firmu. Nevím, jestli tyto zaměstnance mám fakturovat jako službu nebo jako refundaci mezd. Jak by to potom bylo v obou případech s DPH?
Vydáno: 28. 02. 2012
Uzavřeli jsme s leasingovou společností leasingovou smlouvu na pořízení osobního auta. Smlouva byla uzavřena v 4/2005, řádně byla ukončena v 4/2008, došlo k odkoupení osobního automobilu. Ve splátkovém kalendáři není vyčíslena DPH ani z hodnoty automobilu ani z finanční činnosti. Nikde není ani uvedeno, že by se jednalo o zvláštní režim dle § 90 ZDPH. Při odkoupení nebylo DPH na dokladu také uvedeno. V té době nebyla možnost odečítat DPH z osobního automobilu, ani z finanční činnosti jsme si nic neodečetli z výše uvedených důvodů. Z TP jsem zjistila, že automobil byl poprvé registrován v ČR v 4/2005, dovezen z Itálie, kde bylo poprvé registrován v r. 1998. Automobil budeme prodávat. Bude prodej podléhat DPH? Je nutné znát, v jakých daňových režimech probíhaly prodeje před naším nákupem? Nebo stačí pro účely zdanění, že do 31. 3. 2009 nebyl nárok na odpočet, auto bylo pořízeno bez odpočtu, tudíž prodej nebude podléhat DPH (ani kdyby bylo ve zvláštním režimu)?
Vydáno: 24. 02. 2012
Jsme a.s., účetní jednotka, v účetnictví aktivujeme DHM vytvořený vlastní činností. V souladu s účetními předpisy tento DHM oceňujeme vlastními náklady (tj. přímé náklady a část výrobní režie). ZDPH pak stanoví v § 4/3/e, že dlouhodobým majetkem pro účely DPH se rozumí i majetek vytvořený vlastní činností. Máme plný nárok na odpočet, režim § 76 tedy nepoužíváme a nevztahuje se na nás ani \\\"samozdanění\\\" u takto vytvořeného majetku. Jak mám ovšem vykázat pořízení tohoto majetku v DAP k DPH ř. 47, když kvantifikovat nárok na odpočet u takto pořízeného majetku přesně prakticky nelze, protože u celé řady vlastních nákladů jsou nezjistitelné nebo vůbec nejsou předmětem DPH (např. materiálové náklady skladové výdejky oceněné váženým arit.průměrem, mzdové náklady, přirážkovou metodou započítaná režie apod.). Je nutné tento majetek pro účely úpravy odpočtu v DPH v ř. 47 vykazovat? A když ano, jak vyčíslit DPH?
Vydáno: 24. 02. 2012
  • Článek
Kalendářní rok 2012 dnem 1. 1. zavádí nové povinnosti a zákonem vymezená nová pravidla v uplatnění DPH v oblasti stavebnictví, kdy nabývá účinnosti § 92e zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“). Tato nová právní úprava vztahující se ke stavebnictví byla do zákona o DPH zakotvena zákonem č. 47/2010 Sb. V tomto článku se budeme tudíž zabývat zejména tímto novým ustanovením zákona a dále dalšími ustanoveními zákona vztahujícími se k dané problematice.
Vydáno: 19. 12. 2011