Ing. Ivana Pilařová - strana 88

Zaměstnanec utrpěl pracovní úraz, při kontrole pojišťovna Kooperativa (zákonné pojištění zam.) konstatovala, že vina je na naší straně z důvodu nezajištění dostatečných bezpečnostních opatření. Nyní nám VZP přeúčtovala náhradu škody - náklady spojené s ošetřením zaměstnance - mohu tyto náklady zaúčtovat na 548 jako daňově uznatelný náklad?
Vydáno: 05. 11. 2007
Podnikatel si zahrnul do obchodního majetku dům. Dům si v minulosti postavil svépomocí, v roce 2006 si jej nechal ohodnotit znalcem a vložil je do obchodního majetku a začal v něm podnikat. Lze v tomto případě uplatnit 10% navýšení odpisu, když je prvním vlastníkem objektu a doposud nebyl k podnikání používán?
Vydáno: 26. 10. 2007
Můj dotaz se týká fyzické osoby, která měla na 2 roky přerušené živnostenské podnikání a v tomto roce opět zahajuje činnost. V předchozím období (před přerušením živnosti), účtovala v soustavě podvojného účetnictví. Pokud v současnosti začne znovu podnikat, musí účtovat znovu podvojně a navázat na rozvahu předchozích období (má z minulých let pohledávky a závazky), nebo může začít vést pouze daňovou evidenci příjmů a výdajů? Co by to pro ni znamenalo z pohledu daně z příjmů?
Vydáno: 26. 10. 2007
Společnost s ručením omezeným zaplatila slovenské firmě v SKK souhrn faktur. Na jejich straně však došlo k chybnému napárování a firmy se dohodly tak, že tato stejná částka v SKK přišla v následujícím měsíci firmě zpět na účet. Vlivem různých kurzů banky však částka v Kč, která se vrátila, je nižší. Mohu tento rozdíl zaúčtovat jako kurzovou ztrátu?
Vydáno: 22. 10. 2007
Jsme společnost s ručením omezeným, zabýváme se vývojem a výrobou elektronických zařízení, vedeme účetnictví a jsme plátci DPH. Máme na skladě od roku 2003 - 4 ks výrobků (v celkové hodnotě 15 000 Kč), které jsou v dnešní době morálně zastaralé a tudíž neprodejné. Proto jsme je rozebrali a část součástek můžeme použít pro další výrobu. Jsou tyto součástky daňově uznatelné (výrobky máme vedeny na účtu 123), převodem na spotřebu materiálu 501? A zbytek součástek, které nepoužijeme, protože při rozebírání výrobku byli částečně zničeny, jak je mohu zaúčtovat?
Vydáno: 22. 10. 2007
Společnost s ručením omezeným (A) má závazek za firmou B (taky společnost s ručením omezeným). Firma B prodá svoji pohledávku fyzické osobě (C) v ceně závazku. Má toto zaúčtování dopad na daň z příjmů u firmy C? Můžete účetní operace ukázat u jednotlivých firem. Můžete účetní operace ukázat u jednotlivých firem, pokud se bude jednat o nižší kupní cenu. Výnos bude součástí základu daně. Odpis pohledávky je daňově neúčinný?
Vydáno: 02. 10. 2007
Jsme společnost s ručením omezeným se zahraniční účastí, plátce DPH, vedeme účetnictví. Dne 8. 1. 2007 došlo k převodu obchodního podílu odstupujícího společníka na nového nabyvatele. Dne 6. 3. 2007 rozhodla valná hromada v novém složení, o výplatě dividend za rok 2006 tak, že odstoupený společník nedostal nic a příslušný podíl dividend dostal nový nabyvatel. Odstoupený společník nemá námitky, neboť takové uspořádání si s novým nabyvatelem dohodli a újma na dividendách mu byla kompenzována vyšší kupní cenou obchodního podílu. Může však být dividenda za 2006 přiznána subjektu, který v tomto roce vůbec nebyl společníkem? Pokud ne, co se zápisem z valné hromady, kde se o dividendě rozhodlo? Byla pak výplata dividendy novému nabyvateli dar? Jak nejlépe postupovat?
Vydáno: 14. 09. 2007
V bankovním výpise jsem měla zaúčtovat platbu kartou za zdravotní péči při a po porodu jednatelky firmy. Lze tento nadstandard zahrnout nějakým způsobem do nákladů firmy? Jednatelka měla příjem ze závislé činnosti, nyní je na mateřské dovolené.
Vydáno: 10. 08. 2007
V roce 2006 jsme vytvořili daňové i účetní položky k nepromlčeným zahraničním pohledávkám. OP byly přepočítány kurzem k 31. 12. 2006. V roce 2007 jsme se rozhodli tyto OP zrušit a pohledávky odepsat. OP jsme zrušili stejným kurzem s jakým byly vytvořeny tedy 31. 12. 2006 (kurzové rozdíly nevznikly). Nevíme, s jakým kurzem odepsat pohledávky. Odepíšeme-li pohledávky aktuálním kurzem, nebude se hodnota odepsané pohledávky rovnat hodnotě rozpuštěné OP, vzniknou kurzové rozdíly. Odepíšeme-li pohledávky s kurzem rovnajícím se OP, bude se hodnota odepsané pohledávky rovnat hodnotě rozpuštěné OP, vzniknou kurzové rozdíly. Odepíšeme-li pohledávky s kurzem jejich vytvoření, nebude se hodnota odepsané pohledávky rovnat hodnotě rozpuštěné OP, nevzniknou kurzové rozdíly. Jaký kurz je správný?
Vydáno: 10. 08. 2007
Společnost s ručením omezeným, plátce DPH. Jedna společnost s ručením omezeným bude půjčovat druhé společnosti s ručením omezeným peníze. Obě společnosti s ručením omezeným mají stejné společníky a jednatele, pouze každá provádí jinou činnost. Po projití příspěvků na různých diskuzích, prosím o ujištění ... musím úročit 140% diskontní sazby nebo mohu využít § 658 ObčZ a půjčku neúročit? Pokud bych neúročila, budete to mít nějaké daňové dopad pro obě společnosti s ručením omezeným? Musí být smlouva o půjčce písemná? V praxi se mi běžně stává, že pokud nám nestačí finance, tak nám některý ze společníků peníze poskytne, jindy když on potřebuje např. určitou měnu, tak si jí z účtů společnosti stáhne. Všechny finanční převody v průběhu roku jsou na konci účetního období vyrovnány. Bylo nám porazeno, že se jedná o bezúročné půjčky ... ale na diskuzích jsem se dočetla, že v případě že půjčuje s. r. o. společníkovi, který je zároveň jednatelem, nelze, aby půjčka byla bezúročná a i kdyby byla bezúročná, že se musí účtovat o úrocích přestože nebudou uhrazeny?
Vydáno: 10. 08. 2007
Jsme společnost s ručením omezeným a jednatel používá firemní vozidlo k soukromým účelům a vykazuje měsíčně ujeté kilometry, jak se účtuje?
Vydáno: 03. 08. 2007
Fyzická osoba zapsaná v OR, účtuje. Závěrku sestavuje daňový poradce. Na řádku 10 přiznání je HV před zdaněním, daň je vypočtena správně. Výsledovku poradce ale sestavil tak, že do řádku \\\"výsledek hospodaření za účetní období\\\" i do řádku \\\"výsledek hospodaření před zdaněním\\\" uvedl výsledek hospodaření po zdanění, daň z příjmů do výsledovky nevykázal. Tvrdí, že daň z příjmů fyzické osoby je její soukromá věc a že pokud by byla ve výsledovce vykázána, účetnictví by věrně nezobrazilo skutečnost, protože FO má i závislou činnost a dělí příjmy a výdaje i na spolupracující manželku. Tento způsob mu údajně odsouhlasil i některý auditor. Já se domnívám, že ve výsledovce má být daň z příjmů uvedena ve výši, která je očistěná od závislé činnosti ve výši zaplacených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti.
Vydáno: 02. 08. 2007
Jsou společnosti A a B (obě s. r. o.) osobami spojenými dle Obchodního zákoníku, pokud jeden člověk-fyzická osoba je: 1) ve společnosti A - jediným společníkem (100% obchodní podíl) a jediným jednatelem, 2) ve společnosti B - jedním ze dvou jednatelů a jedním z pěti společníků s 20% obchodním podílem. Jedná se o to, jestli společnosti A a B musí při vzájemných obchodních vztazích dodržovat ceny obvyklé dle zákona o daních z příjmů § 23 odst. 7.
Vydáno: 19. 07. 2007
Firma s ručením omezeným zapůjčila zaměstnanci firemní vozidlo k soukromé cestě na dovolenou. Pořizovací cena automobilu 350 000 Kč. Se zaměstnancem sepsala smlouvu o výpůjčce na 1 týden. Cenu určila ve výši 3 500 Kč. Benzin v hodnotě 1 500 Kč tankoval na firemní CCS. Provedli jsme zaúčtování: výpůjčné 3 500 Kč na MD 211/D 648, benzin 1 500 Kč na MD 501 daňové náklady. Je možné takto postupovat?
Vydáno: 19. 07. 2007
V jedné z vašich publikací jsem si přečetla, že pokud zaměstnavatel uplatnil odpočet DPH při pořízení automobilu, je nutné odvést DPH na výstupu z onoho přidanění 1% zaměstnanci. Pokud je tato informace pravdivá, prosím o návod jak tento případ účetně zachytit. Na co všechno se má pamatovat, pokud vozidlo zakoupené na leasing s možností odpočtu DPH chci poskytnout svému zaměstnanci i k soukromému použití?
Vydáno: 18. 07. 2007
Jak postupovat při podání listin do \"Sbírky\". Soudy je prý přijímají pouze elektronicky. Nemáme zkušenosti. Prosím o odkaz na literaturu či pokyn, kde se dočtu podrobnosti. Jaké listiny posílá s. r. o., které nemá povinnost auditu a kam všude je kromě finančního úřadu posílá?
Vydáno: 18. 07. 2007
Fyzická osoba vlastní květinářství, vede daňovou evidenci a je plátcem DPH. Jak se účtují v daňové evidenci výdaje, když se jedná o prodej živých květin, které nevydrží a některé se musejí vyhodit? Může si podnikatel uplatnit výdaje i za tyto neprodejné a vyhozené květiny? Jak je to s DPH u těchto pro prodej nepoužitelných květin? Může se DPH uplatnit? Žádám o konkrétní vysvětlení na konkrétním příkladě.
Vydáno: 19. 06. 2007
Jsme obchodní společnost (společnost s ručením omezeným) a společníci uvažují o vyplacení podílů na zisku. Jak se má správně postupovat při schvalování a vyplácení podílů na zisku za více účetních období? Jedná se o finanční prostředky na účtu nerozdělený zisk minulých let.
Vydáno: 19. 06. 2007
Jak postupovat u převodu LS od jednatele s. r. o. na s. r. o.? LS je na osobní automobil, celková suma splátek 1 385 524,70 Kč, akontace 450 000 Kč, zůstatková cena 1 000 Kč, celkem k úhradě 1 836 524,70 Kč, smlouva byla podepsána 5. 4. 2005, akontace uhrazena a uhrazeno 22 splátek. Převod na s. r. o. 5. 2. 2007. S. r. o. zaplatí jednateli zůstatek akontace 175 000 Kč a doplatí leasingové společnosti 14 splátek. Náklady za 14 měsíců celkem 711 986,30 Kč, náklady na měsíc 50856,16. Jelikož je cena osobního automobilu vyšší než 1 500 000 Kč bude měsíční daňový náklad pouze 41 666,70 a zbytek nedaňový náklad?
Vydáno: 06. 06. 2007
Rádi bychom poskytli našemu zaměstnanci byt, v kterém byla dřív část naší kanceláře. Tyto prostory jsou v nájemní smlouvě uvedeny jako nebytové. Je možné dále platit pronájem těchto prostor, ale s tím, že by zaměstnanec zde bydlel, jelikož trvalé bydliště má mimo Prahu, kde je sídlo naší společnosti. Dle § 24 odst. 2 ZDP jsou daňově uznatelné náklady s výjimkou ubytování v rodinném domě nebo bytě, a to maximálně do výše 3 500 Kč měsíčně. Tzn., že výše nákladů přesahující tuto částku je daňově neuznatelná a pro zaměstnance se tedy i jedná o příjem, který není osvobozeným příjmem? Jak to účetně a daňově řeší velké firmy, které pronajímají svým zahraničním manažerům celý dům, jsou to všechno neuznatelné náklady a pro zaměstnance zdanitelné příjmy? Možný příspěvek 3 500 Kč na ubytování v Praze je velmi nízký a ještě se nesmí jednat o ubytování v bytě či rodinném domě. Je tím tedy myšlena ubytovna?
Vydáno: 06. 06. 2007