RNDr. Libor Fiala - strana 23

Česká firma - A, plátce DPH, zadala naší firmě - B, plátci DPH zakázku na opravu strojů pro slovenského zákazníka - S (nejspíš též plátce DPH). My bychom byli subdodavatel. Stroje byly dovezeny ze Slovenska do naší firmy-B v ČR, kde budou opraveny a poté zaslány zákazníkovi na Slovensko. Faktura na opravu bude vystavena na českou firmu - A a předpokládám, že bude účtována s DPH, nejsem si však jista u dopravy strojů zpět na Slovensko, kterou bychom zajistili prostřednictvím české přepravní firmy a poté přeúčtovali zákazníkovi, zda účtovat s daní nebo ne a jestli je nutno vykazovat v souhrnném hlášení. A pokud by naše firma musela zajistit nějaké vícepráce přímo na Slovensku, jak by se účtovalo - s DPH nebo bez?
Vydáno: 01. 03. 2010
Klient má Živnostenský list jako hudebník. Kapela, ve které hraje má 4 hudebníky.Odběratelé se dožadují toho, aby s nimi uzavřel smlouvu jen jeden z daného orchestru, k čemuž se zavázal můj klient. Příjem vykazovaný v ZD za celý orchestr (dle smlouvy) je účtován v § 7 ZDP a stejně tak je účtováno o výdajích, mezi nimiž jsou převážně částky vydané dalším 3 hudebníkům z orchestru. Klientovi vedeme daňovou evidenci. Bylo by možno, pokud by klient přešel z daňové evidence na účetnictví, aby byly příjmy přijaté za ostatní členy orchestru a následně výdaje těmto ostatním členům orchestru, účtovány v třídě 3 tedy jako závazky a jejich vyrovnání? Pokud ano, mohl by se podnikatel rozhodnout pro výdaje paušálem, i když by vedl nadále pro svou kontrolu účetnictví?
Vydáno: 10. 02. 2010
Byla jsem požádána novým klientem o rekonstrukci účetnictví minulých let. Předpokládám, že bych výsledkově mohla situaci řešit podáním dodatečného daňového přiznání. Jelikož firma nemá od minulého účetního k dispozici inventuru účtů jednotlivých let, mám obavu, že se nesejdu s povinnými výkazy. Slyšela jsem, že je možno otevřít uzavřené účetnictví a vzniklé rozdíly doúčtovat. Pokud je to pravda, budu provádět doúčtování v každém jednotlivém roce k 31. 12. a tím měnit výkazy jednotlivých let nebo bych měla opravit veškeré účetní případy v neuzavřeném roce 2009, kdy jsem firmu převzala. S tím souvisí i otázka, zda při podání dodatečného daňového přiznání podávám na FÚ i nové výkazy.
Vydáno: 10. 02. 2010
Naše firma, s. r. o., plátce, má v pronájmu sklad se dvorem. Pronajímatel je fyzická osoba, účetní jednotka, plátce. Nájemné hradí naše firma měsíčně dle splátkového kalendáře včetně DPH. Kromě toho nám pronajímatel \\\"přefakturovává\\\" jednou za čtvrtletí spotřebu elektrické energie. Tuto spotřebu však nezjišťuje z přijatých faktur od E.ON Energie a. s., ale odečtem spotřeby z hodin a výpočtem dle platného tarifu distributorské společnosti. Je tento postup v pořádku? Je možné přefakturovávat něco, co nebylo ještě \\\"nakoupeno\\\"?
Vydáno: 12. 01. 2010
Příspěvek na prezentaci výrobků EU plátce Naše firma s. r. o. plátce DPH, vede účetnictví, nakupuje zboží od dodavatele z Anglie - plátce DPH. Pro zvýšení prodeje pořádá naše firma prostřednictvím reklamních agentur různé prezentační akce, zadává inzerci, nechává si tisknout letáky. Následně vyčíslí náklady za tyto služby a přehledy, jejichž součástí jsou kopie dodavatelských faktur od českých firem, zašle zahraničnímu partnerovi. Ten podle svého zvážení (není předem nic dohodnuto) vystaví naší firmě dobropis, kde v textu uvádí i názvy časopisů, kde inzerce proběhla, ev. zda se jednalo o billboardy, atd. Jak zaúčtovat takovýto dobropis a kde uvést v přiznání DPH.
Vydáno: 07. 01. 2010
Návody a popisy zboží v češtině - dobropis na toto od dodavatele EU - plátce Naše firma s. r. o. plátce DPH, vede účetnictví, nakupuje zboží od dodavatele z Anglie - plátce DPH. České návody a popisky si naše firma nechá udělat od českých firem dodavatelsky. Zahraničnímu partnerovi pouze zašle kopie faktur na zhotovené návody. Ten potom, podle svého zvážení, částečně přispěje. A to ve formě dobropisu, kde v textu uvede i název zboží, kterého se návod týkal (není předem nic dohodnuto). Jak postupovat při zaúčtování tohoto dobropisu a kde uvést v přiznání k DPH.
Vydáno: 07. 01. 2010
Nevím si rady s následujícím: pořízení nákladního automobilu u plátce DPH a v daňové evidenci v roce 2006 byly stanoveny splátky leasingu dle splát. kalendáře na 60 měsíců. Provedla jsem časové rozlišení a každý rok dávám jednu 12x počet příslušných měsíců v roce do nákladů v ceně bez DPH. ALE! v roce 2009 v rámci \\\"krize\\\" jsme požádali o snížení těchto splátek a leasing.společnost mi vyšla vstříc a od 1. 6. 2009 změnila výši splátek směrem dolů, ale prodloužila mi splátky na 64 měsíců a odkupní cena 1000,- + 19 % DPH. To samé se opakovalo k 1. 10. 2009 ale splátky mi rozvrhli na 72 splátek. Tím se zároveň zvýšila i pořizovací cena majetku. Jak mám provést časové rozlišení nákladů pro rok 2009 a následující roky. Cena se prodloužením splácení splátek prodloužila a došlo tudíž i ke zvýšení ceny pořízení leasingového majetku. Prosím o sdělení, jak mám dále postupovat.
Vydáno: 01. 12. 2009
S. r. o. - plátce DPH. Leasingová smlouva byla uzavřena 16. 2. 2005 na autobus v celkové hodnotě 10.439.600,- Kč bez DPH / 60 nepravidelných splátek; ukončena měla být k 15. 1. 2010. Předčasně byla ukončena k 26. 10. 2009 s odkupem autobusu za 1.000,- bez DPH. Celé nájemné bylo splaceno. Na účtu 381 zůstala poměrná část tj. zůstatek časového rozložení nájemného za listopad, prosinec a leden (3x 173.993,-), tato část je tedy nedaňovým nákladem? účt.548 - nedaňové/ 381 nebo lze odepsat ze zisku (tvorba fondu na provozní rizika) účet 427 / 381 ?
Vydáno: 01. 12. 2009
Jsme střední škola, zřízená krajem, plátce DPH. Jak se zachovat vůči finančnímu úřadu, když nám obrat klesne pod 1 milion Kč. Krátíme koeficientem, a někdy je pro nás DPH výhodné. Třeba velká částka za el energii a malý podíl odvodu DPH. Malý objem služeb, podléhajících odvodu DPH.
Vydáno: 04. 11. 2009
Klient vede daňovou evidenci, je plátcem DPH a uplatňuje si každý rok do daňových nákladů leasing automobilu, který končí v březnu 2010. Za letošní rok 2009 by chtěl uplatnit výdaje procentem, neboť nebude mít žádné náklady a bude mít velký příjem. Když by si uplatnil takto výdaje procentem, jaká část leasingu se musí dodanit? Celá částka leasingu, nebo jenom část za rok 2009, kterou by si uplatnil. Jak postupovat? A kam by se v případě tato částka do daňového přiznání zapsala?
Vydáno: 14. 10. 2009
Prosím o následující odpověď. Od letošního roku nemusím jako drobný podnikatel (plátce DPH, vedoucí daň. evidenci) vést knihu jízd a použít paušál 5.000,- Kč (nebo 4.000,- Kč při použití soukromích jízd). Co můžu použít do nákladů (pojištění vozidla, silniční daň, opravy, náhradní díly, atd.) a co ne?
Vydáno: 14. 09. 2009
Fyzická osoba (rezident ČR) dostávala v roce 2008 příjem ze zahraničí (UAE), pravidelně každý měsíc. Příjem plynul z titulu jednatelství v arabské firmě. Na území UAE příjem zdaněn nebyl. Příjem byl vyplácen z UAE v měně USD a na český účet byl vždy konvertován na měnu CZK. Příjem na český účet byl vždy o 40 USD nižší (bankou bylo vysvětleno jako poplatky korespondenčních bank). Jaká výše příjmu je pro účely zdanění relevantní? Částka, která je uvedena na dokladu o výši přijmu vystaveném arabskou firmou, nebo skutečná částka, která přišla (ponížena) na český účet? Jaký kurz se musí použít? Dle výpisu banky, nebo dle pokynu MF? Příjem bude uveden v DP pouze na řádku 38 (pod §8), nebo bude ještě figurovat v některé z příloh pro zahraničí?
Vydáno: 09. 04. 2009
Máme leasingovou smlouvu uzavřenou v prosinci 2008, předmět (nákladní vůz) byl předán v lednu 2009. Od leasingové společnosti jsme převzali daňový splátkový kalendář na 36 leasingových splátek, již bez odkupní ceny. Ve smlouvě je stanovena doba leasingu 60 měsíců. Jak se změny od 1. 1. 2009 z pohledu DPH promítnou při účtování a odkupu leasingu?
Vydáno: 06. 03. 2009
Naše firma poskytuje automobily i k soukromým účelům. Právně je zapůjčení ošetřeno dohodou, že v případě, kdy pracovník potřebuje vůz k soukromým účelům, má ho po konkrétní dohodě k dispozici. Mzdová účtárna v roce 2008 strhávala měsíčně 1 % z PC a odváděla sociální a zdravotní pojištění. Na konci roku však bylo zjištěno (jako ve všech předchozích letech), že mnozí zaměstnanci v některých měsících o použití vozidla k soukromým účelům nepožádali a tudíž by jim 1 % z PC vozidla nemělo vstupovat do základu daně. Dá se tato skutečnost nějak ošetřit v ročním zúčtování daně?
Vydáno: 09. 02. 2009
Fyzická osoba podnikající v lékárenském oboru, vedoucí účetnictví, plátce DPH, nakoupila investiční diamant a zaplatila zatím zálohovou fakturu. S dodavatelem má uzavřenu jednu smlouvu na nákup diamantů a druhou mandátní smlouvu na zprostředkování nákupu a prodeje těchto diamantů. Lze dát nakoupený diamant v ceně několika set tisíc přímo do nákladů jako vzorek? Pokud ne, lze ho naskladnit jako zboží, případně vést jako dlouhodobý hmotný majetek? Předpokládám, že by ke své činnosti měla mít živnostenský list na zprostředkování prodeje, ale nevím, jestli jeho novou činnost mohu účtovat v jednom účetnictví.
Vydáno: 09. 02. 2009
Jsme s. r. o., plátci DPH, vedeme účetnictví. Máme zaměstnance, který si uplatňuje slevu na syna, který studuje VŠ. Můžeme mu při ročním zúčtování uplatnit slevu na dítě, i když syn kromě toho, že studuje VŠ (řádné denní studium), je zároveň OSVČ, která podává přiznání a uplatňuje si na sebe odeč. položku na poplatníka a odeč. položku na studenta? Potvrzení o studiu na VŠ od syna máme.
Vydáno: 15. 01. 2009
Fyzická osoba vedoucí daňovou evidenci ukončila k 31. 12. 2007 podnikání. Do daňového přiznání nezahrnula přeplatek na zdravotním a sociálním pojištění dle Přehledu za rok 2007 jako neuhrazenou pohledávku. Je nutné podat dodatečné daňové přiznání za rok 2007 nebo stačí přeplatek zahrnout jako ostatní příjem do daňového přiznání za rok 2008. Domnívám se, že jelikož dle přehledů byla výše přeplatku známá, je nutné podat dodatečné přiznání za rok 2007.
Vydáno: 15. 01. 2009
Může si podnikatel-fyzická osoba uplatnit slevu na dani na manželku, která pobírá částečný invalidní důchod 6 500 Kč měsíčně a je vedená jako pečující osoba o dvě osoby, kde bere 2 krát 8 000 Kč měsíčně. Žádné jiné příjmy nemá.
Vydáno: 15. 01. 2009
Akciová společnost si nechala udělat výběrové řízení na dodavatele zemního plynu na rok 2009. Toto výběrové řízení proběhlo v roce 2008. Platba za toto výběrové řízení bude nákladem roku 2008 nebo až roku 2009.
Vydáno: 08. 12. 2008
Hodláme poskytnout našemu zaměstnanci přechodné ubytování v bytě, který se nachází v místě výkonu jeho zaměstnání, které je odlišné od jeho trvalého bydliště i sídla firmy. Jsou náklady na přechodné ubytování osvobozeny od DPFO ze závislé činnosti bez omezení pro zaměstnance a zároveň jsou daňové účinné pro zaměstnavatele? Rozumí se náklady na přechodné ubytování pouze nájemné za byt, nebo i spotřeba energií?
Vydáno: 08. 12. 2008