RNDr. Libor Fiala - strana 7

Jsme nájemci v nebytovém prostoru, kdy objekt vlastní fyzická osoba-občan, neplátce DPH, v katastru je zapsán jen bytový dům, i přestože že máme v ruce jako nájemci papír, že v přízemí prostoru bytového domu, se může provozovat kavárna kolaudačním rozhodnutím od pronajímatele, který tento dokument vlastní. Naše otázka zní, zda si v těchto prostorech kavárny, jako plátci DPH, podnikající na uzemí ČR, můžeme běžně uplatňovat DPH za opravy v objektu pronajaté kavárny ve formě: vymalování, oprava kotle, zřízení wifi antény s odpočtem DPH na vstupu, instalací světel, ze zaplacení záloh na elektřínu a plyn? Souhlas majitele k těmto opravám máme. Dále, zda si můžeme u rekonstrukce kavárny ve formě instalace nové kuchyňské linky, baru, vzduchotechniky také uplatnit DPH na vstupu v současné době? Chápeme zákon o DPH správně, že v případě opuštění najatého prostoru kavárny, když vše uvedeme do původního stavu a vše pevně spojené se stavbou odinstalujeme, nebudeme DPH vracet, dělat úpravu odpočtu DPH? 
Vydáno: 21. 09. 2022
OSVČ začala podnikat v 3/2022. Od 1.9.2022 se stala plátcem DPH. Chtěli bychom uplatnit na ř. 45 v prvním daňovém přiznání nárok na odpočet daně z obchodního majetku. Pořídili jsme většinou v 3/2022 drobný majetek (do 80.000,- Kč), který jsme hned začali používat. Jednalo se o pokladnu, tiskárnu, počítač atd. Daňové doklady od plátců DPH na tento obchodní majetek máme. Slyšeli jsme názor, že z tohoto majetku nelze uplatnit nárok na odpočet DPH, protože je již v používání. Prý lze nárok na odpočet DPH uplatnit pouze u obchodního majetku, který je k datu registrace tzv. na skladě a nebyl používán. Nenašla jsem ovšem pro toto tvrzení oporu v zákoně. Je tento názor správný?
Vydáno: 21. 09. 2022
V letošním roce byl ukončený soudní spor ze zaměstnancem, žaloba byla podána zaměstnancem z důvodu chybné výpovědi v roce 2020. Soud zaměstnavatel prohrál, výpověď je považována za neplatnou. Zaměstnavatel musí doplatit mzdu, zaplatit zaměstnanci soudní výlohy a vzít zaměstnance zpět do stavu. Zaměstnavatel neúčtoval žádné dohadné položky v roce 2020 a 2021, jelikož z jeho pohledu očekával jiné rozhodnutí soudu. Je možné tyto náklady zaúčtovat jako daňově uznatelné?
Vydáno: 27. 08. 2022
OSVČ vstoupil do paušálního režimu od 01 2022. Po podání daňového přiznání za rok 2021 zjistil, že se od 1.11.2021 měl stát plátcem DPH. Podal tedy v dubnu 2022 přihlášku k registraci k DPH, veškerá přiznání k DPH. Co v tomto případě s paušálním režimem? Vlastně nesplnil podmínku pro vstup do paušálního režimu, ale plátce DPH se stal až v průběhu roku 2022. Dle sdělení pracovnice FÚ musí v paušálním režimu zůstat až do konce roku 2022. Dle mého názoru do paušálního režimu vůbec neměl vstoupit, nesplnil podmínky pro vstup. Jaký je správný postup v tomto případě?
Vydáno: 23. 08. 2022
Společnost plánuje uzavřít nájemní smlouvu na byt, který však bude využívat jako kancelář nebo reprezentativní prostory pro schůzky apod. Smlouva bude znít na "pronájem bytu", je potřeba pro uznatelnost daňových nákladů mít specifikováno ve smlouvě, jak bude firma využívat nebo doloží jinak, že nevyužívá pro bydlení?
Vydáno: 23. 08. 2022
Zaměstnancova dcera přerušila studium na SŠ od 17. 1. 2022 do 31. 8. 2022. Dne 9. 5. 2004 dovršila 18 let. Má zaměstnanec nárok na daňové zvýhodnění za 5/2022? Druhý zaměstnanec má syna, nar. 30.7.2004, který ukončil studium na SŠ v dubnu 2022. Má tento zaměstnanec nárok na daňové zvýhodnění za 7/2022?
Vydáno: 16. 08. 2022
Může být zaměstnanci ve mzdě za červenec a srpen přiznáno daňové zvýhodnění na dítě (20 let), které řádně ukončilo studium na středním odborném učilišti a od září zahájí studium maturitního oboru, když o prázdninách má občasné brigády? A na druhé dítě (22 let), které ukončilo studium na VOŠ a od září nastoupí studium na VŠ, přičemž v červenci a srpnu je zaměstnáno na poloviční úvazek? Zaměstnavatel nemá žádné potvrzení o pokračování ve studiu, pouze ústní vyjádření zaměstnance, že děti budou od září pokračovat v dalším studiu. Lze přiznat daňová zvýhodnění na obě děti již v měsíční mzdě za prázdninové měsíce, nebo až při ročním zúčtování, kdy už bude zaměstnavatel mít potvrzení o dalším studiu k dispozici?
Vydáno: 15. 08. 2022
Jaký je správný postup v případě, kdy byl vydán platební kalendář na určité předepsané částky a klient zaplatí a) nižší částku, b) vyšší částku, kdy je součet odchylný od součtu předepsaných záloh na určitý počet období? Budeme jako poskytovatel plnění v případě a) povinni vystavit ještě jiný daňový doklad na přijatou zálohu v této nižší výši nebo můžeme do kontrolního hlášení použít variabilní symbol vydaného platebního kalendáře, kde je ovšem tento daňový doklad na jinou, tedy vyšší částku? V případě b) je povinnost dodavatele v takovém případě vydat daňový doklad na částku převyšující nějaký součet hodnot v platebním kalendáři a tento na konečné faktuře zúčtovat, pokud bychom např. nestihli přeplatek vrátit? Prosím o odpověď i analogicky pro příjemce plnění.
Vydáno: 10. 08. 2022
Naše společnost nabízí zaměstnancům jazykové vzdělávání formou kurzů, které se uskutečňují v pracovní době a na pracovišti. Většinou se jedná o skupinové kurzy. Dle kolektivní smlouvy se zaměstnanci podílejí 50% finanční spoluúčasti na jazykovém kurzu. Výše spoluúčasti je jim předepsána dvakrtá ročně, a to srážkou ze mzdy. Společnost si na vstupu uplatňuje 100% nárok na odpočet DPH z došlých faktur, na výstupu při předpisu 50% spoluúčasti pro zaměstnance je k částce zaměstnanci připočítáno také 21% DPH. Jedná se u spoluúčasti zaměstnanců o zdanitelné plnění a je tedy správné dodanění DPH na výstupu? Pokud ano a my máme došlou fakturu za jazykový kurz od neplátce, musíme spoluúčast také dodanit DPH? Pokud je správné dodanění, a my bychom nechtěli po zaměstnanci uhradit částku DPH a odvedli ji z nedaňových nákladů společnosti, měl by uvedený postup dopad do daně z příjmů zaměstnance a do odvodů?
Vydáno: 01. 08. 2022
Student střední školy (denní studium) úspěšně vykonal maturitní zkoušku v 5/2022. Již dva roky podniká jako OSVČ. Jeho příjem nedosahuje rozhodné částky, takže neplatí důchodové pojištění, není dobrovolně nemocensky pojištěn. Dokdy má status studenta a v kterých měsících r. 2022 lze uplatnit daňové zvýhodnění v těchto případech?  1) Nenastoupí do HPP, nebude nemocensky pojištěn, ale bude nadále podnikat jako OSVČ.  2) Nastoupí do HPP, bude nemocensky pojištěn od 9/2022.  3) Bude pokračovat ve studiu na vysoké škole od 9/2022 a nadále podnikat jako OSVČ.
Vydáno: 08. 07. 2022
Student střední školy (denní studium) vykonal úspěšně maturitní zkoušku v 5/2022. Od 1/2022 je výdělečně činný, nemocensky pojištěn, zaměstnán na HPP. Za které měsíce r. 2022 bude náležet daňové zvýhodnění v těchto případech? 1) Student nebude pokračovat ve studiu. 2) Student bude pokračovat od 9/2022 ve studiu na jiné SŠ (denní studium). 3) Student bude pokračovat od 9/2022 ve studiu na VOŠ (dálkové studium). 4) Student bude pokračovat od 9/2022 ve studiu na VŠ.
Vydáno: 08. 07. 2022
Stavební společnost – plátce DPH zakoupila 2 pozemky od neplátců /občanů/ bez DPH. Nyní bylo vydáno stavební rozhodnutí – stavební povolení k výstavbě rodinných domů. Stavební firma nyní bude provádět zasíťování pozemků /voda, plyn, elektrika/ a dle projektu bude stavět pro zájemce 2 rodinné domy. Firma se rozhoduje, zda bude provádět dílčí faktury, nebo vystaví kompletní fakturu se splátkovým režimem. V jaké výši DPH bude firma fakturovat v případě, že uskuteční 1/ prodej samostatného pozemku bez provedených změn 2/ prodej zainvestovaného pozemku 3/ prodej kompletního projektu, tzn. pozemek včetně výstavby rodinného domu /dům pro bydlení/
Vydáno: 07. 07. 2022
Jak zaúčtovat firemní webovou aplikaci? Softwarová společnost nám vyrábí www stránky společně s webovou aplikací, kam budou mít pod heslem přístup všichni obchodní partneři a na jejím základě bude firma fungovat. Cena tohoto internetového systému vyjde cca na 350 000 Kč. Softwarová společnost si každé čtvrtletí fakturuje část (podle odevzdané práce) ve výši cca 70 000 Kč. V tomto roce bude celý systém dokončen a spuštěn. Do nákladů dáváme vždy celou fakturovanou částku jako internetové a softwarové služby. Ale hodnota tohoto systému, který bude firma vlastnit nebude vlastně vidět nikde v rozvaze v majetku. Jak správně účetně postupovat a na jaké účty účtovat?
Vydáno: 01. 07. 2022
Chci se zeptat na správné účtování zahraničních faktur za dopravu na přelomu měsíce. Faktura je vystavená 10. 6., ale vykládka byla 31. 5. (vyznačeno na přepravním listě). Je správně, že fakturu zaúčtuji do DPH za období 05/2022 kurzem, který máme v měsíci květen? A jak je to správně z pohledu daně přijmu? Do jakého období je to správně nákladově a jakým kurzem?
Vydáno: 22. 06. 2022
V letošním roce jsme koupili obchodní závod. Na koupi obchodního závodu jsme nechali vypracovat znalecký posudek. Oceněním pak vznikl kladný goodwill. Cenu za posudek jsem zaúčtovala přímo do nákladů a nakoupený majetek byl již přijat na sklad a do dlouhodobého majetku bez znaleckého ocenění. Chci požádat o radu, zda cenu za znalecký posudek mohu zaúčtovat přímo do nákladů, nebo se musí cena rozpočítat do hodnoty koupeného majetku? Uvedené jsem zjišťovala již dříve a setkala jsem se s dvěma odlišnými názory. Pokud nelze cenu za ocenění zaúčtovat přímo do nákladů, mohu přičíst cenu znaleckého posudku ke goodwillu a odepisovat účetně 120 měsíců, daňově 180 měsíců? Nebo musím koupený majetek přijat na sklad a do evidence dlouhodobého majetku včetně znaleckého ocenění?  
Vydáno: 17. 06. 2022
Česká firma plátce DPH kupuje v ČR zboží po zaniklé firmě. Mateřská společnost této zaniklé firmy sídlí v Londýně vydala na prodej tohoto zboží fakturu (není plátce DPH a cena je bez daně). Zboží pochází z ČR, nedováželo se. Musí v tomto případě česká firma řešit DPH - např. ř. 12/43? Dohledala jsem, že osoby povinné k dani se sídlem mimo tuzemsko uskutečňující zdanitelné plnění dodání zboží nebo poskytnutí služby s místem plnění v tuzemsku, u kterých není povinna přiznat daň osoba, které jsou tato plnění poskytována, se dle § 6c odst. 2 zákona o DPH stávají plátci již dnem prvního dodání zboží nebo poskytnutí s místem plnění v tuzemsku bez ohledu na výši dosaženého obratu.
Vydáno: 19. 05. 2022
Identifikovaná osoba přijala službu od ORD za zprostředkování ubytování (od booking.com). Fakturované období je měsíční, tj. od 1. 4. - 30. 4. 2022. Datum vystavení 02. 5. a platbu bude posílat někdy v květnu 2022.  Je správné, přepočíst základ daně kurzem ČNB k 30. 4. a následně vypočítat daň ve výši 21 %, která se uvede na řádku 5 daňového přiznání (jaký kurz využít při měsíčním období v zákoně je/není stanoveno?)?  Pokud je faktura vystavena na EUR, ale zároveň, pro jednodušší platbu je částka uvedena i v Kč kurzem ORD (neodpovídá našemu kurzu ČNB), pak se stejně bude přepočítávat kurzem k 30. 4. ta částka z EUR? Toto jsem nikde v zákoně o DPH nenašla, pokud jsou tam uvedeny dvě částky, ale předpokládám, že pokud je vystavena faktura v eurech (byť se platí v Kč - to je pouze něco navíc pro českou IO), pak tuto částku z EUR přepočítám. Najdu toto někde upraveno v zákoně o DPH?  Může si identifikovaná osoba jako OSVČ vedoucí daňovou evidenci do daňových nákladů (provedenou platbu v KČ) + dopočtenou DPH?
Vydáno: 10. 05. 2022
Valná hromada akciové společnosti rozhodla o vyplacení podílu na zisku-dividendy ve výši 100 000 Kč na akcii. Stanovy akciové společnosti umožňují převést právo na podílu na zisku jiné fyzické osobě. Akcionář vlastnící 30 ks akcií by chtěl převést právo na podíl na zisku v celé výši 3 000 000 Kč jiné fyzické osobě. Toto právo se převede smlouvou o postoupení pohledávky? Nebo jiným právním aktem? Podléhá tento příjem u jiné fyzické osoby než skutečného akcionáře nějakému zdanění, nebo je to příjem osvobozený, protože byl již zdaněn u výplaty? Jak se na tento příjem pohlíží?
Vydáno: 10. 05. 2022
Vlastníme fotovoltaickou elektrárnu. Elektřinu vyrábíme pouze pro vlastní potřebu, žádnou neprodáváme. Máme o výrobě energie a její spotřebě účtovat pomocí skupiny účtů 58?
Vydáno: 29. 04. 2022
Nově vzniklá s. r. o., která není plátce DPH, poskytne plátci z JČS služby k budoucí nemovitosti – poradenská činnost v oblasti právní a ekonomické (jde zatím o úvahy a kalkulace v souvislosti s realizaci stavby). Pokud se klient rozhodne realizovat stavbu, šlo by o zajištění všeho potřebného ke stavebnímu povolení a následné stavby nemovitosti. Jaké by z těchto činností vznikly povinnosti s. r. o. vůči DPH? Jak to bude s fakturací? 
Vydáno: 29. 04. 2022