Ing. Martin Děrgel - strana 180

Společnost vytvořila vlastní činností \"nehmotný majetek\" - CD a nyní na základě licenční smlouvy poskytuje práva na užívání tohoto výsledku. Náklady související s tvorbou CD byly účtovány do nákladů běžného účetního období a nepřesáhly částku 60 000 Kč. Je nutné provést aktivaci nákladů, i když nepřesáhly částku 60 000 Kč a pak odpisovat? Bylo by nutné časově rozlišit výnosy související s poskytnutí licence v případě, že by doba práva užívání přesáhla účetní období?
Vydáno: 11. 08. 2006
Firma havarovala s návěsem, který byl pořízen na leasing - pojišťovna uznala totální zničení.Požádali jsme o vypořádání leasingu z důvodu, že návěs ve vlastní režii jsem zprovoznili - nevyřadili.Kupní cena vozidla je však nižší než jeho zůstatková, kterou by vozidlo mělo při rovnoměrném odpisování. Nájemce - právnická osoba má podat za předcházející zdaňovací období (leasing začal 2003) dodatečná daňová přiznání? Všechny splátky nájemného i časové rozlišení, které máme na učtu 381 zahrnout do vstupní ceny a začít odepisovat? K ukončení leasingu došlo v lednu 2006, tři měsíce před řádným ukončením leasingu.Leasingová společnost nám fakturovala ještě administrativní poplatek za předčasný odkup - co s ním? Pojišťovna nám zaslala výpočet škody: formou totální škody 201 250 Kč zbytky vozidla -80 500 Kč sjednaná spoluúčast -12 075 Kč celkem k výplatě 108 675 Kč Jak máme tuto transakci proúčtovat? Ovlivní zbytky vozidla ve výši 80 500 Kč vstupní cenu pro odpisování?
Vydáno: 11. 08. 2006
Podnikatel, FO přerušil k 31. 12. 2005 podnikání a nezahájil ho ani k 31. 3. 2006. V daňovém přiznání za r. 2005 upravil rozdíl mezi příjmy a výdaji o pohledávky a závazky, zjištěné inventurou k 31. 12. 2005. Podnikatel vedl daňovou evidenci. V přehledu pro sociální a zdravotní pojištění započítal do příjmů pohledávky a do výdajů závazky, o které upravoval rozdíl mezi příjmy a výdaji. Jsem jeho účetní a slyšela jsem, že se do přehledu pro sociální a zdravotní pojištění nemusí dávat pohledávky a závazky, pouze se vychází z příjmů uvedených v daňovém přiznání na řádku 101 přílohy 1 a z výdajů na řádku 102. Zajímalo by mne tedy, jak se mělo správně postupovat. Podotýkám, že podnikatel podnikání přerušil, ne ukončil, pokud by to hrálo roli.
Vydáno: 26. 06. 2006
1) Pohostinství, fyzická osoba, daňová evidence: Potýkám se s problémem, jakým způsobem by se mělo stanovit % technolog. a tech. úbytků a ztratného - do výše ekonomicky zdůvodněné normy přirozených úbytků a ztratného. Tak, aby to vyhovovalo zákonu a tudíž případné kontrole FÚ. Představuji si např. určit 3 % z množství nakoupených zásob, a do výše tohoto % by bylo možno za rok při zjištění nesouladu v inventuře uplatnit úbytek do daňových výdajů - předpokládám samozřejmě v pořizovací ceně. 2) Stravování zaměstnanců v pohostinství: Zaměstnavatel má nárok na daňovou uznatelnost nákladů na stravování pro zaměstnance při splnění podmínek daných Zákoníkem práce a Zákonem o cestovních náhradách, dále dle § 24 zákona o daních z příjmů - kromě hodnoty potravin. Pokud jsou splněny podmínky dané zákoníkem práce a zákonem o cestovních náhradách: bude postupovat správně, když - nebude od zaměstnanců vybírat peníze na obědy, ale veškeré náklady na stravování zaeviduje do daňových výdajů. Povede evidenci o počtu spotřebovaných jídel pro zaměstnance s kalkulací spotřeby surovin. Poté, např. nejdéle za zdaňovací období sníží daňové výdaje o zmíněnou částku spotřeby surovin.
Vydáno: 17. 05. 2006
Dopravce se sídlem v ČR občas provádí i dopravu mezi ČR a SR. K provádění dopravy po SR se zaregistruje na DPH ve SR. - Přiznání k DPH bude podávat čtvrtletně. Lze v tomto přiznání uplatnit i nárok na odpočet DPH (např. při nákupu nafty)? Je nutné podávat přiznání i v případě nulového základu daně v období? - Daň z příjmu bude danit v ČR (na základě smlouvy o zamezení dvojího zdanění se SR). Je to správně? - Týká se nás i silniční daň ve SR? - Jelikož nemáme v SR provozovnu, podnikání se týká jen automobilu přítomného na území SR, předpokládáme, že na živnostenském úřadu nemusíme nic hlásit.
Vydáno: 17. 05. 2006
Manželé podnikají jako OSVČ na základě odlišných živnostenských listů. Manžel provozuje revize a zkoušky spec. strojů a manželka provozuje tvorbu webových stránek. Manželka vytvořila a upravuje www stránky pro manžela a fakturuje mu tyto služby. Manželé nemají rozdělené společné jmění. Může manželka fakturovat prováděné činnosti manželovi? Pokud ne, ve kterých ustanoveních zákona je to zakázáno? Může manžel zaměstnat manželku na dohodu o provedení práce, nebo na pracovní smlouvu?
Vydáno: 04. 05. 2006
Rozhodli jsme se pro prodej pohledávek (konkurzní, neúspěšně vymáhané apod.). Cena za postoupení pohledávek byla stanovena dohodou na celý „balík“ pohledávek. Jak postupovat při zaúčtování, zejména posouzení daňové uznatelnosti odpisu jednotlivých pohledávek. Na pohledávky jsou vytvořeny daňové opravné položky, ve většině případů do výše v rozpětí 50 - 100 %. V tomto případě nemohu postupovat při odpisu pohledávky po jednotlivých fakturách, je přípustné prodejní cenu procentuelně rozdělit podle nominální hodnoty pohledávek a takto posoudit daňovou uznatelnost ztráty z prodeje při zohlednění natvořených daňových opr. položek?
Vydáno: 04. 05. 2006
Zákonem č. 411/2005 Sb. byl s účinností od 1. 7. 2005 novelizován zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, který rozšiřuje požadavky na odborná vyšetření řidičů skupin C a D (§ 87) o dopravně psychologické vyšetření a neurologické vyšetření včetně EEG, které má hradit řidič. Podnik rozhodl, že výše uvedené prohlídky bude hradit sám. Psychologické vyšetření bude zajištěno vlastní psychologickou laboratoří a neurologické včetně EEG bude zajištěno neurologickými ambulancemi, kde řidiči nebudou platit hotově, ale podnik fakturou. Jak danit zaměstnanci z hlediska daně z příjmů fyzických osob?
Vydáno: 04. 05. 2006
V roce 2005 jsme obdrželi příslib na emisní povolenky, ale tyto povolenky nám byly oficiálně připsány na účet u OTÉ až v lednu 2006. Jak postupovat z hlediska účetnictví a daní pro konec roku 2005? Vytvořit dohadnou položku aktivní 388 a pasivní 389, proti provozním nákladům a výnosům ve výši plánované spotřeby povolenek pro rok 2005? Nebo pouze napsat v příloze k daňovému přiznání, že nám byly povolenky schváleny, ale připsány na účet až v lednu 2006, a v účetnictví nic neúčtovat?
Vydáno: 01. 05. 2006
Účtuji v cestovní agentuře, která prodává produkty cestovních kanceláří na mandátní smlouvy. Jak zaúčtovat příjem peněz od klienta na náš běžný účet MD 221/DAL ...? Přijaté peníze obratem zasíláme cestovní kanceláři MD ...?/DAL 221 v plné výši. Nám náleží pouze provize z prodeje FV 311/602 a úhrada 221/311.
Vydáno: 01. 05. 2006
Firma koupila pozemek i s věcným břemenem, jehož výše byla započítána do vstupní ceny pozemku. Teď přišli s dotazem, jestli z tohoto věcného břemene nevyplývají některé další povinnosti, jako třeba podávat přiznání k dani z nemovitostí.
Vydáno: 23. 04. 2006