Ing. Martin Novák - strana 24

1) Česká firma pořizuje materiál z Německa do Česka. Tento materiál pak dováží na Slovensko na zakázku. Zakázka spočívá v montáži gumových těsnění např. na tramvajové kolejnici. Česká firma bude za tyto práce fakturovat slovenskému plátci DPH až po předání díla. Vznikne česká firmě povinnost registrovat se k DPH na Slovensku jako plátce nebo identifikovaná osoba? A z jakého titulu - již při dovážení materiálu na zakázku nebo až při fakturaci? (Pokud dotaz nelze zodpovědět kvůli slovenskému DPH, tak prosím pro tento dotaz předpokládejte, že slovenský zákon je stejný jako český). 2) Pokud bude německá firma rovnou dodávat materiál české firmě na české DIČ přímo na slovenské území (místo zakázky). Je nutná registrace na Slovensku - v tomto případě při překročení limitu pro pořízení zboží z JČS dle slovenského zákona (limit - analogicky ve slovenském zákoně, který je v českém 326 000 Kč)? Je tento přesun materiálu z Česka na Slovensko nutný uvádět někde v přiznání k DPH, souhrnném hlášení apod.?
Vydáno: 28. 07. 2019
Plátce DPH si objedná v souvislosti s podnikáním od německého dodavatele reklamu. Reklama je posuzována podle § 9 zákona o DPH. Plátce zapomene dodavateli uvést své DIČ, uvede pouze své IČ. Na faktuře je tudíž uvedeno německé VAT. Neplátce má za to, že fakturu v plné výši včetně VAT uvede do daňově uznatelných nákladů a v rámci DPH již nic dělat nemusí, neboť bylo DPH odvedeno dodavatelem. Je jeho mínění správné?
Vydáno: 25. 07. 2019
Společnost s r. o. prodává automobily, některé jsou ve zvláštním režimu, pak jsou automobily, které jsou neodpočtové. Pokud prodá automobil, u kterého není DPH (není nárok na odpočet), v přiznání k DPH se toto na žádném řádku neuvádí?
Vydáno: 22. 07. 2019
Naše firma, plátce DPH v ČR, přefakturuje do Švédska neziskové organizaci, která pořádá taneční soutěže, mzdové náklady. Bude tato služba bez DPH? 
Vydáno: 22. 07. 2019
Společnost s. r. o. se stala plátcem DPH v červnu 2019, provozuje e-shop nákup a prodej zboží v ČR i v rámci EU. Nyní budeme podávat první přiznání k DPH a kontrolní hlášení a chceme uplatnit nárok na odpočet u majetku a zásob pořízených 12 měsíců před registrací. Jakým způsobem máme nárok na odpočet prokázat, např. inventarizací zásob? Předpokládám, že nárok na odpočet se vztahuje jen na ty zásoby, které byly ke dni registrace tj. k 22. 6. 2019 na skladě. Dále by mne zajímalo, zda je nutné tento nárok na odpočet uplatnit na ř. 45 daňového přiznání ihned při prvním podání přiznání k DPH (tedy za červen) nebo lze uplatnit nárok i později, v případě, že bychom nestihli udělat inventarizace. Domnívám se správně, že korekce z odpočtu dokladů před registrací nevstupují do kontrolního hlášení? 
Vydáno: 15. 07. 2019
Akciová společnost prodala svůj podíl ve společnosti s ručením omezeným, za 5 milionů korun. Akciová společnost není plátce DPH. Prodej podílu je podle zákona o DPH považován za činnost osvobozenou dle § 54 zákona o DPH, bez nároku na odpočet daně. Tato činnost se nepočítá do obratu pro povinnou registraci k DPH, pokud se jedná o činnost doplňkovou uskutečňovanou příležitostně. Tento prodej je jedinou ekonomickou činností v průběhu dvou let. Akciová společnost od svého založení žádnou jinou činnost nevyvíjela. Vzniká povinnost podat přihlášku k registraci k DPH?
Vydáno: 10. 07. 2019
Jsme s. r. o., plátci DPH. V majetku máme osobní automobily pořízené v roce 2012 a 2018, které zaměstnanci používají pro služební a soukromé účely. Zaměstnancům je přidaněno 1 % z pořizovací ceny automobilu. K 31. 12. daného roku se provádí úprava odpočtu. PHM a daňové odpisy automobilů je celé účtováno daňově – je to správně? U faktur za služby a opravy je DPH kráceno dle skutečně ujetých km v daném měsíci. Je krácené DPH daňovým výdajem?
Vydáno: 17. 06. 2019
Český plátce DPH zakoupí víno na Slovensku. Toto víno vyveze přímo ze Slovenska do Číny. Jaké daňové povinnosti mu z této transakce plynou?
Vydáno: 10. 06. 2019
Česká s. r. o., plátce DPH, bude provádět přemístění svého zboží (kuchyňské potřeby) do Německa (sklad Amazon) a v Německu je bude přes Amazon prodávat koncových spotřebitelům. Jaký doklad bude pro toto přemístění vystavovat? Je takový doklad stejný jako při dodání zboží do JČS, jen na obou stranách (dodavatel a odběratel) bude tatáž s. r. o.? Přemístění majetku je osvobozeno, na faktuře tedy bude bez DPH? Kam se tento doklad uvádí, a na který řádek - přiznání k DPH, kontrolní hlášení, souhrnné hlášení? Jakým dokladem je třeba doložit přemístění majetku? Jak se určí základ daně/cena přemisťovaného majetku?
Vydáno: 08. 06. 2019
Český plátce DPH doveze zboží z Číny do ČR. Jak proces funguje z hlediska DPH? Při celním řízení DPH zaplatí a pak ji nárokuje zpět v přiznání k DPH? Jaký doklad je podkladem pro odpočet DPH z dovozu ze třetí země? Jak zjistím základ daně pro uvedení v daňovém přiznání? 
Vydáno: 08. 06. 2019
Jsme český plátce DPH. Dodavatel, slovenský plátce DPH (není registrovaný k DPH v CZ), nám dodal klimatizace a nainstaloval (zalištoval rozvody) do naší budovy. Jedná se plnění podle jakého paragrafu DPH? Do kterého řádku přiznání k DPH patří toto plnění?
Vydáno: 05. 06. 2019
Zajišťovali jsme pro společnost (ekonomický subjekt, registrovaný se švýcarskou VAT) sídlící ve Švýcarsku služby v ČR (konkrétně strategické hry, dopravu, team building ... (nedaňové). Máme tyto služby přefakturovat? Služby jsou s DPH a také od neplátců, vše se konalo v ČR. Na jaký účet účtovat vystavenou fakturu a) výnosy, b) 315 (rozvahový účet)? A jak to bude s DPH na faktuře a kam do přiznání k DPH?
Vydáno: 04. 06. 2019
Zákazník v obchodě vrátí zakoupené zboží (oděvy), nejsou mu vráceny peníze, ale poukázka s hodnotou vráceného zboží, tuto poukázku uplatní při dalším nákupu. Jak se má postupovat z hlediska DPH ? 1) vratka zboží, 2) vydání poukázky zákazníkovi, 3) uplatnění poukázky při dalším nákupu?
Vydáno: 03. 06. 2019
OSVČ neplátce si chce nechat zasílat z Ukrajiny drobné cukrovinky a v rámci svého podnikání prodávat drobným spotřebitelům. Jedná se o částky zhruba do 5 000 Kč měsíčně. Jak správně postupovat - clo, DPH a jak se vyhnout zbytečným problémům?
Vydáno: 31. 05. 2019
Společnost s r. o. zabývající se výrobou (montáží) a opravami svítidel má ve svém majetku osobní automobil, který slouží 100% ke služebním účelům. Společnost spolupracuje s OSVČ, která se podílí na výrobě (montážích) svítidel, které jsou prováděny v sídle (dílně) společnosti. Nyní se vedení společnosti rozhodlo, že začne využívat tuto OSVČ také pro opravy a servisní zásahy (reklamace) svítidel v místě instalací těchto světel. Tzn. že to může být různě po ČR a Evropě. Zkrátka tam, kde byla světla v rámci projektů dodána a nyní vykazují potřebu opravy, servisu. Je možné pro tyto cesty poskytnout OSVČ zmíněný osobní automobil? Jestli je to možné za úplatu nebo bezplatně a je k tomu potřeba nějaká speciální smlouva, dohoda? A zda mohou veškeré náklady s tímto spojené být daňově uznatelnými náklady a lze z nich nárokovat odpočet DPH?
Vydáno: 29. 05. 2019
Česká firma, plátce DPH, obdržela fakturu od přepravní společnosti za přepravu zásilky do Číny. Fakturu vystavila česká firma, také plátce DPH. Faktura je vystavená: částka bez DPH 3.500,00 Kč, DPH 0,00 Kč, částka celkem 3.500,00 Kč. Jak se na straně odběratele promítne tato faktura do přiznání k DPH? Vzniká povinnost odvést DPH a nárok na odpočet? Do jakých řádků přiznání se případně zapíše?
Vydáno: 23. 05. 2019
Fyzická osoba, plátce DPH, vede daňovou evidenci. Rozhodl se dovážet ojeté motorky z EU a prodávat v ČR. Motorky v zemích EU budou nakupovány jak od plátců DPH, tak i neplátců podnikatelů nebo od občanů. Jaké povinnosti musí podnikatel splnit v ČR?
Vydáno: 20. 05. 2019
Český plátce DPH přijal službu z třetí země - zaměstnanec mateřské společnosti školil v ČR české zaměstnance, poskytl supervizi/podporu aktivit společnosti. Jak je to s DPH prosím? Vztahuje se na českého plátce § 72 odst. 1 zákona o DPH? Do kterých řádků se uvede povinnost přiznat daň, resp. nárok na odpočet v přiznání k DPH a kontrolním hlášení? 
Vydáno: 09. 05. 2019
Od kdy platí, že se již nesmí zaokrouhlovat DPH na celé koruny? V případě, že obdržím přijatou fakturu, kde zaokrouhlení DPH bude na celé koruny, tak mám zaúčtovat bez tohoto zaokrouhlení? V tom případě se mi ale nebude v kontrolním hlášení shodovat moje přijatá faktura s vydanou fakturou dodavatele. Jak mám prosím postupovat?
Vydáno: 09. 05. 2019
Klient si pořídil nový automobil. Je čtvrtletní plátce DPH a nechce mít nadměrný odpočet, takže by rád odpočet z faktury uplatnil ve dvou čtvrtletí. Tedy si ho rozložil na dvakrát. Je toto možné? A jak tuto situaci vykázat v kontrolních hlášeních?
Vydáno: 06. 05. 2019