Ing. Martin Novák - strana 22

Poskytování bankovních záruk je finanční činnost, u které se uplatňuje režim osvobození od DPH. Pokud stavební společnost sjedná bankovní záruku na stavební dílo i za druhého účastníka sdružení a následně na něj přeúčtuje část bankovních poplatků za vystavení bankovní záruky. Jaký režim DPH bude u přeúčtování těchto nákladů uplatněn? Bude přefakturace s DPH, nebo může uplatnit také režim osvobození?
Vydáno: 16. 01. 2020
Český plátce DPHsi dává tiskout knihy v Polsku polské firmě také plátci DPH (VAT). V jaké formě dodává podklady k tisku knihy, by nemělo být důležité. Polská firma fakturuje do ČR s DPH nulovým. Chtěla jsem se informovat, jestli se jedná a službu a bude se na českém daňovém přiznání DPH uvadět 21 % nebo 10 % a bude se jednat o nákup knih z Polska? A hlavně bude se jednat o reverse charge? 
Vydáno: 14. 01. 2020
Neplátce DPH z Anglie nám fakturuje službu - vývoj software pro naše zboží, které prodáváme z ČR. Jsme plátci DPH v ČR. Jak to u nás bude z pohledu DPH: musíme zaplatit DPH na výstupu, nárokovat si DPH - samovyměření nemůžeme, když firma z Anglie není plátce DPH? 
Vydáno: 13. 01. 2020
Česká společnost, měsíční plátce DPH, si u italského dodavatele objedná v listopadu 2019 zboží v hodnotě 5 000 EUR. Dojde k potvrzení objednávky a na základě toho naše společnost uhradí v témže měsíci italskému dodavateli zálohu na toto plnění v částce 3 000 EUR. Následně italský dodavatel vystaví dokument "Invoice", s datem přijetí zálohy 18. 11. 2019 a na doklad uvede jednoduchý text: záloha na objednávku a částku 3 000 EUR. K fyzickému dodání zboží dojde až v prosinci 2019 a spolu se zbožím, italský dodavatel vystaví a dodá dokument "Invoice" s datem 19. 12. 2019 (odpovídá datu dodání zboží), kde je detailně rozepsáno zboží vč. množství a cen (vše dohromady v částce 5000 EUR), dále je zde odečtena záloha 3 000 EUR a výsledná částka na tomto dokumentu je vypočtena na 2 000 EUR. Dodavatel dodání zboží osvobodil. Na dokladech je nulová sazba a odkaz na zákon/nařízení. Kdy je pořizovatel zboží, tedy český plátce, povinen přiznat DPH z tohoto plnění? Musí přiznat už i z toho dokladu o záloze nebo až z finálního dokumentu? Má ve stejný okamžik i nárok na odpočet, když splní podmínky a použije plnění pro ekonomickou činnost? Jaká jsou rizika/sankce ze strany FÚ, když by plnění přiznal v jiném čase (měsíci), než mělo být? 
Vydáno: 09. 01. 2020
Jak prodat nový osobní vůz diplomatovi do Turecka - s DPH nebo bez DPH (osvobozeno)? Jaké doklady musí kupující předložit? Podle jakého ustanovení zákona o DPH postupovat, když kupující chce auto koupit bez DPH?
Vydáno: 07. 01. 2020
Neplátce DPH přijme službu a zboží z EU. Jak to bude z pohledu DPH? Musí se české s. r. o. (neplátce) registrovat k DPH vůči zahraničí?
Vydáno: 03. 01. 2020
Pokud neplátce DPH zasílá zboží na Slovensko, jaký je limit pro to, aby se stal v ČR plátcem DPH? Je to 1 mil. Kč? 
Vydáno: 02. 01. 2020
Podnikatel registrovaný k DPH v ČR si nechává doručovat zboží od plátců registrovaných k DPH v Německu. Toto zboží je odesílatelem doručeno do Rakouska odkud ho sám podnikatel vlastní dopravou dopraví do ČR. Tato doprava do ČR ale ne vždy bezprostředně navazuje na dopravu do Rakouska. Nakoupené zboží je spotřebováno (používáno) v ČR. Pro tyto nákupy poskytuje pořizovatel zboží své české DIČ. Jaké místo se v tomto případě považuje za místo ukončení přepravy a kde se v tomto případě nachází místo plnění? Domnívám se, že u těchto plnění je místem ukončení přepravy ČR a český plátce má povinnost přiznat daň na výstupu podle § 108 a zároveň má nárok na odpočet daně na vstupu podle § 72 a že se v tomto případě neuplatní předposlední věta v § 11 odst. 2 zákona o DPH?
Vydáno: 31. 12. 2019
Fyzická osoba postaví dům, který bude sloužit částečně pro vlastní rekreaci a částečně pro ekonomické účely (poskytování krátkodobého ubytování – 15% DPH). Při výstavbě uplatní 80% odpočet DPH. Následně v průběhu 10 let (včetně kalendářního roku zařazení do užívání) bude sledovat poměr použití a případně upravovat dříve uplatněný odpočet při pořízení. Na začátku roku spočítá počet dní, po které bude dům rezervovaný pro vlastní rekreaci a počet dní, po které bude dům k dispozici k pronájmu. Poměr bude v součtu dní 2 měsíce: 10 měsícům. Na konci roku spočítá počet dní, po které byl dům skutečně využívaný pro vlastní rekreaci a počet dní, po které se podařilo dům pronajmout. Poměr bude nakonec v součtu dní 1 měsíc: 7 měsícům. Správný poměr, ve kterém je v daném roce potřeba upravit původní odpočet, je 2:10 nebo 1:7? Pokud bude daná nemovitost v SJM, ale ubytovací služby bude poskytovat manželka (manželka OSVČ – plátce DPH, manžel OSVČ – neplátce DPH), předpokládám, že může uplatňovat celý odpočet DPH z nákladů na výstavbu a provoz (samozřejmě v poměru používání pro ekonomické/soukromé účely). Je to tak?
Vydáno: 28. 12. 2019
Od 1. 5. 2020 se sazba DPH 10 % bude uplatňovat, i když si zákazník odnese sám v menu boxu jídlo, pizzu točené pivo v kelímku atd.? 
Vydáno: 12. 12. 2019
Česká firma (plátce) poskytuje služby německým firmám (plátcům). Jakou sazbu DPH máme použít a kde máme daň zaplatit? Česká společnost má v Německu roční obrat přibližně 5 mil. Kč. Je česká firma povinna odvádět DPH v Německu? 
Vydáno: 10. 12. 2019
Účetní jednotka používá krácený odpočet DPH. V případě, že daňový doklad s datem uskutečnění zdanitelného plnění 31. 12. 2019 obdrží až v lednu 2020, má si nárokovat zkrácený odpočet v lednu 2020 již pomocí nově vypočteného koeficientu?
Vydáno: 10. 12. 2019
Český plátce DPH nakoupí zboží v DE od německého plátce DPH, ale zboží nepřekročí hranice Německa, bude opět prodáno německému plátci za cca 500 000 EUR. Jak se tento obchod bude chovat z hlediska DPH?
Vydáno: 05. 12. 2019
Započítává se do obratu pro registraci k DPH (u služeb osvobozeních dle § 58 zákona o DPH) i příjem za služby zubního lékaře - zubní implantáty. Tyto zdravotní služby provádí nestátní lékařské zařízení, které se na tyto úkony specializuje a má veškerá povolení. Spadají i tyto služby do zdravotnických služeb osvobozených dle § 58 zákona o DPH? 
Vydáno: 30. 11. 2019
Společnost s r. o. (zubní lékař) uzavřelo smlouvu se stomatologickou klinikou. Jedná se o lékařskou výpomoc v oblasti zajištění chirurgických zákroků při zavedení implantátů. Oba subjekty jsou řádně registrovány a v obou případech se jedná o nestátní zdravotnické zařízení. Výkon provádí lékař, který je zaměstnancem v s. r. o. Jedná se o úkony, které nehradí pojišťovna, ale pacienti. S. r. o. vystaví každý měsíc fakturu za provedené zdravotní služby. Jedná se o osvobozená plnění dle zákona o DPH? 
Vydáno: 29. 11. 2019
Slovenský podnikatel, neplátce DPH na Slovensku a v Česku, poskytne českému plátci službu na jeho nemovitosti v Česku. Může tento slovenský podnikatel, osoba povinná k dani na Slovensku, neregistrovaná k DPH na Slovensku ani jinde, přenést daňovou povinnost na českého plátce? 
Vydáno: 25. 11. 2019
Tuzemská společnost s ručením omezeným dodává náhradní díly pro lodě, faktura je vystavena finské společnosti a náhradní díly jsou dopraveny do Nizozemska a odtud letecky na loď, která se nachází u břehů jižní Ameriky. Jedná se pravděpodobně o osvobození dle § 68 ZDPH, jakým způsobem má tuzemská společnost prokázat nárok na osvobození ?
Vydáno: 24. 11. 2019
OSVČ je zároveň společníkem v s.r.o. (60% podíl). Obě firmy jsou plátci DPH. OSVČ vlastní a provozuje v podnikání dvě vozidla a s. r. o. vlastní a provozuje v podnikání dvě vozidla. Všechna čtyři vozidla jsou pojištěna na jedné pojistné smlouvě, kde pojistníkem je OSVČ a pojištěnými jsou OSVČ a s. r. o. OSVČ uhradí celou částku pojištění a pak částku příslušející s. r. o. přefakturuje. Bude tato fakturace bez DPH - osvobozené plnění? A bude mít vliv na krácení odpočtu DPH? 
Vydáno: 19. 11. 2019
Přijatá faktura - odesilatel firma z Japonska - na faktuře uvedena další adresa jako "Supplier for VAT purposes" firmy z Austrálie, která uvádí EU VAT Number: EU........ Jedná se z hlediska DPH o nákup v rámci EU? Jak ověřit platnost DIČ začínajícího na písmena EU?  Doplňující otázka: V odpovědi je uvedeno, že se "firma zaregistruje v jednom státě EU" - myšleno registraci k DPH? Dále - odběratel je plátce DPH, dodavatel DPH na faktuře neuvádí. Jedná se tedy z pohledu DPH o službu ze třetí země nebo z EU?
Vydáno: 11. 11. 2019
Jsme stavební společnost., plátce DPH. Pro jiného plátce opravujeme stavbu. Fakturujeme v režimu přenesené daňové povinnosti. V rámci oprav na stavbě jsme si nechali dodavatelsky udělat tesařské práce od plátce DPH, také v režimu přenesené daňové povinnosti. Dodavatel na faktuře správně uvedl: daň zaplatí zákazník (tesařské práce budou součástí mé faktury odběrateli v přenesené daňové povinnosti). Jakou daň mám u dodavatelské faktury v rámci přenosu za tesařské práce uvést? Program mi nabízí 21 %,15 % a 0 %. Pokud uvedu nulovou daň, nebude tato faktura uvedena v kontrolním hlášení a to mě mate. 
Vydáno: 08. 11. 2019