Ing. Lukáš Taragel - strana 2

Naše firma, (plátce DPH), montuje tepelné čerpadlo pro soukromníka. Jiná firma uvádí (plátce DPH) tepelné čerpadlo do provozu. Nemůžeme se dohodnout na způsobu fakturace. Myslím, že by to mělo být takto: 1) Pokud faktura za uvedení tepelného čerpadla bude fakturována na naší firmu, tak by měla být s přenesenou daňovou povinností. 2) Pokud bude subdodavatel uvedení tepelného čerpadla do provozu fakturovat přímo soukromníkovi, tak bude fakturovat s 21% DPH. Firma naší firmě fakturuje s 21% DPH, a ne v režimu přenesené povinnosti. Argumentuje tím, že nedodávala čerpadlo, ona nemontovala, a pak platí toto: podle pokynu GFŘ z r. 2012 nespadá pod stavebně montážní práce, ale je to zatříděno jako: servis - prohlídka, odzkoušení funkčnosti kotlů, uvedení do provozu nebo z provozu CZ-CPA 71. Jedná se o samostatnou službu ověření funkčnosti kotle a jeho spuštění (uvedení) do provozu v režimu s DPH. Má pravdu? 
Vydáno: 31. 01. 2024
E-shop prodává knihy, které jsou od 1. 1. 2024 osvobozeny od DPH, a zároveň i zboží, u kterého je DPH 21 %. Na jedné faktuře tedy bývají oba druhy zboží a zároveň je na ní položka „poštovné“. Poštovné by mělo jako vedlejší plnění mít shodnou DPH jako hlavní plnění. Za rozvoz zboží dostává e-shop faktury od PPL s DPH. 1) Jak určit v případě zasílání zboží s různými sazbami, co je na faktuře hlavní a co vedlejší plnění? Jak určit, jaká sazba DPH má být použita u poštovného? 2) Může si e-shop uplatnit celou DPH na vstupu z faktur od PPL?
Vydáno: 31. 01. 2024
Společnost CZ plátce DPH poskytuje službu v hodnotě 400 tis. Kč (datum vystavení dokladu 31.12.2023) na Slovensko osobě do té doby neregistrované k DPH. Slovenský příjemce služby (odměna za poskytnutí práva uzavírat lic. sml.) se stal osobou registrovanou k DPH 10.1.2024 a prý dle slovenských pravidel se nemusí stát osobou identifikovanou na tak krátkou dobu a máme si DPH odvést v ČR. Prosím o vyjádření, jak postupovat. 
Vydáno: 28. 01. 2024
Dobrý den, fyzická osoba podnikatel je plátce dph a jeho živností je poskytování služeb. Mimo to, jako fyzická osoba nepodnikatel má dům, kde bydlí, ale zároveň je to i jeho sídlo podnikání a část tohoto domu pronajímá cizímu s.r.o.. Příjem z tohoto pronájmu daní v §9, protože uvedená nemovitost nebyla vložena do podnikání. Zajímá mě pohled na dph. Má tento osvobozený příjem vstupovat do Přiznání k dph do ř.50? (plátcem dph je z titulu podnikání dle §7 daně z příjmů) děkuji
Vydáno: 26. 01. 2024
OSVČ, plátce DPH, prodává auto, jež koupil v 2022 za 440 000 Kč + DPH a bylo z 60 % po celou dobu používáno k podnikání (uplatnil částečný odpočet DPH). V lednu 2024 bude toto auto prodávat za 400 000 Kč bez DPH. Na faktuře (daňovém dokladu) pro nového majitele uvede celou DPH tj. 84 000 Kč? Jakou DPH odvede v daňovém přiznání k DPH za leden? prosím konkrétní čísla.
Vydáno: 26. 01. 2024
Společnost – plátce DPH má auto, ve kterém motor přestal fungovat. Jednatel chtěl by prodat auto na autodíly. Prodej auta na autodíly bude s DPH nebo ne? Jakým dokladem jednatel bude potvrzovat, že auto není funkční? Může to byt servisní prohlídka z autoservisu, kde bude napsané, že auto není funkční? 
Vydáno: 19. 01. 2024
Dobrý den, potřebovala bych poradit s problematikou DPH - máme firmu, která obchoduje s použitým zbožím (autobazar) dle § 90 zákona o DPH. Firma začala pořizovat použité zboží také od osob povinných k dani - plátců DPH z jiných členských států EU. Chci se zeptat, zda toto pořízení zboží my uvádíme někde do DPH a musíme uplatnit systém reverse charge (domnívám se, že bychom neměli, jelikož u použitého zboží není nárok na odpočet DPH). A dále, když použité zboží prodáváme do EU osobě povinné k dani - též plátci DPH, zda se toto plnění vykazuje v přiznání k DPH a do souhrnného hlášení? Tady se zase domnívám, že by mělo jít jen do ř. 26, ale do souhrnného hlášení nikoliv...
Vydáno: 12. 01. 2024
Firma má sjednanou flotilu s pojišťovnou a nemá v předmětu činnosti (ani na ŽU) pojišťovací služby. Pod tuto flotilu zařadila i pár vozidel sesterských menších společností (cca 5 vozidel). Pokud chce sesterské společnosti na konci roku toto pojištění přefakturovat (bez navýšení ceny), tak fakturuje bez DPH. Nevíme, zda tuto přefakturaci pojistného máme vykázat v DPH na ř. 50 (osvobozený bez nároku), ř. 26 nebo žádný řádek (není předmětem daně jako přefakturace bez navýšení dle par. 36). Jaké řešení je skrz DPH správné?
Vydáno: 10. 01. 2024
S. r. o. má v majetku osobní automobil od roku 2021. Od 11/2023 jsou a patrně do 3/2024 budou značky v depozitu. Má toto dopad na uplatněnou DPH a je třeba o tuto dobu provádět úpravu odpočtu?
Vydáno: 10. 01. 2024
OSVČ je neplátce DPH, ale je už 5 let registrován jako identifikovaná osoba. Jak se budou řešit tyto dvě situace: 1, Identifikovaná osoba pořídí zboží z JČS, uvede při této transakci své DIČ. 2) Identifikovaná osoba přijme službu z JČS a opět poskytne pro tuto transakci své DIČ identifikované osoby.
Vydáno: 30. 12. 2023
Je možné uplatnit DPH při pořízení nákladního automobilu(tatra), který bude OSVČ používat jen služebním účelům po obnovení činnosti? (OSVČ plátce DPH přerušil činnost od 11/2023 do 02/2024, může prosinci 2023 pořídit tatru a uplatnit nárok DPH, je kvartální plátce.) 
Vydáno: 30. 12. 2023
Obdrželi jsme daňový doklad za zboží od polského dodavatele. Zboží bude použito pro ekonomickou činnost. Na daňovém dokladu je uvedena adresa sídla dodavatele v Polsku, jeho platné české DIČ (v registru DPH jsem ověřila, že je plátcem bez sídla a provozovny v tuzemsku), naše DIČ, sazba DPH 21 %, základ daně a daň v českých korunách. Lze z tohoto daňového dokladu uplatnit odpočet DPH jako z tuzemského plnění, nebo musí být doklad v režimu reverse charge? 
Vydáno: 19. 12. 2023
Český plátce DPH dodává zboží do Německa neplátcům DPH (sportovní kluby, právnické osoby, mají IČO). Jedná se v tomto případě o Prodej zboří na dálku? Počítají se příjmy za prodej tohoto zboží výše uvedenému neplátci do limitu 10 000 EUR. 
Vydáno: 19. 12. 2023
Jsme příspěvková organizace, neplátce DPH. Na českých internetových stránkách jsme objednali zboží a pak zboží i faktura přišly z Polska od polské firmy. V zákoně jsem našla, že do částky 326 000 Kč, se nestáváme plátcem DPH. Musím někde hlásit tuto skutečnost? Už nebudeme pravděpodobně nakupovat v zahraničí.
Vydáno: 18. 12. 2023
V říjnu jsme obdrželi peníze jako zálohu na stavební práce od odběratele, který v říjnu nebyl plátcem DPH. K přijaté záloze jsme v říjnu vytvořili daňový doklad a odvedli z něho 15% DPH. Práce proběhly až v listopadu, kdy už však odběratel je plátce DPH. Jak má nyní vypadat konečná faktura? Můžeme dát celé plnění do přenesené daňové povinnosti a nechat si vrátit DPH finančním úřadem, nebo by měla část plnění (ve výši uhrazené zálohy) podléhat 15% DPH z důvodu, že odběratel nebyl v té době plátcem a nebylo možné použít přenesenou daň, a jen zbytek plnění má být s přenesenou daní? 
Vydáno: 18. 12. 2023
OSVČ, plátce DPH, dopravce fakturoval službu firmě v Arménii, vezl zboží z Čech do polské Lodzi. Jak zařadit tuto službu v přiznání k DPH? Faktura se vystaví do 3. země. 
Vydáno: 18. 12. 2023
Jak má být správně provedena fakturace stavebních prací společnosti, která je plátcem DPH, ale v předmětné smlouvě, dle které fakturujeme provedené stavební práce na dokončené stavbě pro bydlení, nemá uvedeno svoje DIČ a ve smlouvě je explicitně uvedeno, že se má fakturovat s 15% DPH? Při fakturaci jsem vycházela z předpokladu, že DIČ poskytnuto nebylo pro tento druh plnění a není tak možné fakturovat s přenesenou daňovou povinností. Je tento způsob fakturace proveden správně? Nebo máme před každým plněním prověřovat, zda je či není společnost plátcem DPH a na smluvní ujednání nebrat zřetel a fakturovat vždy s přenesenou daňovou povinností, pokud zjistíme, že společnost DIČ má?
Vydáno: 14. 12. 2023
Česká společnost plátce DPH nakupuje zboží od polské společnosti . Česká společnost ihned prodává toto zboží odběrateli plátci DPH v Rumunsku. Zboží je přepraveno z Polska přímo do Rumunska, přepravuje zajištuje česká společnost prostřednictvím dopravce, od kterého má veškeré doklady prokazující fyzický pohyb zboží z Polska do Rumunska. Jedná se o třístranný obchod? Jak bude česká společnost postupovat z hlediska DPH? Česká společnost nákup zboží z Polska - pořízení zboží z EU? Česká společnost prodej do Rumunska - osvobozené dodání zboží do JČS? 
Vydáno: 04. 12. 2023
Fyzická osoba, neplátce DPH pronajímá v § 9 ZDP osobní automobil do svého s. r. o. Měsíčně od 1/23 má příjem z pronájmu 10 000 Kč. Jinak jako OSVČ nepodniká. Nyní FÚ udělal zpětnou registraci k DPH od 1/23. Uděláme tedy dodanění tohoho pronájmu základní sazbou DPH za každý měsíc zpětně a DPH doodvedeme. Auto bysme nyní v 11/23 prodali do s. r. o. Bude prodej předmětem DPH, když bylo auto využíváno k uskutečňování ekonomických činností? Nárok na odpočet nebyl.
Vydáno: 29. 11. 2023
Daňový subjekt nezareagoval na výzvu k podání následného kontrolního hlášení. Lhůta pro podání následného kontrolního hlášení marně uplynula 25. 9. 2023, daňový subjekt podal následné kontrolní hlášení až 1. 11. 2023, kde potvrdil správnost údajů. Přišel platební výměr na pokutu za nepodání následného kontrolního hlášení ve lhůtě stanovené výzvou v poloviční výši 15 000 Kč, protože se jedná o čtvrtletního plátce. Existuje možnost prominutí pokuty dle pokynu GFŘ-D-29? 
Vydáno: 27. 11. 2023