Ing. Lukáš Taragel - strana 5

Plátce DPH, fyzická osoba, nepřesahuje limit k povinné registraci, předmět podnikání - prodej textilu. Nakupuje výjimečně v ČR, většinou v EU (Polsko) - bez DPH. Roční nákupy nepřesahují 326 000 Kč bez DPH. Chce požádat o zrušení registrace k DPH. Pokud FÚ vyhoví, je povinen dodanit nakoupené zboží bez DPH. Jak bude postupovat u zboží nakoupeného v EU – bez DPH? Kdy odpočet neuplatnil, jen uvedl v daňovém přiznání plus, minus?
Vydáno: 08. 08. 2023
Plátce DPH pronajímá kancelář osobě registrované k DPH v EU. Měsíčně fakturuje nájem ( osvobozený od DPH) a paušální částku za služby spojené s nájmem + 21 % DPH na jednom dokladu. Je tato fakturace v pořádku nebo je třeba paušál účtovat bez DPH v režimu reverse chargé ?
Vydáno: 04. 08. 2023
Jakou sazbu DPH má použít společnost s ručením omezeným, když fakturuje za dodání travních koberců a současně provádí i úpravy terénů a pokládku těchto koberců? Budou se tyto práce brát jako vedlejší plnění k dodání travních koberců, a tudíž bude použita první snížená sazba DPH, nebo tyto práce budou brány jako služba a naopak travní koberce budou vedlejším plněním, takže se použije základní sazba DPH? Jednotlivé úkony jsou na faktuře vždy rozepsány.
Vydáno: 25. 07. 2023
Společnost, plátce DPH, si pronajímá kanceláře také od plátce DPH. Pronajímatel fakturuje pronájem s DPH. Nájemce dále pronajímá tyto kanceláře neplátcům DPH. Může si uplatnit nájemce DPH na vstupu, když dále tento pronájem fakturuje neplátcům DPH?
Vydáno: 24. 07. 2023
Jakou sazbu DPH je třeba stanovit pro jednotlivé případy mezi dvěma plátci DPH, OSVČ – zemědělci: 1) Pronájem zemědělského stroje 2) Pronájem poměrné části budovy zařazené v obchodním majetku pro potřeby chléva V dané budově mají chlév oba zemědělci, první z nich hradí faktury za odběr vody, kterou se napájí dobytek. Může v poměrné výši první druhému zemědělci odběr vody přefakturovat, s jakou DPH? 3) Pronájem pozemku pro potřeby pastvy Je pro stanovení výše DPH nutné rozlišovat, zda se jedná o krátkodobý, či dlouhodobý pronájem? Pokud ano, prosím o rozlišení, co je třeba ještě brát jako krátkodobý pronájem a co už je pronájem dlouhodobý.
Vydáno: 19. 07. 2023
Fyzická osoba, neplátce DPH, prodává stroj do Německa plátci DPH, cena 32 500 EUR. Musí se fyzická osoba registrovat jako identifikovaná osoba? Nebo žádná povinnost nevzniká a pouze vystavím daňový doklad na sjednanou částku? 
Vydáno: 19. 07. 2023
Naše společnost poskytla pronájem zasedací místnosti vč. občerstvení – tedy jednu službu v sazbě 21 % (hlavní služba je pronájem prostor, což je předmět činnosti naší společnosti a jako doplňková služba bylo zajištěno občerstvení od dodavatele). Od dodavatele občerstvení obdržela fakturu se sazbou 10 %, toto občerstvení zahrnuje jak oběd v restauraci, tak raut v zasedací místnosti. Je sazba 10 % od dodavatele uvedena správně?
Vydáno: 19. 07. 2023
Jak postupovat při fakturaci dodávky elektřiny nebo plynu? Vždy se bude jednat o transakci mezi podnikateli, plátci DPH. 1) Nakupujeme plyn od dodavatele, obchodníka s plynem. My nejsme obchodníkem s plynem. Jako pronajímatel spotřebu plynu přefakturováváme na nájemce, plátce DPH. Máme fakturovat v přenesené daňové povinnosti, nebo na výstupu uplatnit sazbu DPH a daň? 2) Nakupujeme plyn přímo od dodavatele, obchodníka s plynem. Dodavatel vystavuje fakturu s příslušnou sazbou DPH. Nákup plynu slouží pro kogenerační jednotku (kotelnu) na výrobu tepla a následně dodáváme teplo dalším nájemcům, plátcům DPH. Můžeme uplatnit přenesenou daňovou povinnost? Lišil by se postup v tomto bodě v případě, že plyn od obchodníka s plynem koupí „pronajímatel areálu“, ten nám plyn přefakturuje jako nájemci, my plyn spotřebujeme pro kotelnu na výrobu tepla a následně firmám fakturujeme spotřebu tepla? Máme licenci na výrobu elektřiny – (ne)jsme obchodníkem pro účely režimu přenesené daňové povinnosti na základě této skutečnosti?
Vydáno: 17. 07. 2023
Společnost registrovaná v OSS přijala zálohu na zboží 30. 6. 2023, k zaslání zboží došlo 3. 7. 2023. Jaký je správný postup? Zahrnout přijatou zálohu do přiznání za období II.Q 2023, nebo přiznat daň až při dodání zboží v přiznání za III.Q 2023?
Vydáno: 17. 07. 2023
Česká s. r. o., plátce DPH, bude fakturovat občanovi Anglie a USA za služby - překladatelskou činnost, která je provedena v ČR a bude to fakturovat s DPH. Máme si dát na něco pozor v rámci fakturace?
Vydáno: 14. 07. 2023
Fyzická osoba nepodnikající, pravidelně měsíčně investuje do podílových fondů cca 20 let. Nyní bude poprvé prodávat část fondů. Vzhledem k tomu, že se chystá prodat fond do kterého stále investuje, tak se nedá určit, zdali prodává podílový list nabytý před dvaceti lety nebo minulý měsíc. Je zde nějaké pravidlo, například, že první se prodávají nejstarší a tudíž zde bude úplně osvobození od daně? Nebo jak se v tomto případě postupuje.
Vydáno: 10. 07. 2023
Mohu zaúčtovat do nákladů, jako účetní doklad, Potvrzení o vydání parkovacího oprávnění a dokladu o zaplacení ceny z užívání komunikací vymezených nařízením pro státní silničního motorového vozidla, které bylo vydáno MČ Praha? Tento doklad vedle názvu „potvrzení“ obsahuje že se jedná o parkovací oprávnění, vč. čísla oprávnění, platnost od do, částku a přijetí úhrady, iniciály držitele. MČ Praha není plátcem DPH. Mohu na toto potvrzení pohlížet jako na zjednodušený účetní doklad, nebo musím žádat o vystavení faktury za parkovací oprávnění?
Vydáno: 07. 07. 2023
OSVČ, daňová evidence, neplátce DPH, má živnostenský list na prodej doplňků stravy a poradenskou činnost. U těchto zdanitelných plnění sledujeme obrat 2 mil. Z titulu poradenské činnosti je identifikovanou osobou (občas přednáší na Slovensku pro slovenskou firmu). Tato služba nevstupuje do obratu DPH – místo plnění je na Slovensku. Od ledna 2023 má oprávnění k poskytování zdravotních služeb. Otevřela si ordinaci praktického lékaře. Co všechno by mohlo vstupovat do obratu DPH ze zdravotních služeb, nebo vše je dle § 58 ZDPH osvobozeno a nevstupuje do obratu? Fakturujeme např. paušál PLS na jednotlivé firmy, dále různé zdravotní vstupní, periodické prohlídky a pak samozřejmě zdravotní výkony na pojišťovny. Jde nám o to, aby se lékařka nestala plátcem DPH a nepřekročili jsme při všech jejích aktivitách obrat DPH.
Vydáno: 03. 07. 2023
Jaká sazba DPH se použije u podeje myší na krmení pro zvířata? A jaká sazba daně se použije při prodeji mrtvých mražených myší také používaných jako krmení pro zvířata?
Vydáno: 29. 06. 2023
Firma Besip má uzavřenou smlouvu s naší společností na dopravní výchovu dětí. Fakturujeme firmě Besip dopravní výchovu a cestovné vyučujícího, vše se sazbou 21% DPH. Jednou za rok pořádá Besip dopravní soutěž, kterou si u naší firmy objedná, ale včetně svačin pro děti. Na svačiny naše společnost obdrží od dodavatele doklad s 15% sazbou DPH. Při vystavování faktury Besipu použiji na svačiny pro děti 15% nebo 21% sazbu DPH?
Vydáno: 29. 06. 2023
OSVČ nebo s. r. o., neplátci DPH poskytují ubytovací služby. Nemovitost, kde poskytují ubytování, se nachází v ČR. Jestliže se ubytuje cizinec (soukromá fyzická osoba) nebo zaměstnanci firmy z JČS EU pořád zůstávají neplátci DPH, místo plnění je v tuzemsku. Uvažujeme správně, že nemají z tohoto důvodu povinnost stát se plátci DPH nebo identifikovanou osobou k DPH? Pouze sledujeme obrat, aby nepřekročili 2 mil.
Vydáno: 26. 06. 2023
OSVČ, plátce DPH, pronajímá byt, který nemá v obchodním majetku, za cenu 10.000,- včetně energií. Energie nejsou zálohovány, jedná se o součást nájmu. Není rozlišeno, kolik je za nájem a kolik za energie. Bude tento nájem bez DPH? Děkuji.
Vydáno: 26. 06. 2023
Dobrý den, slovenský podnikatel, neplátce DPH, fakturuje českému plátci vizualizaci. Jedná se o projekt nového bytového domu v ČR. Jak mám vykázat DPH? Bude se jednat o normální nákup od neplátce nebo jde o reverse charge? Děkuji
Vydáno: 23. 06. 2023
OSVČ, plátce DPH, vyfakturoval grafické služby (vizualizace) do New Yorku. Je potřeba zjistit, zda je odběratel podnikatel (plátce/neplátce) nebo soukromá osoba? Jak bude dle tohoto zjištění správně uvedena DPH na faktuře? 
Vydáno: 23. 06. 2023
Akciová společnost zakoupila od soukromého vlastníka v 02/2023 rodinný dům, který byl zkolaudován v 01/2014 jako objek k bydlení, za částku 14 500 000 Kč (v souvislosti s nákupem nebyl uplatněn žádný odpočet DPH) a zařadila jej do obchodního majetku. Při koupi domu převzala i nájemní vztah s nájemcem, od kterého do konce 06/2023 kdy nájemní vztah končí obdržela nájemné v hodnotě 150 000 Kč (30 000 Kč měsíčně). Po skončení nájemní smlouvy od 1.7.2023 uvažujeme o prodeji nemovitosti. Domníváme se, že tento prodej by měl být od platby DPH osvobozen. Je tato úvaha správná?
Vydáno: 15. 06. 2023