Ing. Lukáš Taragel - strana 3

Podnikatel, neplátce DPH, podnikající v oblasti zprostředkování stavebního spoření a pojištění majetku a osob, měl za rok 2022 příjmy ve výši 980 tis. Zpětně se ale zjistilo, že v říjnu roku 2022 přijal také 200 tis za nájemné bytu dle § 9 zákona o dani z příjmů. Započítávají se všechny tyto příjmy dle § 7 a 9§ do obratu pro účely registrace k DPH? Pokud ano, znamená to, že v říjnu roku 2022 překročil obrat a měl povinnost se registrovat jako plátce DPH? Ze kterých příjmů je následně povinen DPH odvádět? Jedná se pouze o zprostředkování stavebního spoření? Ostatní činnosti jsou osvobozené? Děkuji za odpověď.
Vydáno: 16. 11. 2023
Vozidlo bylo nakoupeno z EU v r. 2019 v režimu reverse charge a zařazeno do obchodního majetku s.r.o.. Lze se při prodeji takového vozu v ČR vyhnout odvodu DPH?
Vydáno: 16. 11. 2023
Korporace - plátce DPH se bude od 1.1.2024 zabývat výhradně ekonomickou činností spočívají v pronájmu nemovitostí osvobozeným od DPH(byty). Příjmy z nájmu překročí za 12 měsíců 2 mil. Kč. Máme za to, že lze požádat o zrušení registrace k DPH, protože korporace bude uskutečňovat pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet DPH.
Vydáno: 15. 11. 2023
Za servisní pracovníky firmy povinné k dani ve Španělsku jsme zaplatili ubytovací služby a taxi v ČR. Neuplatnili jsme si nárok na odpočet a budeme je přefakturovávat této firmě, tj. ve stejné výši, jako je cena včetně DPH bez navýšení a nebude uvedeno DPH. Můžeme použít při přefakturaci služeb za ubytování a taxi § 36 odst. 13 zákona o DPH? Můžeme to evidovat jako nezdanitelné plnění, nebo je náš postup chybný a měli jsme si na vstupu u tuzemských faktur uplatnit DPH a potom provést přefakturaci s DPH?
Vydáno: 13. 11. 2023
OSVČ darovala sestře 8 let starý osobní automobil. Musí v okamžiku darování odvést DPH z ceny obvyklé? Nebo darování není předmětem DPH. 
Vydáno: 13. 11. 2023
Česká firma plátce DPH chce koupit ojeté vozidlo z Německa od osoby registrované k DPH v Německu. Prodejce nechce zřejmě skrz důkazní prostředky prodat bez DPH. Navrhujeme variantu kauce ve výši DPH, které vrátí po splnění důkazů o osvobození (přepsaný VTP v ČR). Pokud by však na variantu kauce prodávající nepřistoupil a vystavil fakturu s německou DPH, má česká firma nějakou možnost si tuto německou DPH odečíst/vrátit? Pokud by byla finální faktura vč. německé DPH, tak máme pro vyměření a odpočet DPH využít cenu včetně této cizí DPH a vykázat na ř. 12 a 43?
Vydáno: 08. 11. 2023
Společnost (s. r. o., plátce DPH) v roce 2014 zakoupila byt, který po celou dobu pronajímala jako bytovou jednotku nepodnikatelům. Nyní chce byt prodat také nepodnikateli. Je možné prodat v režimu osvobozeném, bez DPH? 
Vydáno: 08. 11. 2023
Jakou správnou sazbu DPH použít v režimu přenesené daňové povinnosti – jedná o stavební opravy apartmánu (nové omítky), kdy zadavatel trvá na snížené sazbě DPH z důvodu, že nemovitost je v katastru uvedena jako bytový dům, a jak to bude v případě oprav společných prostorů, když se jedná o apartmány v BD? 
Vydáno: 01. 11. 2023
Firma z Velké Británie, která není nikde v EU registrovaná k DPH, fakturuje českému plátci DPH stavební práce na nemovitosti v Německu. Český plátce DPH pak společně i s vlastní prací fakturuje s reverse charge německému plátci DPH veškeré práce. Jak je to s DPH u faktury z Británie? Jaké jsou povinnosti českého plátce?
Vydáno: 01. 11. 2023
Stavební firma, plátce DPH provádí pro klienta výstavbu plotu. Objednala si u dodavatele nákup a pořez planěk pro tento plot. Dodavatel je plátce DPH. Faktura je vystavená s 21% DPH. Je to takto správně? Jedná se o kód CZ-CPA 16 (dřevo rozřezané vč. služeb) nebo to lze podřadit pod CZ-CPA 43 - truhlářské práce spojené se staveb. díly (v tomto případě by šlo o RPDP)? Dodavatel pouze plaňky nařezal a dodal, na výstavbě plotu se již nepodílí.
Vydáno: 23. 10. 2023
S. r. o., plátce DPH, hotel, zakoupil pro svého sommeliéra vstupenku na degustaci vín. Jak, prosím, tento náklad zaúčtovat? Bude se jednat o daňový náklad s možností odpočtu DPH? 
Vydáno: 19. 10. 2023
Firma s. r. o., plátce DPH se zabývá několika činnostmi: 1) nákup a prodej zboží 2) zprostředkování leasingu a jiného financování obsahující DPH 3) zprostředkování úvěrů (výhradně pro podnikatele). Jedná se o činnost bodu 3) za zprostředkování úvěru si společnost účtuje provizi bez DPH, osvobozenou na základě § 51 zákona o DPH. Veškeré výše uváděné činnost jsou poskytovány pouze pro klienty podnikající, tudíž fyzické osoby na IČO, právnické osoby, pro nepodnikatele nikoli. V předešlých letech se koeficient za celý rok pohyboval na 95%, tudíž k žádnému krácení DPH nedocházelo. Aktuálně vychází vzhledem k nárůstu objemů fakturované provize za úvěry koeficient kolem 82 %. Pro s.r.o. se jedná o dost nevýhodnou záležitost, jelikož bude muset na konci roku zaplatit několik desítek tisíc na DPH navíc. Dotaz je, zda musí společnost tento koeficient používat, když prokazatelně zprostředkovává úvěry pouze pro podnikatele, (fyzické osoby na IČO, s.r.o. a jiné právnické osoby), nepodnikatelům financování vůbec nezprostředkovává. Ale společnost, která provizi hradí trvá na provizi dle § 51 zákona o DPH, tudíž bez DPH. Je nějaká možnost , aby tento koeficient nemusel být používán?
Vydáno: 19. 10. 2023
Je možné provést likvidaci nepotřebných vzorníků zboží, které prodáváme bez povinnosti vrátit odpočet DPH? Jedná se o vzorníky, které jsme pořídili v roce 2017 z EU ve velkém množství. Dodavatel odmítl vyrobit méně vzorníků. Tyto byly průběžně vydávány zákazníkům a potencionálním novým zákazníkům. Nyní stále evidujeme na skladě 800 ks nepoužitých vzorníků. Je zcela jisté, že tyto již nebudou využity, a proto bylo rozhodnuto o jejich likvidaci v množství 600 ks a 200 ks bylo ještě ponecháno na skladě.
Vydáno: 17. 10. 2023
Společnost s r. o., plátce DPH, si pronajala byt od fyzické osoby neplátce. Na tomto bytě provedla s.r.o. technické zhodnocení za 150 000 Kč a následně začala byt pronajímat svému klientovi (fyzické osobě) za účelem bydlení. Při rekonstrukci bytu uplatnila sro odpočet DPH. Pokud společnost předpokládá, že po 5 letech ukončí pronájem a dostane finanční náhradu od pronajímatele za technické zhodnocení, ze které po těch 5 letech odvede DPH, je povinna postupně vracet odpočet DPH ve výši 1/10 v průběhu 5 let, protože byt je používán k osvobozenému pronájmu? 
Vydáno: 12. 10. 2023
Obec nakoupila pozemky od fyzické osoby - neplátce DPH, nejednalo se o stavební parcely. V té době obec byla neplátce DPH. 1) jeden pozemek se stal stavební parcelou pouze změnou územního plánu - sítě již byly vedeny kolem pozemku dříve pro jiné parcely 2) pro ostatní pozemky se po změně územního plánu vybudují sítě, pozemek bude rozparcelován a prodán jako stavební parcely. Mezitím se obec stala plátcem DPH pro překročení obratu, u prací spojených s budováním sítí si už bude uplatňovat DPH na vstupu. Bude při prodeji u těchto všech pozemků odvádět DPH z celé prodejní ceny, nebo z cenu do výše nákupní ceny (od neplátce DPH) je prodej od DPH osvobozen?
Vydáno: 12. 10. 2023
Firma, plátce DPH, zprostředkovala dopravu výrobku do třetí země a opravu tohoto zboží ve třetí zemi. Jak tuto službu přefakturuje neplátci DPH? Celou částku za přepravu i za zprostředkování se základní sazbou DPH?
Vydáno: 04. 10. 2023
Česká s. r. o., plátce DPH, chce koupit použité auto v Německém autobazaru. Bude v tomto případě použit reverse charge? Zatím fakturu od klienta nemám, ale klient chce vědět, zda tam nejsou nějaké výjimky spojené s DPH. 
Vydáno: 03. 10. 2023
Dům pro seniory je registrovaný poskytovatel dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, jedná se o soukromý podnikatelský subjekt, společnost s ručením omezeným. Současně má živnostenské oprávnění na hostinskou činnost a ubytovací služby. Fakturuje sociální služby (v § 48 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách) jako osvobozené (dle § 58 ZDPH), kromě ubytování a stravování. Ubytování a stravování fakturuje se sazbou DPH 10 %. Je to tak správně?
Vydáno: 27. 09. 2023
Klient (IO) dostává od Boltu fakturu, na které je vyčíslena cena za dopravu, DPH 0 Kč. Tuto částku klient obdrží na účet. Jedná se o kompenzace, srážky a výdělky za doručení, které jsou nad rámec ceny hrazené zákazníkem. Domnívám se, že pokud jde o kompenzaci, nemusí odvádět DPH, klient tvrdí, že ano. Má odvádět DPH, nebo ne?
Vydáno: 27. 09. 2023
Dobrý den, dodáváme našeho zákazníkovi každý den zboží, které fakturujeme souhrnně za 5 pracovních dnů. Prosím o sdělení jaké DUZP uvedu na faktuře, datum vystavení faktury, nebo datum z poslední dodávky zboží? Děkuji za Vaši odpověď.
Vydáno: 27. 09. 2023