Ing. Lukáš Taragel - strana 6

Akciová společnost dne 19. 12. 2013 vydražila nemovitost/nebytový prostor k podnikání. Zařazení do majetku 19. 12. 2013. V roce 2019 bylo zhodnocení. Akciová společnost je plátcem DPH. Nyní v roce 2023 by chtěla nemovitost prodat. Bude prodej bez DPH? 
Vydáno: 15. 06. 2023
Slovenská firma (plátce daně na Slovensku se slovenským DIČ) prováděla stavební a montážní práce (výroba, dodávka a montáž konstrukce pro umývací linku) v ČR českému plátci a vystavila mu fakturu v režimu přenesené daňové povinnosti [dle § 69 odst. 12 písm. j) zákona č. 222/2004 Z.z.]. Je možné vystavit fakturu v režimu přenesené daňové povinnosti i přeshraničně? Český plátce to pak uvede v přiznání k DPH na řádku 10. Neměla by se slovenská firma registrovat v ČR, aby to pro českého plátce mohlo jít na ř. 10?
Vydáno: 12. 06. 2023
Český plátce DPH poskytuje službu v podobě kontroly rozpočtu stavby pro slovenskou s.r.o., která je slovenský plátce DPH. Půjde dle § 10 zákona o DPH o službu vztahující se k nemovité věci? Tzn. registrace k DPH na Slovensku pro českého plátce DPH?
Vydáno: 12. 06. 2023
Jsme CZ společnost, plátci DPH. Na Slovensku máme organizační složku , která je také plátcem DPH. Od dodavatelů na Slovensku pořizujeme stroje a vybavení, které se bude nyní využívat na stavbě na Slovensku, kterou realizujeme prostřednictvím organizační složky. Kupujícím je společnost CZ, prodávajícím společnost SK. Na kupní smlouvě bude uvedeno buď 1) IČ CZ a DIČ SK organizační složky, předání stroje bude na Slovensku, tam se bude i nyní využívat, na organizační složce se uplatní nárok na odpočet, prodávající uplatní na výstupu DPH nebo 2) IČ i DIČ CZ , stroj by byl převezen do ČR a následně ihned přemístěn na Slovensko, prodávající by tedy uplatnil RCH. Měli bychom nárok na odpočet DPH v ČR, pokud budeme stroj ihned přemísťovat z důvodu jeho použití na Slovensko? Jsou možné obě varianty koupě?
Vydáno: 02. 06. 2023
FO, plátce DPH, měla v roce 2022 příjem z podnikání, příjem ze zaměstnání a příjem z pronájmu nebytových prostor z nemovitosti, která není vložena do podnikání. Je nutné uvádět příjem z pronájmu jako osvobozený v daňovém přiznání k DPH?
Vydáno: 01. 06. 2023
Společnost (plátce DPH) dodává zboží na Slovensko plátcům i neplátcům DPH. Plátcům DPH dodává v režimu reverse charge a neplátcům používá režim OSS jedno správního místa. V průběhu roku společnosti vznikají náklady ve formě PHM, ubytování , dálniční poplatky, které spotřebovala na území SK. Na dokladech je vyčíslen základ daně a DPH. Společnost by chtěla na základě žádosti o vratku DPH ze zahraničí (z těchto dokladů) zažádat o vrácení DPH. Je možné žádost podat a tím si nárokovat zaplacené DPH z PHM, ubytování, dálničních poplatků, i když je společnost registrovaná v režimu OSS pro odvod DPH?
Vydáno: 01. 06. 2023
Firma, fyzická osoba, autodopravce na území ČR, plátce DPH, provádí autodopravu pro další české firmy, plátce DPH na území ČR. Jestliže vystavuje fakturu za poskytnutí nákladní autodopravy, musí hodnotu zaplaceného mýtného v ČR zahrnout do celkové ceny dopravy a zatížit sazbou DPH 21 %? Nemůže fakturovat mýtné s nulovou sazbou DPH?
Vydáno: 31. 05. 2023
1. Dva spoluvlastníci (2 s.r.o.) pronajímají pozemky (pouze areál bez budovy) třetímu s.r.o. Nájemní smlouva je na pět let včetně splátkových kalendářů. V nájemní smlouvě je dohodnuto, že k nájmu se bude připočítávat základní sazba DPH je to tak správně. Můžeme pozemky pronajímat se základní sazbou DPH? 2. Dále pronájem logistického areálu - pozemky, haly apod. můžeme pronajímat se základní sazbou DPH? Ve smlouvě opět uvedeno, že protistrana s tím souhlasí. 
Vydáno: 22. 05. 2023
Firma tiskne fotoknihy na zakázku. Platí u těchto knih základní sazba DPH ve výši 21 %? 
Vydáno: 19. 05. 2023
Manželský pár koupil do svého SJM byt, který pronajímá právnické osobě, plátci DPH. Jak se posuzuje úhrada nájmu za byt z pohledu DPH? Je třeba ji v případě právnické osoby (nájemce bytu) uvádět v daňovém přiznání k DPH? 
Vydáno: 15. 05. 2023
Dobrý den, prosím český plátce DPH s.r.o. fakturuje službu (zprostředkování prodeje zboží ve svém obchodě, tj. v ČR - tzv. sdílený obchod) NEPLÁTCI ze Slovenska, má sídlo na Slovensku. Prosím jak fakturovat? půjde o přenesenou DPH? prosím jak postupovat, děkuji
Vydáno: 12. 05. 2023
Společnost s r. o. má možnost investice do pořízení horského apartmánu (v ČR). Tento by pronajímala k rekreačním účelům, tedy pravděpodobně týdenní pobyty. Jak je to prosím v tomto případě s DPH? Úhrada kupní ceny by probíhala v asi 6 splátkách, vždy s připočtením DPH. Je možné DPH průběžně uplatnit? Má nějaký vliv to, že se jedná o výstavbu a apartmán bude zkolaudován až koncem roku 2024? 
Vydáno: 11. 05. 2023
Náš dodavatel zboží je registrovaný v Belgii a má belgické VAT. Zboží je zasíláno z Bulharska do ČR , kde má dodavatel výrobnu a sklad a registraci s bulharským VAT. Jaké VAT musí být uvedeno na daňovém dokladu belgické nebo bulharské?
Vydáno: 02. 05. 2023
Jsme česká společnost s.r.o. (plátce DPH v ČR) provozující online webovou aplikaci, ve které si lze koupit měsíční/roční předplatné. Našimi klienty jsou jak tuzemští klienti (většinou fyzické osoby nepodnikající, případně školská zařízení, která obvykle nejsou plátci DPH), tak i zahraniční (jak z Evropské unie, tak i z USA apod.). Dotaz zní, zda se musíme přihlásit k DPH při překročení určitého obratu v dané zemi k DPH? Či stále budeme pouze plátci DPH v ČR?
Vydáno: 26. 04. 2023
Vývojář uzavřel se švýcarskou společností kontrakt na vývoj SW aplikace. Kontrakt je uzavřen na 10 měsíců s měsíční fakturací 300000 Kč. Vývojář jako OSVČ není zatím plátcem DPH. Při měsíční fakturaci ale za 7 měsíců překročí limit pro registraci k DPH. Co to bude pro něj následně znamenat?? Bude fakturovat služby s českou DPH a nebo se bude muset registrovat i v zahraničí a nebo se pro švýcarskou firmu, která je k DPH ve své zemi regstrována, bude jednat o plnění v rámci přenesené povinnosti?
Vydáno: 19. 04. 2023
Česká společnost plátce DPH nakupuje elektronické služby ze zahraničí, i přes uvedení českého DIČ jsou některé doklady vystaveny s českou DPH 21%, ačkoliv má být faktura v režimu přenesené daňové povinnosti. Ve většině případů se nedaří získat opravu vystaveného dokladu. Jak postupovat při vykazování DPH v přiznání a lze tuto neoprávněně vyčíslenou českou DPH uplatnit do daňových výdajů?
Vydáno: 13. 04. 2023
Nákup automobilu z bazaru v Německu a prodej v ČR. Jsem plátce DPH v ČR a chci nakupovat a prodávat osobní automobily podle objednávek, zatím počítám 3 až 5 aut do roka. Jsem OSVČ a hlavní ekonomická činnost je řemeslo, takže prodej aut beru jen jako přivýdělek. Jak budu vykazovat DPH, jako nákup zboží z EU? A při prodeji auta kde - ve kterých řádcích a v jaké výši vykážu základ daně? Základ daně jen z rozdílu mezi nákupem a prodejem?
Vydáno: 13. 04. 2023
Plátce DPH musí dle zákona o DPH archivovat daňové doklady k DPH 10 let. Veškeré daňové doklady za zdaňovací období kalendářního roku 2012 archivuje 10 let po skončení období tj. do 31. 12. 2022. Může účetní jednotka skartovat daňové doklady již hned 1. 1. 2023?
Vydáno: 11. 04. 2023
Započítávají se do obratu (kvůli překročení obratu 25 miliónů pro vedení účetnictví) i osvobozená plnění bez nároku na odpočet (prodej zlata)? 
Vydáno: 05. 04. 2023
Firmě s. r. o. byla zrušena registrace k DPH ke dni 23. 3. 2023. DHM ani zásoby nemá, ale v říjnu 2022 firma koupila tiskárnu za 30 000 Kč. Tiskárnu nezařadila jako DHM, ale do spotřeby. Musí firma vracet DPH i z drobného majetku? 
Vydáno: 31. 03. 2023