Pozemky (347)

Spolek - dar nemovitosti

Spolek, který byl založený za účelem (mimo jiné) zkvalitnění infrastruktury a dokončení komunikací v obci, dostane darem od členů spolku - fyzických osob - pozemky, na kterých zbuduje příjezdovou cestu. Prostředky dostane částečně od členů spolku a částečně z dotace. Vybudovanou komunikaci (příjezdovou cestu) pak daruje nebo prodá za symbolickou cenu (např. 1 Kč) městu. Jaké budou daňové dopady této transakce? Bude dar pozemku spolku předmětem daně z příjmů? A příspěvky na její vybudování? Nebo by bylo lepší, aby spolek pozemek za symbolickou cenu koupil? 

Vklad pozemku v SJM do podnikání

Manželé vlastní pozemek, který společně koupili (SJM). Manžel je OSVČ, plátce DPH, vede daňovou evidenci, manželka na rodičovské dovolené. Manžel chce v rámci podnikání na pozemku postavit dům a následně prodat. Může pozemek vložit do svého obchodního majetku (manželka souhlasí) za cenu znaleckého odhadu? Pokud ano, nebude platit daň z nabytí? Pokud ne, jak jinak lze provést převod? Při následném prodeji domu se bude odvádět DPH jen z prodeje domu, prodej pozemku bude osvobozen od DPH?

Osvobození od daně - příjem z prodeje nemovitých věcí

Byl prodán pozemek, prodávající příjem z prodeje pozemku zdanil daní z příjmů [nebyla splněna 5letá lhůta pro osvobození § 4 odst. 1 písm. b)], po 2 letech od prodeje na základě souhlasného stanoviska mezi kupujícím a prodávajícím došlo k odstoupení od kupní smlouvy (pozemek nevyhovoval účelu, za kterým byl pořízen) bylo zrušeno vlastnictví na katastru nemovitostí (které bylo původně zapsáno s právními účinky vkladu). Prodávající podává dodatečné přiznání k dani z příjmů. Nyní hledá nového kupujícího. Nejsme si ovšem jisti, zda lhůta, kterou vrátí katastr zpět, bude ovlivňovat 5letou lhůtu pro osvobození § 4 odst. 1 písm. b) zákona o dani z příjmů (přeruší ji, nebo se musí počítat zcela nová) při následném prodeji, či nikoliv, tzn. pokud od původního vlastnictví uplyne déle než 5 let, lze uplatnit osvobození příjmů z prodeje, i když již jednou k prodeji došlo a tento byl zrušen?

Prodej pozemku - daňový náklad

Fyzická osoba koupila v roce 1995 pozemek za 100. V roce 2000 jej vložila do s. r. o. v odhadní ceně 150 a v roce 2010 jej s. r. o. vložila do a. s. za 160. A. s. nyní tento pozemek prodává. Bude daňově uznatelným nákladem účetní hodnota pozemku ve výši 160?

Darování pozemků potomkovi

Otec chce darovat zemědělské pozemky dceři. Zdaňuje příjmy z pronájmů pozemků podle § 9 zákona o daních z příjimů. Dcera je bude též pronajímat. Jedná se na straně otce a dcery o zdanitelný příjem, nebo osvobozený? Bude nutné si nechat zpracovat znalecký odhad ceny pozemků?

Převod nemovitosti z vlastního jmění na jediného společníka

Firma má jediného společníka a vlastní pozemek. Společník jako jediný přijme rozhodnutí o přeměně ve formě převodu jmění na společníka podle § 337 a násl. zákona č. 125/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev.

Na základě tohoto postupu by pak pravděpodobně nebyla placena daň z nabytí nemovitých věcí, nebot' předmětem daně je pouze úplatné nabytí vlastnického práva. Bude se platit daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % a jak bude daněn nepeněžní příjem společníka?

Potvrzení o uhrazení daně z nemovitých věcí za konkrétní pozemek

Fyzická osoba, poplatník daně z nemovitých věcí, hradí daň z nemovitých věcí a požádal finanční úřad o potvrzení, že daň za jeden konkrétní pozemek uhradil. Finanční úřad odmítá takové potvrzení vydat se zdůvodněním, že na to není v jejich systému formulář. Nabízejí vydat ověřenou kopii daňového přiznání, kterým byla daň přiznána, nebo vytištění tzv. Konkludentního platebního výměru na daň z nemovitých věcí za rok 2019. Ale ani jedno není důkazem o tom, že za konkrétní pozemek je daň uhrazena. Daňové přiznání je staré mnoho let a těžko dokáže, že od jeho podání mohlo dojít ke spoustě změn... a v platebním výměru nejsou konkrétní nemovitosti vůbec uvedeny. Může poplatník daně z nemovitých věcí požádat o potvrzení, že za konkrétní pozemek je daň uhrazena? A na to navazující otázka - je finanční úřad povinen takové potvrzení vydat? A pokud ano, tak podle jakého paragrafu?

Daň z pozemku vlastněného Českou republikou a třemi fyzickými osobami přiznaná jen jedním spoluvlastníkem

Fyzická osoba A má vlastnické právo na podíl k pozemku, kde další podíly mají dvě fyzické osoby B + C (osoby jsou v příbuzenském stavu) a většinu vlastní český stát (propadnutí dědictví za první republiky). Fyzická osoba A po skončení dědického řízení podala daňové přiznání, kde uvedla vztah k pozemku SV a přiznala daň za všechny 3 podíly fyzických osoba A + B + C a tuto daň od té doby platí. Podíl České republiky finanční úřad osvobodil. Do roku 2018 bylo vše v pořádku. Nyní v roce 2019 vyzývá finanční úřad jednoho spoluvlastníka, fyzickou osobu C k tomu, aby podala daňové přiznání na daň z nemovitých věcí na tento pozemek, tedy přesněji na svůj podíl. Finanční úřad to nedokázal vysvětlit a podal jen telefonické odpovědi typu: fyzická osoba C pobírá dotace od Státního pozemkového úřadu, fyzická osoba C si požádala o oddělení pozemku, fyzická osoba C je zemědělským podnikatelem a chce platit daň sama. Nic z toho však není pravda. Nikdo z vlastníků nepodniká, pozemek je pronajatý. Nakonec přišla úřednice finančního úřadu s vysvětlením, že od roku 2019 už musí každý spoluvlastník platit za svůj podíl samostatně a nelze mít jednoho zástupce. Když se teď dívám na formulář daňového přiznání na rok 2019, tak tu možnost přiznat daň jedním zástupcem za všechny stále vidím… Můžete mi prosím potvrdit tvrzení pracovnice finančního úřadu, že od roku 2019 musí každý jednotlivý spoluvlastník podat své daňové přiznání, nebo to vyvrátit a může to pokračovat jako dříve, že daň bude platit jeden zástupce za všechny?

Prodej pozemku

Soukromá osoba - nepodnikatel - koupil před 15 lety pozemek o výměře cca 10 ha. V tomto roce se rozhodl polovinu pozemku rozparcelovat, napojit na inženýrské sítě a následně rozprodat zájemcům. 1. Z pohledu daně z příjmů - Bude příjem z prodeje osvobozen? Pokud ne, bude se jednat o ostatní příjem (dle § 10 zákona o dani z příjmů), nebo půjde již o podnikatelskou činnost dle § 7? A může být výdajem cena pozemku dle znaleckého posudku plus skutečné výdaje na realizaci inženýrských sítí? 2. Z pohledu DPH - bude se jednat o nahodilou (příp. jednorázovou činnost), anebo již o ekonomickou činnost, a pokud obrat přesáhne 1 mil. Kč, musí se registrovat jako plátce, případně se registrovat v předstihu aby si mohl odečíst DPH z faktur za výstavbu inženýrských sítí?

Provize při nákup pozemku

Lze při nákupu zemědělského pozemku zemědělcem zaúčtovat provizi spojenou s tímto nákupem do nákladů? Nebo vstupuje do ceny pozemku, a tedy, jelikož se pozemky neodepisují, nebude tento náklad nikdy uplatněn?