Společnost (262)

Mlčenlivost účetní

Může účetní informovat společníka společnosti o hrozících daňových problémech společnosti nebo tím poruší mlčenlivost vyplývající ze zákonů?

Příjmy společníka společnosti pro daň z příjmů

Společnost (dříve sdružení) má dva společníky. Jeden fakturuje odběrateli celou částku a druhý si 50 % nároku fakturací vůči prvnímu společnikovi - vystaví mu fakturu. To samé výdaje, jeden nakoupí a druhému 50% fakturuje. Tzn, že jeden eviduje 100 % příjmů a jeden 50 %. Jak to bude v případě uplatnění paušálních výdajů při DPFO? Každý si dá do příjmů pouze "svých" 50 % a z toho uplatní paušál?

Uplatňování DPH ve společnosti

Dva společníci, obchodní korporace, realizují společně na základě uzavřené smlouvy o společnosti v souladu s § 2716 až 2746 NOZ, a na základě uzavřené smlouvy o dílo s objednatelem (investorem) dodávku díla, která spočívá v opravě veřejné komunikace. Ve stanovách, které uzavřeli ke smlouvě o společnosti, doplnili k uzavřené smlouvě o společnosti mimo jiné ustanovení o finančních a procentuálních objemech z celkové ceny díla, které každý ze společníků bude realizovat za podmínek Společností uzavřené smlouvy o dílo. To znamená, že vymezili v prodejních cenách přesně úseky díla a práce na díle, které budou jednotliví společníci realizovat. Dále si ve stanovách vymezili, že každý společník nese veškeré náklady spojené s realizací své části díla samostatně a na svůj účet a odpovědnost, stejně tak jako si každý společník zodpovídá a realizuje za veškeré případné více či méně práce na svém úseku stavebního díla samostatně bez vlivu na případnou úpravu podílu ve společnosti. Mohou na základě těchto ujednání při uplatnění DPH mezi společníky a zároveň při plnění práv a povinností Společnosti postupovat tak, že podle ustanovení zákona o DPH a znění Informace GFŘ k uplatňování DPH u společníků od 1. 7. 2017 bude fakturovat vedoucí společník za společnost objednateli díla tak, že na základě dílčích předávek díla fakturuje za společníky vedoucí společník podle skutečně hotových části díla, tj. za toho společníka, který skutečně část převzatého díla zhotovil? A nemusí tak tedy ve smyslu ustanovení Informace GFŘ, bodu 4., Situace 2, jeden společník druhému společníkovi jako příjemce zdanitelných plnění fakturovat část přijatých plnění v rozsahu odpovídajícímu výši jeho podílu na uskutečněných plněních?

Koeficient u společnosti (sdružení)

Dvě fyzické osoby, plátci DPH mají společnost (sdružení). Po každém čtvrtletí si 50 % příjmů i výdajů vstupujících do DPH přefakturovávají. Jak vyřešit přefakturaci ř. 50? Když to přefakturuji z 50 %, u jednoho zůstane celých 100 % a u druhého bude 50 % plnění osvobozených bez nároku na odpočet. A pak při výpočtu koeficientu nevím, zda tyto přefakturace mají správně vstupovat do přepočtu koeficientu na konci roku. 

Přefakturace nákladů společnosti (sdružení)

Společnost, dříve sdružení, má dva společníky s podílem 50 %, oba plátci DPH. Za společnost jedná jeden ze společníků svým jménem. V novém režimu DPH si společníci přefakturovávají náklady a tržby. Jakým způsobem si mají přefakturovat náklady na pořízení zboží z EU? Je vůbec nutné tyto náklady přefakturovávat, když nemají vliv na výši odváděného DPH (1. společník na základě dokladu uplatní DPH na vstupu i výstupu.)

Doplnění otázky:

Pokud tedy je nutné přefakturovat i náklady z titulu pořízení zboží z jiného členského státu, můžete mi sdělit do jakých řádků na přiznání k DPH tato přefakturace vstoupí? Nemohu přeci 1. společníkovi uvést přefakturaci do řádku 20 jako dodání zboží do jiného členského státu.

Zdanění sdružení fyzických osob za rok 2019

Tři společníci plátci DPH, kteří podnikají na základě smlouvy o sdružení FO. Pověřený člen sdružení vede daňovou evidenci a ve vztahu k DPH fakturuje konečnému spotřebiteli, další dva členové mu od 1. 1. 2019 fakturují a platí svůj podíl za stavební práce v režimu přenesení daňové povinnosti. 1. Pokud se týká daně z příjmů jak zařadit fakturaci podílů za stavební práce dvou společníků pověřenému členu sdružení, který vede daňovou evidenci? Mám navýšit příjmy a výdaje společníků, nebo je neúčtovat a vycházet z § 2728 NOZ? 2. Uvedené sdružení FO pořídilo za dobu společného podnikání 3 osobní automobily, které jsou zapsány v evidenci vozidel na pověřeného člena sdružení. Pokud by sdružení ukončilo činnost ke konci roku 2020, jakým způsobem by se převedly 2 automobily na ostatní členy sdružení - fakturovat a odvést DPH, nebo jinak? 

Odúčtování účtu 061 - Podíly v případě fúze sloučením

Převzala jsem od 1. 1. 2019 účetnictví společnosti A. V roce 2018 proběhla fúze sloučením se společnostmi B a C, které sloučením zanikly. Společnost A měla podíly ve společnostech B a C, v účetnictví byly zachyceny na účtu č. 061. Předpokládám, že tyto podíly by již po fúzi neměly v účetnictví figurovat, ale bývalá účetní to neřešila a podíly jsou stále evidovány v rozvaze společnosti A. Jakým způsobem bych se mohla účtu č. 061 zbavit tak, aby účetnictví bylo správné?

Časový test při odštěpení

U právnické osoby dojde k rozdělení odštěpením se vznikem nové společnosti. Následně dojde k prodeji této nové nástupnické společnosti. Bude zachován časový test pro osvobození dle § 19 odst. 1 písm. ze), tj. bude naplněna definice dle § 19 odst. 3 písm. b) a c) a přeměnou nedojde k přerušení časového testu? Byla by situace odlišná, kdyby došlo k rozdělení odštěpením s následným sloučením do již existující společnosti?

Přeúčtování pojištění v rámci stavebních prací

Stavební společnost provádí stavební práce ve společnosti (sdružení) s jinou společnosti. Stavební dílo je pojištěno, pojištění sjednává pouze jedna ze společností a následně poměr pojištění dle stanovených podílů přeúčtovává na druhého účastníka sdružení. Pokud si fakturují mezi sebou také stavební práce v režimu přenesené daňové povinnosti lze toto pojištění přefakturovat dle § 36 odst. 4 ZDPH na druhého účastníka také v přenesené daňové povinnosti? I když se pojištění přefakturuje samostatně mimo fakturaci stavebních prací? Nebo se použije při fakturaci na druhého účastníka sdružení režim osvobození a uvedené plnění se vykáže na ř. 50 přiznání DPH?

Daň z příjmů při úmrtí člena společnosti

Matka a syn podnikají spolu formou společnosti (bývalé sdružení bez právní subjektivity) v oblasti maloobchodního prodeje nábytku. Podíly na majetku společnosti jsou 1:1. V případě úmrtí matky je syn jediným dědicem a zdědí i matčin podíl na majetku společnosti. Pro zjednodušení předpokládejme, že jediným majetkem společnosti jsou nespotřebované zásoby zboží. Nepeněžní příjem z titulu nabytí při dědění by měl být u syna osvobozen podle § 4a písm. a). U matky pravděpodobně bude nutné zvýšit základ daně z příjmů o hodnotu jejího podílu na nespotřebovaných zásobách (jako při ukončení podnikání). K jakému dni se zjišťuje tato hodnota nespotřebovaných zásob a v daňovém přiznání za které období se toto zvýšení základu daně z příjmů provede? Bude toto zvýšení daňového základu u zemřelé matky mít následně nějaký dopad pro daň z příjmů u syna? Že by se např. při prodeji těchto zásob snížil příjem o hodnotu zdaněného matčina podílu?