Odpisy - strana 101

Vyrábíme a začínáme prodávat unikátní patentovaný výrobek. Autor patentu s námi pouze spolupracuje. Veškeré náklady na výrobu a prodej nese naše firma. Jakou formou můžeme kompenzovat autorovi jeho nápad a vývoj? Buď odkoupením licence na výrobu nebo provizi podílem z prodeje. Jaké má každá forma daňové a účetní dopady. Jakým právním úkonem se tyto možnosti podloží? Firma je fyzická osoba, plátce DPH, vede účetnictví.
Vydáno: 14. 09. 2006
Jsme s. r. o., plátci DPH. Začátkem července 2006 jsme zrekolaudovali naši maličkou nemovitost z administrativní budovy na obytný dům. Tento dům má nyní pouze jednu bytovou jednotku. Nemovitost byla postavena v roce 2003, ale protože je součástí malé vodní elektrárny, kde v roce 2005 byl ukončen zkušební provoz a následně byla provedena kolaudace, tak byla tato nemovitost zatříděna jako administrativní budova do odpisové skupiny 6 a je takto prozatím pouze účetně odpisována. Nyní, tato zrekolaudovaná nemovitost na obytný dům, bude sloužit našemu zaměstnanci jako služební byt na dobu určitou (do doby případného rozvázání pracovního poměru). Tento byt bude náš zaměstnanec užívat na základě nájemní smlouvy bezplatně. Zaměstnanci budeme do jeho ZD zahrnovat jako nepeněžní plnění cenu obvyklou za nájem, ze které zaměstnanci vypočteme daň z příjmu. Žádám Vás proto o ujasnění všech účetních a daňových dopadů. Především by mě také zajímalo, zda cenu obvyklou zahrnovanou do ZD zaměstnance budeme také někde vykazovat my, ať už v osvobozeném DPH nebo v dani z příjmu? Také by mě zajímalo jak to bude nyní s odpisováním a odpisovými skupinami nemovitosti?
Vydáno: 25. 08. 2006
Jak nejlépe formulovat a zda-li je možné uzavřít jednu leasingovou smlouvu - předmětem by bylo \"vybavení prodejny\", kdy v celkové částce budou zahrnuty i stavební úpravy, zpracování projektu, zabezpečovací zařízení, pokladní software, osvětlení, podlahy. A případně do jaké odpisové skupiny zařadit?
Vydáno: 24. 08. 2006
Podnikatel koupil vodohospodářské dílo - příslušenství malé vodní elektrárny: vodní náhon dlouhý 48 m ve dně 9 m vtokový objekt s česlemi o rozteči 15 mm odpadní kanál od MVE, toto vše na 2 200 000 Kč. Do jaké odpisové skupiny toto dílo spadá? K tomu patří ještě budova za 1 800 000 Kč. Předpokládám, že bude odpisováno zvlášť a spadá do odpisové skupiny 5.
Vydáno: 15. 08. 2006
Společnost vytvořila vlastní činností \"nehmotný majetek\" - CD a nyní na základě licenční smlouvy poskytuje práva na užívání tohoto výsledku. Náklady související s tvorbou CD byly účtovány do nákladů běžného účetního období a nepřesáhly částku 60 000 Kč. Je nutné provést aktivaci nákladů, i když nepřesáhly částku 60 000 Kč a pak odpisovat? Bylo by nutné časově rozlišit výnosy související s poskytnutí licence v případě, že by doba práva užívání přesáhla účetní období?
Vydáno: 11. 08. 2006
Nejsem si jistá, zda postupuji správně při výpočtu úplaty za vzdělávání dle vyhlášky č.71/2005 Sb. Postupuji takto: Od skutečných nákladů roku 2005 odečtu tyto náklady: - náklady na platy a náhrady platů atd. hrazené ze státního rozpočtu - náklady na pojistné na sociální zabezpečení, na příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a na úhradu pojistného na všeobecné zdravotní pojištění hrazené ze státního rozpočtu - příděly do fondu kulturních a sociálních potřeb hrazené ze státního rozpočtu - ostatní náklady vyplývající z pracovně právních vztahů hrazené ze státního rozpočtu - další vzdělávání pedagogických pracovníků hrazené ze státního rozpočtu - odpisy (které jsou nákladem, nikoli však výdajem)a hradíme je z vlastních prostředků Získám výdaje roku 2005, které navýším o 10 %. Takto vypočítám maximální částku, kterou mohu vybrat od rodičů jako úplatu za vzdělávání v roce 2006. Spatřuji však problém v tom, že odpisy jsou nákladem, nikoli však výdajem a proto se o tuto částku snižuje základ pro výpočet úplaty za vzdělávání. Odpisy jsou dosti velkou částkou a značně snižují základ pro výpočet úplaty za vzdělávání. V případě, že třeba v příštím roce budeme plánovat rozsáhlejší opravy a údržbu, zvýší se v porovnání s předchozími lety provozní náklady a částka získaná jako úplata za vzdělávání ve výši 110 % nebude stačit. Pokud je tedy způsob výpočtu, který jsem výše popsala správný, hrozí nedostatek finančních prostředků na zajištění provozu školy. Pokud by základnou pro výpočet úplaty za vzdělání byly náklady na provoz snížené pouze o veškeré náklady financované ze státního rozpočtu tento problém bych vůbec nemusela řešit. Uniká mi smysl tohoto nařízení, pokud jsem ho pochopila dobře.
Vydáno: 08. 08. 2006
Dvě fyzické osoby, které vedou daňovou evidenci, utvořili k 1. 1. 2006 sdružení bez právní subjektivity. V roce 2005 si každý koupil osobní auto, které je v majetku firmy a byly v roce 2005 provedeny odpisy u jednotlivých podnikatelů. Jak dále postupovat ve sdružení, kde obě auta používají, s výdaji na tyto auta? Dále odpisovat u jednotlivých členů sdružení, a jak s dalšími výdaji spojenými s užíváním aut (pojištění, opravy, silniční daň, PHM). Do výdajů sdružení nebo na jednotlivce?
Vydáno: 14. 07. 2006
V roce 2006 jsme pořídili bezúplatně stádo ovcí (3 ovce, beran a 5 jehňat - v areálu střediska živočišné výroby vypásají trávu). Jak a v jaké ceně je zařadit do účetnictví?
Vydáno: 03. 07. 2006
Jsem OSVČ a vedu daňovou evidenci. Živnostenský list mám vystavený na zámečnické práce a nástrojářství. V letošním roce jsem začal se stavbou rodinného domu, kde uvažuji i s prostorami pro podnikání (dílna, sklad, kancelář), které budou tvořit cca 50 % z celé nemovitosti. Co všechno mohu zahrnout do daňově účinných nákladů, pokud: a) Vložím nemovitost do obchodního majetku? b) Nevložím do obchodního majetku?
Vydáno: 23. 05. 2006
K odpisové položce (6-1) dle ZDP je v odpovědi na dotaz 230 na str. 17 měsíčníku Účetnictví v praxi 3/2006 uvedeno, že pod CZ-CC 121111 do odpisové skupiny 6 se řadí ubytovací zařízení s nejméně 5 pokoji s ubytovacími službami srovnatelnými s hotelem a že ustanovení § 53 vyhlášky č. 137/1998 Sb. stanoví řadu konkrétních náležitostí, která musí ubytovací zařízení splňovat. Je možno tomu rozumět tak, že pokud není splněna některá z náležitostí § 53 vyhlášky, tak nejde o ubytovací zařízení zařazené do 6. odpisové skupiny, ale bude se jednat o 5. odpisovou skupinu (např. výška pokoje, velikost pokoje - např. když čtyřlůžkový pokoj nebude dosahovat 22,6 m2 a pod.)? Jak to bude ale s „penzionem“, který má 4 ubytovací pokoje pro hosty a v páté ubytovací jednotce je „byt“ majitelů (2 místnosti), ve kterém bydlí po dobu sezony (květen až říjen), aby mohly poskytovat restaurační a ubytovací služby (mimo sezonu bydlí ve svém trvalém bydlišti). Je tento „byt“ majitelů v penzionu považován též za pokoj, čímž by dosáhl počet pokojů čísla 5 a půjde o 6. odpisovou skupinu a nebo jde o 5. odpisovou skupinu, protože penzion má pouze 4 ubytovací pokoje?
Vydáno: 18. 05. 2006
Jednorázově jsme zakoupili lešení ve složení 250 ks 6m trubek, 360 ks 4m trubek, 300 ks 2m trubek, 1 500 ks upínacích spojek, 300 ks nastavovacích spojek, 7 ks dřevěných obalů (zřejmě na spojky) v celkové hodnotě 348 450 Kč bez DPH. Je možné tuto sadu zařadit do 2. odpisové skupiny. Nebo je možné lešení jednorázově odepsat do spotřeby režijního materiálu? U naší stavební organizace nelze uhlídat kompletnost ucelené sady, nelze zabránit zkracování delších trubek na kratší v případě potřeby na pracovišti (stavbách), lešení se potom v malých dávkách dokupuje. Má se o tomto dokoupení účtovat jako o technickém zhodnocení. V případě, že bych na lešení udělala jednu evidenční kartu majetku a v operativní evidenci vedla skutečný stav příslušenství.
Vydáno: 18. 05. 2006
V lednu 2003 jsme si nechali instalovat nový software, za jehož užívání jsme každý měsíc platili poplatky softwarové firmě, které jsme účtovali do nákladů na účet 518. V průběhu roku 2003 jsme si dle potřeby nechávali software upravovat, tyto úpravy dosáhly částky 40 490 Kč a tak jsme je zařadili do majetku na účet 013. Odpisový plán na „TZH software“ jsme stanovili na 48 měsíců účetně a daňově uplatňovali podle § 24/2/v ZDP. Zůstatková cena k 31. 12. 2004 činí 28 674 Kč. Dne 11. 10. 2005 jsme zaplatili za právo užívání software jednorázovou částku ve výši 73 614 Kč na dobu neurčitou a žádné další poplatky již neplatíme. Jak nyní postupovat při zařazení zakoupeného software v roce 2005 a jak dále odpisovat? Máme částku 73 614 Kč přiřadit na kartu TZH a dále odpisovat podle § 24/2/v ZDP nebo naopak TZH zařadit ke kartě Software a začít odpisovat podle § 32a ZDP. Nebo každé samostatně?
Vydáno: 27. 04. 2006
Podnikatel - plátce DPH, vede daňovou evidenci je majitelem nákladního automobilu Ford Transit D 100L. Tento automobil používal do roku 2000 k podnikání, ale nevložil ho do majetku firmy, ale uplatňoval si cestovní výdaje. V roce 2005 tento automobil daroval svému synovi - který začal podnikat v silniční motorové dopravě nákladní. Jaké pro něho vyplývají povinnosti ohledně daně darovací? A musí syn tento automobil vložit do podnikání nebo si může uplatňovat jen cestovní výdaje? Pokud je musí vložit, tak jak, v jaké ceně a lze ho odpisovat? Syn vede daňovou evidenci. Pokud by uplatňoval daňové výdaje paušálem 50 %, tak jak by to bylo s vložením automobilu?
Vydáno: 23. 03. 2006