Ing. et Ing. Milan Blatný - strana 6

Nevím, zda mám pokládku nové hydroizolace považovat za opravu nebo technické zhodnocení výrobní haly. Jedná se o částku za cca 100 000 Kč. Z důvodu zatékání do budovy a výskytu plísně v místnosti pod venkovní terasou byla vyměněna hydroizolace. V minulosti, z důvodu stárnutí a popraskání byla izolace několikrát opravována. Původní dlažba terasy nad izolací je rozebíratelná a po opravě byla vrácena bez změn na původní místo. Vše proběhlo během pár dnů v roce 2013. Výměna proběhla kompletně dodavatelsky od jednoho dodavatele. Na faktuře není rozdělena částka za práci a za materiál. Cena byla sjednána jako celková. Z charakteru se mi zdá, že by mohlo jít o opravu – stará hydroizolace byla vyměněna za novou. Má stejné vlastnosti, ale nejde o úplně přesně stejný typ, protože původní typ už se nevyrábí. Nový typ však má stejné technologické vlastnosti. Je možné tedy zaúčtovat na účet 511 a uplatnit jednorázově daňový náklad v r. 2013?
Vydáno: 14. 11. 2013
Zaplatili jsme za návrh loga firmy 200 000 Kč, odpisujeme jako nehm. maj. 72 měsíců. Nyní dorazila faktura 100 000 Kč za právní ochranu, ochrannou známku k logu. Jedná se o průběžný výdaj nebo samostatný majetek, zatřídění, doba odpisování? Nebo o technické zhodnocení loga?
Vydáno: 14. 11. 2013
Podnikatel, fyzická osoba, plátce DPH, staví novou provozovnu, má ji částečně zkolaudovanou, už ji odepisuje, pokračuje v dostavbě, teď postavil plot, který stál více jak 40 000 Kč, mám tento plot odepisovat samostatně, nebo ho přičíst k ceně pořízení, pokud ano, tak k ceně kterou už odepisuji nebo kterou ještě neodepisuji a čekám, až bude konečná kolaudace? Plot by se odepisoval ve 4 nebo 5 skupině?
Vydáno: 30. 10. 2013
  • Článek
Živnostník, fyzická osoba, neplátce DPH, zřídil a uvedl do provozu v roce 2012 na svém rodinném domu elektrárny s udělenou licencí u obou na 25 let, náklady na zřízení jedné 268 000 Kč a druhé elektrárny 450 000 Kč. Jak budeme elektrárny odepisovat? Opravy, revize a údržbu elektráren, předpokládáme, budeme zaúčtovávat jako daňově uznatelné výdaje? Pro posouzení obratu vzhledem k plátcovství DPH ze zákona budeme započítávat nejen obrat ze živnosti, ale i obrat z provozu elektrárny? Ovlivní zisk z provozu elektrárny odvody SP a ZP podnikatele? Na co si máme dát ještě při zaúčtování pozor?
Vydáno: 24. 10. 2013
OSVČ – vede daňovou evidenci - zakoupil štípací automat HAKKI PILKE 38Z na palivové dříví. Pořizovací cena 310 000 Kč bez DPH. Má automat zařadit do 2. odpisové skupiny jako SKP 29.56 Ostatní účelové stroje?
Vydáno: 14. 10. 2013
Společnost s. r. o., plátce DPH, vedoucí účetnictví zakoupila nebytové (kancelářské) prostory v polyfunkčním domě, v kterém je (podle výpočtu z prohlášení vlastníka) 58 % nebytových prostor a 42 % bytových prostor. Nebytové prostory jsou tvořeny převážně obchody a ordinacemi, podíl kanceláří je menší. Do jaké odpisové skupiny máme zařadit zakoupené kancelářské prostory, do 5. nebo do 6. odpisové skupiny?
Vydáno: 07. 10. 2013
1) Stavíme školicí středisko, které je částečně hrazeno z dotace kraje. Např. celá akce stojí 10 mil. Kč, dotací je pokryto 8 mil. Kč. Jak postupovat při zařazování do dlouhodobého majetku? Jaká část podléhá odpisování a v jaké odpisové skupině? 2) Provádíme rekonstrukci počítačové sítě ve stávajícím objektu v hodnotě cca 500 000 Kč - do které odpisové skupiny se tato rekonstrukce zařazuje, když budovu - v přízemí máme dílny a v 1. patře - v nástavbě nad tím kanceláře?
Vydáno: 26. 09. 2013
Městská realitní kancelář, org. složka, z důvodu opotřebení likviduje v městských bytech staré sporáky a kuchyňské linky. Staré vybavení je nahrazeno novým. Patří pořízení nových sporáků a kuchyňských linek na položku 5137 – Drobný dlouhodobý hmotný majetek či se jedná položku 5171– Opravy, údržba. Je kuchyňská linka a sporák nedílnou součástí bytu; tedy opravou?
Vydáno: 20. 09. 2013
V přípravě na stavební řízení jsme se setkali s tím, že zákon č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů v § 11 uvádí pojem rekonstrukce, modernizace....a to se váže v množství souhlasných stanovisek vlastníků. Stavební zákon pojem rekonstrukce vůbec nezná. Potýkáme se s problémem, zda je změna ploché střechy panelového domu (problémy se zatékáním) na střechu valbovou rekonstrukcí, nástavbou či přístavbou. Na domě nevzniknou žádné bytové jednotky, jen dojde k navýšení ve hřebeni cca o půl metru. Právní stanoviska jsou rozdílná. 1) Co se rozumí pojmem rekonstrukce? 2) Co je a co není nástavba? 3) Je možné, aby byl výklad zákona ponechán na stavebních odborech krajských úřadech (v krajích dochází k rozdílným názorům)? 4) Je pro případ rekonstrukce ploché střechy na střechu valbovou potřeba souhlasu všech vlastníků?
Vydáno: 09. 09. 2013
OSVČ dělá opravu - výměnu starého trafa do trafostanice za nové. Nezvyšuje se výkon u nového trafa ani jiné zhodnocení, pouze stářím je opotřebeno a snižuje se jeho výkon. Pokud ho podnikatel dá do nákladů, zřejmě se dostane do ztráty a to nechce. Může se rozhodnout, že trafo zatřídí do odpisové skupiny a bude ho odepisovat? Je to možné z hlediska daně z příjmů?
Vydáno: 23. 08. 2013
Do které odpisové skupiny zařadit billboard o rozměru 5 x 2,4 m? Je na konstrukci, která je zabetonovaná do země.
Vydáno: 30. 07. 2013
Do které odpisové skupiny a jaké SKP přidělit konzole na traktor, na kterou jdou nasadit vidle na zvedání např. kulatých balíků v zemědělství apod.?
Vydáno: 29. 07. 2013
Společnost s. r. o., plátce DPH. Provedli nájemce v pronajímaném objektu práce charakteru technického zhodnocení např. montáž žaluzií, ale tyto práce nepřesáhnou hranici pro technické zhodnocení tj. nepřesáhnou 40 000 Kč, bude se jednat o daňově uznatelný náklad, nebo aby se jednalo o daňově uznatelný náklad, musím mít i na tyto práce souhlas vlastníka? Ve smlouvách bývá většinou stanoveno, že nájemce může provádět drobné opravy a na větší opravy musí mít souhlas pronajímatele. Toto ale není oprava, ale myslím si, že by měl mít souhlas na vše, co není drobnou opravou, aby to byl daňový náklad, je to tak? Dále, jak zaúčtovat montáž posuvné japonské stěny, která v ordinaci odděluje křesla jednotlivých pacientů? Jedná se o kolejničky přidělané do stropu. Do těchto kolejniček se pak navlékají posuvné vystužené látkové nebo plastové díly. Někteří dodavatele vyčíslují zvlášť cenu kolejničky, práce a zvlášť cenu látkových dílů, někteří dodavatelé vyčíslují vše v jedné částce.
Vydáno: 25. 07. 2013
Naše společnost bude sídlit v pronajatých prostorách. V nájemní smlouvě je uvedeno, že nájemce je oprávněn provádět v předmětu nájmu stavební či jiné úpravy trvalého charakteru jen na základě výslovného, předchozího a písemného souhlasu pronajímatele. Dále je v nájemní smlouvě uvedeno, že nájemce uhradí pronajímateli částku 150 000 Kč bez DPH za nadstandardní stavební úpravy, týkající se dvou rozebíratelných skleněných příček se vstupními dveřmi. Jakým způsobem mám o výše uvedené částce účtovat? Mám jej považovat za námi hrazenou stavební úpravu a brát jako souhlas se stavební úpravou bod nájemní smlouvy, kde je uvedeno uhrazení částky 150 000 Kč a tuto částku odepisovat podle zákona o účetnictví, pokud ano tak v jaké odpisové skupině? Pouze podotýkám, že příčka je rozebíratelná (dá se přestěhovat) a doba nájmu je stanovena prozatím na 5 let.
Vydáno: 22. 07. 2013
Společnost s. r. o., plátce DPH podnikající v pronajatých prostorách: pokud budeme provádět úpravy pronajatých prostor, budou práce charakteru drobných oprav daňově uznatelné. Co ale práce charakteru oprav (nebude se jednat o TZ), které však již nesplňují charakteristiku drobných oprav? Mohou být daňově uznatelné, když budeme mít od pronajímatele písemný souhlas k jejich provedení ? Lze mezi drobné opravy zahrnout kompletní výměnu podlahové krytiny (výměna stávajícího lina za nové včetně vyrovnání podkladu)? Nevíme, zda termín „opravy podlahových krytin“ zahrnuje jejich kompletní výměnu. Pokud v jedné místnosti provádím práce charakteru opravy a v druhé charakteru TZ posuzuji každé zvlášť nebo proto, že část prací má charakter TZ bude vše posouzeno jako TZ? U jednoho pronajímaného místa došlo v souvislosti s naším pronájmem ke změně účelu užívání (nyní zdravotnické zařízení, předtím admin. prostory). Má tato skutečnost vliv na posouzení charakteru prováděných prací?
Vydáno: 28. 06. 2013
Akciová společnost provozuje restauraci v domě, který vlastní. V restauraci je zabudovaná klimatizace, kterou společnost nechala přestavět tak, aby mohla plnit více funkcí. Přestavba byla fakturovaná částkou 73 000 Kč bez DPH. Původní klimatizaci společnost nemá evidovanou ve svém majetku. Mohu přestavbu této klimatizace evidovat jako samostatný majetek, pokud ne, patří tento náklad do daňových?
Vydáno: 24. 06. 2013
V rámci operačního fondu živ. prostředí, jsme zažádali o dotaci na nákup podmítačky – v roce 2011. Od tohoto okamžiku jsem všechny náklady s touto dotací účtovala na účet 042. V tomto roce je dotace přislíbena a měla by být vyplacena do konce tohoto roku. Stroj jsme zakoupili v dubnu 2013 a je plně zaplacen. Fyzicky je v podniku také od dubna 2013. Kdy mám tento stroj zařadit do DHM a v jaké pořizovací ceně? Dotace snižuje pořizovací cenu. Jedná se mi o správně vypočtené účetní odpisy. Jestli počkat až na dotaci nebo v jaké pořizovací ceně zařadit dříve?
Vydáno: 24. 06. 2013
Do které odpisové skupiny zařadit obraceč píce šestirotorový. Do 1. skupiny ke strojům na ošetřování luk nebo do 2. sk. ostatní zemědělské a lesnické stroje.
Vydáno: 19. 06. 2013
Vyměňuji starý kotel na plyn pro svůj činžovní dům nerozdělený na bytové jednotky. Místo jednoho starého budou dva nové menší kotle, rovněž na plyn (z důvodu technického vývoje - efektivnost). Budou také opraveny rozvody výměnným způsobem, ale jiný materiál trubek. Jedná se o TZ, opravu či souběh? Prosím zdůvodnění.
Vydáno: 04. 06. 2013
Zakoupila jsem stroj za cenu 2 900 000 Kč + DPH. Přihlášení na odboru dopravy stálo 800 Kč. Za dva měsíce od nákupu jsem se rozhodla koupit nový komplet kol za cenu 120 000 Kč + DPH a staré kompletní kola jsem prodala za 75 000 Kč + DPH. Z jaké ceny budu stroj odpisovat? Jak případně zaúčtovat prodej a nákup kompletních kol? Jsem plátce DPH a vedu daňovou evidenci.
Vydáno: 06. 05. 2013