Ing. et Ing. Milan Blatný - strana 7

Jsme s. r. o., vedeme účetnictví, plátci DPH. Manželé darovali do s. r. o. následující nemovitosti: objekty určené pro skladování stavebního materiálu, pozemky, venkovní úpravy: kanalizační přípojka, čerpací jímka, vodovodní přípojka, oplocení, vstupní brána v oplocení, zpevněné plochy. Oceněno na základě znaleckého posudku. Je možné tyto nemovitosti v s. r. o. odepisovat? Dále nevíme, do které odpisové skupiny zařadit objekty určené ke skladování. Pozemky zaúčtujeme zvlášť - ty se neodepisují, ale nevíme co ty venkovní úpravy? Dají se přidat k budovám - aspoň některé např. oplocení, brána a zbytek tj. kanalizační přípojka + vodovodní přípojka a čerpací jímka se přidají k pozemkům a tudíž se nebudou odepisovat?
Vydáno: 25. 04. 2013
Do jaké odpisové skupiny patří mostová váha - do 2. nebo 3. odpisové skupiny?
Vydáno: 15. 04. 2013
Ve firmě majitel koupil použitý stavební výtah – za 95 000 Kč. Jedná se o dlouhodobý hmotný majetek, můžete mi prosím poradit, do které odpisové skupiny ho mám zařadit?
Vydáno: 09. 04. 2013
V jaké odpisové skupině bude odepisován obytný Duo kontejner, ne na kolečkách, který je postaven na zámkové dlažbě?
Vydáno: 27. 02. 2013
Mám na střeše rodinného domu instalovanou FVE. Dům nemám vložen do obchodním majetku. Odepisuji pouze technologickou část , t.j. ročně poměrnou část 240 měsíců za rok. Mám výdaje související s provozováním FVE - vedení účetnictví. Musím výdaje za účetnictví a odpisy krátit z důvodu, že část vyrobené elektřiny spotřebovávám pro soukromou potřebu? Pokud ano, lze jako kritérium pro krácení vzít celkové množství vyrobené energie a z toho procento výroby pro soukromou potřebu?
Vydáno: 22. 02. 2013
Živnostník, fyzická osoba, neplátce DPH, zřídil a uvedl do provozu v roce 2012 na svém RD elektrárny s udělenou licencí u obou na 25 let, náklady na zřízení jedné 268 000 Kč a druhé elektrárny 450 000 Kč. Jak budeme elektrárny odepisovat? Opravy, revize a údržbu elektráren, předpokládáme, budeme zaúčtovávat jako daňově uznatelné výdaje? Pro posouzení obratu vzhledem k plátcovství DPH ze zákona budeme započítávat nejen obrat ze živnosti, ale i obrat z provozu elektrárny? Ovlivní zisk z provozu elektrárny odvody SP a ZP podnikatele? Na co si máme dát ještě při zaúčtování pozor?
Vydáno: 12. 02. 2013
Fyzická osoba, plátce DPH, pořídila na střeše svého rodinného domu FTV. Zařazuje se do majetku na 02 celý komplexní systém, tj. panely, měniče, konstrukce i kabeláž? Zařazuje se do majetku na 02 celý komplexní systém dohromady, tj. panely, měniče, konstrukce i kabeláž a odepisuje se vše jednotně 240 měsíců?
Vydáno: 04. 02. 2013
Podnikatel fyzická osoba, plátce DPH, vede účetnictví. V roce 2011 vložil do obchodního majetku budovu Aquacentra – welnes (2 sauny, bazén s protiproudem, další malý bazén, vířivka). V roce 2012 došlo k výměně vířivé vany (likvidace staré-nepoužitelná). Jak má být správně zařazena a odepisována tato \"vířivka\"? Pokud jako technické zhodnocení znamená to, že se zvýší vstupní cena budovy, nebo se odepisuje jako samostatná položka - v jaké skupině?
Vydáno: 28. 01. 2013
Firma, kde prodávají stav. materiál, si koupila v roce 2007 stavební buňku za 10 000 Kč a dala přímo ji do nákladů. Každý rok ji zhodnocovala do 40 000 Kč. Majitel tam má kancelář a rozšiřuje ji svépomocí o prodejničku. V roce 2010 tam zavedl elektrický proud. Buňka není pevně spojená se zemí, ale má zaveden elektrický proud. Jak mám účetně převést buňku na stavbu nebo jak správně mám účtovat, aby to bylo správně?
Vydáno: 21. 01. 2013
  • Článek
Oprava střechy dotaz č. 1056/12 Ing. Milan Blatný Naše zemědělské družstvo provedlo v roce 2012 opravu střechy na kravíně s tím, že původní tašky byly vyměněny za plech. Byl...
Vydáno: 15. 01. 2013
  • Článek
Podnikání Oprava zpevněné plochy Ing. Milan Blatný Firma vlastní nemovitost, v roce 2012 byly provedeny opravy zpevněné plochy ve výši 160 000 Kč (výkopové práce, zastěrkování, pokládka dlažby, odvodnění...
Vydáno: 13. 12. 2012
Naše firma – pronajímatel, dala před lety souhlas nájemci s provedením technického zhodnocení a souhlas s jeho odepisováním. Nyní skončil nájemní vztah a chtěla bych se zeptat, co z toho pro nás jako pronajímatele vyplývá. Nájemce tedy odepisoval a ke dni ukončení nájemního vztahu má daný majetek nějakou zůstatkovou cenu, kterou nájemce po nás chce uhradit. Jak by se tato úhrada účtovala? Jak by to bylo pak s technickým zhodnocením u nás - zvýšíme vstupní cenu majetku?
Vydáno: 10. 12. 2012
Společnost nechala vyrobit a na své administrativní budově umístit světelné logo firmy. Pořizovací cena loga činí 250 000 Kč. 1. Jak máme postupovat při jeho zařazení do majetku a v jaké odpisové skupině odepisovat, pokud jde o samostatnou věc? 2. Nebo se jedná o technické zhodnocení budovy?
Vydáno: 09. 11. 2012
Fyzická osoba má pronajatou budovu od další fyz. osoby, se kterou má nájemní smlouvu. Je možné, aby pronajímatel souhlasil s provedením technického zhodnocení a s tím, že si výši technického zhodnocení bude odepisovat nájemce?
Vydáno: 26. 10. 2012
  • Článek
ZHODNOCENÍ MAJETKU O VLASTNÍ PRÁCI dotaz 758/12 Ing. Milan Blatný Podnikatel vedoucí daňovou evidenci zhodnotil majetek, zařazený do obchodního majetku, o vodovodní přípojku. Náklady na její vybudování byly 300...
Vydáno: 24. 10. 2012
Naše zemědělské družstvo provedlo opravu střechy na kravíně s tím, že původní tašky byly vyměněny za plech. Oprava je v ceně 100 000 Kč. Můžu dát tuto částku jednorázově do nákladů nebo je to technické zhodnocení? Byl pouze zaměněn materiál, jiné úpravy nebyly provedeny.
Vydáno: 15. 10. 2012
Společnost s. r. o. podniká v budově, k níž přísluší vjezdová a parkovací plocha (vše je vlastnictvím společnosti). Tato plocha byla pokryta hodně poničeným, řadu desetiletí starým asfaltem. Společnost nechala odbagrovat svrchní vrstvu asfaltu včetně kdysi nekvalitně provedeného podloží, navézt podloží nové a položit novou betonovou dlažbu. Celkové náklady činily 511 000 Kč. Dotaz č. 1 Je možno provedené práce z hlediska daně z příjmu považovat za opravu (tj. účtovat jako jednorázový daňový náklad) nebo je nutno je odpisovat jako stavbu v 5. odpisové skupině? Dotaz č. 2 Bude plocha po uvedených pracích považována z hlediska daně z nemovitostí za zpevněnou či nezpevněnou? (V minulosti, tj. s asfaltovou pokrývkou, ji společnost deklarovala jako zpevněnou).
Vydáno: 09. 10. 2012
Jako OSVČ provozuji penzion a na zahradě jsem nechala vybudovat zapuštěný bazén se zastřešením. Bazén je z plastové folie, obal v zemi je vybetonován. Zastřešení představují plastové díly, které se posouvají v kolejnicích, zapuštěných do dlažby kolem bazénu. Celek jsem zařadila do 5. skupiny (CZ-CC 241), stavby pro sport a rekreaci, v pořizovacích cenách + stavební práce s tím spojené. Prosím o odpověď, zda je odpisová skupina správně nebo zda je nutné zastřešení oddělit a zařadit jinak. Bazén i zastřešení má celkovou pořizovací cenu cca 400 000 Kč.
Vydáno: 04. 10. 2012
V roce 1998 jsme v naší budově postavili spojovací chodbu mezi patry. Tato přístavba v hodnotě cca 400 000 Kč byla zařazena jako technické zhodnocení budovy a je odepisována. Protože se tato chodba již nepoužívá, byla provedena demontáž. Jak se tato skutečnost projeví v daňových odpisech budovy (používáme odpisy zrychlené)? Má se cena budovy snížit o 400 000 Kč? Jak zaúčtovat náklady na demontáž ve výši 420 000 Kč?
Vydáno: 02. 10. 2012
V Pokynu GFŘ č. D-6 stejně jako v Pokynu D-300 je uvedeno, že „nedílnou součástí stavebních děl“ jsou mimo jiné žaluzie. V letošním roce jsme pořídili do několika kanceláří vertikální látkové žaluzie v celkové hodnotě převyšující částku 80 000 Kč. Na oknech budovy jsou již žaluzie venkovní, ale z provozních důvodů bylo nutné další zastínění. V budově jsme jako nájemci, tak nás zajímá, zda se v tomto případě bude jednat o technické zhodnocení budovy a my budeme muset žádat vlastníka o povolení odpisů a tyto žaluzie pak odepisovat 50 let. Hledala jsem odpověď v odborné literatuře, ale nikde jsem nenašla jednoznačnou odpověď, spíše jen teoretické názory.
Vydáno: 24. 09. 2012