Ing. Ladislav Pitner - strana 74

Naše společnost, plátce daně v ČR, dodala do Indie technologii jako dodání zboží včetně montáže. Naše dceřiná společnost se sídlem v Rusku, která není v ČR registrována k dani, nám fakturuje za pomoc při zprovoznění této technologie. Charakter pomoci je fyzická práce na technologii (zapojování, elektroinstalační práce apod.) Podle našeho názoru se jedná o práce na věci movité, u nichž se místo plnění stanoví podle § 10 odst. 4 písm. c), tedy v tomto případě v Indii. Pokud nám takovéto práce na věci movité s místem plnění v Indii poskytne ruská dceřinka, neregistrovaná v ČR, pak toto plnění vůbec není předmětem české daně a nebude se tedy ani toto plnění uvádět nikde v daňovém přiznání za příslušné období?
Vydáno: 08. 06. 2009
Česká firma (plátce DPH) vytváří SW pro Srbskou firmu. Část práce bude provádět firma z Ruska. Česká firma SW dokončí a bude fakturovat Srbské firmě. Bude práce (služba) na SW z Ruska u české firmy podléhat DPH? Faktura do Srbska bude bez DPH dle § 67 zákona o DPH? Prosím o odpověď z pohledu DPH v obou případech.
Vydáno: 01. 06. 2009
Tuzemská společnost, plátce DPH, provede pro klienta z Německa grafickou úpravu knihy. Jak bude tuzemská společnost uplatňovat DPH na výstupu a) objednavatelem bude přímo klient z Německa, b) objednavatelem bude tuzemská firma, kterou si najme německý klient?
Vydáno: 01. 06. 2009
Majitel rodinného domku si nechal na své zahradě vyvrtat studnu, ze které povede vodu vodovodním potrubím do jeho domku. Může se tato studna považovat jako příslušenství rodinného domku a fakturovat práci na zhotovení studny DPH v 9 %? Jak by se tato studna posuzovala, když by z ní žádné potrubí nevedlo a vodu by si brali pouze „ručně“?
Vydáno: 26. 05. 2009
Jsme právnická osoba s. r. o., čtvrtletní plátci DPH. Nakoupili jsme zboží v Turecku (mimo země EU). Máme fakturu za zboží v EUR, kde není vyčíslené DPH a k tomu celní výměr na částku 0 Kč. Zajímalo by mne, jak je to s DPH. Zda si ho nějak vypočtu a jestli si ho můžu nárokovat?
Vydáno: 26. 05. 2009
Nejsme plátci DPH. Zakoupili jsme kovový materiál pro samovýrobu od plátce DPH. Pak jsme se dozvěděli, že si danou práci nemůžeme sami provést, a tak tedy kovový materiál chceme přefakturovat firmě, která nám zakázku provede. Můžeme při této přefakturaci vyčíslit pro odběratele DPH?
Vydáno: 15. 05. 2009
Fyzická osoba, plátce DPH, účetnictví. Fyzická osoba, zabývající se poradenskou činností, věnovala tělovýchovné jednotě dar – nakoupila míče a sportovní vybavení v celkové částce 5 000 Kč. Lze u tohoto nákupu uplatnit odpočet DPH?
Vydáno: 15. 05. 2009
Jakou DPH použije zemědělec, jestliže prodává hospodářská zvířata k dalšímu chovu, tedy nikoli k prodeji na jatka?
Vydáno: 07. 05. 2009
Jsme nezisková organizace, provádíme kromě jiného i certifikace, jsme plátci DPH. Část certifikačních i členských poplatků (forma provize) odvádíme švýcarské firmě, která zatím plátcem DPH není. Má se jejich faktura zahrnout do přiznání k DPH (jako např. služba), přiznat daň a zároveň uplatnit odpočet? Nebo tento postup by byl pouze v případě, že budou plátci DPH?
Vydáno: 07. 05. 2009
Fyzická osoba, uplatňuje výdaje paušálem, neplátce DPH, zabývá se vědeckou činností. Příjmy má pouze z licenční smlouvy od firmy se sídlem v USA, která nemá provozovnu v ČR. Vzhledem k tomu, že účastníků v licenční smlouvě je několik, posílá americká firma autorskou odměnu agentuře v ČR a ta ji vyplácí jednotlivým účastníkům smlouvy. Pokud příjem z této smlouvy překročí výši 1 mil. Kč za 12 měsíců, je povinna fyzická osoba zaregistrovat se k DPH?
Vydáno: 30. 04. 2009
Vystavili jsme v březnu klientovi fakturu na určitou částku a zároveň na ni vystavili dobropis (to, že mohu vystavit tolik dobropisů, dokud se částka nevynuluje, vím). Přiznání k DPH za březen je již podané a klient nám dnes poslal další dobropis týkající se faktury, na kterou již byl jeden dobropis vystaven. Má otázka tedy zní, jaký dopad bude mít dobropis na DPH? Budeme ho muset podávat znovu opravené? Nejde o to, že poslali druhý dobropis, ale že ho poslali pozdě.
Vydáno: 30. 04. 2009
Obdrželi jsme zboží ze Slovenska, dodavatel je registrován k DPH, faktura je vystavena bez DPH. Jak máme postupovat z pohledu DPH, jaké řádky v přiznání budou použity?
Vydáno: 30. 04. 2009
Rozpočtová organizace, hospodářská činnost, plátce DPH, vedené účetnictví. Prosím o ujasnění § 26 odst. 1 ZDPH: Plátce přijme úhradu zálohy 10. 1. na zdanitelné plnění v průběhu ledna. Musí vystavit daňový doklad na tuto zálohu nejdéle do 25. 1., anebo stačí, když vystaví celkovou fakturu – vyúčtování – daňový doklad na plnění v lednu 31. 1., kde bude odečet zálohy?
Vydáno: 29. 04. 2009
Společnost s ručením omezeným poskytne osobě registrované v zahraničí k dani v EU v tuzemsku službu ve formě pronájmu traktůrku (traktůrek slouží k přepravě osob a zboží v tuzemsku). Je to vyloučeno z §10 a řídí se to § 9 ZDPH?
Vydáno: 29. 04. 2009
Naše s. r. o. (plátce DPH) provádí montáže, výměnu solárních panelů, výměnu kotlů a ostatní úpravy v bytech nebo RD, kde splňujeme podmínky pro zdanitelné plnění podle § 48, tedy sazbu 9 %. Máme dotaz, pokud během roku provádíme výše uvedené montážní práce u jednoho majitele a vystavujeme vždy fakturu na jednotlivou ukončenou činnost, zda musí být vždy podepsáno Potvrzení charakteristiky prostoru pro účely DPH dle § 48 zákona o DPH?
Vydáno: 24. 04. 2009
Připravujeme zakázku pro partnera, jedná se o servery, diskové pole a něco málo SW. Vše zůstane v České republice u dceřiné společnosti s registrací k DPH v ČR, fakturovat se to bude na matku s registrací k DPH v Holandsku, prosím o radu, jak to bude s DPH, když zboží zůstává v ČR a fakturace je do zahraničí.
Vydáno: 24. 04. 2009
Stavební firma FO, plátce DPH, daňová evidence, provádí rekonstrukci oplocení a zahradního schodiště pro majitele bytového domu – družstvo vlastníků. Nebytové prostory v domě nejsou. Tato rekonstrukce se provádí samostatně bez opravy domu. Jakou sazbu DPH máme použít při fakturaci těchto stavebních prací?
Vydáno: 20. 04. 2009
Prosím o vaše stanovisko k následující problematice. Jsme právnická osoba s. r. o., plátci DPH, vedeme účetnictví. Česká firma dováží zboží z třetí země – faktura je vystavena na českou firmu. Zboží se clí v Hamburku a odtud putuje přímo ke zpracovateli v Německu, který z tohoto zboží vyrábí hotové výrobky. Tyto výrobky se dovezou do ČR a zde se prodávají. Německá firma fakturuje české firmě služby za zpracování. Místo plnění je ČR a clo i DPH by mělo být placeno u nás? Nebo je nutno DPH zaplatit v Německu? Je nutno se zaregistrovat v Německu? A jak potom vyžádat DPH zpět? Do jakého režimu má být zboží propuštěno v Německu?
Vydáno: 09. 04. 2009
Zboží je dováženo kamionem do sídla dovozce. Zboží je nutno vyložit. Dovozce nemá potřebnou techniku, tak si objedná na vykládku naši firmu, která vlastní autojeřáb. Je tato služba vázaná na dovoz zboží ze třetích zemí? Fakturovat tuto službu bez DPH? Je tento postup správný?
Vydáno: 09. 04. 2009
Výpočet ceny provedených prací od stavební společnosti, kde byla udána cena za projektovou činnost a odměna příkazníka. Do jaké sazby DPH toto spadá?
Vydáno: 31. 03. 2009