Ing. Ladislav Pitner - strana 85

Jsme plátci DPH a dodáváme technologii do Běloruska, a to včetně montáže. Postupujeme dle § 7 odst. 3 ZDPH a budeme fakturovat bez DPH (plnění vykážeme v ř. 510 DAP). Součástí technologie je i řídící systém, který nám dodává český plátce, a to tak, že řídící systém se do technologie instaluje v našem závodě ještě před dodáním do Běloruska. Po kompletaci celku pojedou naši zaměstnanci a jeden zaměstnanec dodavatele řídícího systému do Běloruska, kde proběhne montáž linky a akceptační test funkčnosti. Zaměstnanec dodavatele řídícího systému se podílí pouze na akceptačním testu. Ve smlouvě o dílo s tuzemským subdodavatelem je kromě ceny za dodané dílo ještě ustanovení, které říká, že nám firma bude fakturovat cestovní náklady svého zaměstnance spojené s cestou do Běloruska (letenku, diety, ubytování atd.). Bude fakturace subdodavatele na naší firmu včetně DPH?
Vydáno: 09. 01. 2007
Naše společnost, plátce DPH, nakoupila zboží z EU. Faktura byla vystavena dne 7. 12. 2006. Zboží vyskladněno 7. 12. 2006. Cena za zboží - 955 EUR, jedná se o zboží v základní sazbě. My jsme fakturu i zboží obdrželi poštou 11. 12. 2006. Jak správně mají znít údaje, které jsme povinni doplnit na daňový doklad? K jakému datu bude povinnost přiznat daň?
Vydáno: 04. 01. 2007
Podnikatel - fyzická osoba, plátce DPH si chce koupit ojetý dodávkový automobil v bazaru v Německu. Jedná se z hlediska DPH o běžné pořízení zboží z jiného členského státu, pak přiznat DPH nebo je u automobilů výjimka?
Vydáno: 14. 12. 2006
Podnikatel, fyzická osoba, vede daňovou evidenci. Podnikatel se stal plátcem DPH k 1. 8. 2006. Dle § 74 odst. 2 zákona o DPH může podnikatel uplatnit odpočet daně u obchodního majetku pořízeného za posledních 12 měsíců přede dnem účinnosti na osvědčení o registraci. Co se v tomto případě rozumí obchodním majetkem? Jedná se pouze o dlouhodobý majetek (hmotný, nehmotný) nebo lze odpočíst DPH také u evidovaného drobného majetku (např. pila za 10 000 Kč, bourací kladivo za 15 000 Kč atd.)?
Vydáno: 14. 12. 2006
Vedu účetnictví podnikateli - fyzické osobě, plátce DPH. Provádí práce - služby (oživení, nastavení parametrů v automatu řídícím technologii) pro firmu v Maďarsku. Fakturu však vystavuje na dalšího podnikatele (spol. s r. o.) v ČR, plátce DPH. Ten k jeho službám přidává další svoji práci a materiál, a toto vše pak fakturuje maďarskému odběrateli. Bude u jeho faktury DPH? Jaké DIČ bude uvádět na faktuře, české nebo maďarské? Podle jakého paragrafu?
Vydáno: 14. 12. 2006
Jsme právnická osoba, spol s r. o., jsme plátci DPH, vedeme účetnictví. Dovážíme zdravotnický prostředek se sazbou DPH 5 %. Je pravda, že s touto sazbou ho můžeme dále prodávat pouze zdravotnickým zařízením a když ho budou chtít koupit jiní zákazníci, tak jim musíme účtovat 19 % DPH? Jestli je to tak, jak máme postupovat, když např. na výstavách prodáváme zboží na zjednodušené daňové doklady, ze kterých není zřejmé, komu jsme výrobek prodali?
Vydáno: 13. 12. 2006
Jednou z činností tzv. doplňkové činnosti povolené zřizovatelem ve zřizovací listině je SVÁŘEČSKÁ ŠKOLA. V rámci této doplňkové činnosti jsme oprávněni zajišťovat odborné svářečské kurzy (vč. zkoušky), doškolování a přezkušování svářečů apod. Z důvodu specifických podmínek výukového pracoviště (bezpečn. práce, vybavení pracoviště, vyšší odbornost pedagogického pracovníka), tyto svářečské odborné kurzy a výuku zajišťujeme i pro jiné střední odborné školy a učiliště, respektive pro studenty těchto škol (nikoliv pro pracovníky). Jedná se o studenty odborných oborů, kde součástí osnov je tato odborná výuka, příp. absolvování příslušného kurzu. Podléhá tato činnost DPH, nebo je osvobozena? Pro ostatní veřejnost (firmy, fyzické osoby) účtujeme DPH 19 %.
Vydáno: 13. 12. 2006
Společnost s r. o., čtvrtletí plátce DPH, vede účetnictví. Firma provozuje bowlingové dráhy, posilovnu a squashové kurty. Jaké sazbě DPH podléhá tato činnost, snížené nebo základní?
Vydáno: 13. 12. 2006
Jsme s. r. o., plátce DPH. V lednu 2006 jsme uzavřeli leasingovou smlouvu na automobil \"N1\", uplatnili si DPH z 1. mimořádné splátky a dále si uplatňovali DPH dle splátkového kalendáře. K 1. 10. 2006 jsme provedli cesi LS mezi nájemci. S novým nájemcem jsme se dohodli na uhrazení celkové částky vč. DPH 300 tisíc Kč. 1. mimořádná splátka byla 234 202 bez DPH + 44 498 DPH 19 % = 278 700 Kč doba trvání LS byla 36 měsíců, tj. 6 505,60 Kč bez DPH /měsíc Nevyčerpaná část 1. MS = 234 202 - (9 x 6 505,60) = 175 651,60 Kč bez DPH 175 651,60 + 33 373,80 DPH 19 % = 209 025,40 Kč (nevyčerpaná část 1. MS vč. DPH) Nový nájemce uhradí o 90 974,60 Kč více, než činí alikvotní část 1. mimořádné splátky. Dle zákona o DPH platného do 30. 4. 2004 nebyla tato částka předmětem DPH. Musím podle nového zákona odvést s této částky DPH?
Vydáno: 28. 11. 2006
Jsme střední škola, plátce DPH. V loňském roce jsme na pokyn FÚ krátili poměrem a ne koeficientem. Nyní jsme zjistili, že správně bylo koeficientem. Máme tedy podat dodatečné přiznání? Nebudou nějaké problémy s čerpáním dotací v roce 2005? Pravděpodobně by nám DPH vraceli. Jak se správně rozhodnout a kde najít nějaký vzor tohoto přiznání? Nemáme zatím moc zkušeností. Jsme plátci teprve něco přes rok.
Vydáno: 23. 11. 2006
Jsme střední škola, plátce DPH. Pronajímáme tělocvičnu. DPH u energií uplatňujeme koeficientem. Hodinu za užívání tělocvičny máme stanovenu na 250 Kč na hodinu včetně energií. Účtujeme celé jako osvobozené dle § 61 písm. d). Je to správně? Jak by měla znít smlouva?
Vydáno: 23. 11. 2006
Pronajímáme byt ve škole. Jsme plátci DPH. Nájem jsme dali jako osvobozený, nájem za kuch. linku osvobozený, el. energie 19 %, vodné 5 %, ostatní nábytek 19 %. Jak stanovit teplo - nějak přepočítat na el. energii? Zatím platíme zálohy a z nich odvádíme DPH. Jak by to bylo správně?
Vydáno: 23. 11. 2006
Firma ČR (s. r. o.) dováží materiál ze 3. země (konkrétně z Turecka). Dopravu zajišťuje dodavatel, tudíž je vyúčtovaná v ceně materiálu. Zboží přijde vlakem a ČD účtují naší firmě práci autojeřábem. Musíme tyto náklady na vykládku zohlednit v základu daně pro přepočet DPH? Místo uvedené v přepravním dokladu je město, kde sídlí naše firma, je tedy první místo určení nádraží nebo až sklad firmy? A jak to bude s administr. náklady, které nám účtuje firma, která nám zajišťuje celní deklaraci, ty bychom také měli započítat do základu pro výpočet DPH? (Např. vystavení JSD, celní ručení atd.)
Vydáno: 23. 11. 2006
Právnická osoba, plátce DPH. Firma provádí třístranný obchod v pozici prostřední osoby v rámci EU. Je povinna uvádět fakturaci na ř. 410 daňového přiznání a zároveň na ř. 810 a 815 nebo jen na ř. 810 a 815?
Vydáno: 16. 11. 2006
Může si fyzická osoba - majitel autobazaru, plátce DPH, uplatnit DPH z přijatých faktur v plné výši k plnění, které se týkají zvláštního režimu? (Jedná se o dovoz ojetin i z EU a jejich opravy, STK, emise atd. před konečným stanovením prodejní ceny zákazníkovi formou leasingu, FO tento prodej zprostředkuje.) Leasingové společnosti pak tento prodej fakturuje na celkovou prodejní cenu s 0% sazbou DPH a odkazem na § 90 ZDPH, DPH vlastně neodvede žádné. A v jakých případech se odvádí DPH z přirážky v případě prodeje ojetin, pouze když vykoupí osobní automobil od neplátce, vylepší ho a prodá dál zákazníkovi třeba hotově, tj. klasický prodej? Automobily prodává jednak na leasing - má uzavřenu dohodu na zprostředkování prodeje a dále prodává dle fin. možností zákazníka, hotově, na FA, úvěr.
Vydáno: 16. 11. 2006
Podnikatel vede DE, je plátce DPH. Pro firmu v ČR provádí výpočty týkající se stavby elektrárny v Rusku. Odběratel chce fakturaci bez DPH - osvobození podle § 10 zákona o DPH. Je to správné?
Vydáno: 09. 11. 2006
FO, čtvrtletní plátce DPH, jehož činností je mj. nákup a prodej ojetých vozidel (další provozovna autobazar) uzavřel dohodu s leasingovou společností, že za zprostředkování prodeje ojetého vozu formou leasingu obdrží od dané leasingové společnosti provizi. Probíhá to tak, že podnikatel vystaví leasingové společnosti fakturu na celkovou prodejní cenu vozidla a uvede 0% sazbu DPH s odkazem na § 90 ZDPH, DPH by měl tedy odvést pouze z přirážky mezi cenou pořizovací a prodejní v 19% sazbě, má nárok na odpočet z přijatých faktur týkajících se daného vozu? Komu má ale vystavit fakturu, leasingové společnosti, nebo zákazníkovi a musí stanovit dva základy daně jeden s 0% sazbou a z přirážky?
Vydáno: 09. 11. 2006
Naše firma (plátce DPH v ČR) je subdodavatelem pro generálního dodavatele (česká firma, plátce DPH). Předmětem subdodávky je el. instalace na lince pevně zabudované do objektu v jiném členském státě EU (Litva, Lotyšsko, Polsko, Německo), konečný příjemce plátce DPH v dané zemi (II.varianta není plátce). Dodávka bude rozdělena na dvě samostatné části (smlouva o dílo- a/ dodávka materiálu, b/ montáž na místě). 1. S jakým DPH budu vydávat daňový doklad pro generálního dodavatele na dodávku částečně smontovaného materiálu při předání díla v ČR? 2. S jakým DPH budu vydávat daňový doklad pro generálního dodavatele na montáž, připojení a zprovoznění v zahraničí (cestu, ubytování hradí generální dodavatel)? 3. Jaký bude postup při dodávce materiálu s montáží a dopravou (servisní zásah) vše fakturováno opět generálními dodavateli v ČR, s místem plnění v EU? 4. Vzniknou pro nás (subdodavatele) nějaké povinnosti ve státech EU?
Vydáno: 03. 11. 2006
Slovenská firma, plátce DPH v SR, uskutečňuje práce stavebního charakteru na území ČR pro různé české subjekty, plátce DPH. Jedná se o různé kontrakty, které věcně ani místně nesouvisejí trvající cca 3-4 měsíce. Vzniká slovenskému subjektu provozovna z pohledu zákona o DPH a tudíž povinnost registrovat se v ČR jako plátce DPH při překročení obratu 1 mil. Kč? Firma nemá nikde místo, které by bylo personálně a materiálně vybavené v duchu § 4 odst. 1 písm. z) zákona o DPH.
Vydáno: 03. 11. 2006
Jsme česká dopravní společnost (A), plátce DPH. Občas se stane, že máme poruchu vozidla v zahraničí (země EU). V praxi je běžné, že opravu zajistí značkový servis (B) v té zemi, kde se vozidlo nachází. Tento zásah nafakturuje našemu smluvnímu servisu (C), který má sídlo na území České republiky. A tato společnost provedenou opravu přefakturuje nám. Na faktuře, kterou obdržíme, je částka k úhradě bez české DPH, bez uvedení DUZP. Přílohou je faktura od společnosti B firmě C, kde je rozpis provedených prací přepočtem na Kč + údaj zahraniční DPH 0 Kč. Je to pro nás zdanitelné plnění? Jak se faktura promítne do našeho přiznání k DPH.
Vydáno: 03. 11. 2006