Ing. Ladislav Pitner - strana 83

Česká firma, plátce DPH, si v Číně pronajme movité věci (sportovní vybavení) a ty dále pronajme dalšímu českému subjektu - neplátci DPH - jedná se o sportovní svaz - občanské sdružení. Tento subjekt je bude v Číně dále používat. Jak se uplatní DPH při fakturaci od čínské firmy a dále při následné fakturaci české firmy sportovnímu svazu?
Vydáno: 27. 06. 2007
1) Pokud nejsou tyto dvě data shodné, které je správné datum zdanitelného plnění - ručně vložené datum na 3/8 JSD vpravo nahoře nebo datum na razítku celního úřadu v dolní části JSD? 2) Do základu daně vstupuje cena za zboží, doprava a clo = jedná se o částku cla k platbě, nebo tam patří i clo, které je vyčísleno, ale vzhledem k výši do limitu (asi 400 Kč) se k úhradě nepředepisuje?
Vydáno: 27. 06. 2007
Koupili jsme od polské firmy turecký materiál, který přijel z Turecka rovnou k nám do Čech. Naši celní deklaranti materiál proclili, vystavili JSD, na kterém jsme uvedeni jako příjemci (naše firma). Polská firma nám vystavila fakturu na materiál. Setkávám se s tímto případem poprvé a nevím, jak k tomu přistupovat. Jako k pořízení z EU, když je faktura vystavena od polského dodavatele a JSD nemáme brát v potaz nebo se řídit pro přiznání k DPH dle JSD a brát toto plnění jako dovoz ze 3. zemí?
Vydáno: 15. 06. 2007
Jsme nevýdělečná organizace - v. v. i., plátci DPH, vedeme účetnictví. Pořizujeme přístroj z USA. V roce 2006 byla zaplacena 90% záloha, v květnu 2007 byl přístroj dovezen do ČR a doplatek (není přesně znám), bude uhrazen dle smlouvy až po 2 měsíčním zkušebním provozu. Na JCD nedopatřením nesouhlasí cena cca o 30 tis. USD. Kdy nám vzniká povinnost zaplatit daň a z jaké částky?
Vydáno: 11. 06. 2007
Podnikatel, fyzická osoba s předmětem podnikání autodoprava, plátce DPH, pořídil nákladní automobil ze země EU (Rakousko - reg. k DPH) na základě smlouvy: \\\"Kupní smlouva s úhradou formou splátek a výhradou vlastnictví\\\". Ve smlouvě je uvedena celková kupní cena a poté splátky a jejich režim splácení. Nebyl vystaven daňový doklad od prodávajícího na celkovou kupní cenu. Jsou vystavované faktury na jednotlivé splátky. Zápis provozovatele v technickém průkaze - FO ČR je od 28. 12. 2006. Kdy přiznat daň dle § 25 (kdy je povinnost) a kdy uplatnit odpočet dle § 73, z celé kupní ceny, nebo dle jednotlivých splátek - kdy je daň. doklad? Doplňující otázka: Upřesnění dotazu. Nákladní automobil nakoupila FO pro využívání v autodopravě, splácí kupní cenu postupně a není vlastníkem, bude až doplatí. Jedná se mi o to, zda v takovém případě splňuje § 16odst. 1 tj. \\\"právo nakládat se zbožím jako vlastník\\\". FÚ doměřil daň na výstupu porušením § 25 odst. 1 ZDPH, s vysvětlením, že zboží převezl (vazba na celnici). Nejsem si tím tak jistá, a hlavně není možnost proti odvodu daně uplatnit odpočet - není doklad. DPH odvádíme a nárokujeme dle daňových dokladů na jednotlivé splátky.
Vydáno: 11. 06. 2007
Společnost s ručením omezeným, plátce DPH, provádí mezinárodní autobusovou dopravu, která je od DPH osvobozena. V rámci této dopravy cestujícím také umožňuje uložení zavazadel do zavazadlového prostoru, za což si účtuje poplatek. Je tento poplatek taktéž od DPH osvobozen či nikoli? V případě že ne, s jakou sazbou se má počítat DPH na výstupu?
Vydáno: 15. 05. 2007
Tuzemská a. s., plátce DPH, poskytuje německé společnosti, také plátce DPH, služby - práce na movité věci dle § 10 odst. 5 zákona o DPH. Tyto práce jsou poskytovány ve velkém objemu a pravidelně. K lepší koordinaci těchto prací z Německa do ČR a naopak zřídila tuzemská a. s. přes tuzemského poskytovatele telekomunikačních služeb digitální linku (technicky se jedná o vyhrazené 4 drátové spojení přes poskytovatele linky do internetu). Tuzemská a. s. si s německou společností dohodla měsíční poplatek za provoz této digitální linky (poplatek je vyšší než měsíčně fakturuje poskytovatel telekomunikačních služeb tuzemské společnosti). Může tuzemská společnost fakturovat měsíční dohodnutý poplatek za provoz digitální linky německé společnosti dle § 10 odst. 6 písm. g) zákona o DPH? Tedy s místem plnění v Německu?
Vydáno: 11. 05. 2007
Firma se sídlem v cizině si nechá u české firmy zhotovit mříže. Mříže jsou zhotoveny v Čechách pro provozovnu z ciziny. Provozovna zatím není aktivní, mříže se možná povezou uskladnit do ciziny a montovat v ČR se budou později. Podléhá tato služba základní sazbě DPH?
Vydáno: 11. 05. 2007
Přepravní firma přepravuje granulát z Německa do jiného členského státu (SK, CZ...). Zadavatel přepravy poskytl osvědčení o německém DIČ, ovšem s českou adresou. Jak mám určit místo plnění těchto přeprav? O tom, že by zadavatel přepravy měl v CZ provozovnu žádné doklady nemám.
Vydáno: 11. 05. 2007
Česká společnost s ručením omezený, plátce DPH obchoduje na Slovensku, a z toho důvodu má v průběhu roku několik daňových dokladů od slovenských plátců DPH (např. PHM, ubytování, ..). Tyto doklady si v průběhu roku zaúčtuje včetně slovenské DPH, kterou přizná a zároveň nárokuje ve svém daňovém přiznání. Dále pak slovenský plátce DPH nám vyfakturoval stavební práce uskutečněné v tuzemsku včetně DPH. Platí u tohoto dokladu stejný postup, jako u výše uvedených dokladů, že budeme muset nárokovat tuto daň na Slovensku? Chtěli by jsme nyní zažádat o vrácení DPH Daňový úřad v Bratislavě, avšak neznáme přesný postup podání žádosti. Jak se v takovém případě postupuje a kde je možno sehnat tuto žádost?
Vydáno: 26. 04. 2007
Pan A a pan B spolu uzavřeli sdružení. Vedením daňové evidence je pověřen pan A. Ten podává přiznání DPH, pan B podává \"křížkové\". Jak ale postupovat např. u faktury za mobilní telefon pana B, když faktura je psaná na pana B i s jeho DIČ. Může být i tato faktura zařazena do účetnictví sdružení a vstoupit do DPH, kde přiznání podává pan A? Jak správně postupovat?
Vydáno: 17. 04. 2007
Fyzická osoba, která vede daňovou evidenci, má předpokládaný roční obrat 500 000 Kč, není plátce DPH a zabývá se dovozem vína z Itálie. Má tento podnikatel nějaké povinnosti např. k registraci v Itálii a v ČR např. vůči FÚ nebo CÚ?
Vydáno: 17. 04. 2007
Jsme zdravotnická společnost s ručeným omezením, od 16. 3. 2007 jsme plátci DPH. Můj dotaz se týká výpočtu koeficientu pro krácení odpočtu daně dle § 76 zákona o dani z přidané hodnoty. Máme do jmenovatele zahrnout všechny faktury vydané od 1. 1. nebo až od 16. 3. 2007?
Vydáno: 17. 04. 2007
Musí podnikatel, fyzická osoba, který ukončil plátcovství DPH, odvést DPH ze zásob, které pořídil před tím než se stal plátcem a pořád je má na skladě. Při přechodu z neplátce na plátce nebylo uplatněno DPH.
Vydáno: 04. 04. 2007
Jak vyřešit situaci, kdy fakturu vydanou v roce 2005 za stavební práce v 5% sazbě DPH odmítá zákazník zaplatit s tím, že práce provedeny nebyly? Po dlouhých dojednáváních bylo přistoupeno na názor zákazníka a můj klient se rozhodl fakturu dobropisovat a nyní se mě ptá, jak nejlépe k tomuto přistoupit. Hodlá vystavit dobropis s datem roku 2007 (tj. k termínu ukončení dohadování) s uvedením 5% sazby DPH (platné k původní fakturaci). Nyní jsou tyto práce zahrnuty v 19% sazbě DPH. Je možné po 2 letech vystavit dobropis s datem roku 2007? Sazba 5 % DPH by se zřejmě měla v tomto dobropise dodržet, aby byla shodná s výší DPH v době fakturace. Případně klientovi navrhuji druhou možnost řešení (kterou ale on zatím odmítá) - 100% zákonnou oprávku a poté odpis pohledávky dle § 8c zákona o rezervách (jedná se o pohledávku do 30 000 Kč). Jak tuto situaci řešit?
Vydáno: 04. 04. 2007
Zboží bylo prodáno v roce 2006 plátcem DPH v ČR firmě v Německu, EU (firma je také plátce DPH). Byla vystavena faktura, osvobozeno od DPH dle § 64 odst. 1 zákona o DPH. V přiznání k DPH za příslušný měsíc vykázáno na řádku 410 a dále pak vykázáno v souhrnném hlášení za příslušné čtvrtletí. Zboží nebylo nikdy uhrazeno. Německá firma se nyní v roce 2007 rozhodla zboží vrátit a odeslat jej zpět do ČR a požaduje následné vystavení dobropisu. Jak takovýto dobropis správně vystavit a jak jej správně vykázat v přiznání k DPH, souhrnném hlášení k dani z přidané hodnoty?
Vydáno: 04. 04. 2007
Manžel, majitel firmy, chce koupit na leasing do firmy Fabii, je plátcem DPH. Jaké jsou podmínky ohledně DPH, může z akontace a následně při každé měsíční splátce žádat vrácení DPH?
Vydáno: 28. 03. 2007
Podnikatel, fyzická osoba, plátce DPH vede daňovou evidenci. Vlastní autobazar, ojeté vozy nakupuje i v zemích EU a používá zvláštní režim, do pořizovacích cen zahrnuje veškeré náklady související s danými vozidly, je toto správné? Do nákladů zahrnuje mj. i paragony na PHM. Má u všech dokladů nárok na odpočet DPH?
Vydáno: 28. 03. 2007
Autodoprava, DIČ CZ. Provede přepravu nákladu ze třetí země (Chorvatsko) na Slovensko, fakturuje slovenské firmě s DIČ. Jaká bude sazba DPH a podle jakého paragrafu zákona?
Vydáno: 28. 03. 2007
Může podnikatel, který uplatňuje výdaje procentem z příjmů být plátcem DPH? Pokud se stane plátcem, jak zjistí DPH na vstupu, tj. z výdajů? Např. příjmy činí 1 200 tis. + DPH 228 tis., výdaje 50 % 600 tis. + DPH 114 tis. Odvede tedy daň 114 tis.?
Vydáno: 22. 03. 2007