Ing. Ladislav Pitner - strana 86

Žádám o zodpovězení, zda jsme fakturovali správně zahraniční osobě - Lucemburskému vévodství za advokátní služby bez DPH? Jednalo se o přefakturaci notářských poplatků a jestli si u těchto poplatků můžeme uplatnit DPH na vstupu.
Vydáno: 30. 08. 2006
Naše společnost sepsala smlouvu o zprostředkování, kde se zavazuje proplatit německému zprostředkovateli provizi ve výši 6 % z faktur. hodnoty. Potřebovali bychom vědět kam zapíšu hodnotu faktury za provizi (službu), když plnění je BRD na daň. přiznání k DPH. Německý zprostředkovatel je plátce PDH, ale nemá přidělené DIČ (UST-DI Nr.:) v tvaru EU, ale přesto nám tvrdí že je plátce DPH ve své zemi. Sdělil nám že UST-DI Nr. mají jen výrobní podniky on ho nepotřebuje? Doplňující informace k dotazu: Německý klient (zprostředkovatel) poptá díly. Naše firma díly vyrobí a zašle přímo zákazníkovi. Zákazník dá zprávu něm. klientovi (zprostředkovateli), že výrobky v pořádku obdržel a proplatil naší firmě. Na základě této informaci něm. klient (zprostředkovatel) vystaví fakturu za provizi.
Vydáno: 23. 08. 2006
Naše firma (plátce DPH v ČR) je subdodavatelem pro generálního dodavatele (česká firma, plátce DPH). Předmětem subdodávky je el. instalace na lince pevně zabudované do objektu v jiném členském státě EU (Litva, Lotyšsko, Polsko, Německo), konečný příjemce plátce DPH v dané zemi. Dodávka bude rozdělena na dvě samostatné části (smlouva o dílo- a/ dodávka materiálu, b/ montáž na místě). 1. S jakým DPH budu vydávat daňový doklad pro generálního dodavatele na dodávku částečně smontovaného materiálu při předání díla v ČR? 2. S jakým DPH budu vydávat daňový doklad pro generálního dodavatele na montáž, připojení a zprovoznění v zahraničí (cestu, ubytování hradí generální dodavatel)? 3. Jaký bude postup při dodávce materiálu s montáží a dopravou (servisní zásah) vše fakturováno opět generálními dodavateli v ČR, s místem plnění v EU? 4. Vzniknou pro nás (subdodavatele) nějaké povinnosti ve státech EU?
Vydáno: 22. 08. 2006
Jsme tuzemská akciová společnost, plátci DPH. Dodáváme vlastní výrobky do zemí EU. Nevíme, jak správně uvádět přepravu, která souvisí s dodáním našich výrobků do EU, do Přiznání DPH a do Souhrnného hlášení. Přepravu výrobků do EU zajišťujeme buď našimi vlastními vozidly nebo tuzemskou přepravní firmou. Dle smluv nám přepravu výrobků hradí odběratel. Přepravu nemáme započtenou v jednotkové ceně výrobku, odběrateli (vždy je to plátce DPH v jiné zemi EU) ji fakturujeme dvojím způsobem: a) Přeprava je fakturována společně na jednom daňovém dokladu s výrobky - to znamená, že na faktuře jsou v jednom řádku uvedeny výrobky a v druhém řádku přeprava, každý řádek s cenou bez DPH, oba řádky jsou na faktuře sečteny do společného základu DPH. b) Přeprava je fakturována zvlášť na samostatném daňovém dokladu a výrobky jsou také fakturovány na samostatném daňovém dokladu - to znamená, že k jedné dodávce do EU jsou vystaveny dvě faktury. Do jakého řádku Přiznání k DPH uvádět přepravu v případě a) a do jakého řádku v případě b)? Patří přeprava do Souhrnného hlášení v případě a) i v případě b)?
Vydáno: 16. 08. 2006
Naše s. r. o. je nestátní zdravotní zařízení, mimo jiné služby poskytuje i masáže, které ovšem nehradí pojišťovny, hradí si je sami fyzické osoby. Lze tuto činnost zařadit pod zdravotní péči SKP 85.1, pak s 5 %, nebo nikoliv a musíme účtovat s 19 % DPH.
Vydáno: 16. 08. 2006
Zástupce společnosti z Lichtenštejnska provedl pro naši firmu školení na území České republiky. Tato firma nám následně vyfakturovala: Keramik Kurs 3 500 CHF Flug nach Prag 500 CHF Total 4 000 CHF MWST na faktuře nevyčíslila ani neuvedla větu, že MWST neodvedla. Použijeme § 10 odst. 4 písm. a) ZDPH (místo plnění je místo, kde je služba uskutečňována)? Budeme v tomto případě dopočítávat DPH? Budeme DPH odvádět a zároveň nárokovat?
Vydáno: 16. 08. 2006
Jak postupovat u změny sazby DPH z 19 % na 5 % u potravin - káva, čokoláda, čaj. Pokud tato změna je platná k 15. 7. 2006, jak postupovat u potravin nakoupených před tímto datem se sazbou 19 % a prodávaných po tomto datu. Prodávat se sazbou 5 % DPH vše zboží, nebo k 15. 7. 2006 provést inventuru zboží a zboží nakoupené se sazbou 19 % doprodat i po změně sazby s 19 %?
Vydáno: 16. 08. 2006
Fyzická osoba vedoucí daňovou evidenci, plátce DPH, koupil v roce 2003 starší traktor od neplátce DPH. Nemohl si tudíž uplatnit daň na vstupu. Letos chce tento traktor prodat. Jakým způsobem musí postupovat ve smyslu DPH při jeho prodeji? Musí ho prodat s DPH nebo bez a jak se tento prodej projeví v daňovém přiznání k DPH? Místo tohoto traktoru bude kupovat jiný starší a opět od neplátce DPH.
Vydáno: 16. 08. 2006
Jsem plátce DPH a zajistil jsem dopravu z Polska do ČR pro polskou firmu, plátce DPH v Polsku. Dopravu provedla a vyfakturovala mně česká firma - plátce DPH. Já nyní potřebuji tuto dopravu přefakturovat do Polska-polskému plátci DPH. Jak mám postupovat, podléhá tato přefakturace DPH, kde je místo plnění? Jak by to bylo v případě dopravy z ČR do Polska?
Vydáno: 11. 08. 2006
Jsem tuzemský plátce DPH a zajišťuji výstavní prostory na veletrhu u nás v ČR pro mého obchodního partnera z EU - plátce DPH v příslušné zemi EU. Nyní potřebuji přefakturovat tomuto partnerovi veškeré náklady spojené se zajištěním a pronájmem výstavní plochy, včetně montáže stánku, dopravy vzorků na výstavu apod. Jak budu fakturovat do EU - s DPH nebo bez? Veškeré služby jsem v tuzemsku nakoupil od plátců DPH.
Vydáno: 11. 08. 2006
Musíme si při poskytnutí služby osobě ze třetí země v případě, kdy je místo plnění právě ve třetí zemi (např. dle § 10 odst. 4 písm. c/) ověřovat, zda je příjemce služby plátcem DPH, či obdobné daně ve třetí zemi?
Vydáno: 04. 07. 2006
Obchodní společnost, plátce DPH, pořizuje nemovitost, která bude celá zařazena do obchodního majetku společnosti. Z 51 % bude sloužit jako provozovna, z 49 % jako byt, který bude pronajímán. 1. Při zhotovení vnitřních omítek nemovitosti dodavatelská stavební společnost fakturovala zvlášť zhotovení vnitřních omítek pro byt s 5 % DPH a zvlášť zhotovení vnitřních omítek pro provozovnu s 19 %. Je tento postup správný? 2. Při zhotovení oken do celé nemovitosti, schodiště a dalších společných částí nemovitosti se má rovněž postupovat podle otázky č. 1 (viz výše) nebo stavební práce nerozdělovat na práce s 5 % DPH a práce s 19 % DPH a fakturovat práce celkem s 19 % DPH? 3. Při uplatňování odpočtu obchodní společnost postupuje podle ustanovení § 75 a § 76 zákona o DPH. Vzhledem k tomu, že však provádí jen zdanitelná plnění s nárokem na odpočet DPH, jsou ve jmenovateli a čitateli koeficientu shodné částky a tudíž uplatňuje i z přijatých plnění v souvislosti s výstavbou nemovitosti odpočet v plné výši. Je tento postup správný? Nebo po kolaudaci nemovitosti má společnost podle podlahové plochy bytu a provozovny uplatněný odpočet dodanit?
Vydáno: 04. 07. 2006
Společnost s ručením omezeným (která má v předmětu podnikání: velkoobchod, pořádání odborných kurzů a stomatologickou laboratoř) provozuje stomatologickou laboratoř. Její obrat za tuto činnost překračuje 1 000 000 Kč za rok. Společnost je registrována jako plátce DPH. Postupujeme tak, že tržby za výrobky stomatologické laboratoře jsou zdravotnickými službami a zbožím podle § 58 zákona o dani z přidané hodnoty a jsou tedy podle § 51 odst. 1 od daně bez nároku na odpočet daně osvobozeny. DPH na vstupu ani na výstupu z těchto plnění tedy neuplatňujeme. Společnost bude mít určité tržby z pořádání odborných kurzů pro zubní techniky a může výjimečně prodat jiné než stomatologické výrobky a služby. Tržby z pořádání kurzů a výjimečný prodej jiných než stomatologických (zdravotnických) výrobků a služeb však v žádném případě nepřekročí hranici 1 000 000 Kč ročně. Musí být tato společnost registrována k DPH? Pokud ne, co musí splnit, aby mohla registraci k DPH zrušit. Může si registraci ponechat?
Vydáno: 27. 06. 2006
Podnikatel, fyzická osoba uzavřel s jiným podnikatelem, také fyzickou osobou smlouvu o prodeji části podniku podle § 476 obchodního zákoníku. Jedná se zejména o postoupení nájemních práv (jako nájemce) k provozovně a odkup části zařízení provozovny. Prodejem pohledávek a závazků se smlouva nezabývá. Podléhá kupní cena DPH?
Vydáno: 27. 06. 2006
Obecně prospěšná společnost, která se mimo jiné zabývá nákupem a prodejem zboží (knihy, fotografie), chce použít část svých zásob nakoupeného zboží (fotografie) na splátku dluhu vůči své zakladatelce. Fotografie byly nakoupeny od neplátců DPH. Musí se v tomto případě odvést z takto použitých fotografií DPH na výstupu? Doplňující informace k otázce: Zakladatelka o. p. s. poskytla finanční půjčku společnosti (hotovost) na základě smlouvy o půjčce, půjčka je použitá na financování neziskové činnosti organizace. Část této půjčky chce o. p. s. splatit fotografiemi. Je tedy nutno DPH odvést?
Vydáno: 21. 06. 2006
Máme fakturovat ruské firmě, která nemá v ČR provozovnu ani obchodní zastoupení, proškolení jejich pracovníků. Školení se týkalo provádění servisů na pásových pilách, které do Ruska prodáváme (jiným firmám) a probíhalo v ČR. Domnívám se, že jde o službu s místem plnění v ČR podle § 10 odst. 4 písm. a) zákona o DPH, takže k fakturované částce musím připočítat DPH 19 %. Je tento postup správný?
Vydáno: 21. 06. 2006
Koupila jsem zboží v zahraničí - EU a jsem plátce DPH. Jak vypočítat a uplatnit DPH v daňovém přiznání? Jak pro DE, tak i pro PÚ.
Vydáno: 22. 05. 2006
Žádám o radu ohledně určení sazeb u stavebních prací - pokládka zámkové dlažby (u bytového domu) - pokládka zámkové dlažby s opravou omítky (fakturováno dohromady - u bytového domu) - instalace kuchyňské linky v rodinném domě - stavba garáže spolu s bytovým domem (fakturace dohromady)
Vydáno: 22. 05. 2006
Společnost s ručením omezeným vykonává ve městě lékařskou službu první pomoci. NENÍ prozatím PLÁTCEM DPH. Tato společnost má uzavřenou smlouvu s městem (objednatelem) a zavazuje se pro ně zajistit lékařskou službu první pomoci, konkrétně pro obyvatele spádové oblasti města. Ve smlouvou stanovených obdobích fakturuje společnost městu následující položku: text: fakturujeme Vám dle smlouvy o zajištění lékařské služby PP provozování LSPP např. za květen 2006 .... částka xxxxx. Je jasné, že výkony společnosti za lékařské služby pacientům vykazované zdravotním pojišťovnám, které jim následně tyto výkony proplácí nevstupují do obratu pro povinnou registraci DPH. Zajímá mne však zda do obratu vstupuje částka fakturovaná městu? Město na tyty platby získává sice dotaci od kraje, ale ve smlouvě a na fakturách se již nehovoří o de facto „přeposlané dotaci“ ale o zajištění lékařské služby první pomoci jak je uvedeno výše. Většinu těchto prostředků pohotovost následně využívá na zajištění provozu a mzdy zaměstnanců, protože výkony (peníze od zdravotních pojišťoven) na pokrytí těchto nákladů zdaleka nestačí.
Vydáno: 22. 05. 2006