JUDr. Alena Koutná - strana 3

Skladová hala z PVC Na pozemku je vybudována manipulační plocha - zámková dlažba (1 100 m2), jejíž podloží tvoří betonová deska. Na části této manipulační plochy (300 m2) je postavena ocelová konstrukce, která je pomocí kotevních šroubů uchycena k zámkové dlažbě a betonové desce. Ocelová konstrukce tvoří kostru skladové haly, jejíž opláštění a střecha jsou z PVC. Dotaz: lze skladovou halu považovat za stavbu, která není spojena se zemí pevným základem, a tedy nepodléhá dani ze staveb a jednotek?
Vydáno: 02. 12. 2016
Fyzická osoba prodala v roce 2012 bytovou jednotku a zaplatila daň z převodu nemovitosti (prodávající). V listopadu 2016 došlo k odstoupení od této kupní smlouvy a navrácení věci (bytové jednotky) zpět původnímu majiteli. Žádost o prominutí původní daně z převodu nemovitosti již dle našeho názoru nelze podat (uplynula tříletá lhůta pro podání žádosti o prominutí daně). Naše otázka zní, zda je při odstoupení od kupní smlouvy nutné podat daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti? Je odstoupení od kupní smlouvy předmětem daně z nabytí nemovitosti? Pokud je nutné podat daňové přiznání, kdo je poplatníkem daně z nabytí?
Vydáno: 02. 12. 2016
Připravujeme prohlášení vlastníka domu a nejsme si jisti v několika bodech, které se týkají nařízení vlády č. 366/2013 Sb.: 1) Podlahová plocha bytu - § 3 odst. 1 Nařízení - není zde řešen případ, kdy má půdní byt zkosené stropy. Je také u tohoto bytu počítána podlahová plocha jak půdorys (tedy podlaha), anebo se do plochy nějakým způsobem zohledňuje zkosení stěn, např. koeficientem, pouze průmět stropu apod.? 2) Pokud by v bodě 1) byla rozdílná plocha bytu podle půdorysu (podlaha) a při „zohlednění zkosených stěn“, která z těchto ploch by se brala pro výpočet daně z nemovitých věcí tohoto bytu? 3) Jak se má v § 5 odst. 1 písm. i) chápat část věty za čárkou „... které nejsou vymezeny jako byt nebo součást bytu“? Je možné např. v případě sklepních kójí si v prohlášení vlastníka uvést, že se jedná o součást daného bytu, a tedy se nejedná o společnou část domu? 4) Podle § 8 odst. 1 písm. f) jsou lodžie společnými částmi domu - co se stane v případě, že si vlastník probourá stěnu oddělující lodžii od pokoje, a prodlouží si tak tento pokoj o plochu lodžie? Jedná se stále o lodžii, a tedy společnou část domu anebo se tomuto vlastníkovi zvětšila plocha bytu, a měla by se tedy udělat změna v prohlášení vlastníka, neboť došlo ke změně spoluvlastnických podílů všech vlastníků?
Vydáno: 02. 11. 2016
Akciová společnost, plátce DPH, v roce 2010 koupila od fyzické osoby pozemek s domkem, ale ve smlouvě o domku nic řečeno nebylo a ani v katastru nebyl evidován. V účetnictví je evidován jen pozemek, v současně době je domek ve špatném stavu, je tam zavedena elektřina. Společnost chce v roce 2016 tento pozemek prodat. Bude pozemek osvobozen od DPH a od daně z nabytí nemovitých věcí (4 %)? Domnívám se, že kupující chce získat stavební povolení, zbourat dům a postavit si rodinný dům.
Vydáno: 31. 10. 2016
Jsme akciová společnost. Vydražili jsme pozemky za 438 000 Kč. Máme k dispozici posudek vypracovaný pro dražební účely. Je správně, když jednotlivé pozemky oceníme poměrem (procentním podílem) mezi vydraženou cenou a znaleckým posudkem? Součtem vypočítaných pořizovacích cen jednotlivých pozemků bude 438 000 Kč. Je povinnost odvádět u vydražených pozemků daň z nabytí?
Vydáno: 19. 10. 2016
Firma s. r. o. se schváleným reorganizačním plánem (řešení úpadku) zřejmě prodá nemovitou věc ještě před nabytím účinnosti novelizace zákonného opatření č. 340/2016 Sb. V rámci insolvenčního řízení po rozhodnutí o úpadku je zatím plátcem nabyvatel, mimo insolvenční řízení je plátcem prodávající. Platí to i při řešení reorganizací, že plátcem daně z nabytí nemovitých věcí je nabyvatel nebo je zatím plátcem prodejce? Pokud se tedy nedohodnou jinak.
Vydáno: 29. 08. 2016
Fyzická osoba uzavřela v roce 2009 „nájemní smlouvu o výstavbě a smlouvu o budoucí nájemní smlouvě“ s městem, kde se zavázala, že si v domě vybuduje půdní byt na své náklady. V roce 2010 dům přešel na družstvo, nájemce stavěl a v roce 2012 zkolaudoval (v povolení a na kolaudaci byl uveden jako stavebník). Téhož roku mu byl byt převeden družstvem bezúplatně do osobního vlastnictví. V roce 2016 jej prodal. Finanční úřad nechce akceptovat osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí dle § 7 (nová stavba a její první úplatný převod), neboť prý to, že se v „nájemní smlouvě o výstavbě a smlouvě o budoucí nájemní smlouvě“ nájemce zavázal finančně podílet na stavbě znamená, že byt nezískal do vlastnictví bezúplatně (přitom to je explicitně uvedeno ve smlouvě s družstvem, že družstvo mu to převádí bezúplatně) a tedy nynější prodej je prý již druhý úplatný převod.
Vydáno: 08. 08. 2016
V roce 2013 vložil společník do s. r. o. pozemek. Vložil ho do základního kapitálu. Domnívám se správně, že v tu dobu byly tyto vklady dle § 20 odst. 6 písm. e) zákona daně z převodu nemovitostí osvobozeny? Bohužel tehdy společník nepodal daňové přiznání k této dani, i když podle mne měl a měl v něm následně uvést paragraf osvobození. Nyní (2016) prodal svůj obchodní podíl a pozemek se mu nevrátil. Měl by tedy zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození se neuplatní, pokud do pěti let od vložení vkladu zanikne účast společníka v s. r. o.). Nyní již tyto vklady osvobozeny nejsou a musíme podat daňové přiznání k dani z nabytí nem. věcí. Co by se mělo uvést za datum do řádku č. 56, datum změny vlastnictví? Předpokládám, že datum z roku 2013? A co uvést do řádku č. 57, datum pro počátek běžení lhůty?  
Vydáno: 08. 07. 2016
Od kdy je plátcem daně z nabytí kupující?
Vydáno: 21. 06. 2016
Je přípustné, aby daň z nemovitých věcí zaplatil jeden majitel (za všechny spolumajitele), přestože má nemovitá věc více spoluvlastníků? Nebo musí každý z nich podat daňové přiznání a zaplatit poměrnou část daně ve výši jejich vlastnického podílu?
Vydáno: 24. 05. 2016
Partner s partnerkou vlastní nemovitost, kterou zakoupili společně před třemi roky za 240 000 Kč. Dojde k rozchodu, nemovitou věc vlastní nyní muž. S bývalou partnerkou se vypořádal Smlouvou o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví tak, že jí uhradil 132 000 Kč a převedl na sebe úvěr bývalé partnerky. Bude tato smlouva podléhat dani z převodu nemovitostí a z jaké částky se bude případná daň počítat a kdo bude daň platit? Bude tato smlouva podléhat i dani z příjmů?
Vydáno: 13. 05. 2016
Potřebuji poradit, kdo bude podávat přiznání k dani z nemovitosti. Město prodalo nájemníkům byty s betonovým dvorem, na kterém stojí 3 dřevěné stavby o rozměrech 15, 25, 6 metrů čtverečních a stavby nejsou zakresleny v katastru nemovitostí. Tyto stavby přešly na všechny bývalé nájemníky, nově členy SVJ jako společné prostory (dvůr). Bude zpracovávat přiznání k dani z nemovitosti SVJ a následně daň rozpočítá mezi jednotlivé členy nebo to musí udělat jednotliví členové SVJ sami? Pokud by museli podat přiznání jednotliví členové SVJ jak správně postupovat?  
Vydáno: 13. 05. 2016
Kde naleznu, že je převod nebytových prostor v bytovém domě osvobozen? Pokud by se jednalo o převod bytů, které nebudou sloužit k bydlení, ale např. k podnikání - živnosti, pak také bude osvobozen prodej bytu, protože zákon neřeší účel užití bytu? Ale pokud půjde o prodej nebytových prostor - tak ty zákon osvobozuje?
Vydáno: 13. 05. 2016
Novostavba bytového domu (výstavba dokončena a zkolaudována 2016) a následně prodej bytů k bydlení + prodej nebytových prostor v tomto bytovém domě. Bude prodej bytů osvobozen a prodej nebytových prostor zdaněn? Dále jsou dva prodávající P1 - vlastní pozemek a P2 vlastní bytový dům. Bude uzavřena jedna kupní smlouva. Bude pozemek náležící k bytům také osvobozen a pozemek náležící k nebytovému prostoru zdaněn?
Vydáno: 06. 05. 2016
Vlastním rodinný dům se zahradou, který využívám pouze k rekreaci. Nemám tam trvalé bydliště. Ve výpisu z katastru nemovitostí je u stavby (rodinného domu) uvedeno: bydlení. Jaký je rozdíl ve výši daně z nemovitosti, jestliže je stavba a zahrada používána k trvalému bydlení anebo pouze k rekreačnímu využití? Co je pro mě z pohledu daně z nemovitosti výhodnější, bydlení anebo rekreační objekt? Jak mám postupovat v případě, že bych chtěla provést změnu využití výše zmíněné nemovitosti z bydlení na rekreační objekt?
Vydáno: 24. 03. 2016
Prosím o vysvětlení pojmu „trvalý porost“, který je uveden v textu § 15 odst. 2d zákonného opatření č. 340/2013 Sb. V tomto opatření definice tohoto pojmu není a není ani v katastrálním ani stavebním zákoně. V této souvislosti se nabízí otázka, zda trvalým porostem je např. šípkový keř, popínavé dřevité rostliny na oplocení, jeden kus ovocného stromu (zákrsek o výšce 1,2 m) nebo jeden vzrostlý, ale neplodící (uschlý) strom. Předpokládám, že stav převáděného pozemku s trvalým porostem se posuzuje k datu nabytí právních účinků vkladu do katastru nemovitostí, takže vykácení porostu v době tří měsíců, které zbývají do posledního dne lhůty pro podání přiznání k dani z nabytí, je bezpředmětné. Uvítám další i zajímavější příklady v rámci definování trvalého porostu.  
Vydáno: 04. 03. 2016
Firma pořídila v minulosti pozemky, zasíťovala, postavila domky, předposlední prodala v roce 2015, poslední prodá v roce 2016. Daň za nabytí nemovitostí ? V roce 2015 se prodána novostavba č.p. 100 , na parcele 101. Stavba součástí pozemku. V kupní smlouvě se dále prodává samostatná parcela 102, vedeno v KN jako orná půda. Prodej v roce 2015, při dani z nabytí nemovitostí se osvobození vztahuje na novostavbu čp. 100 a parcelu 101. Orná půda, parcela 102 bude zdaněna daní z nabytí ? V roce 2016 se prodá novostavba čp. 103, na parcele 104 a samostatný pozemek 105 , také orná půda. Z hlediska DPH však už vše funkční celek , tedy s 15 % DPH a daň z nemovitostí bude postupovat stejně ? tedy bude se osvobození týkat souboru a daň z nabytí nemovitostí bude nulová?
Vydáno: 26. 02. 2016
Jaké datum se považuje za den zdanitelného plnění při převodu nemovité věci?  Jaký akt lze za zdanitelné plnění považovat? Jedná se o podání návrhu na vklad na katastr nebo samotný zápis do katastru? Řeším to z toho důvodu, že od 1. 4. 2016 je poplatníkem daně nabyvatel (kupující). Pokud by tedy byla uzavřena Smlouva o převodu jednotky třeba 25. 3. 2016, tentýž den podán návrh na vklad na katastr, tak kdo je pak poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí? Jde mi o to, jak nejlépe to nastavit, aby poplatníkem daně byl převodce.
Vydáno: 25. 02. 2016
  • Článek
První účastník (s. r. o.) vkládá do směny pozemek o výměře 2 550 m2 ostatní plocha, druhý účastník (družstvo) vkládá do směny pozemek o výměře 250 m2 ostatní plocha a doplatek 180 000 Kč. Znalecký posudek nebyl zpracován. Kupní ceny pozemků nebyly ve smlouvě stanoveny, ve smlouvě je dohodnut pouze doplatek 180 000 Kč. Poplatníkem daně jsou převodci. Z jaké ceny bude vypočtena záloha v daňovém přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí pro finanční úřad?
Vydáno: 24. 02. 2016
1) Jak se od 2016 zdaňuje (otevřená) nádrž, užívaná k podnikání, která je z převážné části své výšky zapuštěna pod úrovní terénu, jejím příslušenstvím jsou dvě nadzemní stavby (s čerpací technologií) pevně spojené s horní, tj. nadzemní částí vlastní nádrže a jejich část, která přesahuje mimo okraj nádrže má betonový základ. Tyto stavby mají rozměry: d = 1,5 m, š = 1,2 m, v = 1 m. Bude vlastní nádrž zdaňována jako zpevněná plocha (Y) a dvě technologické stavby jako (případně zčásti) zdanitelné stavby (O) ? 2) Pokud nádrž, užívaná k podnikání, je z větší části zabudována pod úrovní terénu na cizím pozemku, není předmětem daně z nemovitých věcí? 3) Jak se od r. 2016 zdaňuje nádrž, užívaná k podnikání, zabudovaná pod úrovní terénu, určená k čištění odpadních vod před jejich vypouštěním do kanalizace? Zřejmě se nejedná o „budovu podle katastrálního zákona“ ale o „stavbu podle stavebního zákona“. 4) Jak se se od r. 2016 zdaňuje požární nádrž užívaná k podnikání zabudovaná pod úrovní terénu ? 5) Jak se zdaňuje stavební část kioskové trafostanice, která je uchycena kotevními šrouby na: a) betonové panely položené ve štěrkovém loži a zčásti zapuštěné pod úroveň terénu b) betonovou základovou desku ? 6) Jak se zdaňuje dřevostavba-restaurace, sloužící k podnikání, jejíž podlaží z poloviny plochy tvoří uzavřená stavba a druhá polovina je nezastřešená terasa. Celá stavba včetně terasy je pevně uchycena na betonových cca 40 cm vysokých patkách (komolý 4 boký jehlan, jehož spodní základna v úrovni terénu má průřez 30x30 cm) zapuštěných do terénu? Zdaňuje se pozemek pod touto stavbou - jedná se o zastavěnou plochu?
Vydáno: 08. 02. 2016