JUDr. Alena Koutná - strana 4

Musím jako nový majitel rodinného domu, který jsou koupil, podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí - daň ze staveb k 31. 1. 2016? Kupní smlouva podepsána 7. 12. 2015, návrh na vklad - založení řízení 9. 12. 2015, rozhodnutí o povolení vkladu 4. 1. 2016, vyrozumění o provedení vkladu 5. 1. 2016.
Vydáno: 01. 02. 2016
Dobrý den, prosím které datum vstupuje do přiznání k silniční dani, když auto prodám 1.9.fyzické osobě nepodnikateli, ale přepis v TP proběhl 31.8. - mám platit silniční daň za 1-9 (dle data prodeje, nebo dle data užívání)? pokud auto prodám nepodnikateli v červenci, ale přepis je až v srpnu, silniční daň platím za 1-7 dle data prodeje?
Vydáno: 22. 01. 2016
Kdo platí silniční daň u automobilů, které má firma pronajaty na operativní leasing?
Vydáno: 19. 01. 2016
Zdanění příslušenství rodinného domu: zděná kůlna jako příslušenství rodinného domu (zastavěná plocha = 60m2, jedno nadzemní podlaží) se nachází ve stavu, kdy je neuživatelná z důvodu propadlé střechy, je ohrazena z důvodu zajištění bezpečnosti uživatelů rodinného domu, vlastník uvažuje o její demolici nebo rekonstrukci. Lze tento objekt považovat za stavbu, která nepodléhá dani z nemovitých věcí (neboť není užíván a ve skutečnosti není vlivem neudržování dokončen)? Jak se bude zdaňovat pozemek pod tímto objektem? Vlečka: ve firmě na výrobu prefabrikátů se část vlečky nachází na železobetonové konstrukci. Při vykládání vagonů se materiál ukládá přímo do nákladních automobilů a rozváží po areálu firmy. Jak bude tato část vlečky a příslušného pozemku zdaněna z hlediska daně z nemovitých věcí?  
Vydáno: 19. 01. 2016
Společnost prodala v říjnu 2015 jednu ze svých nemovitých věcí. Pro srovnávací daňovou cenu chce využít cenu zjištěnou. Společnost má znalecký posudek předmětné nemovité věci z ledna 2015. Lze tento pro tyto účely použít, když na nemovité věci neprobíhaly v roce 2015 žádné úpravy, nebo je nutno vyhotovit znalecký posudek nový? Je někde upraveno maximální stáří znaleckého posudku ve vztahu k datu převodu nemovité věci?
Vydáno: 19. 11. 2015
První účastník (s. r. o.) vkládá do směny pozemek o výměře 2 550 m2 ostatní plocha, druhý účastník (družstvo) vkládá do směny pozemek o výměře 250 m2 ostatní plocha a doplatek 180 000 Kč. Znalecký posudek nebyl zpracován. Z jaké ceny bude vypočtena záloha v daňovém přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí pro finanční úřad. Kupní ceny pozemků nebyly ve smlouvě stanoveny, ve smlouvě je dohodnut pouze doplatek 180 000 Kč. Poplatníkem daně jsou převodci.
Vydáno: 11. 11. 2015
Společnost s.r.o. od roku 2012 nevyvíjí žádnou činnost ani v dohledné době se s jejím dalším podnikáním nepočítá. Společnost je nemajetná a nemá žádné daňové ani jiné závazky. Lze provést výmaz z obchodního rejstříku bez vstupu do likvidace ? Pokud ano, jaký je obecný postup.
Vydáno: 09. 11. 2015
Pokud dojde přestavbou vozidla k vynětí z předmětu daně (přestavba na speciální pásové vozidlo), resp. pokud dojde k osvobození (přestavba na plyn), přihlíží se k přestavbě už během zdaňovacího období, nebo se aplikuje § 14 zákona o silniční dani?
Vydáno: 21. 10. 2015
Při kontrole daně z nemovitých věcí jsme zjistili, že platíme vyšší daň, něž jakou skutečně máme platit. Chybně jsme uvedli v přiznání za rok 2011 rozměry budov, daň má být nižší. Můžeme dodatečným daňovým přiznáním opravit předešlé roky a požádat o vrácení daně nebo o započtení za další období? Za jaké období zpětně můžeme případně podat dodatečné přiznání? Za rok 2015 se podává daňové přiznání do 31. ledna 2015, můžeme podat daňové přiznání za rok 2015, 2014, 2013?
Vydáno: 08. 10. 2015
Může fyzická osoba, která má bydliště na obecním úřadu podnikat? Může tedy mít sídlo na OÚ?
Vydáno: 01. 10. 2015
Jsme akciová společnost a uzavřeli jsme smlouvu o převodu pozemku s Českou republikou – Státním pozemkovým úřadem. Ve smlouvě jsme se nedohodly, že poplatníkem je nabyvatel. Je správná naše domněnka, že tedy nejsme poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí?
Vydáno: 14. 08. 2015
Chtěla jsem se zeptat, jak je to s daní z nemovitostí a s nemovitostmi, které jsou na katastrálním úřadě evidované ve zjednodušené evidenci. Předpokládám, že i u těchto nemovitostí se hradí daň z nemovitostí, ale chtěla bych si to u vás ověřit.
Vydáno: 22. 07. 2015
Jaká je lhůta, ve které je správce daně povinen doručit platební výměr dle § 49 zákona o dani z nabytí nemovitých věcí poplatníkovi v případě, kdy je vyměřena daň vyšší než záloha?
Vydáno: 12. 02. 2015
Prodej nemovité věci podléhal DPH. Jedná se o prodej mezi dvěma plátci DPH. Prodávající podává přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí. Pokud se jedná o cenu sjednanou, má se za to, že jde o cenu bez DPH nebo včetně DPH?
Vydáno: 09. 02. 2015
Společnost B postavila v roce 2013 na pozemku společnosti A "čerpací stanici" s jedním stojanem + přístřešek nad stojanem, aby mohla společnosti A dodávat naftu do nákladních vozidel. V roce 2014 se po vzájemné dohodě ukončila vzájemná spolupráce a tato bezobslužná mini čerpací stanice, sloužící pouze pro potřeby společnosti A byla odkoupena na základě Kupní smlouvy o prodeji technologie, uzavřené podle ustanovení § 2079, č.89/2012 Sb., občanský zákoník. Jedná se převod nemovitosti? Kdo by podával Přiznání k převodu nemovitosti? Kdo by hradil daň z převodu nemovitosti?
Vydáno: 03. 02. 2015
§ 4 odst. 1 písm. l): Co se rozumí pod pojmem pozemky veřejně přístupných prostor? Jaké musí splňovat požadavky, kromě těch, které jsou stanoveny v odst. 3 ? Prosím o uvedení konkrétních případů z praxe.
Vydáno: 15. 01. 2015
Zákon o dani z nemovitostí § 9 odst. 1 písm. p) – v r. 1991 byla celá zdanitelná stavba (její stáří je 140 let a nachází se v lázeňské lokalitě) prohlášena Ministerstvem kultury za kulturní památku a je vedena v evidenci Ústředního seznamu kulturních památek ČR. Budova má 1 podzemní podlaží (sklady, výměníková stanice, strojovna vytápění, elektrorozvodna) a 4 nadzemní podlaží (obchodní prostory se sociálním zázemím), je v souladu s právním stavem užívána pro obchod a služby. V r. 2010 a 2011 byly z důvodu zanedbaného stavu interiéru v budově provedeny rozsáhlé stavební úpravy (opravy, rekonstrukce a modernizace) a v listopadu 2011 byl vydán kolaudační souhlas s užíváním stavby. V roce 2014 byla budova včetně pozemku převedena na nového vlastníka - též právnickou osobu. Dotaz: může nový vlastník v daňovém přiznání uplatnit osvobození od daně na základě znění § 9 odst. 1 písm. p) na dobu 8 let od vydání kolaudačního souhlasu, tj. do r. 2019 včetně? Poznámka: zákon pro tento případ nestanovuje žádné další podmínky pro uplatnění osvobození; poplatník, tj. nový vlastník uplatní nárok na osvobození v daňovém přiznání, do ř. 308 daňového přiznání uvede (kromě odkazu na § 9 odst. 1 písm. p) zákona) také číslo rejstříku ÚSKP a IdReg, případně přiloží platný výpis z evidence Ústředního seznamu kulturních památek ČR.
Vydáno: 15. 01. 2015
Společnost postavila bytový dům (bytové jednotky) určený k prodeji (převodu), z důvodu, že některé bytové jednotky neprodala - pronajímá je, v případě, že se na pronajatou jednotku najde kupující ukončí pronájem (je smluvně ošetřeno) a jednotku prodá. Vztahuje se prosím i na jednotku, která byla pronajata a následně prodána (do 5 let), osvobození - daň z nabytí nemovitých věcí - § 7 - první úplatné nabytí vlastnického práva (dříve - daň z převodu nemovitostí, kdy pro osvobození platila podmínka, že věc nebyla v užívání).
Vydáno: 14. 01. 2015
Klient měl v roce 2014 vydané stavební povolení a začal v roce 2014 stavět RD. RD ještě není zkolaudovaný a zapsaný v katastru nemovitostí. Je nutno plochu domu uvést v přiznání k dani z nemovitostí dle stavu k 1. 1. 2015 jako stavební pozemek. Ale nemohu nikde najít jednoznačnou odpověď, zda do plochy stavebního pozemku uvést terasu a zastřešené stání - obojí navazuje přímo na dům. Na některém FU mi tvrdili, že pouze plochu budovy, neboť terasa není navenek převážně uzavřena obvodovými stěnami, jinde mi řekli, že je to součást budovy.
Vydáno: 14. 01. 2015
  • Článek
Na základě rozhodnutí Státního pozemkového úřadu došlo k pozemkovým úpravám v katastrálních územích, kde společnost (tedy právnická osoba) vlastní několik pozemků, na kterých se vyskytují skladové prostory, administrativní budova, slévárna apod. Areál tedy slouží výhradně k podnikatelské činnosti v odvětví průmyslu. Nově se zde však uvádějí mimo ostatních ploch a zastavěných ploch a nádvoří také „trvalé travní porosty“. Našla jsem si definici tohoto pojmu, která říká, že se jedná o pozemek porostlý travinami, u něhož hlavní výtěžek je seno (tráva), nebo je určený k trvalému spásání, i když je za účelem zúrodnění rozoráván. Můj dotaz tedy směřuje k tomu, zda v daňovém přiznání k dani z nemovitých věcí mám uvést u takovýchto parcel písm. B-trvalý travní porost nebo G-ostatní plocha, nebo snad úplně jiný typ pozemku, byť jsou tyto pozemky opravdu porostlé travinami, ale neslouží ke spásání, ani nejsou nijak zúrodňovány.
Vydáno: 14. 01. 2015