Ing. Josef Rajdl - strana 27

Podnikatel je fyzická osoba, je plátem DPH a vede daňovou evidenci. V dubnu 2012 zakoupil ojetý automobil, hned ho zařadil do majetku firmy a do užívání a nárokoval DPH. V listopadu 2012 došlo k autohavárii a automobil je totálně zničen. Posudek pojišťovny o likvidaci bude ještě v prosinci 2012, ale peníze za plnění pojistné události přijdou až v lednu 2013. Mohu uplatnit daňové odpisy za rok 2012? Jak to bude daňově se zůstatkovou hodnotou vozu v roce 2013? Plnění od pojišťovny je daňový příjem?
Vydáno: 20. 12. 2012
Fyzická osoba, plátce DPH podniká v řemeslné činnosti a v daňovém přiznání za rok 2011 i v minulých letech uplatňoval výdaje procentem z příjmů. Od 1. 5. 2012 se však stal účastníkem sdružení fyzických osob se čtyřmi účastníky, kdy se dohodli, že vedením daňové evidence bude pověřen jiný účastník sdružení, než tento podnikatel. Sdružení tedy nebude uplatňovat výdaje procentem z příjmů, ale skutečnými výdaji. Podnikatel nevěděl, že se stane v květnu 2012 účastníkem sdružení, proto ve svém daňovém přiznání za rok 2011 neprovedl úpravu základu daně pro přechod na daňovou evidenci. Za I.Q.2012 ještě vydal svoje faktury, kdy nebyl ještě účastníkem sdružení. Jak má tento podnikatel nyní postupovat? Může ve svém přiznání za rok 2012 po rozdělení podílů příjmů ze sdružení uplatnit opět výdaje procentem z příjmů? Nebo bude muset uplatnit výdaje skutečné, když jiný účastník sdružení, který na sebe vystavuje všechny faktury ze sdružení, bude uplatňovat skutečné výdaje?
Vydáno: 26. 07. 2012
Jsem fyzická osoba, podnikající na základě živnostenského oprávnění - živnost řemeslná, nejsem plátce DPH. Nemám závazky vůči finančnímu úřadu, ale mám závazky vůči SP a ZP. V roce 2011 jsem na tři měsíce přerušil podnikání z důvodu nedostatku zakázek. Mohu si výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a.... uplatnit ve smyslu § 7 odst. 7 písm. a)? Nebo přerušení podnikání na jakoukoliv dobu zdaňovacího období je důvodem nemožnosti uplatnění si procentuální výši výdajů k dosaženým příjmům?
Vydáno: 21. 06. 2012
Zaměstnanec způsobil naší společnosti škodu, kterou uznal. Pokud za dobré pracovní výsledky zaměstnanci část škody odpustíme, musíme odpuštěnou škodu zaměstnanci zdanit ve výplatě?
Vydáno: 13. 06. 2012
Fyzická osoba nemající nemovitost v obchodním majetku vložila nemovitost jako společník s. r. o. do společnosti, jako zvýšení základního jmění. Dne 3. 5. 2012 byl dán návrh na vklad do katastru nemovitostí. Nemovitost koupil v roce 2011 a v Obchodním rejstříku bylo zvýšeno ZJ 26. 1. 2012. Otázka - společnost bude odepisovat nemovitost z ceny nakoupené nemovitosti - ta byla 3 500 000 Kč a na účtu 021 bude ve výši 3 600 000 Kč to je cena ze společenské smlouvy a tou je navýšeno i ZJ a je to cena i dle znaleckého posudku. Zaúčtování na účet 021 bude po nabytí právní moci vkladu na katastru, nebo už 3. 5. 2012? Druhou část obchodního podílu vložila nemovitost do společnosti jiná společnost, která ji měla v obchodním majetku. Otázka - společnost bude pokračovat v odepisování původního vlastníka nemovitosti ze vstupní ceny u původního vlastníka? Jedná se mi o daňové odpisy.
Vydáno: 13. 06. 2012
Poplatník uzavřel v minulosti hypoteční smlouvu A na úhradu bytu A. V roce 2011 uzavřel smlouvu o hypotečním úvěru B. Tuto hypotéku použil na úhradu kupní ceny nového bytu B(cca 3/4) a splacení zůstatku hypotéky A. Byt A následně v roce 2011 prodal a uhradil mimořádnou splátku hypotéky B. Poplatník uplatnil uhrazené úroky z hypotéky B na základě potvrzení banky jako částku snižující základ daně ve svém daňovém přiznání. Finanční úřad výši úroků zpochybnil s odůvodněním, že obsahuje i úroky vztahující se ke splacení hypotéky A. Banka ovšem není schopná úroky nějak rozdělit a vystavit případně potvrzení nové. Jak má poplatník postupovat? Vztahuje se podmínka vlastnictví bytové potřeby po celé zdaňovací období i na bod h) § 15 zákona o daních z příjmů?
Vydáno: 24. 05. 2012
  • Článek
Dar za odebrané množství zboží Josef Rajdl Obchodník s náhradními díly má vypsanou akci na tři měsíce, která spočívá v tom, že pokud zákazník (podnikatel, daňová evidence) odebere za...
Vydáno: 24. 05. 2012
Našemu zaměstnanci chceme provést roční zúčtování daně. Od roku 2006 uplatňoval úroky z úvěru, který si s manželkou vzali na koupi bytu, kde měl dosud trvalé bydliště. Účastníci úvěrové smlouvy byli s manželkou oba. V prosinci minulého roku se rozvedl, ale zatím má v uvedeném bytě stále trvalé bydliště (majetkově nejsou s manželkou vypořádáni, takže vlastní stále byt napůl). Nyní nám přinesl potvrzení za rok 2011 o zaplacených úrocích, které je vystaveno na jeho bývalou manželku. Může uplatňovat v rámci ročního zúčtování tuto nezdanitelnou položku? Je podmínkou uplatnění úroků na koupi bytu to, že v něm musí mít trvalé bydliště? Pokud by se odstěhoval a změnil by trvalé bydliště, může uplatnit tyto úroky?
Vydáno: 10. 04. 2012
Zaměstnanec má úvěr ze SP kde je uveden jako dlužník a spoludlužník je uvedena jeho manželka. Úvěr je poskytnut na údržbu a změnu rodinného domu §15/3/e. Vlastníky domu jsou rodiče manželky dlužníka, ale dlužník i manželka užívají dům k vlastnímu trvalému bydlení. Odečet úroků si od roku 2008 uplatňoval dlužník. V dubnu 2011 darují rodiče dům manželce dlužníka. Ve výpisu z katastru je uvedena jako vlastník pouze manželka. Kdo si bude moci za rok 2011 uplatnit úroky. Dlužníkovi odmítl zaměstnavatel tyto úroky uplatnit s tím, že není vlastník.
Vydáno: 10. 04. 2012
Firma s. r. o. zaměstnává pět pracovníků, z toho dva zapůjčuje jiné své firmě fyzické osobě. Mzdy a zákonné soc. náklady refunduje přes třídu 3. K 31. 1. nemá ovšem uhrazené veškeré závazky vůči OSSZ a zdrav. pojišťovnám. Je tedy povinna tento závazek dodanit, včetně částky, kterou nemá v nákladech nebo se to dá nějak ošetřit přes daňové přiznání? Např. na 524 je proúčtována částka 100 000 Kč., ale na 336 je dlužná částka 150 000 Kč (obsahuje i částku z refundace). Takže vlastně zvýším navíc o 50 000 Kč daňový základ i když není proúčtováno v nákladech?
Vydáno: 02. 04. 2012
Jsme společnost s ručením omezeným vedoucí účetnictví, plátci DPH. Od naší mateřské společnosti, která se nachází v Japonsku, kupujeme testovací software. Tento software jsou testovací data, pomocí kterých testujeme vlastnosti našich vyrobených výrobků. Software je specifický, ale je využíván celosvětově v rámci naší konsolidační skupiny. Chtěli bychom se zeptat, zda jsme dle českých právních předpisů povinni z tohoto software odvádět srážkou daň?
Vydáno: 02. 04. 2012
Klient chce přispívat na studium dceři jednatele firmy. Dceři je 15 let a studuje na ekonomické škole, náležel by tedy příspěvek 2 000 Kč. Je na závadu že se jedná o dceru jednatele, případně společníka firmy? Jakou smlouvu by měla firma uzavřít a jsou stanoveny ve smlouvě nějaké podmínky? Musel by studující vracet stipendium v případě, že by školu nedokončil? Jak by to bylo s náklady firmy v případě, že by vyplácela firma stipendium po celou dobu studia a student by nakonec do firmy jako zaměstnanec nenastoupil? Pokud po skončení studia student do firmy nastoupí, jak dlouho musí ve firmě pracovat, aniž by při odchodu ze zaměstnání příspěvek vracel? Pokud by se jednalo o zletilé dítě (studoval by na VŠ), podepisoval by závazek s firmou student nebo zaměstnanec firmy?
Vydáno: 01. 04. 2012
Klient chce přispívat na studium dceři jednatele firmy. Dceři je 15 let a studuje na ekonomické škole, náležel by tedy příspěvek 2 000 Kč. Je na závadu že se jedná o dceru jednatele, případně společníka firmy? Jakou smlouvu by měla firma uzavřít a jsou stanoveny ve smlouvě nějaké podmínky? Musel by studující vracet stipendium v případě, že by školu nedokončil? Jak by to bylo s náklady firmy v případě, že by vyplácela firma stipendium po celou dobu studia a student by nakonec do firmy jako zaměstnanec nenastoupil? Pokud po skončení studia student do firmy nastoupí, jak dlouho musí ve firmě pracovat, aniž by při odchodu ze zaměstnání příspěvek vracel? Pokud by se jednalo o zletilé dítě (studoval by na VŠ), podepisoval by závazek s firmou student nebo zaměstnanec firmy?
Vydáno: 01. 04. 2012
Student uklidil doma na zahradě a dovezl do sběrny šrot za 21 000 Kč. Patří tento příjem do daňového přiznání a kam?
Vydáno: 23. 03. 2012
OSVČ v daňové evidenci odepisuje přístroj, který má v obchodním majetku. Odpisy v přiznání uvádí jako úpravu dle § 5 a 23 ZDP v příslušné tabulce. Započítávají se odpisy jako výdaj pro určení vyměřovacího základu pro zdravotní pojistné OSVČ?
Vydáno: 23. 03. 2012
21 letý syn je profesionální sportovec, pobírá finanční odměnu od klubu, cca 350 000 Kč ročně. Školu ukončil v r. 2010. Od září 2011 začal navštěvovat vysokou školu, jeho sportovní činnost se z hlediska zdravotní pojišťovny a ČSSZ stala činností vedlejší, hlavní je studium-má potvrzení o řádném studiu. Může si jeho matka znovu začít od září 2011 uplatňovat odpočet na vyživovanou osobu?
Vydáno: 15. 03. 2012
Fyzická osoba, neplátce DPH, nejedná se o obchodní majetek. Pozemková parcela byla zakoupena v 2/2002, vklad KN 3/2002. Stavební úřad vydal stavební povolení 12/2005 na stavbu rodinného domu. Rodinný dům se začal stavět a v 7/2010 na základě geom. plánu bylo provedeno, zapsáno do katastru nemovitostí ohlášení rozestavěné budovy. V 6/2011 došlo k prodeji rozestavěného domu a pozemku. Bude příjem z prodeje podléhat dani z příjmu fyzických osob - § 10?
Vydáno: 15. 03. 2012
Společnost s r. o. měla v insolvenčním řízení, které bylo ukončeno vyhlášením úpadku dlužníka, přihlášených 9 pohledávek, z nichž jedna na 12 000 Kč byla vyřazena pro nedoložení pravosti (nebyla doložena objednávka). Jak mám naložit s touto pohledávkou? Mohu vytvořit zákonné opravné položky a v jaké výši? Jak tuto pohledávku zlikviduji před promlčením (splatnost byla 4. 8. 2010)? Vůči našemu dlužníkovi byl vydán platební rozkaz na úhradu pohledávky ve výši 40 000 Kč. Bylo zaplaceno 35 000 Kč, ale dlužník zemřel. Jaký uznatelný doklad a od koho bych si ho měla vyžádat, abych mohla uznat pohledávku za nedobytnou z důvodu úmrtí dlužníka? Mám požádat exekuční úřad, soud, nebo výpis z obchodního rejstříku (zatím tam záznam není)?
Vydáno: 07. 03. 2012
Učitel – náš zaměstnanec, má družku na rodičovské dovolené. Koupili si dům a úroky z úvěru mají rozdělené rovným dílem na oba. Druh si teď chce u svého zaměstnavatele uplatnit úrok i na družku, protože ta nemá zdanitelné příjmy. Úrok je psaný na ni. Je možné to udělat? A ještě jednou úrok z úvěru. Náš pracovník se v roce 2011 rozvedl a někdy v únoru se odstěhoval z domku, který si manželé vybudovali. Dům zůstal bývalé manželce, která si od 07/2011 celý dům včetně úroků z úvěru přepsala na sebe. Je možné pracovníkovi odpočítat úrok z úvěru za 1 - 6/2011, i když tam už potom nebydlel a nebyli manželé? Ke konci zdaňovacího období už k domku neměl žádné právo. Osobní bankrot. Jedna naše pracovnice vyhlásila osobní bankrot a musela zrušit i životní pojištění. Připravila jsem ji doklady, že musí zpětně dodanit. Tvrdí, že nesmí nic platit, protože si FÚ u správce jejího majetku nepožádal, že bude chtít nějaké peníze.
Vydáno: 28. 02. 2012
OSVČ, neplátce dph, má v obchodním majetku dva automobily, které nepoužívá pro soukromé potřeby, neuplatňuje výdajový paušál podle druhu živnosti, uplatňuje ale na obě vozidla výdajový paušál na dopravu a nevede tzv. knihu jízd. Doklady za phm a parkovné neuchovává. Jak prokazuje správci daně že náklady na vozidla (odpisy, náhradní díly, opravy, pojištění, atd.) jsou výdaje na zajištění, dosažení a udržení příjmů?
Vydáno: 28. 02. 2012