Ing. Miroslava Kočová - strana 20

Jsme a. s. a naši odběratelé nám platí kreditními kartami, tato činnost se hodně rozšířila. Účtujeme přes účet 261, původní banka účtovala částku celé hodnoty a pak za celý výpis odečetla poplatky. Nynější banka účtuje do výpisu částku mínus poplatek a zasílá k těmto platbám výpisy z terminálů. Nyní budeme muset účtovat 221 / 261 celou částku z výpisu z terminálu a 568 / 221 poplatek rovněž podle výpisu z terminálu. Jelikož těchto transakcí neustále přibývá je toto účtování hodně pracné. Nevíme jak bychom si tuto práci mohli nejlépe usnadnit. Prosím, proto o radu.
Vydáno: 14. 09. 2009
Jsme organizační jednotkou zahraniční právnické osoby. Jako organizační jednotka v ČR vedeme účetnictví dle českých předpisů a podáváme za nás daňové přiznání v ČR. Zahraniční mateřská firma vede účetnictví za celou organizaci a podává daňové přiznání ve své zemi. Mateřská firma má mimo jiné zřízen běžný účet v CZK a my máme také svůj běžný účet v CZK. Dle vnitřních předpisů jsme jako organizační jednotka povinni při překročení stanoveného limitu převést finanční prostředky z našeho bankovního účtu na účet naší mateřské firmy. Nevíme, jak správně tuto finanční transakci zaúčtovat. Nejedná se o žádný převod za poskytnutou službu či prodaný produkt, je to čistě převod financí mezi dvěma běžnými účty (mateřské firmy a její organizační složky).
Vydáno: 21. 08. 2009
Firma - s. r. o., provozuje hudební bar. Do něho nakupuje různé alkoholické a nealkoholické nápoje. Jak správně účtovat - na materiál (jako surovina) nebo jako zboží? Při jejich nákupu firma používá systém prodejů a odkupů vratných obalů (hlavně sudy s pivem) - účtuji o nich jako o zboží (zásoby) na účtu 132 (firma má způsob B účtování zásob). Je tento způsob správný?
Vydáno: 21. 08. 2009
Neziskové organizace získávají prostředky nejrůznějšími způsoby. Vyškolení pracovníci znají metody, jak peníze vyzískat, ale ne, jak o nich účtovat. Při sdíleném marketingu přispívají výrobci neziskovým organizacím konkrétní částkou z prodaných výrobků a tuto skutečnost prezentují v reklamě na výrobky. Jak by se měl příspěvek účtovat u výrobce a u neziskové organizace? Je řešením účtovat v reklamě uváděnou částku u prodejce na vydaných fakturách na závazkový účet (bez DPH?) a jen ji převádět neziskové organizaci, která by o ní účtovala jako o přijatém daru?
Vydáno: 14. 08. 2009
Účtuji s.r.o., kde je jeden společník a jeden jednatel. Oba mají vystavenu platební kartu k podnikatelskému účtu a oba ji používají k úhradě soukromých plateb. Oba jsou ochotni tyto platby uhradit v hotovosti. Jednatel má smlouvu o výkonu funkce a nepravidelný příjem (odměna je sjednána až v příkladě kladného hospodářského výsledku ve výši 25 %). Prosím o radu, jak toto zaúčtovat. Zatím jsem volila 355/221 a následně 211/355 u společníka a 335/221, plus následně 211/335 u jednatele.
Vydáno: 13. 08. 2009
Je možné u fyzické osoby (vedeme účetnictví) zúčtovat kladnou hodnotu účtu 431 převodem na 428, nebo se musí vždy účtovat na 491 - Účet ind. podnikatele? Domnívám se, že lze obojí. Je možné tvořit u fyzické osoby např. reservní fond, nebo toto platí pouze pro a. s. a s. r. o.?
Vydáno: 23. 07. 2009
Prosím o vyjádření k problematice úhrady daně z příjmu z prodeje rod. domu. Matka vlastnila 20 let rod. dům, v roce 2008 ho darovala své dceři. Dcera chce nyní v r.2009 rod.dům prodat. Dcera v domě trvalý pobyt neměla a nemá.Je dcera povinna uhradit daň z příjmu? A) pokud tam matka neměla trvalé bydliště? B) pokud tam matka měla trvalé bydliště?
Vydáno: 23. 07. 2009
Školská příspěvková organizace zřízená ÚSC (gymnázium). V rámci činnosti fotokroužku žáci zhotovili fotografie některým třídám a jednotliví žáci si fotografie zakoupili pouze za cenu nákladů spojených s realizací fotografií (materiál – barvy do tiskárny, papír, spotřebovaná energie). Nejedná se tedy o výdělečnou činnost. Škola tím ušetřila finanční prostředky za profesionálního fotografa. Žáci kroužku za zhotovení fotografií nedostanou žádnou odměnu. Jak bude škola o této činnosti účtovat (nepodléhá živnostenskému podnikání dle § 2 zákona č. 455/1991 Sb.)? Škola má zřizovatelem povolenou doplňkovou činnost pouze na realitní činnost.
Vydáno: 29. 06. 2009
Právnická osoba, s. r. o., plátce DPH, účetnictví. S. r. o. půjčila na základě smlouvy o půjčce (včetně stanovení obvyklého úroku k zapůjčené částce) společníkovi peníze. Je možné následující účtování: půjčka společníkovi MD 355/D 221 vrácená částka MD 221/D 355 zaplacený úrok MD 221/D 662? Pokud bude půjčka rozložena do tří let, bude se zohledňovat výnosový úrok na příští účetní období MD 388/D 662?
Vydáno: 01. 06. 2009
Chtěla bych Vás poprosit o radu, co je potřeba v následující situaci: Podnikatel-fyzická osoba chce občas využívat k podnikání automobil manželky, která je zapsaná v technickém průkazu auta. Manželka nepodniká. Může podnikatel zaplatit za automobil v daných měsících silniční daň a uplatnit si do daňově uznatelných výdajů sazbu základní náhrady a náhradu za pohonné hmoty? Je potřeba toto nějak smluvně ošetřit mezi manželi?
Vydáno: 28. 05. 2009
Právnická osoba, s. r. o. Prosím o informaci, jak účtovat studijní volno na atestační přípravu lékaře, jedná se o 11 pracovních dní.
Vydáno: 06. 05. 2009
Na firmu s. r. o. mám koupený účetní program pro účtování neomezeného počtu firem a na neomezeném počtu počítačů. Mohu nechat svou účetní, která v tomto programu denně pracuje, aby program využila pro účtování cizí firmy? Sepsali bychom smlouvu a za roční poplatek bychom ji povolili používání našeho programu. Je to takto možné?
Vydáno: 15. 04. 2009
Jsme církevní organizace, která účtuje v souladu se zákonem o účetnictví č. 563/1991 Sb., vyhláškou č. 504/2002 Sb. a Českými účetními standardy č. 401–413. Dle zákona o daních z příjmů § 27 písm. ch) je takto získaný majetek vyloučený z odpisování daňových? Mohu uplatnit účetní odpisy? Cena stanovena jako reprodukční dle zákona o účetnictví.
Vydáno: 19. 03. 2009
Obecně prospěšná společnost, vede podvojné účetnictví. Každý rok dostává na provoz příspěvek od obcí. Letos se příspěvek nepodařil pronákladovat, a tak zbyla nějaká část (10 000 Kč). Tento příspěvek je veden na účtě 6xx. Chci se zeptat, zda tuto částku můžeme převést do dalšího roku, tzn., že by z účtu 6xx se proúčtoval na jiný účet a jaký? Nebo musí zůstat na účtě 6xx v tom roce, co byl obdržen?
Vydáno: 09. 03. 2009
Jak postupovat při zpracování účetnictví občanského sdružení – sportovní klub? Za rok mají členské příspěvky asi 100 000 Kč, jeden sponzorský dar 10 000 Kč, výdaje na cestovné, pronájem sportoviště. Prosím uvést na příkladech a jak je to s daní z příjmů.
Vydáno: 20. 02. 2009
Subjekt A eviduje ve své účetní evidenci vůči subjektu C pohledávku ve výši 7 000 Kč. Subjekt B eviduje vůči subjektu C ve své účetní evidenci závazek ve výši 7 000 Kč. Všechny 3 subjekty jsou společnosti s. r. o. a souhlasí se započtením pohledávek a závazků mezi sebou – tedy provedou trojzápočet. Závazek a pohledávka, jež jsou předmětem zápočtu jsou faktury. Subjekty A a B jsou ekonomicky provázané. Po zaúčtování zápočtu bude 7 000 Kč dlužit subjekt B subjektu A. Je takovýto zápočet možný? Mohou se následně subjekty A a B mezi sebou vyrovnat finanční úhradou, popřípadě zápočtem?
Vydáno: 02. 02. 2009
Manžel podniká v oblasti výpočetní techniky. Kancelář má v jedné místnosti vlastního rodinného domu, který ale není vložen do podnikání. V kanceláři běží 5 počítačů 24 hodin. Chtěli bychom si dát do účetnictví náklady za spotřebovanou elektřinu. Je to možné, když máme pouze jeden elektroměr jako klasický občan?
Vydáno: 14. 01. 2009
Paragraf 24 odst. 2 písm. t) říká „vstupní cena majetku vyloučeného z odpisování...a pořizovací cena pozemku...je daňový výdaj.“ Jedná se o OSVČ-podnikatele, plátce DPH, který vede daňovou evidenci. Realizoval koupi pozemku od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Uvedené pozemky slouží k podnikatelské činnosti. Daňový poradce říká, že pořizovací cena pozemku není daňový výdaj. Je tedy daňový výdaj nebo ne?
Vydáno: 22. 12. 2008
Doposud jsem účtovala tržby v hotovosti za kopírování a prodej zboží MD 211/D 602,604. Chceme zavést terminál na platební karty a potřebujeme vědět, jak se budou tyto tržby uhrazené kartou na naší prodejně až po úhradu, která přijde na bankovní účet, účtovat. Naše prodejna vystaví příjmový pokladní doklad, ke kterému vždy přiloží paragon. Prosím o akontaci od vystavení paragonu a příjmového dokladu až po úhradu na banku.
Vydáno: 26. 11. 2008
Jsme příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem a nejsme plátci DPH. Pořídili jsme signalizační zařízení k přivolání pomoci v tísni. Zařízení se skládá z dohledového panelu a bezdrátových tlačítek pro pevnou montáž - například k lůžkům, na chodby apod. Pořizovací cena dohledového panelu je 28 tis. Kč a cena jednoho tlačítka je 850 Kč., /máme pořízeno 30 ks/ Jak mám tento majetek vést správně v evidenci majetku? Dohledový panel jako samostatný movitý majetek a tlačítka zvlášť nebo jako jeden systém i když nejsou pevně spojené?
Vydáno: 26. 11. 2008