JUDr. Eva Dandová - strana 7

Jaká bude frekvence pracovnělékařských prohlídek u zaměstnance, který má v pracovní smlouvě sjednán druh práce řidič, řídí vozidlo skupiny C+E, podle vyhodnocení rizik jeho práce byl zařazen do kategorie 2, riziko podmíněně přijatelná poloha, pracuje podle harmonogramu ve 3směnném provozu, tzn. i na noční směny. Jaké zákony a vyhlášky se na něj vztahují a jaký je mezi nimi vztah? Má přednost zákoník práce anebo vyhláška o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel anebo vyhláška o pracovně lékařských službách a některých druzích posudkové péče? Bude v tomto konkrétním případě rozdíl ve frekvenci pracovnělékařských prohlídek v případě, že je řidič mladší 50 let anebo již překročil věkovou hranici 50 let? Podle jaké vyhlášky mám pro něj vybrat formulář, se kterým půjde k lékaři?
Vydáno: 01. 04. 2016
Může zaměstnanec zrušit již schválenou cestu z důvodu bezpečnostní situace ve světě, protože má strach odjet na zahraniční cestu? Cesta není přímo do zemí, kam by bylo vydáno doporučení necestovat (Ukrajina), ale přestup v letecké dopravě je ve velkém městě (Vídeň). Je toto ukončení odůvodnitelné? Jsme státní organizace a jedná se nám také o vykázání již vynaložených nákladů (např. letenky), zda by zaměstnanec mohl z tohoto důvodu zrušit cestu. Má po něm náklady zaměstnavatel vymáhat?
Vydáno: 01. 04. 2016
V mateřské školce budeme vyměňovat litinové topení za deskové. Musí být u deskových radiátorů kryty topení ve všech místnostech, např. herny, umývárny, šatny. Případně, který právní předpis toto řeší?
Vydáno: 08. 03. 2016
Jsme logistická firma, skladníci pracují pouze ve 3směnném režimu, 37,5 hodiny/týden. Zaměstnanec - dlouhodobě nemocný, zatím v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Po ukončení dlouhodobé pracovní neschopnosti (cca 5/2016) bude vyslán na mimořádnou prohlídku k poskytovateli pracovních lékařských služeb. Zažádal si i o přiznání invalidního důchodu, zatím nevíme výsledek. Kategorie práce 2. Z doslechu víme, že pán nechce pracovat na noční směny a tvrdí, že když ho "vyhodíme", budeme mu muset platit velké peníze. V případě, že zdravotní posudek bude se závěrem zdravotně způsobilý s podmínkou - bez nočních směn. Je tento závěr vůbec možný? A pokud ano, jaké povinnosti vůči zaměstnanci máme? Jiná pozice pro něj není k dispozici. Jedeme jen na 3směnný provoz. Na kancelářskou práci nemá požadovanou kvalifikaci. Můžeme mu dát výpověď, protože je to překážka na jeho straně? Kolik odstupných platů bychom museli zaplatit? Dlouhodobě nemocný je z obecných příčin.
Vydáno: 08. 03. 2016
Jaká osvědčení, školení, znalosti atd. a dle čeho musí mít zaměstnanec, který by školil ostatní zaměstnance firmy na zařízení HYRA (hydraulické zdvihací zařízení pro manipulaci s mostními konstrukcemi).
Vydáno: 24. 02. 2016
Moj manzel je obcan Ceskej Republiky, kde ma trvaly pobyt. Ja mam Slovensku narodnost s trvalym pobytom na Slovensku, ale prechodny pobyt v ČR. Momentalne aj ja aj manzel sme zamestnany vo Velkej Britanii, kde vsetky odvody aj socialne plnime tu v UK. Ja som na zaciatku tehotenstva a chystame sa prestahovat spat do CR, ale s tym, ze by som este rodila tu a dieta by malo Ceske obcianstvo a trvaly pobytv CR, matersku by som zatial poberala tiez tu v UK. Po narodeni dietata by sme sa v ramci dvoch mesiacov prestahovali do CR. Mam narok na rodicovsky prispevok v CR do troch rokov dietata (aj ked materska vyplacana v UK podla ich systemu) a ci je nutne kedze mam uz prechodny pobyt si ziadat o trvaly v pripade, ze narok na rodicovsky prispevok mam. Manzel po navrate do CR bude stale zamestanany v UK, len jeho pracovisko sa zmeni na Cesko a Europu, kde pravdepodobne odvody bude stale platit v UK, kde s nim tiez budeme travit nejaky cas pocas rodicovskej. Mne pracovny pobyt bude trvat aj po navrate do CR s tym, ze po navrate do prace – po materskej a rodicovskej sa zmeni posobisko tiez na Cesko a Europu a v buducnosti sa to zmeni na odvody v CR.  
Vydáno: 09. 02. 2016
Zaměstnanec společnosti má pracovní smlouvu na funkci: obchodní referent", v současné době je na rodičovské dovolené, pobírá rodičovský příspěvek. V době rodičovské dovolené, doma provedl pro společnost překlad návodu z angličtiny. Za toto obdržel odměnu 1 500 Kč. Patří tento příjem pod § 10 příležitostná činnost?
Vydáno: 09. 02. 2016
Co si představit pod písemným rozvrhem čerpání dovolené dle § 217 zákoníku práce? Postačí v rozvrhu uvést údaj 2 týdny v červenci a dva týdny v srpnu, nebo je třeba vypsat konkrétně data od kdy do kdy se dovolená bude čerpat?  
Vydáno: 08. 02. 2016
Ve smyslu § 7 n. v. č. 567/2006 Sb. činí tento příplatek nejméně 10 % základní sazby minimální mzdy. § 7 však odkazuje také na § 5 odst. 1 téhož nařízení, který pak hovoří o tom, že při jiné délce stanovené týdenní pracovní doby než 40 hodin se hodinové sazby minimální (i zaručené) mzdy úměrně zkrácení týdenní pracovní doby zvyšují (to lze pochopit a v tom problém není). A nyní dotaz. Při 40hodinové týdenní pracovní době činí minimální hodinová mzda 58,70 Kč. Poplatek za ztížené pracovní prostředí nejméně 10 % této sazby čili 5,87 Kč/hod. Při týdenní pracovní době 38,75 hod. (dvousměnný provoz) činí minimální hodinová mzda 60,60 Kč. Poplatek za ztížené pracovní prostředí nejméně 6,06 Kč/hod. Při týdenní pracovní době 37,5 hod. činí minimální hodinová mzda 62,60 Kč. Poplatek za ztížené pracovní prostředí nejméně 6,26 Kč/hod. Bude se tedy příplatek za ztížené pracovní prostředí též zvyšovat – viz hodnoty tučně – anebo zůstává jeho výše na 5,87 Kč/hod.
Vydáno: 08. 02. 2016
Týká se nařízení vlády 43 ze dne 18.1.2016 ( kterým se mění nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci), běžné výuky chemie, tedy třeba i laboratorních cvičení na gymnáziu? Nebo se toto nařízení vlády týká pouze praktického vyučování na odborných školách? Není problémem, že došlo k novelizaci zákona o ochraně veřejného zdraví 258/2000 a neplatí výjimka v par. 44 že fyzické osoby starší 15 let a mladší 18 let smějí nakládat s nebezpečnými chemickými látkami jen v rámci přípravy na povolání a pod přímým dozorem odpovědné osoby? Týká se formulace v § 44a zákona 258/2000: "Právnické a fyzické osoby nesmějí nabízet, darovat, prodávat ani jinak dodat, přenechat nebo obstarat nebezpečné chemické látky a chemické směsi klasifikované jako vysoce toxické" také vyučování? Nebo je tato informace jen v rámci toho, že by si z laboratoře žáci ty látky odnesli pro vlastní potřebu a poskytování chemikálií žákům pro pokusy při výuce se tato formulace netýká? Které předpisy upravují práci studentů gymnázia (15 až 17 let) s nebezpečnými látkami? Smíme nechat studenty v laboratoři pracovat pod dohledem učitele s žíravinami, toxickými a dalšími nebezpečnými látkami?
Vydáno: 08. 02. 2016
Lze tuto slevu uplatnit na jednatele se zdravotním postižením, pokud má uzavřenou smlouvu o výkonu funkce?
Vydáno: 05. 02. 2016
Naše firma patří k holdingu. V rámci holdingu zaměstnává OZP a poskytuje služby ostatním. Firmy jsou propojené, mají stejné sídlo a fakticky nesjou oddělené. Jsme příjemci příspěvku ve smyslu § 78 odst. 2 zákona o zaměstnanosti. Může být problém pro úřad práce, že firma nemá nájemní smlouvu se spřízněnou firmou ve smyslu § 6 odst. 1 vyhlášky 518/2004 Sb.? Mohl by nám úřad práce odebrat příspěvek? Pracovní prostředky, stoly apod. rovněž nejsou ve vlastnictví našem, ale jiné společnosti, které poskytujeme služby, není to problém? Neporušuje se nějaký právní předpis?
Vydáno: 03. 02. 2016
Jsme střední škola příspěvková organizace zřízená krajem. Musí mít vstupní lékařskou prohlídku, případně periodickou prohlídku i zaměstnanec, který pracuje na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti? Jedná se např. o výkon práce dohledu nad žáky, učitele, uklízečky.
Vydáno: 29. 01. 2016
Dle oblastního inspektorátu práce (OIP) se pracovní úraz ohlašuje dle "místa" úrazu (jednalo se o úraz v Radonicích - OIP Praha), a proto máme přehlásit pracovní úraz. Dle nařízení vlády č. 201/2010 Sb., ve znění nařízení č. 170/2014 Sb. § 4 odst. 1 písm. c) cituji: "příslušnému OIP, došlo-li k úrazu u fyzické nebo právnické osoby, která podle jiného právního předpisu podléhá jeho kontrolní působnosti...", což je sídlo firmy v Dubňanech a dle mého správně hlášen OIP Brno. Prosím o sdělení, zda jsem někde "přehlédla" tuto skutečnost, resp. odkaz na právní úpravu.
Vydáno: 29. 01. 2016
V sobotu 16. 01. 2016 se v Hodoníně na Domě kultury stala nehoda, kdy plošina (schodolez) se uvolnil s paní, která ho použila. Došlo ke zranění, byla odvezena RZS k hospitalizaci. Dům kultury je příspěvkovou organizací Města Hodonína. Jak se bude postupovat v rámci případného odškodnění bolesti a dalších nároků? Dům kultury žádné pojištění pro občany nemá, Město Hodonín ano. Zjistila jsem, že plošina (schodolez) procházela pravidelným servisem, kontrolami a revizemi. Důvodem nehody byly uvolněné šrouby - důvod uvolnění zjišťujeme. Navíc neznáme žádné údaje poškozené občanky ani na ni nemáme žádný kontakt.
Vydáno: 22. 01. 2016
Jak se počítá napomenutí zaměstnance, když má některé v roce 2015 a v roce 2016 může se to slučovat? Nebo je každý rok zvlášt.
Vydáno: 22. 01. 2016
S kým je možné uzavřít dohodu o provedení práce? Může společnost uzavřít dohodu o provedení práce s občanem Ruska? Předpokládaný zaměstnanec nemá pracovní povolení ani vízum pro ČR. Pro společnost by zajišťoval průzkum trhu pro jejich výrobky a vyřizoval nutné certifikáty ke zboží, které prodávají na území ČR i EU. Musí mít společnost povolení k zaměstnávání cizinců, ikdyž by šlo jen o krátkodobou spolupráci? Může společnost v ČR uzavřít dohodu o provedení práce s občanem ČR, který pracuje ve Švýcarsku? Pro společnost by zajišťoval průzkum trhu. (Švýcarská firma za něj hradí zdravotní i sociální pojištění.) Co vše musí splnit firma, jazyková škola, aby na výuku jazyka mohla zaměstnat rodilé mluvčí z EU i třetích zemí? Jaké doklady musí požadovat před uzavřením dohody o provedení práce?  
Vydáno: 08. 01. 2016
Vážení odborníci, Děkuji za odpověď, připojuji komentář své dcery a mám druhou otázku: Z jakých finančních zdrojů a s jakou prodlevou lze hradit vhodnou pracovní židli a myš pro zaměstnance státní správy, pokud jednotné vysoutěžené zařízení jednotlivci zdravotně nevyhovuje? Jednotné pracovní pomůcky nemohou zajistit bezpečnost práce na pracovištích státní správy. Každý máme jinou výšku a váhu a s tím výběrová řízení nepočítají. Blahoslav Voharčík, dne 24. 12. 2015 Dále následuje text mé dcery: dne 24. 12. 2015 Věc: komentář k Vaší odpovědi ID 15499, platnost odpovědi k 18. 12. 2015 Můj otec Vám poslal otázku týkající se pracovního úrazu (skoronehody). V evidenci měla otázka číslo ID 15499 vytvořené dne 3. 12. 2015, odpovídala JUDr. Eva Dandová. Platnost odpovědi je k 18. 12. 2015. Musím velmi vážit slova, abych ťukla hřebíček na hlavičku a abych neublížila sobě ani svým nevinným přímým představeným. V odpovědi ID 15499, platnost odpovědi k 18. 12. 2015, v poslední větě píšete, že většina zaměstnavatelů s tím nemá problém. (Rozumí se zakoupení vhodných myší či vhodných židlí.) Články uveřejněné v časopisu Poradce BOZP (ROVS) tomu nenasvědčují. Podobně reaguje i časopis Bezpečnost a hygiena práce číslo 7-8/2015, který uvádí slovo „skoronehoda“ jako předstupeň pracovního úrazu. Ani stav přímo na pracovištích nenasvědčuje tomu, že by zaměstnavatelé neměli problém. Zaměstnanci nemají kancelářské židle ke svému tělu a nemají ani myš ke svému tělu. Právní pohled je jasný, ale zaměstnavatel na pomůcky pro zaměstnance nedostane peníze, tedy pomůcky nejsou, a pokud se navíc vyskytne jedinec s postižením ve státní správě, není na něj možné získat peníze pro chráněné pracovní místo § 107 zákona 435/2004 Sb. Aby postižený zaměstnanec vydržel docházku do práce, je v zájmu udržení jeho přijatelného práceschopného zdravotního stavu, aby si židli i myš ke svému tělu pořídil sám, což sice odporuje zákoníku práce, ale pokud si pomůcky ze svého nepořídí, na „erárním“ vybavení si podlomí zdraví ještě víc. I s ohledem na skutečnou prodlevu mezi zdravotním požadavkem zaměstnance a dodáním pomůcky na pracoviště je vhodné si pomůcku zakoupit sám. Takže je chvályhodné, že systém na postižené myslí v paragrafech, ale v reálu s nimi počítá pouze tehdy, když se za své peníze sami zařídí. Právě jsem pochopila kult mladých, zdravých a úspěšných a budu muset spoléhat zase jen sama na sebe, své nápady, svá řešení, své peníze, svoje zařízení – a o to jde: „Pracuj, nebo vypadni“. V červenci 2014 mi o více než 100% stoupla četnost úkonů vykonávaných malými svalovými skupinami a je potřeba přetížení kompenzovat, protože otéká klikající ruka. Řešení jsou určitě vymyšlená, ale k zaměstnancům se nedostanou. Nejdostupnější kompenzační pomůckou může být vertikální myš. Po požadavku na vhodnou myš, mi bylo nabídnuto rozvázání pracovního poměru. Společně jsme se zasmáli a slíbili si, že si zase vše opatřím sama, aby moje postižené tělo vydrželo. A ZAMĚSTNAVATEL OPRAVDU NEMÁ PROBLÉM, jak píšete. Problémy zaměstnavateli dělat nechci, ale pouhým požádáním pomůcky nezískám. Vztahy na pracovišti jsou přátelské, ale bude mě to stát zase nějaké to procento z mého platu. A poučení vyplývá: „Ne na každou díru je možná právní záplata. Vymahatelnost práva závisí na penězích, které zaměstnavatel nemůže získat na pomůcky svého zaměstnance. Pak je bezpečnost práce zredukována na požadavek chůze v botách bez podpatku po chodbách úřadu.“ Nejsem unavená ani zklamaná, jsem jen svalově přetížená, což není zakopnutí v botách na podpatku (které se svým postižením stejně nenosím).
Vydáno: 05. 01. 2016
Jak má postupovat střední škola zdravotnická, která má těhotné studentky a tyto mají absolvovat praktickou výuku na pracovištích nemocnice? Platí nějaká omezení? Řešila by to mimořádná prohlídka - ale u jakého lékaře?
Vydáno: 04. 01. 2016
OSVČ chce provozovat kamenný obchod, kde by prodávala dárkové předměty, trvanlivé potraviny (čokolády, oplatky, džemy apod.) a alkoholické nápoje včetně ochutnávky nápojů a trvanlivých potravin. Jaké požadavky z hlediska hygienických předpisů musí splňovat?  
Vydáno: 04. 01. 2016