Ing. Petra Konderlová - strana 10

OSVČ a společníci malých s. r. o. žádali v roce 2020 kompenzační bonus. Má kompenzační bonus vliv na výsledek hospodaření za rok 2020, nebo je to nedaňový příjem a v žádném formuláři se nevyčísluje? 
Vydáno: 22. 01. 2021
Když účetní firma vystaví v lednu fakturu za zpracování účetnictví prosince, jde u odběratele o časové rozlišení nákladů, nebo je to náklad už ledna?
Vydáno: 22. 01. 2021
Společnost s r. o. s jediným společníkem, který není zaměstnancem společnosti ani si nevyplácí odměnu jednatele, používá pro společnost soukromý automobil. Je třeba mít se s. r. o. sepsanou nějakou smlouvu o výpůjčce (možnost půjčení za 0,- Kč)? Jaký způsobem zaúčtuji náhrady za používání tohoto vozidla? Nákup PHM není v účetnictví (použití průměrné ceny dle vyhlášky). 
Vydáno: 21. 01. 2021
Fyzická osoba, vedoucí daňovou evidenci, plátce DPH provozuje živnost v rodinném domě, který užívá k trvalému bydlení, trvalé bydliště má ale formálně jinde. Elektroměr je v domě 1, nelze tedy přesně rozdělit spotřebu osobní a spotřebu provozovny. Smlouva o dodávce elektřiny je uzavřena na fyzickou osobu-nepodnikatele. Je možné rozdělit podle podlahové plochy spotřebu i za této situace, nebo je nutné uzavřít smlouvu s dodavatelem na fyzickou osobu-podnikatele? 
Vydáno: 20. 01. 2021
Je možné zaúčtovat do výnosů úroky z prodlení v momentu vystavení dokladu o dlužném úroku, nebo až v případě úhrady těchto úroků protistranou? 
Vydáno: 18. 01. 2021
Firma za rok 2020 dávala zaměstnancům papírové stravenky, od roku 2021 se rozhodla pro stravenkový paušál. Mzda za prosinec 2020, která bude vyplácená 15. 1. může již tento paušál obsahovat nebo se mají ještě uplatnit papírové stravenky, aby to bylo za celý rok stejné, nebo je to jedno? Prosím ještě o účetní osnovu, jak paušál účtovat.
Vydáno: 11. 01. 2021
Daňová evidence, plátce DPH - klient eviduje v obchodním majetku 2 auta a uplatňuje z PHM DPH. Je možné uplatnit paušální výdaj na obě auta ve výši měsíčně 5 000 Kč, nákupy za PHM evidovat jako nedaňové plnění s odpočtem DPH a do nákladů zařadit i odpisy a náklady na opravy? Knihy jízd klient vede. Doplňující dotaz: Při uplatnění paušálního výdaje na dopravu, lze do nákladů zařadit i odpisy a náklady na opravy, parkovné?
Vydáno: 09. 01. 2021
Jakou daní zdanit příjmy naší zaměstnankyně? Jedna naše zaměstnankyně je u naší společnosti zaměstnaná na hlavní pracovní poměr (má uzavřenou pracovní smlouvu, podepsala prohlášení poplatníka, měsíční hrubá mzda je 22 tis. Kč), kde jako náplň práce je uvedeno "obchodní referent". Dále má ta samá zaměstnankyně u naší společnosti uzavřenou dohodu o provedení práce (DPP), kde jako náplň práce je uvedeno "uklizečka" . Na tuto DPP měsíčně odpracuje do 25 hod. a měsíčně dostane mzdu do 10 tis. Kč (nepodepsala prohlášení poplatníka). Protože se jedná u pracovní smlouvy o jiný druh zaměstnání než má u DPP, domníváme se, že takto ji zaměstnat můžeme a že je to v pořádku. Jak ale máme zdanit její měsíční příjmy? Sociální a zdravotní pojištění odvedeme jen z příjmu na pracovní smlouvu, ale jak správně postupovat a zdanit její příjmy daní z příjmu? Sečíst oba příjmy a zdanit zálohovou daní nebo každý příjem vést samostatně a její příjem na prac. smlovu zdanit zálohovou daní z příjmů a příjem na DPP zdanit srážkovou daní? 
Vydáno: 07. 01. 2021
Společnost (s. r. o.) pořizuje některý majetek tím způsobem, že nakoupí použitý majetek, který následně před uvedením do vlastního používání upraví tak, aby vyhovoval jejím potřebám, a zároveň stavu jednotlivých součástí použitého majetku, které musí odpovídat standardům na běžný a bezpečný provoz. Konkrétní situace: Společnost pořídila ojeté vozidlo-návěs. Po pořízení jej vložila do depozitu, protože na něm bylo třeba nejprve provést úpravy. Úpravy byly provedeny ve vlastní režii společnosti, k tomuto účelu byl pořízen potřebný materiál (čepy, hadice, těsnění, světla, kryty, barva atp.). Zároveň bylo vozidlo při pořízení pojištěno. Teprve po provedení úprav a vyjmutí z depozitu začalo být vozidlo používáno společností. Jaký je správný postup účtování o pořízení, úpravách a následném zařazení majetku do užívání? Vstupují náklady vynaložené na úpravu majetku do pořizovací ceny nebo se jedná o náklady na opravu? Lze účtovat o nákladech na opravu majetku, který ještě není zařazený do užívání?
Vydáno: 04. 01. 2021
Zaměstnavatel zakoupil svému zaměstnanci jako pracovní pomůcku brýle. V jednom případě se jedná o montéra, který již špatně vidí při montáži zabezpečovacího zařízení, v druhém případě se jedná o účetní firmy. Faktura zní na jméno a IČO firmy, přiloženy jsou 2 dodací listy. U každého dodacího listu je jméno zaměstnance. Firma má vnitřní směrnici, ve které uvádí, že pokud se nejedná o zaměstnance s trvalým nošením dioptrických brýlí, ale o brýle související s jeho prací, má zaměstnanec nárok na 1 brýle za 3 roky, v případě posouzení očního lékaře na zvýšení dioptrií max. jednou ročně. Jedná se o náklad firmy s možností uplatnit DPH nebo účtujeme bez DPH na účet 528?
Vydáno: 04. 01. 2021
Chtěli bychom si ověřit kam na jaký účet v účtové osnově účtovat: a) jídlo zahraniční stravné, které se dále přefakturovává na zahraniční subjekt, b) jídlo, káva, zakoupené obchodníkem (ne vždy je toto jídlo možné brát jako hlavní jídlo poskytnuté zaměstnanci)? Káva a malé jídlo se dále přefakturovává na zahraniční subjekt.
Vydáno: 01. 01. 2021
Dceřiná společnost zapůjčila v roce 2020 bezúročně peníze do mateřské společnosti. Celkem se jedná o 500 000 Kč, které mateřská společnost použije na běžné provozní výdaje (bankovní poplatky, poradenské služby, atp.). Má tato transakce nějaké daňové dopady, ve smyslu úpravy základu daně v daňovém přiznání k dani z příjmů právnických osob? A to z pohledu mateřské i dceřiné společnosti?
Vydáno: 30. 12. 2020
Firma s. r. o., neplátce DPH přijala ke své ekonomické činnosti služby od Facebooku (irské DIČ), na které je vyčíslené VAT 0.-. Tato služba slouží jako reklama na facebookovém profilu firmy. Předpokládám, že firmě vznikla povinnosti se registrovat podle § 6h ZDPH jako identifikovaná osoba. Problém je, že tyto faktury přijímá měsíčně od 11/2019. Lze doregistrovat firmu jako identifikovanou osobu zpětně a podat za každý měsíc DPH? Jaké hrozí postihy za zpětné podání? Doplňující otázka: Po podání registrace k identifikované osobě na FÚ, mohu ihned odeslat řádné přiznání k DPH za měsíce, kdy je nutné odvést DPH z faktur od Facebooku? Nebo se musí čekat na rozhodnutí od FÚ? Tyto přiznání k DPH se budou dělat zpětně i za rok 2019, kdy je uzavřené období - má to nějaký daňový dopad? Může se v roce 2019 zaúčtovat přepis o placené dani k DPH, aniž by to mělo vliv na rozvahu s výsledovkou?
Vydáno: 30. 12. 2020
Firma v roce 2019 nakoupila sudy 21 000/ks, celkem 10 ks. Zaúčtovala na účet 501. V roce 2020 firma sdělila účetní, že je nutno mít tyto sudy účtovány jako investice na účet 022, z důvodu podání žádosti o dotaci. Rok 2019 je již uzavřený a je nutno v roce 2020 zařadit sudy do majetku. Podat dodatečné daňové přiznání k dani z právnických osob na částku 210 000 Kč a zaplatit daň z příjmů 39 900 Kč. Jakým způsobem zaúčtovat?
Vydáno: 30. 12. 2020
Podnikatel si postavil pergolu, která je pevně spojená se zemí pomocí "patek" a pořizovací cena je 39 500 Kč bez DPH. Je možné dát výdaje přímo do nákladů? Nebo je povinnost odepisovat a pokud ano v jaké odpisové skupině?
Vydáno: 29. 12. 2020
Byl zakoupen mobilní telefon za celkovou fakturovanou částku 11 600 Kč (10 800 Kč mobil + 800 Kč pouzdro) včetně flipového pouzdra, který pasuje jen na tento mobil. Dle interního předpisu drobný majetek v hodnotě od 10 000 Kč - 40 000 Kč odepisujeme 24 měsíců. Můžeme tedy vzít celou hodnotu 11 600 Kč a odepisovat 24 měsíců (nemusíme dávat hodnotu 800 Kč za pouzdro do spotřeby)?
Vydáno: 28. 12. 2020
Chtěl bych vás požádat o zařazení hmotného majetku do odpisové skupiny, jednalo by se o kontejner na návěs PRONAR, na který jsme si nakoupili železo od firmy (plátce DPH) a jiná firma nám ho vyrobila (není plátce DPH). Cenu majetku stanovím sečtením částek bez DPH, ale nevím, do jaké odpisové skupiny to mám zařadit, anebo to navýší vstupní cenu návěsu PRONAR. Do budoucna bychom si chtěli touto cestou nechat vyrobit ještě další kontejnery. Cena kontejneru vychází nad 40 000 Kč.
Vydáno: 28. 12. 2020
Pokud děláme inventuru skladu a zjistíme přebytek, zaúčtujeme ho na účet č. 648. Jak prosím uvedený přebytek správně ocenit a odvést z přebytku DPH?
Vydáno: 21. 12. 2020
Klient má nedoplatky na odvodech zaměstnanců (SP, ZP, FÚ) za měsíce 6-9/2020. Od měsíce 10/2020 včetně platí řádně. Může žádat o podporu z programu Antivirus za 11/2020 a COVID-nájemné za 2. čtvrtletí 2020 nebo to z titulu starších nedoplatků není možné?
Vydáno: 16. 12. 2020
  • Článek
OSVČ poskytuje účetní služby v rodinném domě, ve kterém bydlí (má zde trvalý pobyt), avšak dům nevlastní. Dům je pouze v majetku přítele. V domě má svoji kancelář, kde účtuje. Klienti předávají doklady na různých místech, do kanceláře v domě nechodí. Musí si tato účetní zřídit v rodinném domě provozovnu, nebo jí stačí jen místo podnikání? A pokud musí zřídit provozovnu, potřebuje k tomu od přítele nějaké písemné povolení, nebo stačí trvalý pobyt, který zde účetní má?
Vydáno: 16. 12. 2020