PaeDr. Jan Mikáč - strana 2

Jakou pracovní dobu uvádět na cestovních příkazech v případě zkráceného úvazku u pedagogických i nepedagogických pracovníků? Pedagogové mohou vykonávat práce související s přímou ped. činností doma, na prac. cestu jsou vysláni v den, kdy neučí. Nebo např. učí tři vyučovací hodiny až od 10:00 h. a na pracovní cestu jsou vysláni od 8:00 h.
Vydáno: 09. 01. 2012
Pracovník domova mládeže nastupuje na směnu ve 20:00 hod, do večerky je zařazený jako vychovatel, po večerce do budíčku jako bezpečnostní pracovník a poté opět jako vychovatel, ukončení směny v 08:00 hod. následujícího dne. Přes noc má službu jen jeden bezpečnostní pracovník. Je nutné, aby druhý vychovatel měl tzv. pohotovost? Kdo je zodpovědný za žáky na domově mládeže v době půlhodinové přestávky na jídlo a oddech? zákon č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění
Vydáno: 09. 01. 2012
Zaměstnáváme učitele na kratší úvazek, který má smlouvu jen od 1.9.2011 do 30.6.2012. Jeho úvazek činí 0,667 a pracuje 3 dny v týdnu. Jaký má nárok na samostudium? Pracuje 10 měsíců, takže má nárok na 10 dní za rok, ten se krátí dle úvazku : 10 x 0,667 = 6,67 takže má zaokrouhleně nárok na 6 dní samostudia, nebo je musí krátit ještě počtem odpracovaných dní v týdnu - tedy 6 x 3/5 = 3,6 - tedy zaokrouhleně 3 dny?
Vydáno: 29. 11. 2011
Jak je z právního hlediska řešen zápis k základnímu vzdělávání. Jedná se konkrétně o případ, když dítě přijde jeden rok k zápisu (např. v lednu 2011) a rodiče žádají odklad. My jim odklad povinné školní docházky, při splnění podmínek k jeho udělení, dáme. Musí tento rodič s tímto dítětem přijít opět k zápisu v roce 2012 (leden 2012)? Je už naší povinností toto dítě přijmout, nebo jej přijmout nemusíme? Můžeme požadovat opětovné podstoupení zápisu? Nebo je již toto dítě přijato?
Vydáno: 29. 11. 2011
Od 1. 9. 2011 máme na škole zřízeny nově 2 třídy pro žáky s lehkým mentálním postižením. Do našeho ŠVP jsme vložili přílohu, která obsahuje vzdělávací obsah jednotlivých vzdělávacích oborů právě pro tyto žáky a tedy pro jiný vzdělávací program. V běžných třídách uvádíme oficiálně název takto: Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání Zdravá škola - škola pro všechny, od 1. 9. 2009. Jaký název ŠVP máme uvádět pro tyto žáky? Logicky vyplývá: ŠVP ZV Zdravá škola - škola pro všechny, od 1. 9. 2011 (byla provedena nově úprava, tedy uvádíme i nové datum). Jak ale bude z názvu ŠVP patrné, že se jedná o jiný vzdělávací program? Lze uvádět, že se jedná o přílohu pro žáky s LMP?
Vydáno: 01. 11. 2011
Jsme ZŠ. Zaměstnankyně má dosud 15 dnů „staré“ dovolené z roku 2010. Jedná se o učitelku – má nárok tedy na 8 týdnů. Vzhledem k tomu, že učitelé si téměř celou dovolenou vybírají v době letních prázdnin a tato paní učitelka byla již v roce 2009 téměř celé léto v DPN, čerpala dovolenou z roku 2009 převážně až v roce 2010, kdy ale byla také téměř 1/2 roku nemocná. I letos byla od 3-8/2011 nemocná. Chci se zeptat, zda si těchto 15 dnů musí vyčerpat do konce roku 2011 nebo (vzhledem k tomu, že se jedná o dovolenou, která přesahuje 4 týdny) můžeme uplatnit §218 odst. 5 a s jejím písemným souhlasem jí tuto dovolenou ještě převést do roku 2012. Popřípadě co se v ZP rozumí „naléhavými provozními důvody“ a jestli bychom mohli dle § 222 odst. 4 jí tuto dovolenou i proplatit, a kdy - ve mzdě za prosinec 2011? Může se „nal. prov. důvody“ označit situace, že by za ní museli suplovat kolegyně, které by byly placeny přesčasově a tím by došlo k výraznému zvýšení čerpání fin. prostř. z rozpočtu na mzdy.
Vydáno: 01. 11. 2011
Lze akceptovat na daňových nebo účetních dokladech zkrácený název organizace ve zkratce? Např jsme Střední průmyslová škola. Je možné akceptovat název ve zkratce např. SPŠ? Třeba na fakturách? Kde bychom toto našli?
Vydáno: 12. 10. 2011
Jsme škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Prosím Vás, tvoří se příděl do FKSP i z náhrad mezd za dočasnou pracovní neschopnost? (Jedná se o náhrady za 21 dnů nemoci hrazených zaměstnavatelem.)
Vydáno: 05. 10. 2011
Zaměstnáváme od září tohoto školního roku učitele druhého stupně základní školy, který má tato vzdělání: Integrovaná stř. škola Hodonín - výuční list - stolař, Institut mezioborových studií Brno-osvědčení o absolvování specializačního studia Specializace v pedagogice, oboru Sociální pedagogika, zaměřené na základy společenských věd. Absolvováním studia získal způsobilost v disciplínách filosofie, práva,sociologie a psychologie. Dále má vystudováno Univerzitu J.A. Komenského Praha - studií obor speciální pedagogiky-vychovatelství. Zkoušky má z etopedie, logopedie, pedagogiky a psychologie, psychopedie a speciální pedagogiky. Získal titul Bc. Na naší škole bude učit dílny a měl by být výchovným poradcem. Bude zařazen do 12. platové třídy a teď nevím, zda může být ve kvalifikované tabulce. Na škole se věnuje hlavně problémové mládeži.
Vydáno: 05. 10. 2011
Základní školou, přísp. org., plátci DPH. Příjmové a výdajové pokladní doklady, faktury, výpisy z banky, vnitřní účetní doklady, hlavní knihy, mzdové sestavy, hromadné ozn. zaměstnavatele (hlášení pojišťovně), MĚSÍČNÍ účetní závěrky - máme v naší spisovně uložené pod skartačním znakem S se lhůtou na 5 let (S5). Je to tak v pořádku? Protože jsem se setkal i s názorem, že to má být uloženo jako S10, tedy až po 10 letech je možné je skartovat.
Vydáno: 27. 09. 2011
Jsme škola, příspěvková organizace zřízená krajem. V minulých letech jsme museli vést evidenci různých skladů CO, PIO apod. Také muselo být školení CO - civilní obrany. Objektová organizace CO se jmenováním velitele, zdravotníků, spojek atd. Prosím, musí se v něčem z výše uvedeného nadále pokračovat, nebo na základě čeho, to bylo zrušeno?
Vydáno: 27. 09. 2011
K 31. 12. 2011 ruší kraj ZUŠ (přísp. org.)a usnesením zastupitelstva kraje bylo schváleno (s účinností od 1. ledna 2012) převzetí činnosti této ZUŠ Základní školou, kterou zřizuje obec. Veškerou účetní dokumentaci rušené PO převezme k archivaci kraj jako zřizovatel.Jaký postup má být u pracovně právní dokumentace (mzdové listy, osobní spisy)? Zaměstnanci ZUŠ budou přecházet na ZŠ (nové IČ). Musí pracovně právní agendu archivovat zřizovatel, nebo bude protokolárně předána na ZŠ, která převezme činnost zrušené ZUŠ? Existuje právní předpis, který postup blíže specifikuje?
Vydáno: 27. 09. 2011
Jsme škola, příspěvková organizace zřízená krajem. V době hlavních prázdnin provádíme také doplňkovou činnost – ubytovací služby, při které nám zaměstnanci na základě dohod o provedení práce nebo dohod o pracovní činnosti vykonávají evidenci ubytovaných a dozor. Dříve zaměstnanec pracoval např. pět hodin práce ve dne, pak měl jakoby pohotovost a pak zase práci. Tím, že byla pohotovost na pracovišti zrušena, dochází k tomu, že je i vlastně spaní na pracovišti považováno za práci, že by zaměstnanec vykonával v celku třeba 20 hodin práce. Myslíte, že je toto u dohod možné? Podle § 77 zákoníku práce se na dohody pracovní doba a doba odpočinku nevztahují.Prosím, případně uveďte možné řešení.
Vydáno: 16. 08. 2011
Škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Ke své činnosti máme vytvořeno spoustu směrnic. Musí být všichni zaměstnanci s těmito směrnicemi prokazatelně seznámeni? Tzn. musí být u každé směrnice všichni podepsáni? Nebo by u některých směrnic stačilo pouze vyvěšení např. na nástěnce, nebo by se k seznámení s ní přistoupilo až v případě potřeby.
Vydáno: 28. 07. 2011
Oblast školství. Má vedení školy právo v den, kdy pro žáky z provozních důvodů vyhlásí ředitelské volno, nařizovat učitelům čerpání řádné dovolené. Mohou tento příkaz učitelé odmítnout? Jedná se o poslední školní den, tedy 30. 6. Mají být zahájeny ve škole malířské práce, a to je pak ředitelské volno přece překážkou na straně zaměstnavatele? Nebo je náš výklad mylný? Jaká je praxe nařizování dovolené u učitelů mimo hlavní prázdniny i obecně?
Vydáno: 28. 06. 2011
Školství. Po odchodu statutárního orgánu (ředitele) z vedení školy, řídil školu zástupce statutárního orgánu (ten bez odborné kvalifikace, bez VŠ). Do funkce uveden bývalým ředitelem již v r. 2006. Řídí školu stále, nebyl vypsán konkurz na místo ředitele. Od března 2011 je však pověřený zřizovatelem (v obci není rada, tedy jen starostou) jako : orgán pověřený řízením školy. Mění se postavení této osoby oproti pověření bývalým ředitelem? Jak je to s právní mocí rozhodování tohoto orgánu např. v pracovněprávních vztazích? Má právo vystupovat jako ředitel? Zřizovatel nehodlá vyhlásit konkurz z úsporných důvodů. Takto je to usnesením zastupitelstva obce stanoveno na dobu neurčitou. Kontrola ČŠI toto označila za nestandardní. Odbor školství krajského úřadu námitky nevznesl. Nedošlo ani ke změně v zápisu do Rejstříku škol, zde figuruje stále bývalý ředitel.
Vydáno: 21. 06. 2011
Zaměstnávám dvě učitelky MŠ a nejsem si jistá jejich odbornou kvalifikací pro výkon tohoto povolání, prosím o radu. 1.zaměstnankyně materitní zkouška na Střední odborné škole technické Liberec, dále jednotlivá zkouška na Střední odborné škole pedagogické - obor předškolní a mimoškolní pedagogika - učitelství MŠ a vychovatelství. 2. zaměstnankyně - materitní zk. na SOU stud. obor oděvnictví. Dále 4 semestry vysokoškolského studia na TU Liberec - kurz pedagogické přípravy pro vychovatele a pedagogy volného času v programu celoživotního vzdělávání Liberec - předměty pedagogika, psychologie, metodika zájm. činnosti. Dále jednotlivá zkouška na Střední odborné škole pedagogické - obor předškolní a mimoškolní pedagogika - učitelství MŠ a vychovatelství. Prosím o info k odborné kvalifikaci.
Vydáno: 14. 06. 2011
Jsme základní škola s právní subjektivitou. Pedagogický pracovník je pověřen funkcí metodika informačních technologií. Z tohoto důvodu má podle nařízení vlády č. 75/2005 Sb. snížený úvazek. Tentýž pedagogický pracovník v červnu 2011 ukončí studium koordinátora ICT a bude mít nárok na specializační příplatek podle § 133 zákoníku práce. Může mít pedagogický pracovník, pokud splňuje předepsané podmínky, snížený úvazek (metodik ICT) a zároveň pobírat specializační příplatek (koordinátor ICT)? Pokud ne, na kterou z těchto možností má nárok?
Vydáno: 23. 05. 2011
Vychovatelka školní družiny bude u nás zaměstnaná již 2 roky na zástup za jinou vychovatelku, která v současné době učí na 1. st. naší školy jako zástup za rodičovskou dovolenou a ještě 1 rok bude učit (tato vychovatelka má u nás smlouvu na dobu neurčitou). Můžeme s vychovatelkou, která je v současné době za ni ve ŠD, uzavřít dohodu o změně PS opět na dobu určitou, když víme, že ve školním roce 2012/2013 se bude „učící“ vychovatelka vracet zpět do školní družiny? Jak správně v dohodě formulovat, že zastupuje za vychovatelku, která zastupuje učitelku?
Vydáno: 18. 05. 2011
Jsme střední škola, zřizovatel kraj. Je možné mít tyto přestávky - mezi 1. a 2. hodinou 5 minut, mezi 2. a 3. hodinou 15 minut, mezi 3. a 4. hodinou 10 minut, mezi 4. a 5. hodinou 30 minut, mezi 5. a 6. hodinou 10 minut, mezi 6. a 7. hodinou 5 minut, mezi 7. a 8. hodinou 10 minut?
Vydáno: 07. 04. 2011