PaeDr. Jan Mikáč - strana 1

Mám učitelku, která na mé základní škole pracuje 13 let (nar. 1961). Předtím další praxe na jiné základní škole, jako učitelka (?let). Vzdělání Bc. (střední pedagogická + studium pedagog volného času). Vynikající komplexní kantorka. Nerad bych o ni přišel, ale dalšímu studiu se brání. Rád bych se zeptal, zda existuje nějaká možnost zařadit ji, či vést ji jako kvalifikovaného pedagoga?
Vydáno: 26. 09. 2012
Paní vychovatelce školní družiny je nařízen dohled v prostoru šaten v době 7:40 až 8:00, počítá se tato doba do přímé vyučovací povinnosti, (tj. do 28h)? V době od 6:30 do 7:40 paní vychovatelka v prostoru šaten zapisuje příchozí děti a odesílá je do příslušného oddělení, kde je další vychovatelka. Tato doba byla vždy započítávána do přímé vyučovací povinnosti. Je to tak správně?
Vydáno: 26. 09. 2012
Ředitel a zástupce ředitele ZŠ vykonávají funkci koordinátora ICT a metodika ICT. Mají nárok na snížený úvazek a s tím související proplacení nadúvazkových hodin (ŘŠ vyučuje 8 hodin ‒ matematiku ve 2 třídách, při sníženém úvazku by měl mít jenom 7, zástupce ‒ obdobně), dále mohou zároveň s tím pobírat specializační příplatek (ředitel školy již má přiznanou 13. platovou třídu)?
Vydáno: 24. 09. 2012
Jsem předplatitelem časopisu Řízení školy a v posledním čísle (9/2012) jsem se dočetl o tom, že ze zákona musím po rodičích vyžadovat souhlas se zpracováním osobních údajů (+ fotografie). Žádosti jsem rodičům předal a hned první den za mnou přišla maminka s dotazem, co se stane, když souhlas nepodepíše (nechce poskytovat žádné údaje o svém synu, nelíbí se ji to, nesouhlasí ani s testováním NYQUES atp.). Snažil jsem se ji vysvětlit, že je to ochrana pro ně samotné, abychom údaje nepoužili na jiný účel, ale příliš se mi ji přesvědčit nepodařilo, nehledě na to, že může ze zákona bez udání důvodů tento souhlas kdykoliv zrušit (resp. nemusí jej vlastně vůbec podepsat). Maminka očekává mou odpověď, co se tedy stane, když to skutečně nepodepíše (ani nevím, zda bychom synovi mohli vydat vysvědčení, neboť je vše v jednom programu a na vysvědčení se citlivé údaje uvádějí – RČ, jen stěží to můžeme odmáznout z odesílání a zachovat pro vysvědčení, ale to budu zjišťovat jinde). Můžete mi prosím pomoci a poradit, jak se v takovéto věci postupuje? Odesíláme data pro matriku už 3 roky (pokud se nemýlím) a nikdy s tím nebyl problém až do této doby, kdy jsem začal souhlasy od rodičů vyžadovat. Zjišťoval jsem řešení i od jiných ředitelů a jinde a nikde mi bohužel nedokážou dát žádnou odpověď – nikdo neví. Můžu poprosit o operativní odpověď od vašich profesionálů, abych mamince žáka (a je možné, že zítra rodičů přibude) mohl srozumitelně odpovědět. Celkem mi není jasné, proč, když škola tuto povinnost (odes. dat) ze zákona má, mohou mít rodiče volbu, zda souhlas udělí či nikoliv. Přijde mi to poněkud kontraproduktivní.
Vydáno: 20. 09. 2012
Musí být součástí pracovní smlouvy údaj o velikosti úvazku? Je možné napsat do pracovní smlouvy, že \\\"její součástí (přílohou) je platový výměr, jehož součástí je i údaj o pracovním úvazku\\\"? V platovém výměru, ale není souhlas zaměstnance se změnou, pouze podpis o převzetí platového výměru, někdy ani to ne. Pokud by zaměstnanec takovou smlouvu podepsal, jaké pak má možnosti se bránit, pokud by mu zaměstnavatel chtěl snížit pracovní úvazek.
Vydáno: 20. 09. 2012
  • Článek
Rušení příspěvkové organizace zřizované krajem dotaz č. 1089/11 PaedDr. Jan Mikáč K 31. 12. 2011 ruší kraj ZUŠ (příspěvková organizace) a usnesením zastupitelstva kraje bylo schváleno (s účinností od...
Vydáno: 29. 08. 2012
S předsedou odborové organizace byl rozvázán pracovní poměr (výpověď ze strany zaměstnance). Odborová organizace trvá na tom, aby i přesto, že daná osoba nemá žádný smluvní vztah s organizací, byla nadále předsedou odborové organizace. Je tento postup možný a v souladu s právy odborových organizací? Musíme v případě, že máme „externího“ předsedu odborové organizace, poskytovat všechny informace a projednávat je dle ZP i s touto osobou? Bude tato osoba vázána mlčenlivostí? Existují nějaká další úskalí tohoto nestandartního vztahu odborové organizace a zaměstnavatele?
Vydáno: 20. 08. 2012
Musí základní škola vyžadovat při přijetí nového zaměstnance výpis z trestního rejstříku? A záleží na tom, zda ho přijímá na pozici učitele, účetní aj.?
Vydáno: 18. 06. 2012
Prosím o informaci, zda dotyčná je kvalifikovaná jako učitelka 1. stupně ZŠ nebo učitelka ve škole se žáky vyžadující zvláštní péči (např. zvláštní škola). Diplom: Titul Mgr. - výchova mimo vyučování se zaměřením na těl. výchovu. Ostravská universita. Osvědčení o státní zkoušce - pedagogika, psychologie, tělesná výchova. Vysvědčení o rozšíření ped. způsobilosti - závěrečná zkouška ze specifických poruch učení. Jmenovaná získala ped. způsobilost k výchovně vzdělávací činnosti ve speciálních školských zařízeních.(Ostrav. universita)
Vydáno: 28. 05. 2012
Zaměstnanec, který k nám nastoupil do prvního pracovního poměru 1. 4. 1998 má ukončené studium na UK dne 31. 5. 1989, studijní obor tělesná výchova - metodika. Nevíme, zda podle zákona č. 563/2004 Sb. splňuje podmínku odborné kvalifikace a mohl být v r. 2011 zařazen do platové tabulky jako pedagog s odpovídajícím vzděláním.
Vydáno: 14. 05. 2012
Nevíme, jak vést evidenci pracovní doby u zaměstnance s úvazkem 11 vyuč. hodin, tj. 20,95 hod./ týden. Přímou vyučovací povinnost má: Po - 0, Út - 3 h., St. - 3, Čt - 0, Pá - 5 h.. Nepřímou vyučovací povinnost jsme mu rozepsali: Po - 4, Út - 0,95 h., St - 1 h., Čt - 4 h., Pá - 0. Nevíme, zda v evidenci prac. doby může mít pracovní dobu 4,19 h. každý den (tj. 20,95 h. : 5 dny), nebo musí mít každý den skutečný počet hodin, podle rozpisu směn. Jakou pracovní dobu má mít zadánu v programu pro výpočet mezd? Může tam být 4,19 h., nebo každý den jiný počet hodin?
Vydáno: 14. 05. 2012
Jak správně stanovit počet dnů samostudia u pedagogických pracovníků? Při plném úvazku 12 dnů, ale jak postupovat při zkráceném úvazku 0,5 - smlouva 1. 9 - 30. 6?
Vydáno: 10. 04. 2012
Pokud v MŠ zastupuje důchodkyně, může být zařazena stejně jako učitelka, kterou zastupuje? Bylo by to možné ošetřit ve směrnici nebo by mohla zastupující důchodkyně podepsat, že se zařazením souhlasí?
Vydáno: 30. 03. 2012
Naše škola slučuje základní školu a mateřskou školku. Vypozorovali jsme, že vždy když žáci školy mají volno (prázdniny ), poklesne rapidně i docházka v mateřské školce. Poklesne natolik, že je neekonomické pro přítomné děti vařit. Ptám se proto, zda je průchodné a zda neodporuje něčemu (hlavně hygienickým předpisům), když požádáme rodiče dětí, které do školky přijdou, aby je zásobili jídlem. Abych to řekl jinak, jestli je možné, aby se dítě zúčastnilo výuky v MŠ a stravovalo se jídlem doneseným z domova?
Vydáno: 13. 02. 2012
Jsme škola, zřízená městem. Každoročně vysíláme žáky do různých soutěží. Dříve platil veškeré jízdné kraj z dotace. Nyní musíme hradit sami. Učitel (náš zaměstnanec) vyúčtuje cestovné v pracovní cestě. Můžeme proplatit jízdné i žákům, když je tam vysíláme? Nebo si musí hradit cestu sami?
Vydáno: 13. 02. 2012
Jsme střední škola. Onemocněl nám učitel fyziky. Od 6. 2. 2012 budeme za něj brát na pracovní smlouvu na dobu určitou starobního důchodce. Mohu do pracovní smlouvy napsat: na dobu určitou – po dobu nemoci pana…., nejdéle však do 30. 6. 2012? Nebo musím napsat konkrétní datum (do kdy bude prac. smlouva), které však nevím – nevíme, jak dlouho bude učitel fyziky stonat.
Vydáno: 07. 02. 2012
1. Jak postupovat u evidence začátku a konce pracovní doby u pracovníků, je nutné začátky a konce pracovních směn evidovat na čtvrt, půl, celé hodiny? Jak postupovat u pedagogů – stačí dle rozvrhu hodin, nařízených dohledů a povinnou přítomností na pracovišti? 2. Jaký rozvrh pracovní doby je vhodné uplatnit u snížených úvazků, je možné dát učiteli rozvrh pracovní doby do pěti dnů, když má přímou vyuč. povinnost jen ve 4 dnech? Nebo je lepší ji rozepsat do 5 dnů? Jakou pracovní dobu pak psát do pracovního příkazu? Průměrnou, nebo jen nařízenou přítomností na pracovišti (rozvrh, dohled, povinná přítomnost na pracovišti). Pokud nebude rozepsána v pěti dnech, jak je to potom s dovolenou (leden - červen rozpis v pěti dnech, září - prosinec rozpis ve třech dnech) a nemocenskými dávkami? 3. Počítá se do pracovní doby doba strávená na pracovní cestě? Školení trvá 3 hodiny, doba strávená na cestě 2 hodiny, pedagogický pracovník s plným úvazek a sníženým úvazkem, co nepedagogický pracovník?
Vydáno: 23. 01. 2012
Mohou rodiče jít s dítětem do dvou různých škol k zápisu do 1.třídy? Pokud rodiče přijdou a řeknou, že už byli u zápisu v jiné škole, ale chtěli se jít podívat i k nám, mám s nimi zahájit správní řízení?
Vydáno: 18. 01. 2012
1. Je možné z FKSP vyplatit peněžní dar propuštěným zaměstnancům? 2. Je možné z FKSP zaplatit odměnu za práci předsedovi ZO ČMOS? 3. Je možné z FKSP zřídit \\\"osobní účty\\\", kde by měl každý za zaměstnanců možnost čerpat např. částku 2000 Kč na zvolené benefity ( stravování, penzijní připojištění, rekreace, divadlo, sauna, bazén,....)?
Vydáno: 16. 01. 2012
Je možné na nástěnce ve sborovně školy zveřejnit kromě plánu dovolených a samostudia také jejich skutečné čerpání?
Vydáno: 09. 01. 2012