RNDr. Libor Fiala - strana 3

Budeme uzavírat smlouvu za pojištění strojů při přepravě od dodavatele. Smlouva bude na 12 měsíců - např. od 1. 11. 2023 – 31. 10. 2024. Smlouva bude stanovena dle odhadovaného objemu přepravovaných strojů za 12 měsíců – podle hodnoty strojů. Bude nutné tento náklad poměrem zohledňovat jako dodatečný náklad ke zboží do hodnoty skladu? Nebo může být v účetnictví zahrnuto do nákladů (časové rozlišení), aniž by bylo zohledněno v hodnotě skladu?
Vydáno: 24. 11. 2023
Tuzemská společnost s ručením omezeným, zaměstnala na zkrácený pracovní poměr na úvazek 0,2 (1 den v týdnu) zaměstnance vedeného na úřadu práce ( nekolidující zaměstnání) měsíční odměna činí 3 460 Kč. Jelikož odměna je do 4 000 Kč, jedná se o zaměstnání malého rozsahu, která nepodléhá odvodům na zdravotní a sociální pojištění. Může se i přesto firma rozhodnout, že bude z odměny 3 460 Kč odvádět pojištění ?
Vydáno: 16. 11. 2023
Může si společník s. r. o. uplatnit ze sražené daně z podílu na zisku ve svém daňovém přiznání slevu na poplatníka? Během roku neměl tak vysoké příjmy, aby slevu vyčerpal. V případě, že ano, stačí klasické potvrzení o sražené dani? 
Vydáno: 08. 11. 2023
Zboží zasíláme různými přepravními společnostmi i na dobírku. Jedna přepravní služba nám peníze z dobírek přestala na účet posílat. Jedná se celkem o 55 000 Kč a o 12 faktur (různí odběratelé). Jak to mám vyřešit v účetnictví? Mám si interně uhradit tyto pohledávky a vytvořit pohledávku novou za přepravní společností? Nyní eviduji faktury jako neuhrazené, ale naši zákazníci vlastně tyto dobírky uhradili přepravní společnosti. (jsme s. r. o., vedeme účetnictví, plátci DPH). 
Vydáno: 08. 11. 2023
V Německu jsme montovali ocelovou konstrukci. Po montáži zůstal odpad, který jsme prodali do tamní sběrny. Sběrna vystavila kreditní doklad s datem 30.9.2023. Doklad je v pořádku, bez vyčíslené daně a je na něm uvedeno: "25-Dodávka probíhá bez daně z obratu. Je dáno osvobození od daně podle § 4 odst. 1b ve spojení s § 6a UStG". Je to tedy reverse charge, vykazuje se v řádku 26 přiznání DPH? K tomu patří do Souhrnného hlášení za 9/2023? A ještě prosím o radu, jak zaúčtovat? 
Vydáno: 08. 11. 2023
Právnická osoba, plátce DPH pravidelně odebírá zboží od dodavatele. Dodavatel mu poskytl mrazák a vystavil na něj standardní daňový doklad 16 500 Kč + DPH 3 465 Kč a uvedl na něm tyto podmínky: Platební podmínky: platební forma – převodem. A zároveň bylo uvedeno: „Tento daňový doklad neplaťte, slouží jako kupní smlouva k zapůjčenému zařízení na dobu 5 let. Firma XY (dodavatel) od vás bude požadovat roční odběr zboží za 240 tisíc bez DPH. V případě nedodržení stanoveného limitu vám budeme účtovat na konci daného roku nebo začátkem nového roku částku 3 300 bez DPH z celkové kupní ceny. A naopak, při dodržení odběru ve smluvené výši, vám bude každý rok odečteno z celkové kupní ceny zapůjčeného zařízení 3 300 bez DPH. Po uplynutí 5 let smlouvy v platnosti vám bude automaticky převedeno do vašeho majetku." 1) Jak zaúčtovat prvotní doklad? Lze nárokovat DPH? Tudíž návaznost na kontrolní hlášení. 2) Jak likvidovat daňový doklad? Každoročně část ve výši 3 300 Kč + DPH. Zřejmě žádný doklad o tom vydávat nebudou, anebo celou částku daňového dokladu vyúčtovat do výnosů?
Vydáno: 27. 10. 2023
Firma koupila byt v bytovém domě. Do účetnictví bude potřebovat skrz odpisy rozlišit hodnotu ceny pozemku (který je pod budovou) a samotné bytové jednotky. Pokud je v kupní smlouvě tato cena rozpočtena, tak předpokládám, že lze využít tyto ceny do účetnictví a vstupní ceny skrz daňové odpisy bytu. Opačně pokud tam tato cena ní, tak je bohužel potřeba se k ní nějakým způsobem dopočíst - často se mluví o znaleckém posudku, kde musí být buď poměr cen pozemku a bytu nebo obou vyčíslená cena pozemku a bytu. Tímto znaleckým posudkem se myslí nutně cena zjištěna dle vyhlášky přímo od soudního znalce, nebo stačí využít "odhadce", který určí tržní cenu obou těchto majetku? Je možné určit cenu jiným postupem bez znalce (odhadce) - např. přes cenové mapy na internetu - např. soukromých realitních kanceláří nebo přes inzerce průměrné ceny stavebních pozemků v obci? Jedná se o to, že budova má 10 pater a pozemek má do 10 m2 a administrativně to chceme vyřešit co nejúsporněji.
Vydáno: 27. 10. 2023
Studentka do 26 let věku byla vyloučena ze studia na vysoké škole. Rozhodnutí o vyloučení studia je datované 3. 3. 2023. Je zde uvedena věta: „Kontrolou studia dne 23. 2. 2023 bylo zjištěno, že jste nezískala minimální počet kreditů. Ukončuji studium ve výše uvedeném studijním oboru, a to ke dni nabytí právní moci tohoto rozhodnutí.“ Studentka se následně zapsala ke studiu v akademickém roce 2023/2024 na jiné vysoké škole. Datum zápisu ke studiu je 27. 6. 2023. Bude mít rodič nárok na daňové zvýhodnění na dítě za celý rok, vzhledem k tomu, že doba od ukončení a zahájení studia na vysoké škole je 3 měsíce?
Vydáno: 26. 09. 2023
OSVČ koupila automobil, který nezařadila do obchodního majetku, jelikož uplatňuje paušální výdaje. Jako plátce DPH uplatňuje odpočet pouze z pohonných hmot. Je možno uplatnit DPH například i z oprav, pneumatik a jiných? Jak to bude s DPH při prodeji vozidla?
Vydáno: 20. 09. 2023
Ke stávajícímu plynovému vytápění budovy jsme pořídili jako další zdroj pro vytápění tepelné čerpadlo vzduch - voda. Jedná se o technické zhodnocení budovy nebo se tepelné čerpadlo včetně montáže zařadí samostatně? Pod jakou CZ-CPA? 
Vydáno: 01. 09. 2023
Mám dotaz ohledně odpisování majetku. Kolem firmy se bude dělat nové oplocení a nová zpevněná plocha dvora. Myslím, že by se to mohlo celé odepisovat jako samostatný majetek v odpisové skupině 5, ale nemůžu to najít dle CZ-CC. Můžete mi poradit?
Vydáno: 01. 09. 2023
Je možné, aby podnikatel FO, plátce DPH poskytl svůj firemní automobil jinému podnikateli, neplátci DPH pro realizaci své zakázky? V praxi to vypadá, že neplátce DPH dojede za plátcem, zapůjčí si od něj automobil, vyřídí mu potřebné věci a opět dojede zpět. Natankuje, účtenku od PHM donese plátci DPH (ten si z ní uplatní DPH a dá do nákladů), cestu mu zaznamená do knihy jízd. Následně neplátce DPH vyfakturuje plátci DPH výpomoc na zakázce.
Vydáno: 01. 09. 2023
OSVČ, plátce DPH, koupil v 8/2023 osobní automobil od plátce DPH. Automobil bude zařazen do obchodního majetku a bude se využívat pro podnikání i pro soukromé potřeby. Plátce odhadl, že to bude 80 % pro podnikání a 20 % pro soukromé potřeby. Na faktuře je uvedena cena automobilu + cena za zimní komplet kol + příčníky a box. Jak zaúčtovat pořízení tohoto automobilu: 1. 80 % ze základu ceny automobilu zařadím do obchodního majetku a budu odepisovat 5 let 80 % DPH si uplatním na vstupu (20 % ze základu + DPH budou nedaňové výdaje) V přiznání k DPH bude uveden z ceny automobilu 80 % základ a DPH na vstupu. Po zařazení automobilu do majetku bude v DPH na ř. 47 uveden 80 % základ daně a daň na vstupu. V KH B2 uvedu základ daně a daň na vstupu také v 80 % a ještě doplním, že byl použit poměr – sloupec 11? 2. Zimní komplet kol – nebude součástí ocenění majetku. Bude se účtovat hned do spotřeby, a také v poměru 80 % základu daně a DPH na vstupu (20 % základu daně a DPH nedaňový výdaj) 3. Příčníky + box – nebudou použity pro podnikání – celé uvedu jako nedaňový výdaj? 
Vydáno: 01. 09. 2023
Zaměstnanec řeže roli na menší podložky. Čas strávený řezáním podložek je fakturován zákazníkům. Jedná se o službu, která má být účtována na účet 602, nebo je možné fakturu souhrnně účtovat jako 604 (částka za řezání je menší než hodnota zboží), a mohlo by se tedy jednat o doprovodnou službu k hlavnímu plnění = dodání zboží? Firma účtuje zásoby způsobem B. Řezáním nedochází ke vzniku nového zboží. Je nutné částku odpovídající nákladům firmy promítnout do skladu?
Vydáno: 29. 08. 2023
Zaměstnavatel je v pronájmu jednoho bytu, který zaměstnavatel dále poskytuje svému zaměstnanci pouze pro bydlení. 1) Zaměstnanec - jelikož se jedná o stejné město, ve kterém má zaměstnanec i bydliště, tak se bude jednat o nepeněžní plnění a dodaní se celá částka toho nepeněžního plnění? 2) Zaměstnavatel - všechny náklady spojené s bytem (nájemné, spotřeba energií, poplatky atd.) budou pro zaměstnavatele daňově uznatelné nebo ne, pokud ten byt je využíván pouze pro bydlení? Z hlediska DPH se domnívám, že si zaměstnavatel nebude moct uplatnit DPH na vstupu (u nákladů spojené s bytem), jelikož je byt využíván pouze soukromě pro bydlení?
Vydáno: 25. 08. 2023
Je uzavřena smlouva o financování automobilu s tahačem. Automobil je až do zaplacení majetkem věřitele (zajišťovacím převodem práva dle § 2040 občanského zákoníku). Je uzavřena smlouva o výpůjčce, aby dlužník mohl odepisovat. V technickém průkazu je věřitel jako majitel, dlužník jako provozovatel. Dlužník přestane platit, věřitel automobil s tahačem prodá, dlužníkovi pošle vyúčtování a požaduje doplatek. Může dlužník uplatnit v roce prodeje klasicky 1/2 odpisů, do výnosů dát prodejní cenu majetku a proti tomu do nákladů zůstatkovou cenu?
Vydáno: 17. 08. 2023
Jsme s. r. o., plátce DPH a dne 7. 7. 2023 jsme obdrželi fakturu za užívání autorských děl za rok 2022. Datum vystavení i zdanitelného plnění je rovněž 7. 7. 2023. Můžu tuto fakturu zaúčtovat do daňových nákladů letošního roku?
Vydáno: 31. 07. 2023
Dopravní společnost pořizuje v roce 2023 tahač formou finančního leasingu (dále jen „FL“). Jelikož v současné době jsou úroky velmi vysoké, chtějí dobu trvání FL zkrátit na cca 36 - 48 měsíců. Jelikož poskytovatel je prvním vlastníkem tahače, navrhl, že jej budou odepisovat dle § 30a po dobu 24 měsíců. V § 21d odst. 2 ZDP je uvedeno, že minimální dobou FL je minimální doba odepisování podle § 30a ZDP. Chápu tedy správně (za předpokladu, že FL doběhne do konce a nájemce pak odkoupí tahač a zahrne do majetku), že v takovém případě je podmínka minimální doby FL splněna a FL bude daňově uznatelným nákladem?
Vydáno: 21. 07. 2023
Společnost rozděluje prodejnu přepážkou z dřevotřísky na dvě části, kvůli oddělení prodeje rozdílného zboží. Materiál spotřebovaný na tuto přepážku má společnost účtovat na účet 501, když si tuto přepážku vyrábí sama, nebo na účet 511 ?
Vydáno: 19. 07. 2023
Společnost vlastní ekonomický informační software, který pořídila v roce 2000. Každoročně na něm provádí technické úpravy dle potřeb společnosti. Software se skládá z jednotlivých modulů jako např. fakturace, sklady, saldokonto, účetnictví apod., pořizovací hodnota je cca 2 mil. Kč a je zařazen na jedné inventární kartě. 1/ Vzhledem k tomu, že se jedná o software zařazený dle „starých“ pravidel, je nutné dodržet původní částku 40 000 Kč a neplatí nová hodnota 80 000 Kč? Současně musíme dodržet dobu odpisování dle starých pravidel tedy 18 měsíců? 2/ U nehmotného majetku se technické zhodnocení posuzuje samostatně každý měsíc. Jak tedy posuzovat, pokud se provede např. technické zhodnocení v jednom měsíci na modulu fakturace cca 30 000 Kč, na modulu sklady cca 15 000 Kč? Posuzujeme každé toto dokončené technické zhodnocení samostatně, i když je provedeno na jedné kartě a účtujeme do nákladů, protože nepřekročilo částku 40 000 Kč. Je tento postup správný nebo je nutné tyto částky sečíst?
Vydáno: 19. 07. 2023