Dagmar Masná - strana 11

Realitní kancelář-s. r. o., plátce DPH, podvojné účetnictví, koupí od fyzické osoby čtyři malé byty (kolaudace 2006) – bez DPH. Na uvedené byty je vydáno stavební povolení na rekonstrukci (měla by proběhnout v roce 2009) – ze 4 bytů vzniknou 2. Po kolaudaci chce realitní kancelář byty prodat. 1) Může si u faktur za rekonstrukci uplatnit DPH? 2) Bude prodej bytů osvobozen od DPH? Realitní kancelář předpokládá, že byty prodá fyzickým osobám.
Vydáno: 01. 06. 2009
Na konci roku 2008 obdržel plátce DPH fakturu. V Přiznání DPH za 4. čtvrtletí 2008 tuto fakturu opomněl zaúčtovat, a proto si na ni neuplatnil odpočet DPH. Jak má postupovat, pokud chce odpočet DPH nyní uplatnit? Musí podat dodatečné daňové přiznání a nebo může odpočet uplatnit při dalším přiznání DPH v roce 2009?
Vydáno: 13. 05. 2009
Jsem fyzická osoba, vedu daňovou evidenci a jsem plátce DPH. Koupili jsme nákladní automobil skříňový C6 N1 na leasingové splátky a není mi jasné (a myslím si, že i více podnikatelům), jak se posuzuje uplatnění DPH z této splátky, jako nákup každého jiného zboží s odpočtem v plné výši na řádek 40? Automobil byl zařazen do obchodního majetku, promítne se do řádku 48? Prosila bych o podrobnější výklad.
Vydáno: 06. 05. 2009
Firma se sídlem v ČR začala nakupovat náhradní díly na nákladní automobily od belgické společnosti. Prověřila jsem si na fakturách uváděné DIČ na portále České daňové správy. DPH uvádíme v řádku 3 a 44 daňového přiznání. Chtěla bych se zeptat, zda je nutné hlídat nějaké limity, popř. zda námi uvedený postup je správný, ať dovezeme náhradní díly za 30 tis. Kč nebo za 1 mil. Kč? Vyplývají pro nás z výše uvedeného nějaké povinnosti v Belgii?
Vydáno: 06. 05. 2009
Notář vystavuje fakturu za služby „vyřízení dědictví“ a obsahuje částky 1 000 (bez DPH) + 190 (19% DPH) + 20 (poštovné) = 210 Kč celkem. Lze takto postupovat a neodvádět DPH z poštovného? Nebo by pro tento typ služby platil § 36 odst. 11 zákona o DPH?
Vydáno: 27. 04. 2009
Podnikatel-plátce DPH provozuje pilu. V rámci výroby vzniká odpad ve formě pilin. Tyto piliny vykupuje firma Kronospar. Ta vystavuje jménem podnikatele (dodavatele) daňový doklad. S účinností zpětně začal Kronospar jménem dodavatele uplatňovat na piliny sazbu DPH 19 % s tím, že měli kontrolu od FÚ, a ta má instrukce v tom směru, že pokud piliny nejsou prodány pro účely paliva nebo pro účely výroby briket apod., nemůže být použita sazba 9 %, a to na základě novely platné od 1. 1. 2009. Ke změně v příloze k zákonu o DPH došlo ve smyslu změny středníku za čárku, nezdá se mi, že by se tím změnil smysl. Navíc se příloha odvolává na celní sazebník a ani zde jsem nenašel, že by se piliny členily podle druhu využití. Prosím o odpověď – názor, kam piliny zařadit.
Vydáno: 27. 04. 2009
Naše firma spol. s r. o., která je plátce DPH provedla pro soukromou osobu-neplátce DPH, v dubnu 2008 opravu oplocení zahrady. Tyto práce byli vyúčtovány se sazbou 19 % DPH, jelikož ve smlouvě o dílo bylo jako předmět plnění uvedeno oplocení pozemku. V tomto roce (dubnu 2009) jsme od majitele zahrady obdrželi žádost o vrácení části ceny díla z důvodu, že zahrada je příslušenstvím rodinného domu a že tudíž sazba DPH měla být ve výši 9 %. Majitel také dodatečně zaslal výpis z katastru nemovitostí, ze kterého vyplývá že zahrada sousedí s rodinným domem a je tudíž jeho příslušenstvím. Je možné provést opravu výše DPH dle § 49 zákona o DPH platného od 1. 1. 2009 a vrátit část ceny díla? Je povinností firmy před vystavením daňového dokladu prověřovat, zda lze uplatnit sníženou sazbu DPH nebo pokud nemá doklady prokazující nárok na sníženou sazbu DPH, automaticky uplatní základní sazbu DPH?
Vydáno: 17. 04. 2009
Naši němečtí zákazníci (oblast dodávek do automobilového průmyslu) od nás požadují akceptaci tzv. „Gutschriftsverfahren“. Tento postup spočívá v tom, že daňové doklady za dodávky těmto odběratelům jsou vystavovány samotnými odběrateli a vystavené doklady jsou označovány jako „Gutschrift“, tj. dobropis. Dle českého zákona o DPH je pojem dobropisu vyhrazen případům definovaným v případech uvedených v § 42, tj. opravy základu daně při zrušení nebo vrácení celého nebo části zdanitelného plnění, anebo při opravě základu daně při dodatečném snížení ceny. Německým zákazníkem vystavovaný dobropis neodpovídá přesně ani dikci § 26 odst. 3 českého zákona o DPH. Na druhé straně po věcné stránce postup „Gutschriftsverfahren“ nemusí být ve věcném rozporu s ustanovením § 26 odst. 3 a to i z důvodů, že zpravidla se předpokládá a tedy lze zajistit písemný závazek dodavatele o akceptaci odběratelem vystavených dokladů. Jediný spíše formální problém tedy zůstává v použití pojmu „Gutschrift“, tj. dobropis. Obracím se na vás s žádostí o vaše stanovisko, tj. zda lze přes výše uvedené nejasnosti s ohledem na věcnou podstatu zákazníkem požadovaný postup Gutschriftsverfahren z hlediska českých daňových předpisů akceptovat. V případě dotazů jsem vám rád k dispozici.
Vydáno: 09. 04. 2009
Tři podnikatelé jedou na služební cestu do Číny. Jeden zaplatí ubytování v Číně za všechny tři. Pokud bude následně svým kolegům přefakturovávat cenu ubytování, bude uplatňovat DPH na výstupu, nebo nepodléhá DPH?
Vydáno: 09. 04. 2009
V úvodu vám sděluji, že jsme malá, rodinná, zemědělská farma, plátci DPH a vedeme daňovou evidenci. Dovoluji si zeptat se vás, zda je již ujasněn názor na výši sazby DPH u plemenného skotu (konkrétně plemenný býk), kterého hodláme koupit a původní majitel uvádí 19 % DPH. Já se domnívám, že správná sazba je 9 % u skotu – plemenný býk. Svůj názor jsem si ověřila i na stránkách ČSCHMS.
Vydáno: 03. 04. 2009
Ze změn, které jsou v DPH od roku 2009, jsem pochopila, že FO vedoucí DE může za zálohy odvést DPH postaru až při konečném vyúčtování nebo ke dni přijetí zálohy. Dostala jsem k zaúčtování zálohové FA-daňový doklad už s vyčísleným DPH od FO s tím, že už žádný daňový doklad nevystaví, zatím jsou nezaplaceny. Můžu DPH uplatnit? Myslela jsem, že by měli postupovat stejně jako ti, kteří vedou účetnictví. Nebo jsem to špatně pochopila?
Vydáno: 03. 04. 2009
Prosím o sdělení, jaká bude sazba DPH v následujícím případě. Firma provede oplocení pozemku p. č. 106, který je veden v KN jako zahrada. Tento pozemek přiléhá k parcele p. č. 105, na kterém stojí starší rodinný domek a tato parcela je vedena v KN jako zastavěná plocha a nádvoří. Obě parcely jsou ve vlastnictví téhož majitele. Je možno v tomto případě považovat oplocení pozemku p. č. 106 (zahrady) za příslušenství rodinného domu a uplatnit sníženou sazbu DPH?
Vydáno: 30. 03. 2009
Bude se týkat odpočet DPH i aut ojetých? Jsme autobazar, auta vozíme z EU. U většiny používáme zvláštní režim dle § 90 zákona o DPH, některá auta však koupíme bez DPH, dodaníme a zároveň si nárokujeme a při prodeji opět DPH odvádíme tak, jako je to u každého jiného zboží obvyklé. Bude si moct uplatnit DPH kupující i u ojetého auta M1? Měla jsem informace, že se to bude týkat jen nových aut. Dnes však vyšel článek ve Světě motorů, kde tvrdí Jakub Haas z ministerstva financí, že bude možný odpočet i u ojetin. Znění zákona jsem však ještě nikde nenašla.
Vydáno: 30. 03. 2009
Naše s. r. o., plátce DPH, vlastní garážové stání v hromadných podzemních garážích. Nyní chceme garážové stání prodat. Prosíme o sdělení, zda při prodeji bude DPH činit 9 % nebo 19 %.
Vydáno: 17. 03. 2009
Jaká sazba DPH je od 1. 1. 2009 na opravy elektrických zařízení a rozvodů v bytových domech?
Vydáno: 17. 03. 2009
Jsme společnost s ručením omezeným, plátci DPH a vedeme podvojné účetnictví. Pořídili jsme v letošním roce ze zahraničí zařízení (řezací zařízení) účet 042 a hodnota majetku se mně objevila v přiznání DPH na řádku 3 a řádku 44 (základ daně + daň na vstupu a výstupu). Jedná se mi o to, zda se mi má v přiznání hodnota pořízeného majetku objevit též na řádku 48, nebo ne? Po konzultaci s FÚ mně bylo sděleno, že nás se to netýká (máme koeficient 1,00), abychom do řádku 48 nic nepsali. Hodnota tohoto zařízení činila 486 000 Kč. Prosím sdělte mi, jak to má být správně, protože si tento paragraf vysvětluje každý jinak.
Vydáno: 06. 03. 2009
Česká s. r. o., plátce DPH, nakupuje zboží z EU od plátce během roku 2008. Ke dni 1. 11. 2008 ruší registraci k DPH, ale dodavatel zboží – plátce z EU pokračuje ve fakturaci bez DPH. Prosím o radu, jestli se nemusí odvést DPH v tuzemsku, ale s. r. o. už není plátcem, nebo musí se zaplatit přijatá faktura od poskytovatele zboží s navýšením o 19 % DPH?
Vydáno: 06. 03. 2009
Jsem fyzická osoba, plátce DPH, vedu daňovou evidenci. Své soukromé osobní vozidlo budu používat i pro podnikání. Je správné si uplatňovat vrácení DPH od nakoupených PHM?
Vydáno: 06. 03. 2009
Prosím o radu ohledně výpočtu odvodu DPH při používání služebních vozidel pro soukromé účely. Doposud jsme počítaly poměrnou částku jen z PHM, ale nyní na školení bylo řečeno, že se do výpočtu mají zahrnout i další náklady a opotřebení. Bohužel jsem nikde nenašla, co a jak by se tam mělo tedy počítat. Můžete mi, prosím, poradit a nebo napsat odkaz, kde se tato problematika řeší?
Vydáno: 03. 03. 2009
Fyzická osoba, daňová evidence, neplátce DPH. Prosím o odpověď: Nemohou se náhodou považovat regulační poplatky přijaté lékaři za příjem, který je zahrnován do obratu podle § 6 zákona o DPH?
Vydáno: 25. 02. 2009