Dagmar Masná - strana 8

Jsme plátci DPH. Nakoupili jsme zboží z EU včetně DPH. Máme nárok na odpočet DPH a z jaké částky máme provést samovyměření (z částky bez DPH nebo z celkové částky vč. DPH).
Vydáno: 26. 05. 2010
Od slovenského plátce DPH máme fakturu na ZO, které byly provedeny v SR. Faktura je vystavena se slovenskou DPH. Domníváme se, že faktura by měla být bez DPH. Jak postupovat v případě, že dodavatel nebude chtít fakturu předělat? 1. udělat samovýměr DPH z celé částky? 2. udělat samovýměr ze základu? 3. jiný postup?
Vydáno: 25. 05. 2010
Naše společnost chce začít pořádat jednodenní odborné exkurze po architektonicky zajímavých stavbách v sousedním Rakousku a Německu. V ceně této služby bude: doprava, výklad v českém jazyce, oběd, drobné občerstvení. Můžeme aplikovat na tento druh plnění zvláštní režim podle § 89 ZDPH (službu budeme poskytovat jako cestovní agentura dle živnostenského listu: Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona) a nebo se místo plnění bude přesouvat do Rakouska /Německa dle § 10b ZDPH?
Vydáno: 18. 05. 2010
Jsme společnost s. r. o., plátce DPH, která podniká v oblasti pořádání kulturních akcí a má se svými obchodními partnery (divadly) uzavřené smlouvy o spolupořádání divadelních představení. V těchto smlouvách je mimo jiné uvedeno, že naše společnost zajišťuje a zaplatí honoráře účinkujícím umělců, které zastupuje. Těmto umělcům fakturujeme honoráře za umělecká vystoupení. Většina těchto umělců jsou neplátci DPH. Dotaz - režim DPH “přefakturace“ autorských honorářů umělcům - neplátcům. Zda se jedná o: 1) nákup služby vlastním jménem a na vlastní účet a následně o poskytnutí a fakturaci služby třetí straně - pak jde o uskutečnění zdanitelného plnění v tuzemsku se sníženou sazbou daně 2) plátce obdrží od třetí osoby určitou částku na úhradu položky provedené plátcem jménem a na účet této třetí osoby (§ 36 odst. 11 ZDPH) - pak jde o fakturaci bez DPH (tento režim bude uveden ve smlouvě s umělcem).
Vydáno: 18. 05. 2010
Naše firma, plátce DPH, přijala fakturu od slovenské firmy - plátce DPH za službu. Je nám fakturováno psychologické vyšetření našich pracovníků pro vstup do JE. Vyšetření bylo prováděno na Slovensku. Naše firma nemá na Slovensku provozovnu ani registraci. Fakturováno bylo bez DPH s odkazem, že služba je osvobozená od DPH podle § 29 zákona o DPH 222/2004 Z.z., což je osvobození zdravotnických služeb. Jaké pro nás plynou povinnosti? Budeme tuto fakturu uvádět v přiznání k DPH a provádět tzv. dodanění a současně odpočet DPH u nás? Bude se tato faktura objevovat v souhrnném hlášení?
Vydáno: 12. 05. 2010
Realizátor (české DIČ, FO,) realizuje jiné české DIČ (POú výstavní expozici na veletrhu v Birminghamu (UK). Ze zákona o DPH usuzuji že: 1. Faktura bude bez DPH, protože podle § 10b zákona je místem plnění Anglie 2. Realizátor této akce uvede toto plnění na ř. 21 přiznání - tady si nejsme jistý, pojmenování tohoto řádku je trochu zavádějící 3. Realizátor této akce nemusí podávat souhrnné hlášení. 4. Příjemce služby si nemusí samovyměřit DPH. 5. Pokud je plnění pod limit pro UK, realizátor se nemusí registrovat jako plátce ve Velké Británii?
Vydáno: 27. 04. 2010
Jak postupovat a účtovat ve vztahu k DPH při následujícím účetním případu : Jsme firma s. r. o. plátce DPH, obdrželi jsme z USA fakturu na služby za 10.000 Euro (jedná se o službu prostředníka za realizaci obchodů v Africe). Faktura je hrazena z devizového účtu vedeného rovněž v EURECH.
Vydáno: 21. 04. 2010
DPH § 72 odst. 1. Firma s. r. o., měsíční plátce DPH, účetnictví, provozuje obyčejný obchod, má skladové zásoby za cca 2 mil. Kč, ve skladové evidenci cca 1.500 položek. Dosud uplatňovala do daňového přiznání DPH odpočet na DPH řádek 40 při nákupu zboží od dodavatele - směrodatný údaj pro okamžik uplatnění nároku byl na dodavatelské faktuře datum uskutečnění zdanitelného plnění. Dotaz se týká uplatňování paragrafu 72 odst. 1 zák. o DPH a sice: “Nárok na uplatnění odpočtu daně vzniká dnem, ke kterému vznikla povinnost přiznat daň na výstupu.“ Otázka zní: znamená to tedy, že při nákupu zboží nemohu do daňového přiznání uplatnit daň podle DUZP na dodavatelské faktuře ale až při výdeji zboží ze skladu zákazníkovi, který proběhne třeba až za půl roku nebo za rok? Tento způsob se mi jeví jako technicky nemožný a neproveditelný. Pokud si mohu uplatnit odpočet až opravdu při prodeji, co mám účetně udělat s naskladněným zbožím, které vedu na skladě v nákupních cenách bez daně?
Vydáno: 30. 03. 2010
Galeriím ze Slovenka fakturujeme roční poplatek (za uveřejnění jejich výstav v průběhu celého roku) v časopise, který vychází v ČR. Pokud nám galerie nahlásí DIČ, tak fakturujeme poplatek bez DPH dle §10b zákona o DPH. Nevím jestli se jedná o službu dle § 10b,a zda služby uvedené v § 10 se musí uvádět v souhrnném hlášení. Pokud nám galerie neuvedou slovenské DIČ tak vystavujeme fakturu s DPH a uvádíme ji ve výkaze DPH na ř. 1. Prosím o sdělení, zda postupujeme správně.
Vydáno: 12. 03. 2010
Vydavatel časopisu (plátce DPH) vytiskl inzerát o konání výstavy v Praze, který si objednal zahraniční odběratel z EU (plátce DPH ve Finsku). Výstava se koná v Praze, časopis vychází v ČR. Prosím o sdělení, zda bude faktura s DPH, když je služba V ČR.
Vydáno: 12. 03. 2010
Jsme s. r. o., plátci DPH v ČR, ale i registrováni k DPH na SK. Provádíme službu - práce na nemovitosti na SK. Zde si také nárokuji DPH (nákup materiálu) a odvádím DPH (fakturace). Ale nyní jsme nakoupili materiál, půjčili nářadí, (dobíjení mobilů pracovníků pro pracovní účely) atd. v ČR a sami převezli na SK. Mám řádný daňový doklad + zjednodušený daňový doklad s českou DPH. Mohu si toto české DPH nárokovat v Česku, i když na výstupu neodvádím DPH do ČR. Nebo mám požadovat u řádného daňového dokladu přepsání na DPH SK - bez DPH (ale jak doložím, že toto zboží přešlo na SK), ale co ostatní zjednodušené doklady?
Vydáno: 08. 03. 2010
Jsem fyzická osoba, plátce DPH a vedu daňovou evidenci a mám tento dotaz: Uzavřeli jsme smlouvu o finančním pronájmu na auto N1 a smlouva byla uzavřena před r 2008 a tudíž jsou leasingové měsíční splátky zatíženy starou 19 % sazbou DPH i v r 2010. Také jsem v tomto roce dostala dobropisy na vrácené zboží, které se vztahují na fakturu r. 2009 a tudíž, jsou také vyúčtovány s 19 % DPH. Kam toto 19 % DPH vyúčtuji v Přiznání k dani z přidané hodnoty, když budou vlastně dvě hodnoty dohromady (20 % a 19 %) a propočtem na řádku 40 mě to nebude vycházet. Co s tím?
Vydáno: 08. 03. 2010
Podnikatel, fyzická osoba, vedoucí daňovou evidenci, plátce DPH, provádí pro slovenskou firmu služby spočívající v úpravě a kácení stromů ve Francii. Domnívám se, že místo plnění služby je na Slovensku, pokud je slovenská firma registrovaná k DPH, a český subjekt bude fakturovat bez DPH. Pokud by tomu tak nebylo je místem plnění ČR a český podnikatel bude fakturovat s DPH. Ovlivňuje nějakým způsobem výše uvedené pro českého podnikatele skutečnost zda příjemce služby ve Francii je nebo není plátce DPH?
Vydáno: 08. 03. 2010
Jsme soukromá ZUŠ (spol. s. r. o.), pronajímáme školní auto a děláme některé služby (hudební vystoupení) za úplatu ve vedlejší hospodářské činnosti. Bude se na nás nějak vztahovat nový předpis o DHP? Roční obrat je poměrně nízký 100.000,- až 200.000,- Kč.
Vydáno: 01. 03. 2010
Společnost má sídlo ve Slovenské republice. V souladu s uzavřenou smlouvou provádí pro tuto společnost český plátce DPH službu lakování na území České republiky. Výrobky zaslané ze Slovenské republiky zůstávají i nadále ve vlastnictví slovenské společnosti (česká společnost tedy prování práci na movité věci). Dále česká společnost zajišťuje odeslání lakovaných výrobků zákazníkům slovenské společnosti (vydání výrobků ze skladu dopravcům) a to jednak do Slovenské republiky a jednak do Francie. Při výrobě vznikají určité technologické ztráty, tj. z dodaných 100 ks výrobků pro lakování je bezvadně nalakovaných a tedy zákazníkům k odeslání schopných např. pouze 95 ks výrobků. Zbylých 5 ks výrobků je zpravidla ekologiky likvidováno v České republice. V rámci těchto činností nemá slovenská společnost u českého subdodavatele žádné zaměstnance, české společnosti byly pouze slovenskou společností dány k dispozici rámy pro provádění lakování. Obracíme se na Vás tímto s prosbou o stanovisko, zda v případě výše uvedeného oběhu jsou naplněny podmínky pro registraci slovenské společnosti k DPH v České republice. Jsou případně s ohledem na výše uvedené naplněny podmínky pro registraci stálé provozovny v ČR? Pokud by v současné době nebyly naplněny podmínky pro registraci v ČR výše uvedené slovenské společnosti, změnila by se tato situace v okamžiku, kdy by lakované výrobky začaly být dodávány i zákazníkům v České republice (přímé dodávky po lakování, bez předchozího zpětného odeslání nalakovaných výrobků do Slovenské republiky)?
Vydáno: 01. 03. 2010
Prosím o radu: tuzemská fyzická osoba, neplátce (lékař), podnikání jako vedlejší činnost v oboru pořádání školení,seminářů. Jak se posuzuje poskytnutí služby v uvedených případech - vzniká povinnost registrace k DPH? a) V USA na kongresu za přednášku obdrží honorář (např. 10 000,- Kč), b) sama pořádá seminář v Praze pro českou firmu, účastníci jsou z více států c) přednáší pro českou firmu v Německu na semináři za úplatu, d) vydá článek - knihu, která vyjde u nás i v zahraničí, c) vydá článek na Slovensku (v odborné literatuře), d) zaplatí si účastnický poplatek na semináři v USA, účastní se také jako přednášející bez honoráře, c) česká firma pořádá v Praze seminář pro zahraniční lékaře, fyzická osoba tam také přednáší za úplatu.
Vydáno: 01. 03. 2010
Tuzemská firma plátce DPH zajistila pro rakouskou firmu - neplátce DPH reklamu. Reklama bude probíhat v tuzemsku. Musí tuzemská firma vystavit fa s DPH? Jak by to bylo v případě, že rakouská firma by byla plátce DPH a nebo fyzická osoba? Tato služba se teď zahrnuje do souhrnného hlášení za leden? Tuzemská firma je kvartální plátce DPH.
Vydáno: 22. 02. 2010
Česká firma s. r. o., plátce DPH provádí v ČR určité stavební práce pro slovenskou firmu, plátce DPH na Slovensku. Tato slovenská firma staví v ČR rodinné domy. Bude faktura vystavená českou firmou na slovenskou firmu obsahovat DPH?
Vydáno: 22. 02. 2010
27. 1. 2010 naloží kamion v Itálii zboží současně je přibalena faktura s datem 27. 1. 2010. Zboží přijmeme na sklad v ČR 29. 1. 2010. Na doklad (fakturu) doplní účtárna údaje o DPH 2. 2. 2010. Je správný postup, že DPH přiznáme v přiznání za měsíc únor?
Vydáno: 22. 02. 2010
Začala jsem účtovat jedno s. r. o., které se zabývá provozováním plavání kojenců a dětí. Mimo to má v jedné místnosti před vstupem do bazénu zřízen bar, kde prodává teplé, studené nápoje, chlebíčky, zákusky, ale i přesnídávky a nápoje pro kojence. U plavání uplatňujeme sníženou sazbu DPH. U pohoštění zvýšenou sazbu DPH. Zajímalo by mne, zda musíme odvádět zvýšenou sazbu DPH i u prodaných přesnídávek. Některé si maminky nakupují domu. Nevím, jak bychom to prokazovali před Finančním úřadem, že nebyly snědeny na místě. Od nového roku, v jedné místnosti se zrcadly, budou probíhat kurzy cvičení pro těhotné, pro maminky s dětmi, pilates atd. Ve druhé místnosti je možnost nechat si pohlídat děti za úplatu. Prosím o radu, jaká sazba DPH zde bude uplatněna (cvičení + hlídání dětí)
Vydáno: 15. 02. 2010