Dagmar Masná - strana 12

Jsem fyzická osoba-OSVČ, vedu daňovou evidenci, plátce DPH, podnikající v oblasti hostinských služeb – závodní kantýna. Předmětný podnik, pro který tuto činnost provozuji, ruší závod. Rozhodl jsem se přerušit činnost. Jsem povinen vrátit DPH z neprodaného zboží, neinvestičního majetku – drobného majetku, který se nepodaří prodat?
Vydáno: 25. 02. 2009
Fyzická osoba, daňová evidence, neplátce DPH. Prosím o odpověď: Nemohou se náhodou považovat regulační poplatky přijaté lékaři za příjem, který je zahrnován do obratu podle § 6 zákona o DPH?
Vydáno: 25. 02. 2009
Dodavatelská firma s estonským DIČ a se sídlem v Tallinnu nám fakturuje přepravu zboží z naší firmy v ČR (jsme plátci DPH) do Maďarska. Fakturuje bez DPH a na fakturu píše plnění osvobozené od daně dle zákona o DPH č. 235/2004 Sb., § 69 odst. 1. Je tato faktura správně vystavená? My tuto fakturu dodaníme a uplatníme si nárok na odpočet. Je náš postup správný?
Vydáno: 25. 02. 2009
Společnost s ručením omezením provádí OD ROKU 2007 ÚPRAVY NA KULTURNÍ PAMÁTCE (nebytové prostory v historickém domě = výsledkem bude technické zhodnocení). Práce stále nejsou hotovy, a dokončení se plánuje na rok 2010. S. r. o. nárok na odpočet má. Není mi jasné, kdy a jak nakupované práce a materiál budoucího technického zhodnocení uvádět v novém formuláři přiznání k DPH ŘÁDEK 48. Dostupné výklady jsou různé. Máme na řádku 48 daňového přiznání uvádět odpočet každý měsíc, KDY JSOU VYNALOŽENY NÁKLADY, které budou technickým zhodnocením? Nebo máme nové předpisy chápat tak, že v současné době na řádek 48 neuvedu nic a až v roce 2010 (po kolaudaci) uvedu na řádku 48 hodnotu odpočtu na DOKONČENÉ TECHNICKÉ ZHODNOCENÍ ZA DOBU PLATNOSTI NOVÉHO ZÁKONA, tj. za rok 2009 a 2010? Nebo v roce 2010 (po kolaudaci) uvedu na řádku 48 přiznání k DPH celkovou sumu uplatněných odpočtů od roku 2007 do roku 2010? Nebo je správně něco úplně jiného? Prosím o radu a vysvětlení.
Vydáno: 17. 02. 2009
Fyzická osoba, plátce DPH, koupila ojetý nákladní automobil, zařadila ho do majetku, k zajištění a udržení příjmu. Jaký bude postup z hlediska zákona o DPH, v případě že: a) dodavatel je registrován k DPH b) dodavatel není registrován k DPH
Vydáno: 06. 02. 2009
Jsme základní škola-příspěvková organizace, podvojné účetnictví. V jakém případě se staneme plátci DPH? Platí pro nás ty samé podmínky jako pro podnikatele? Co všechno by se v tomto případě do obratu počítalo?
Vydáno: 06. 02. 2009
Chtěl bych se zeptat, zda správně tuším, že dřevo vytěžené a prodávané jako surové kmeny nebo kulatina podléhá základní sazbě DPH a dřevo prodávané jako palivové snížené sazbě? A tržby při hostinské nebo restaurační činnosti podléhají základní sazbě DPH?
Vydáno: 30. 01. 2009
Podnikatel-fyzická osoba, plátce DPH, přerušil k 31. 12. 2008 podnikání na 2 roky. Registrace k DPH mu zůstala aktivní a že ji zruší k únoru nebo k březnu 2009. V daňovém přiznání za rok 2008 budu upravovat základ daně o pohledávky, závazky a o zboží, co mu zůstalo na skladě. Budou to částky včetně DPH nebo bez DPH? A dělat dodanění u zboží při ukončení registrace k DPH?
Vydáno: 30. 01. 2009
Jsme s. r. o., plátce DPH, vedeme účetnictví. Můj dotaz se týká par. 35 odst. 1 písm. h) zákona o DPH. Jak máme formulovat sdělení: „Povinnost přiznat a zaplatit daň má pořizovatel zboží podle par. 25 odst. 1 ZDPH.“? Je to tak správně? A může dodavatel toto sdělení uvádět ve svém jazyce příp. v jazyce, ve kterém je vystavena faktura?
Vydáno: 30. 01. 2009
Fyzická osoba vedoucí účetnictví a měsíční plátce DPH koupila v lednu 2001 budovu jako prodejnu za 2 mil. Kč, kterou celou využívala na podnikání. V roce 2004 zahájila rekonstrukci prodejny a nástavbu 3 bytových jednotek, kanceláře a skladu, kterou provedla ve dvou etapách. První etapu, tzn. rekonstrukci prodejny, nástavbu a novou střechu, ukončila a zařadila do používání v prosinci 2004 a o částku 4 mil. Kč navýšila pořizovací cenu. Druhou etapu, tzn. vybudování 3 bytových jednotek v podkroví a kanceláře za 3 mil. Kč, ukončila a zařadila do používání v prosinci 2007. Po celou dobu rekonstrukce byl uplatněn odpočet DPH na vstupu. V únoru 2008 byl pronajat první byt neplátci DPH a v dalších měsících postupně další, také neplátcům DPH. Jsme povinni provést úpravu odpočtu daně dle § 78 za poslední zdaňovací období, když se jedná o technické zhodnocení? Pokud ano, jakým způsobem se provede výpočet odpočtu daně.
Vydáno: 13. 01. 2009
Nově založená společnost s. r. o., registrace k DPPO 6. 11. 2008, je přihlášena k dani z přidané hodnoty od 1. 1. 2009. Jak je nutno postupovat u přijatých a vystavených dokladů ohledně DPH v roce 2008? Musí společnost vystavovat faktury včetně DPH nebo bez DPH? Nárok na odpočet u přijatých plnění je možno uplatnit zpětně za rok 2008 až v roce 2009?
Vydáno: 13. 01. 2009
Jsme s. r. o.-plátce DPH. V roce 2007 jsme přijali zálohu na byt, který podléhá snížené sazbě DPH. V roce 2007 jsme tedy z přijaté platby odvedli DPH ve výši 5 %. Tento rok se záloha vrací klientovi. DUZP je v roce 2008 a snížená sazba DPH je tedy 9 %. Mohu si nárokovat z vrácené zálohy celé DPH ve výši 9 % nebo jen poměrnou část ve výši 5 %, která byla v roce 2007 odvedena?
Vydáno: 02. 01. 2009
Stane se podnikatel, který zprostředkovává stavební spoření a úvěry z tohoto spoření pro stavební spořitelnu, tzn. vykonává dle § 54 odst. 1) písm. y) finanční činnosti a přesáhne dle § 6 zákona o DPH obrat 1 mil. Kč plátcem DPH? Např. v roce 2008 dosáhl obratu z těchto finančních činností hodnotu 1 400 tis. Kč, vede daňovou evidenci, jiné příjmy z podnikání nemá.
Vydáno: 18. 12. 2008
Jsem fyzická osoba, mám živnostenský list a pořídím si nemovitost v 10/2008, kterou opravuji. Do užívání ji chci uvést v 5/2009. Zároveň jsem členem sdružení a podávám si přiznání k DPH. Můžu si nárokovat DPH z těchto oprav? Do budoucna nemám v úmyslu zařadit nemovitost do majetku sdružení, pouze budu sdružení účtovat pronájem.
Vydáno: 18. 12. 2008
Fyzická osoba-podnikatelka, plátce DPH, vede daňovou evidenci. K 30. 9. 2008 přerušila podnikání na 2 roky, ale nyní počítá, že opět začne během příštího roku. Na skladě v prodejně jí zůstalo zboží, u kterého uplatnila odpočet DPH. Musí zboží dodanit při přerušení podnikání, nebo až při ukončení podnikání? Bude podávat po celou dobu přerušení podnikání přiznání k DPH v nulové hodnotě?
Vydáno: 18. 12. 2008
Společnost má mimo jiné předmět podnikání maloobchod použitým zbožím. Žádné smlouvy neuzavírá. Zákazník si zboží vybere a hotově zaplatí. Máme jen sklad ne prodejnu – vystavíme mu fakturu za hotové. Co tedy máme uvést na fakturu, když se jedná o režim pro obchodníky s použitým zbožím, např. o nákup, jak bylo původně uvedeno za 100 Kč a prodej 110 Kč? Tato činnost je u nás řídká a jen velmi okrajová. Finanční úřad, který byl u nás několikrát na kontrole, nám v tomto smyslu nic nevytkl.
Vydáno: 18. 12. 2008
Vedeme účetnictví, jsme plátci DPH. Obdrželi jsme roční platební kalendář s uvedením rozpisu plateb s měsíčním datem splatnosti za internetové připojení. - Pokud platíme před datem uvedeným v platebním kalendáři, máme nárok na DPH, pl. kal. je daňovým dokladem a my si do záznamní povinnosti k DPH uvedeme jako datum zdanitelného plnění den zaplacení nebo den splatnosti? - Pokud zaplatíme po datu splatnosti, kdy máme nárok na DPH? Musíme si vyžádat nový daňový doklad pouze na opožděnou platbu? - Zaplatili jsme 30. 6. zbytek měsíčních plateb do konce roku. Máme k datu zaplacení nárok na DPH za všechny platby dle pl. kal. nebo si budeme uplatňovat DPH až z jednotlivých rozepsaných plateb?
Vydáno: 27. 11. 2008
Vedeme účetnictví, jsme plátci DPH. Vystavíme platební kalendář za internetové služby na celý rok dopředu s uvedením splatnosti měsíčních plateb. Kdy pro nás nastává datum zdanitelného plnění? Ke kterému datu odvedeme DPH pokud: 1) odběratel zaplatí před datem splatnosti uvedeném v platebním kalendáři; 1) odběratel nezaplatí; 2) odběratel zaplatí po datu splatnosti uvedeném v pl. kal.; 3) odběratel zaplatí jednorázově na základě pl. kal. na celý rok dopředu. Musíme vystavovat daňové doklady kromě již vystaveného pl. kal. na některý z výše uvedených bodů? Byl by možný postup zadání si do účetního software všechny položky plateb. kalendářů vždy s DUZP k poslednímu dni měsíce a k těmto datům odvádět DPH?
Vydáno: 27. 11. 2008
Firma zabývající se stavebními pracemi bude provádět stavební práce na nemovitosti v Polsku, a to pro českou firmu plátce české DPH, tj. odběratelem je česká firma. Dle mého názoru, vzhledem k tomu, že se jedná o stavební práce v Polsku, je místo zdanitelného plnění v Polsku a tuto povinnost má česká dodávající firma a je jako taková povinna se přihlásit k dani z přidané hodnoty v Polsku. Zajímalo by mne, zda je tento názor správný a metodika přihlášení k DPH v Polské republice.
Vydáno: 27. 11. 2008
Nábytkářská firma provádí dodávku nábytku do Dubaje s montáží v místě dodání. Práce ale fakturuje na české DIČ, protože objednávku obdržela od české firmy, která je hlavním dodavatelem stavby. Je možné fakturovat bez daně s tím, že místo zdanitelného plnění je v Dubaji a dodávka nábytku proto není předmětem daně?
Vydáno: 12. 11. 2008