Dagmar Masná - strana 10

Fyzická osoba (zubní lékař), vede daňovou evidenci a chce se přihlásit jako dobrovolný plátce daně z přidané hodnoty, vzhledem k tomu, že probíhá velká rekonstrukce prostor (ordinace). Ze zákona je toto podnikání osvobozeno od DPH. Při dobrovolném přihlášení je prosím povinnost vystavovat faktury pro zdravot.pojišťovny a pro pacienty s DPH??? Nebo se DPH uvádí jen při drobném prodeji v rámci ordinace?
Vydáno: 05. 10. 2009
fyzická osoba - plátce DPH - daňová evidence. Pro své podnikání mám od plátce DPH pronajatý nebytový prostor; vzhledem k jeho velikosti mám ve smlouvě souhlas k dalšímu podpronajímání. Jeden nájemce je plátcem DPH, ale druhý není - tudíž tomuto fakturuji bez DPH - osvobozené plnění. Je možný následující postup? Vyčlenit z faktury od pronajímatele stejnou částku jakou přefakturuji nájemci - neplátci DPH a zaúčtovat jako průběžnou položku - tzn. že neuplatním celý nárok na DPH (na osvobozené plnění přeci nelze uplatňovat odpočet)? Nebo musím celé zaúčtovat do zdanit.výdajů a DPH krátit? Případně jak?
Vydáno: 30. 09. 2009
Chtěla bych požádat o radu, jak postupovat v případě: české společnost (plátce DPH), provádí stavební práce na nemovitosti v SK, kdy objednatelem je česká fyzická osoba (plátce DPH). Je správný postup, že česká s. r. o., bude fakturovat české fyzické osobě provedené práce bez české DPH? Místo plnění je mimo tuzemsko, tudíž povinnost přiznat daň vzniká v SK a to poskytovateli služby? Znamená to, že se má česká s. r. o. registrovat k DPH na Slovensku a postupovat podle platných slovenských daňových předpisů?
Vydáno: 23. 09. 2009
Jsme česká právnická osoba, plátci DPH. Pro slovenského odběratele (plátce DPH) jsme nechali vyrobit reklamní panel naším subdodavatelem (plátce DPH), který rovnou i reklamní panel na Slovensko zaslal poštou. Subdodavatel nám nafakturoval výrobu reklamního panelu a poštovné a balné - vše s 19% DPH (rozúčtováno zvlášť). My tento reklamní panel a jeho dopravu poštou přefakturujeme slovneskému odběrateli (plátce DPH). Reklamní panel fakturujeme bez DPH (osvobození při dodání zboží do jiného členského státu § 64). Budeme správně poštovné a balné také přefakturovávat bez DPH jako přepravu v EU zahájenou v ČR a ukončenou v SK pro slovenského plátce DPH, kde si odběratel přizná DPH ?
Vydáno: 11. 09. 2009
Jsem plátce DPH, vedu daňovou evidenci. Mám v letošním roce plný nárok na odpočet DPH u nově zakoupeného osobního automobilu formou finančního leasingu? A pokud jde odpočet uplatnit částečně nebo za nějakých podmínek, prosím, za jakých? Již teď víme, že automobil bude částečně používán jak pro podnikatelské tak pro soukromé účely.
Vydáno: 11. 09. 2009
Bytové družstvo nedalo včas výpověď dvou zaměstnancům, (bylo naším správcem, ale přešli jsme k jinému), kteří uklízejí v našem SVJ a budou po ukončení výpovědi našimi zaměstnanci. Mzdu nám přefakturovali a faktura je vystavena vč. DPH. Můžeme požádat jako neplátci DPH o vystavení faktury bez DPH (dle zákona o DPH),zvláště když se jedná o přefakturaci mzdy. Ohledně faktury BD Pragostav za mzdy pracovníků bych dodala, že na faktuře je výslovně napsáno přefakturace mezd částky + jména uklízeček a zdaněno 19 %. Domnívám se, že i když jde o přefakturaci mzdu nelze danit 19%.
Vydáno: 07. 09. 2009
Jsme právnická osoba, plátce DPH. Z Čech jsme posílali do Německa balík (výrobní vzorky) firmou DHL. Tato firma nám vyfakturovala dopravu + DPH. My tuto dopravu dále přefakturovali na německého zákazníka. Fakturujeme dopravu + DPH ve stejné výši, nebo fakturujeme jen dopravu bez DPH a DPH si uplatňuje německý odběratel sám?
Vydáno: 07. 09. 2009
Česká cestovní kancelář, plátce DPH v ČR, zajišťuje jazykový pobyt v zahraničí mimo EU pro klienta, plátce DPH v ČR. Jedná se o tyto služby: jazykový kurz (školné) v zahraničí (země, která není členským státem EU ani EHP, mimoevropská země), ubytování v městě, kde se bude konat jazykový kurz, zajištění víza, vízový poplatek, pojištění, poplatky, které požaduje zahraniční jazyková škola. Klient hradí veškeré náklady v Kč české cestovní kanceláři, která tento pobyt zajišťuje. Tato cestovní kancelář uhradí poplatky jazykové škole v zahraničí. Cestovní kancelář je pojištěna proti úpadku dle zákona. Jaké náležitosti musí obsahovat daňový doklad dle DPH od cestovní kanceláře pro klienta, plátce DPH? Je dle českého zákona o DPH v platném znění povinnost vyčíslit základ DPH a částku DPH? Pokud je DPH v nulové výši, je povinnost dle zákona o DPH v platném znění uvést tuto DPH v nulové výši na daňovém dokladu?
Vydáno: 19. 08. 2009
Máme obchodní činnost, vedeme daňovou evidenci. Zjistili jsme, že došlo ke krádeži zboží, ale nehlásili jsme na policii (nevíme bližší čas krádeže). Jak je to s odvodem DPH z ukradeného zboží?
Vydáno: 17. 08. 2009
Nevím si rady jak vypočítat základ daně při dovozu zboží z třetí země. Dle § 38 základem daně je i základ pro vyměření cla. - kde je tento údaj uveden v JSD? - má ř. 44 JSD vliv na můj výpočet základu daně při dovozu? - dovoz paří nyní do ř. 7,8/44,45? /ne do ř.42,43/.
Vydáno: 24. 07. 2009
Uzavřel jsem zprostředkovatelskou smlouvu s výrobcem z Indie, že mu vyhledám odbyt v České republice. Kde je místo plnění? Do kterého řádku přiznání k DPH tento příjem patří? Zprostředkování je vždy v 19% sazbě DPH, nebo za zprostředkování např. prodeje potravin je to 9% DPH?
Vydáno: 23. 07. 2009
Firma s. r. o., plátce DPH vydražila byt, tento byt byl zařazen do majetku firmy a měl by být časem prodán bez DPH. Během roku platíme zálohy na elektřinu, můžu si u spotřeby elektřiny uplatnit odpočet DPH, nebo všechny náklady na byt musí být bez odpočtu DPH?
Vydáno: 23. 07. 2009
Jsme spol. s r. o., měsíční plátce daně, zabývající se výhradně elektrotechnickou výrobou. Nerozdělený zisk minulých úspěšných let máme uložen na spořícím účtu, na který nám banka každý měsíc připisuje úroky. Protože jde o významné částky, mají být podle názoru FÚ tyto úroky uváděny každý měsíc na řádku 50 přiznání k DPH a použity pro krácení odpočtu na řádcích 40 a výše. Krátit příslušným koeficientem se údajně má DPH z nakupovaných „režijních“ položek, které slouží pro výrobu i pro plnění z řádku 50. Jak určíme, kterých položek se toto krácení má týkat? Podle našeho názoru žádných, protože i kdybychom (hypoteticky) nenakupovali vůbec nic a výroba by skončila, úroky by nerušeně chodily dál. Z toho podle nás vyplývá, že připisování úroků nelze přičlenit žádné nakupované položky, u nichž by bylo nutno krátit odpočet DPH.
Vydáno: 17. 07. 2009
Právnická firma účtuje klientovi právní služby s 19% DPH a služby s tím spojené bez daně. Chtěl bych se zeptat, zda smlouva mezi klientem právnické firmy a právnickou firmou, kde bude uvedeno, že právnická firma jedná v rámci těchto dodatkových služeb za klienta, postačuje k tomu, aby právnická firma tyto dodatkové služby nemusela účtovat s 19% DPH.
Vydáno: 08. 07. 2009
Od 1. 4. 2009 lze si uplatnit DPH u osobních vozidel. Platí to i u leasingových smluv, které byly sjednány před tímto datem? S tím že za 1–3/2009 si neuplatním a od 1. 4. 2009 už ano?
Vydáno: 08. 07. 2009
Student vysoké školy, 26 let, uzavřel hráčskou smlouvu jako profesionální hráč ledního hokeje s klubem. Klub je účastníkem hokejové soutěže. Je a. s.-plátce DPH, předmět podnikání výroba, obchod a služby neuvedené v příloze 1 až 3 živnostenského zákona. Hráči náleží základní měsíční odměna ve výši 70 tis. Kč. Vedle sjednané základní odměny náleží hráči případné další odměny (jedná se o odměny za získané body při mistrovském utkání, za umístění hráče při kanadském bodování, odměny za vítězství při finálovém utkání, za postup do extraligy). Žádné jiné příjmy student nemá. Jaké příjmy budou vstupovat do obratu rozhodného pro povinnou registraci DPH?
Vydáno: 18. 06. 2009
Právnická osoba, zaměstnanec, místo výkonu práce – ČR, pravidelné pracoviště – místo pobytu, obec u Prahy. Zaměstnanec cca 1x týdně jezdí do sídla firmy (Praha), kde několik hodin nebo celý den pracuje (odevzdává a přebírá práci, příprava výjezdů). Veškerý ostatní pracovní čas – celá ČR. Pro účely cestovních náhrad – při cestě z místa pobytu kamkoliv, včetně sídla, je pro účely poskytování cestovních náhrad na pracovní cestě, ale jen pro stravné, protože k těmto cestám používá firemní automobil. Jak je to s náklady na provoz auta z pohledu ZDP, ZDPH a nepeněžního příjmu zaměstnance? Jsou přímé cesty z bydliště do sídla daňově uznatelné? Z pohledu ZDPH je nutno dle § 36 odst. 6 písm. b)? Jedná se o nepeněžní příjem zaměstnance? Jak nepřímé cesty – bydliště, práce v ČR, sídlo, práce v ČR, bydliště? V případě použití soukromého vozidla má zaměstnanec nárok na cestovní náhrady [bydliště – sídlo a zpět dle § 152 písm. b) zákoníku práce], které jsou daňově uznatelné a když bude použito firemní auto, tak nejde o daňovou uznatelnost, odvod DPH a nepeněžní příjem?
Vydáno: 17. 06. 2009
Od kdy je povinné zřízení daňové informační schránky pro podnikatelské subjekty? Od kdy je povinné zřízení informační schránky pro komunikaci s OSSZ?
Vydáno: 04. 06. 2009
Účtuji logistickou firmu, která zprostředkovává dopravní služby. Pokud si dopravní firmu objedná ze státu EU a doprava je mezi státy EU, tak dopravní firma ze státu EU vyfakturuje bez DPH a já zde daň dopočtu a uplatním na vstupu i přiznám na výstupu. Jestliže ale firma ze státu EU fakturuje dopravu, která se jela pouze na území státu EU a vůbec ne v ČR, tak je faktura vystavená včetně DPH, protože dle německého zákona je služba uskutečněna pouze na území EU a oni fakturují vč. DPH. Můžu si já toto DPH uplatnit na vstupu? A mám pak ještě z celkové částky dopočítat opět DPH a zase na vstupu i na výstupu dát do přiznání?
Vydáno: 01. 06. 2009
Dodavatel po naší firmě-odběrateli, požaduje, abychom mu vystavili fakturu na finanční bonus za odběry zboží, které eviduje a nám sdělil e-mailem (2 000 m2/8 Kč). Pokud vystavíme fakturu (podle mne by ji měl vystavit dodavatel), měla by být z částky 16 000 Kč odvedena DPH? S dodavatelem nemáme uzavřenou žádnou dohodu.
Vydáno: 01. 06. 2009