Dagmar Masná - strana 9

Slovenská firma (plátce daně v SK) provádí pro českou firmu (plátce daně v ČR) jednak práce na movité věci a jednak dodávky z SK s montáží v ČR. Slovenská firma má v ČR org. složku (plátce daně v ČR), která se však uvedených služeb (zdaň. plnění) nezúčastňuje. 1) Od r. 2010 slov. firma bude fakturovat tyto služby do ČR přímo a bez daně. Daň odvede česká firma. V r. 2009 bylo fakturováno s DIČ org. složky podle českého ZDPH, i když služby v ČR se org. složka na plnění nepodílela - práce prováděli kmen. zaměstnanci slov. firmy a hmot.dodávky k montáži byly zasílány z SK. 2) Z přijatých úplat (finančních záloh od české firmy na tyto služby slovenské firmě) nebude v r. 2010 odváděna daň (slovenská firma bude postupovat podle slovenské ZDPH k přijatým úplatám). 3) Část těchto služeb zajišťuje pro slov. firmu v ČR subdodavatel - česká firma. (plátce daně) na základě samostatné smlouvy subdodavatele s touto slovenskou firmou. Ve smlouvě bude uvedeno, že i v r. 2010 bude fakturovat subdodavatel s DPH na org. složku.
Vydáno: 12. 02. 2010
Podnikatel, OSVČ, plátce DPH nakupuje v ČR a pak prodává ojeté automobily v ČR. 1. dotaz : Má možnost nárokovat DPH od FÚ : a) při nákupu automobilu od neplátců DPH ? b) při nákupu automobilů od plátců DPH ? Musí odvést DPH FÚ : a) při prodeji automobilu neplátcům DPH ? b) při prodeji automobilu plátcům DPH ? 2. dotaz : Z jaké částky DPH nárokuje od FÚ a z jaké částky DPH odvádí FÚ ? 3. dotaz : Jak by postupoval ohledně DPH, kdyby nakupoval automobily např. v Německu a prodával je v ČR ?
Vydáno: 10. 02. 2010
Jak postupovat v případě, že je dovezeno zboží ze třetí země - jedná se o reklamované zboží, faktura je v nulové výši, zboží prodleno a clo vyúčtováno odesílateli, dodací podmínky DDP. Zahrnovat toto plnění jako dovoz do DPH?
Vydáno: 05. 02. 2010
Plátce DPH v tuzemsku provede přepravu zboží v Německu, která začíná i končí na území Německa pro plátce DPH v Německu. Jelikož tato služba není předmětem DPH u nás, fakturuje bez DPH. Jaké vzniknou povinnosti tuzemskému plátci DPH z pohledu zákona o DPH v Německu.
Vydáno: 05. 02. 2010
Prodávám okna a dveře obvykle do rodinných domků. Pokud je prodávám a montuji konečnému zákazníkovi, uplatním DPH 9% (bytové účely, tzn. snížená sazba DPH). Pokud mě ale osloví stavební firma nebo jiný OSVČ (dohodí mi zakázku, kterou ale bude konečnému zákazníkovi fakturovat celou on, protože zajišťuje vše kolem stavby), že potřebuje pro svého zákazníka dodat okna, mám této firmě vystavit fakturu s 9% nebo s 19%? Opět jde o dodávku včetně montáže do rodinného domu (tzn. pro bytové )účely). Mohu uplatnit sazbu sníženou (konečný zákazník = bytové účely), i když jde faktura přes jinou firmu?
Vydáno: 29. 01. 2010
Jsem OSVČ a zákazník si kvůli zvýšení sazby DPH v roce 2010 chce objednat zakázku ještě v roce 2009 a zaplatit tedy vše najednou v hotovosti. Tzn. vystavím mu zálohovou fakturu např. na 109.000 Kč (včetně 9% DPH). Montáž se ale letos již nestihne. Jak to bude s daňovým dokladem a DPH? Montáž se uskuteční až v roce 2010, kdy bude platit vyšší sazba DPH (tzn. 10%). Pokud se účetní nemýlí, nemusím jako OSVČ k zálohám vystavovat daňový doklad, ale můžu (na požádání). Je tedy možné v roce 2009 k dané zálohové faktuře vystavit daňový doklad k záloze na částku 109.000 Kč (datum úhrady = datum DPH) a při montáži v roce 2010 už vystavit pouze nulový daňový doklad (dodání 109.000 Kč - záloha 109.000 Kč, tj. 0 Kč)? Nebo jak to mám řešit? A jak by se toto řešilo při částečné záloze?
Vydáno: 29. 01. 2010
Dodavatel prováděl služby na nemovitosti na Slovensku dle § 10, je to dodávka a montáž vzduchotechniky na nemovitosti na Slovensku DUZP je Slovensko, dodavatel má fakturovat služby odběrateli, který není registrován na Slovensku, jak máme postupovat při vyúčtováni DPH a kde odvést DPH, popř. kdo se musí registrovat na Slovensku,vztahuje se k této službě na nemovitosti taky nějaký limit jako je to u zboží?
Vydáno: 20. 01. 2010
Firma A s. r. o., plátce DPH, poslala své zaměstnance na zahraniční pracovní cestu do Francie na veletrh zboží, které prodává ve svém obchodě. Cesta se uskutečnila firemním vozidlem, takže účtují o nákupu PHM včetně zahraniční DPH, o zaplaceném mýtném v zahraničí (bez DPH) a dále zajišťovala ubytování v hotelu (také se zahraničním DPH). Této pracovní cesty se také zúčastnil zaměstnanec firmy B s. r. o. plátce DPH. Alikvotní část nákladů na zaměstnance bude firma A přefakturovávat firmě B. 1. Jak bude firma A účtovat o zahraničních dokladech s cizí DPH, když nemá u nás nárok na odpočet? Nebo má a jak a kde se nárok uplatní? 2. Jak bude z hlediska DPH provádět přefakturaci nákladů na pracovní cestu firmě B? Z jakého základu bude počítat DPH u mýtného a jídla (pokud ho bude odvádět, když mýtné je osvobozené a u pohoštění není nárok na odpočet) a z jakého základu bude počítat DPH u PHM a ubytování, když si cizí DPH prozatím nenárokovala?
Vydáno: 14. 01. 2010
Reklamní agentura, s.r.o., plátce DPH v tuzemsku a na Slovensku zajišťuje pro českého odběratele účast na veletrzích v zemích EU-SR, SRN, PL, A, I. 1. V zemích EU, kde agentura není registrována k DPH zajistí účast prostřednictvím českého dodavatele-plátce DPH. Tento dodavatel komplexně službu zajistí a vystaví agentuře daňový doklad bez DPH s odkazem na ust. § 10 odst. 4 písm. a). Dle sdělení je tento dodavatel zaregistrován v příslušné zemi EU a tam vypořádá DPH z tohoto plnění. Agentura k ceně od tohoto dodavatele připočte svou provizi a toto bude fakturovat svému odběrateli - jak agentura vypořádá DPH ze své provize popř. z celého plnění? 2. Na Slovensku (kde je agentura registrována k DPH) bude účast na veletrhu pro svého českého odběratele zajišťovat od slovenského pořadatele veletrhu-plátce DPH, který vystaví doklad se slovenskou DPH, kterou si agentura uplatní na Slovensku. Svému českému odběrateli vystaví doklad bez DPH s odkazem na § 10 odst. 4 písm. a). Na základě jakého dokladu vypořádá DPH na Slovensku?
Vydáno: 14. 01. 2010
Jsme plátce v ČR, nemáme na Slovensku pobočku, ale máme smlouvu o zprostředkování s neplátcem na Slovensku, který nám zboží prezentuje. Zprostředkovatel nám poslal fakturu, musíme u této faktury provést samovyměření DPH? - místo uskutečnění zdanitelného plnění : Slovensko, - zprostředkovatel ( dodavatel): neplátce na Slovensku, - odběratel : plátce v ČR.
Vydáno: 06. 01. 2010
Jsem fyzická osoba, plátce DPH, vedu daňovou evidenci. Od firmy spol. s. r. o. chci odkoupit jimi používaný osobní automobil. Ten budu používat pouze pro služební účely, budu ho mít v majetku své firmy. Mohu si uplatnit odpočet DPH 19% při jeho koupi?
Vydáno: 06. 01. 2010
Stavební firma provádí práce na nemovitosti(malby, nátěry) na Slovensku, ale práce fakturuje na české DIČ, protože objednávku obdržela od české firmy, která je hlavním dodavatelem stavby. Je možné fakturovat bez daně s tím, že místo zdanitelného plnění je na Slovensku a malířské práce proto nejsou předmětem daně? Nevzniká nutnost registrace na Slovensku?
Vydáno: 01. 01. 2010
Stavební firma provádí práce na nemovitosti(malby, nátěry) na Slovensku, ale práce fakturuje na české DIČ, protože objednávku obdržela od české firmy, která je hlavním dodavatelem stavby. Je možné fakturovat bez daně s tím, že místo zdanitelného plnění je na Slovensku a malířské práce proto nejsou předmětem daně? Nevzniká nutnost registrace na Slovensku?
Vydáno: 01. 01. 2010
Společnost s ručením omezeným plátce DPH pronajímá byt fyzické osobě - neplátci. Zároveň s nájemným platí nájemník i zálohy na služby (elektřinu, vodné, teplo,...). U faktur dodavatelů za služby (včetně uhrazených záloh) pronajímatel neuplatňuje odpočet DPH a nájemníkovi přeúčtovává stejnou částku (účtováno přes účty třídy 3). Musí pronajímatel u záloh přijatých od nájemníka odvádět DPH?
Vydáno: 04. 12. 2009
Nenašla jsem v zákoně o DPH specifikaci nepoužití žádné sazby, tedy nulové DPH u tzv. penalizačních faktur. Zákazník chce oporu v zákonu a nemohu najít §, který by toto výslovně řešil.
Vydáno: 04. 12. 2009
Je zákonná povinnost nově založené s. r. o. být plátcem DPH? Nebo je zákonná registrace až po dosažení obratu 1.000.000 Kč dle § 6 odst. 1, Zákona o DPH. Nebo se na s. r. o. vztahuje ještě nějaká jiná zákonná povinnost?
Vydáno: 06. 11. 2009
Společnost s. r. o., plátce DPH - do 2. 9. byla společnost neplátcem DPH, do této doby zakoupila nějaké stroje a automobil. Od 3. 9. se stala plátcem a chtěla by si uplatnit odpočet DPH z tohoto nákupu. Je výše uvedené možné? Jaké jsou podmínky a jak postupovat, co je potřeba doložit?
Vydáno: 23. 10. 2009
Problematika se jedná s. r. o. Je možné uplatnit DPH firmou kupující pozemky u vedlejších nákladů souvisejících s nákupem pozemků? Dodavatel služby související s nákupem pozemku i firma kupující pozemek jsou plátci DPH. Služba vstupuje do pořizovací ceny pozemku. Jde například o služby za provize za zprostředkování nákupu pozemků (z.d. 100 tis. Kč + 19 tis. Kč DPH), výdaje za znalecké posudky (z.d. 4 tis. Kč + 760 Kč), výdaje za sepsání kupních smluv k nákupu pozemků (z.d. 1 tis.Kč + 190 Kč DPH), notářské poplatky související s nákupem pozemků (z.d.300 Kč + 57 Kč DPH).
Vydáno: 23. 10. 2009
Chtěla bych se zeptat, jak postupovat v následujícím případě :hlavní činností podnikatele je zprostředkování školení. Od majitele ubytovacího zařízení, kde se školení konají, dostává fakturu za ubytování a stravu účastníků školení s 9% DPH a tuto částku pak přefakturovává firmě, která školení provádí. On sám fakturuje za svoji činnost provizi - 19 % DPH - této školící firmě. Nevím, jak by měl postupovat z hlediska přefakturace ubytování a stravy s ohledem na DPH. Má školící firmě ubytování i stravu přefakturovat také s 9% DPH? Podotýkám, že přefakturovává přesně tu samou částku jakou mu fakturuje majitel ubytovacího zařízení za ubytování a stravu účastníků školení.
Vydáno: 19. 10. 2009
Jsme fyzická osoba, plátci DPH, sjednali jsme dodávku zboží z Indie. Obchod proběhl tak, že příjemce zboží z Bulharska (má DIČ) si zboží vyzvedl přímo v Indii, vybavil si na svoje jméno JSD a dovezl zboží do Bulharska. Dodavatel z Indie nám vystavil fakturu bez DPH na uvedené zboží, a my jsme zboží vyfakturovali do Bulharska také bez DPH. Patří naše přijatá a vydaná faktura do přiznání k DPH, příp. do kterého řádku? Kdy nastalo DUZP pro uvedení do Přiznání k DPH?
Vydáno: 12. 10. 2009