Ing. Pavla Hadrabová - strana 9

S. r. o. obdrželo v srpnu 2015 od svého dodavatele fakturu za službu, na faktuře bylo plnění rozepsáno na základ daně a DPH. Tuto fakturu si s. r. o. zaúčtovalo do nákladů a uplatnění DPH si přesunulo do období května 2016. Nyní s. r. o. zjistilo, že jeho dodavatel nebyl v době vystavení faktury registrován k DPH, nicméně dle platných zákonů po překročení obratu měl mít žádost k registraci již podanou, resp. měl být již v srpnu 2015 zaregistrován jako plátce DPH. Dodavatel se tedy choval již jako plátce a vystavoval fakturu s daní, nicméně neměl od finančního úřadu registraci. Dodavatel nyní svého odběratele ujistil, že v r. 2016 žádost o registraci k DPH na FÚ podal a uvedl na ní datum překročení obratu z roku 2015. FÚ ho podle našeho názoru zaregistruje s datem nynějším a doměří mu DPH z faktur, které vystavil od roku 2015 do data registrace v roce 2016, protože měl již být plátce a tudíž i měl odvádět z těchto faktur DPH. 1) Pokud bude dodavatel nyní zaregistrován a FÚ mu doměří DPH zpětně, může si jeho odběratel, který si posunul uplatnění DPH do roku 2016 z předmětné faktury obdržené v roce 2015 DPH na vstupu uplatnit? 2) V případě, že ano, může si DPH uplatnit až v době, kdy bude mít ověřeno, že je již dodavatel zaregistrován? 3) V případě, že ano, do kontrolního hlášení napíše jako datum uskutečnění zdanitelného plnění datum z roku 2015, nebo z roku 2016?
Vydáno: 07. 07. 2016
Firma, plátce DPH, prodává automobil pořízený v roce 2012 od občana - nepodnikatele. 1. zápis v technickém průkazu je z března 2008 (zakoupen fyzickou osobou - nepodnikatelem). Uplatní se při prodeji tohoto vozu osvobození DPH? Z roku 2009 jsem našla komentář k § 62, kde se uvádí, že osvobození platí jak pro předchozí nákup od plátce, tak i neplátce u vozidel pořízených před 1. 4. 2009. Zajímá mě tedy, jestli je tento komentář stále v platnosti?
Vydáno: 08. 06. 2016
Uvádí se do DPH i přijaté osvobozené služby? Například služba týkající se letadel osvobozená dle § 68 přijatá od EU odběratele (s registrovanou VAT). Měla by tato služba být na řádku 5, nebo vůbec? To samé pořízení zboží, náhradní díl na letadlo pro nás osvobozeno dle § 68, přijato od EU odběratele (s registrovanou VAT). Má být uvedeno na řádku 3, nebo vůbec? Jaké postihy jsou možné, pokud společnost tyto plnění neuvádí?
Vydáno: 08. 06. 2016
Firma, plátce DPH od září 2015 vystavila v tomto roce (2016) dobropis, který se vztahuje k faktuře, která byla vystavena v srpnu 2015 - tedy v době, kdy ještě nebyl plátce. Bude tento dobropis vystaven s DPH nebo bez DPH?
Vydáno: 24. 05. 2016
Naše firma obdržela objednávku na měřicí přístroje od firmy mimo EU (Spojené arabské emiráty). Na tuto firmu budeme také fakturovat prodej zboží. Přístroje však nebudeme posílat výše uvedené firmě do Spojených arabských emirátů, ale další české firmě, která je zapracuje do finálního produktu a teprve potom tento celek (včetně našich přístrojů) vyveze tato další česká firma do Spojených arabských emirátů. Jedná se z hlediska DPH pro nás o vývoz a tudíž osvobozené plnění, či jde o klasické zdanitelné plnění v tuzemsku s povinností odvést DPH? Žádné obchodní smlouvy nejsou zatím uzavřeny (ani se nebudou uzavírat), máme jen objednávku zboží z SAE. Případně jak to udělat, aby se jednalo o vývoz?
Vydáno: 09. 05. 2016
OSVČ neplátce DPH má e-shop s cizojazyčnými knihami, které nakupuje v zahraničí. Nákupem prvního zboží ze zahraničí se měla zaregistrovat jako identifikovaná osoba, ale neučinila tak (z nevědomosti). Zboží takto nakupuje do dnes. Faktury jsou vyčísleny s DPH se sazbou daného státu. Pokud se teď zaregistruje jako identifikovaná osoba, má povinnost zpětně dodanit předchozí nákupy zboží, i když DPH již bylo jednou odvedeno nebo přiznat daň až od dobry registrace identifikované osoby?
Vydáno: 06. 05. 2016
Pokud byl loni koeficient 100 % a já se rozhodnu, že letos použiji koeficient odhadem dle § 76 odst. 6, protože nově fakturuji osvobozený nájem, musím krátit i náklady, u kterých uplatňuji DPH letos, ale jedná se např. o odpad či teplo za rok 2015?
Vydáno: 25. 04. 2016
Jak se projeví v kontrolním hlášení případ, kdy autobazar nakoupí ojetý automobil od občana ČR a prodá ho dál s přirážkou v režimu použité zboží dle § 90 ZDPH? Nákupní cenu uvádí do ř. 26 přiznání a přirážku (s DPH shora) v řádku č. 1. Vystavené faktury jsou nad 10 000 Kč.
Vydáno: 25. 04. 2016
České s. r. o. - osoba identifikovaná k dani zakoupí měděné trubky a šrot v Číně. Zboží je dopraveno do některého státu EU. Odtud ho s. r. o. prodá rovnou svému odběrateli z EU (zboží tedy nepřekročí českou hranici). Mají tyto transakce nějaký vliv na české DPH a promítnou se případně v českém přiznání k DPH?
Vydáno: 04. 04. 2016
Klient, od 2. února je dobrovolný plátce DPH, protože chtěl pronajmout byt a pronajímatel bytu trval na tom, aby byl plátce. V nájemní smlouvě je uvedeno - za účelem provozování kanceláře a bydlení jeho rodiny. Zatím nemá faktury, platí na základě nájemní smlouvy. Má daňovou evidenci. Podle mého bude muset rozdělit byt na obytnou plochu a plochu k provozování kanceláře a podle toho krátit DPH u nájmu, energií ap. Uvažuji správně? Jak toto bude vstupovat do kontrolního hlášení? Celková částka bez DPH je 16 000 Kč. Musí se do DPH a kontrolního hlášení dát celá faktura (pronajímatel bude muset v každém případě psát faktury) a interním dokladem se pokrátí? Na jakém řádku DPH se objeví pokrácení? Evidenční číslo by bylo číslo interního dokladu? Jak by to bylo správně?
Vydáno: 01. 04. 2016
Firma se stala osobou identifikovanou - poskytuje služby s místem plnění na Slovensku. Službou je školení na Slovensku pro plátce DPH. Tyto faktury uvádíme v souhrnném hlášení. Jak je to s prodejem zboží, opět na Slovensko pro plátce i neplátce DPH. Myslíme si správně, že tyto prodeje DPH vůbec zatěžovat nebudeme a nikde je nemusíme uvádět? Hlídáme jen limit stanovený pro Slovensko.
Vydáno: 01. 04. 2016
S. r. o. přijala zálohu na zboží od slovenského odběratele (plátce DPH). V den, kdy záloha dorazila na účet jsme vystavili daňový doklad k přijaté platbě na celkovou přijatou částku bez uvedení DPH s uvedenou větou: DPH odvede odběratel-ad zákon o DPH § 64 odst. 1. Fakturu jsme poslali slovenskému odběrateli a zahrneme ji do souhrnného hlášení za příslušný měsíc. Je tento postup správný?
Vydáno: 11. 03. 2016
S. r. o. zahájila svoji činnost v srpnu 2015. Její hlavní aktivitou byl velký projekt internetového online školení, jehož prodej byl zahájen 16. 9. 2015 a ukončen 14. 10. 2015 s tím, že do 28. 10. 2015 měli klienti možnost kurz ukončit s nárokem na vrácení kurzovného. Kurz samotný probíhal až do 17. 11. 2015. Každý týden bylo zveřejněno nové video. Společnost prodejem kurzu překročila obrat rozhodný pro registraci k DPH již za září a od 1. listopadu 2015 se stala na základě podané přihlášky plátcem DPH. Vzhledem k tomu, že se jednalo o elektronicky poskytnou službu a jejími zákazníky byly i fyzické osoby nepovinné k dani z EU i fyzické osoby podnikatelé z EU, tak se již v září zaregistrovala do MOSS a dále jako osoba identifikovaná k dani. Prodej kurzu probíhal za pomoci partnerů (provizních prodejců), kteří odkaz na kurz umístili na svých webech. Dle obchodních podmínek byli provizní prodejci oprávněni fakturovat svoje provize až poté, co klienti nemohli nárokovat vrácení kurzovného a poté, co byly provize odsouhlaseny společností. Provizní prodejci tedy fakturovali svoje provize v listopadu s datem uskutečnění zdanitelného plnění listopadovým. Má společnost nárok na odpočet DPH z těchto provizí? Tyto provize byly použity k dosažení zdanitelných plnění, jenom v době jejich dosažení nebyla společnost ještě plátce DPH. Pro úplnost dodávám, že společnost nadále pokračuje ve své činnosti a v lednu 2016 zahájila nový projekt.  
Vydáno: 10. 03. 2016
Pokud součástí fakturace nebude instalace a jednalo by se pouze o dodání zboží do Slovenska, je též dodavatel povinen se registrovat k DPH na Slovensku i v tomto případě, anebo v těchto případech je možné vyčíslit českou DPH? Náš dodavatel (česká firma) dodá zboží rovnou našemu odběrateli (slovenskému zákazníkovi). Jedná se mi o fakturu mezi námi a českým dodavatelem, fakturace mezi námi a slovenským odběratelem je předpokládám stejná jako v předchozí odpovědi.
Vydáno: 02. 03. 2016
Jsme tuzemský plátce DPH, který dodává zboží nejen do tuzemska, ale i do EU. Stále více našich tuzemských zákazníků (také tuzemských plátců DPH) po nás vyžaduje, abychom dodávané zboží fakturovali jim, ale zboží dodali přímo jejich zákazníkům na Slovensku, přičemž dopravu výše zmíněného zboží máme také zajišťovat my. Je možno i v tomto případě považovat dodání zboží za tuzemské DPH, které podléhá české DPH na výstupu?
Vydáno: 01. 03. 2016
Od českého dodavatele zboží nakoupíme jako české s. r. o. stroj v hodnotě 100 000 Kč + 21 % DPH. Stroj dále prodáme slovenskému zákazníkovi (plátci DPH na Slovensku) bez DPH. Pokud bychom zboží standardně koupili, převezli do našich prostor, odkud ho budeme dále předávat odběrateli, tak není co řešit, ale situace je trochu jiná. Dodavatel, od kterého mi zboží nakoupíme, ho rovnou dodá a namontuje slovenskému zákazníkovi, my se zboží vůbec nepřijdeme do styku, figurujeme zde jako jakýsi mezičlánek, který konečnému zákazníkovi (SK) umožní zboží zaplatit ve 12 měsíčních splátkách. Máme uzavřenou trojstrannou kupní smlouvu, kde je vše řečeno, předávací protokol je též podepsaný mezi naším dodavatelem a konečným příjemcem zboží (naším odběratelem). V tuto chvíli mám faktury vystavené takto: my přijmeme fakturu od tuzemského plátce včetně DPH a DPH si v České republiky nárokujeme. Dále vystavíme fakturu slovenské společnosti bez DPH a na fakturu uvedeme větu: DPH odvede odběratel. Je tento postup správný nebo by se mělo postupovat jinak?  
Vydáno: 01. 03. 2016