Ing. Pavla Hadrabová - strana 8

Od slovenského plátce jsme obdrželi fakturu v režimu reverse charge za teambuildingové aktivity. Fakturu jsme zaúčtovali jako nedaňový náklad na účet 528 z důvodu, že faktura neobsahuje žádný podrobnější popis, o jaké aktivity šlo. Můžeme si nárokovat DPH nárokovat na vstupu nebo jen odvést?
Vydáno: 15. 08. 2017
Společnost s r. o. - identifikovaná osoba - kromě faktur po ČR vystavuje i faktury na Slovensko na provizi za zprostředkování obchodu slovenskému plátci DPH. Z těchto faktur posílá na FÚ souhrnné hlášení a v přiznání částky uvádí na ř. 21. Zároveň si hlídá obrat pro povinnou registraci k plátcovství DPH. Započítávají se do tohoto obratu faktury za zprostředkování na Slovensku?
Vydáno: 27. 07. 2017
Musíme slovenskému partnerovi vystavit daňový doklad na přijatou platbu, kterou jsme obdrželi v měsíci květnu na dodání zboží v měsíci červnu? Toto dodání je osvobozeno dle § 64, slovenský partner je registrován na Slovensku a zboží bude v červnu odesláno z Česka na Slovensko naším smluvním přepravcem. Dle našeho názoru je datum povinnosti přiznat daň až k datu uskutečnění dodání zboží (tedy až v červnu) a přijatá záloha neovlivní ani přiznání k DPH, ani souhrnné hlášení za měsíc květen.
Vydáno: 12. 06. 2017
OSVČ, osoba identifikovaná k DPH, dováží zboží z EU a ze třetích zemí, které v ČR následně prodává. 1) OSVČ chce toto zboží nakupovat z EU tím způsobem, že firmám uvede pouze IČ (neoznámí jim DIČ). Tím pádem dodavatelé z EU budou na fakturách vyčíslovat DPH, OSVČ dá celou částku z faktury do daňových výdajů a nebude z této transakce nic uvádět přiznání k DPH. Lze toto tímto způsobem provést? 2) Lze se obdobným způsobem chovat i k dodavatelům ze třetích zemí? Pravděpodobně by to přineslo povinnost platit DPH na celnici, OSVČ by si pak do daňových výdajů dala celou uhrazenou částku za fakturu i vše, co zaplatila na celnici, a do přiznání k DPH by nic neuváděla.
Vydáno: 06. 06. 2017
Naše účetní kancelář má několik klientů, kteří mají malé množství dokladů. Jsou čtvrtletní plátci DPH. V době před povinností podávání kontrolních hlášení jsme s ohledem na cenu za účetnictví účtovali najednou za kalendářní čtvrtletí. Nyní účtujeme příjmy, resp. výnosy kvůli kontrolnímu hlášení měsíčně. Můžeme po dohodě s nimi účtovat výdaje, resp. náklady jen do 3. měsíce kalendářního čtvrtletí?
Vydáno: 06. 06. 2017
Právnická osoba, plátce DPH, vlastní firemní byt, který pronajímá jak fyzické osobě - neplátci DPH, tak část bytu i právnické osobě plátci - DPH. Nájem je rozpočítán podle využívané plochy. S právnickou osobou - plátcem DPH - má smlouvu a měsíčně fakturuje nájem s 21% DPH (fixní částku), ve kterém je zahrnuto vše včetně energií. Jak má správně fakturovat nájem fyzické osobě neplátci DPH? V nájemní smlouvě je napsáno, že je to nájem včetně pronájmu vybavení - nábytku. Může vše být zahrnuto v jedné částce a fakturovat neplátci DPH bez DPH? Nebo se správně má fakturovat nájem včetně energií bez DPH a nájem zařízení - nábytku s DPH 21 %? DPH z přijatých faktur, tj. náklady na byt - energie, nákup vybavení, opravy apod. se pak bude počítat koeficientem v přiznání DPH? V případě, že ano, jak tento koeficient stanovit?
Vydáno: 30. 05. 2017
Fyzická osoba, plátce DPH, podniká ve vlastním domě, který není zahrnutý v obchodním majetku. Celý tento dům využívá pro podnikání, nebydlí v něm. Pro podnikání používá pevnou telefonní linku. Náklady na telefonní poplatky si dává do nákladů. V domě je zabudována telefonní hláska - zvonek zabudovaný ve zdi, který se pokazil a bylo jej nutné vyměnit, tuto hlásku používá pouze pro podnikání. Přijatá faktura za opravu telefonní hlásky je fakturována bez DPH jako přenesená daňová povinnost. Má podnikatel nárok uplatnit si DPH z této opravy, když dům není v obchodním majetku, nebo jen přizná DPH, ale už nemá nárok na odpočet?
Vydáno: 29. 05. 2017
Nakupuji již několik let zboží od dodavatele z USA, v tom nebyl problém - DPH se platilo při proclení. V loňském roce mi ale sdělil, že přechází na jiný systém, kdy DPH nebudu muset platit. Zboží je procleno ve Francii, na faktuře je adresa dodavatele v USA, ale je tam také uvedeno francouzské DIČ. Zřejmě jsem se naivně domnívala, že DPH neplatím, ale nyní již si nejsem jistá. Nejsem plátce DPH, jsem jen osoba identifikovaná z důvodu přijetí služby. Musím tedy platit DPH z tohoto dovozu, jako reverse charge? Zpětně dodanit veškeré faktury od tohoto dodavatele od data kdy došlo ke změně? Jaký mne čeká postih?
Vydáno: 03. 05. 2017
Patří provedení odklízení sněhu a ledu ze střech a okapů do přenesené daňové povinnosti? A do jaké kategorie - stavební a montážní práce?
Vydáno: 07. 03. 2017
Fyzická osoba pronajímá nebytové prostory firmě (s. r. o.). Oba jsou plátci DPH. Nájem je účtován s DPH. Dále je na faktuře záloha na teplo, je uvedena částka 1.000 Kč a DPH 150 Kč. Je možné u této zálohy rovnou vyčíslit DPH (a příjemce - s. r. o.) si ji může uplatnit), nebo by měl být vystaven daňový doklad k přijaté záloze až po přijetí platby? 
Vydáno: 25. 01. 2017
Sdružení (společnost) advokátů a všechny smlouvy (nájem, služby, zaměstnanci) jsou vedeny na jednoho společníka a fakturují poté klientům za společnou práci advokátů jménem jednoho společníka a na konci roku se dohodnou podle skutečné práce na % příjmů a výdajů ke zdanění, tj. každý rok jiná %. Pokud bude v novém znění zákona o DPH zrušeno ustanovení o společnosti (sdružení) - vedeno jedním společníkem, proč nelze pokračovat i po uplynutí přechodné doby? Jak by měli poté postupovat?
Vydáno: 25. 01. 2017
Klientka, neplátce DPH, hradí provizi za zprostředkování zákazníků na ubytovací služby Airbnb do USA. Přijetím této služby se stala identifikovanou osobou. Na který řádek přiznání k DPH uvede uhrazenou provizi a DPH (21 %?). 
Vydáno: 15. 12. 2016
Jsme česká firma, plátce DPH v tuzemsku a pořizujeme zboží ze Španělska od neplátce DPH. Hodnota tohoto pořízeného zboží za poslední tři měsíce je cca 2,8 mil. Kč bez DPH. Nákup takového zboží nevykazujeme v přiznání k DPH, protože dodavatelem je neplátce DPH z JČS. Dopravu zajišťuje dodavatel. Chci se zeptat, jestli bychom měli hlídat, jestli tato osoba (neplátce ze Španělska) překročila obrat pro povinnou registraci k DPH a měla by se zaregistrovat k DPH ve své zemi a poskytnout nám své evropské DIČ? Tím pádem by tento nákup zboží byl vykázán na ř. 3 přiznání k DPH. 
Vydáno: 12. 12. 2016
Česká s. r. o., plátce DPH, zakoupila v bazaru v EU automobil a převzala ho již v DE. Pro fakturaci uvedla své DIČ. Bazar na fakturu uvedl německé DPH. S. r. o. si následně automobil převezlo do ČR, bude ho používat k ekonomickým účelům. 1) postupoval německý bazar správně, když na fakturu vyčíslil DPH a pokud ano, může získat s.r.o. DPH zpět? 2) bude převezení auta do ČR podléhat samovyměření DPH? Pokud ano, bude základ pro výpočet DPH fakturovaná částka včetně DPH? 3) v jakém řádku KH bude případné samovyměření uvedeno a bude se tam uvádět DIČ? Pokud se bude uvádět, tak datum DUZP bude datum převezení přes hranice a DIČ bude bazaru či s. r. o.?
Vydáno: 09. 12. 2016
Firma koupila několik dárkových poukazů v hodnotě 1 000 a 2 000 Kč. Tyto poukazy budou předány zaměstnancům k jejich životnímu výročí 50, 55, 60 let. Jak správně účtovat? Na faktuře je k částce za poukázky připočten manipulační poplatek 100 Kč + DPH. Můžeme uplatnit odpočet DPH z tohoto poplatku?
Vydáno: 26. 10. 2016
Do kontrolního hlášení uvádíme DPH dle splátkového kalendáře. V jednom případě byla splátka 12 000 Kč rozdělena na dvě:  5 000 Kč bylo zaplaceno v jednom měsíci, v dalším 7 000 Kč. Jak uvést tyto platby do kontrolního hlášení včetně částek DPH - zda podle splátkového kalendáře nebo podle skutečnosti, že si částky DPH vypočteme sami?
Vydáno: 25. 10. 2016
Firma s.r.o. neplátce DPH (osoba povinná k dani), nakoupila licenci na stavební technologii za 35 000 EUR v Německu v červenci 2016. Německá firma, plátce DPH, vystavila daňový doklad bez DPH. V srpnu 2016 se tato firma stala plátcem DPH.   Dotazy: 1) Licence (dlouhodobý nehmotný majetek) je dle zákona o DPH služba....§ 14? 2) Místo plnění u této služby je ČR....§ 9? 3) Firma se stává osobou identifikovanou k dani ....§ 6h ? 4) To znamená podat za 07/2016 přiznání k DPH jako identifikovaná osoba, vyčíslit DPH, uvést v ř. 5 přiznání a daň zaplatit? 5) Může firma uplatnit odpočet DPH z nákupu licence a kdy? (Lze uplatnit nárok na odpočet z obchodního majetku při změně režimu dle § 79 - v přiznání za 08/2016 na ř. 60?)
Vydáno: 25. 10. 2016
  • Článek
Jak se projeví v kontrolním hlášení případ, kdy autobazar nakoupí ojetý automobil od občana ČR a prodá jej dál s přirážkou v režimu použité zboží dle § 90 zákona o DPH ? Nákupní cenu uvádí do ř. 26 přiznání a přirážku (s DPH shora) v řádku č. 1. Vystavené faktury jsou nad 10 000 Kč.
Vydáno: 25. 10. 2016
Nárok na odpočet DPH z pořízených zásob a majetku lze uplatnit 12 měsíců před registrací k DPH. Odběratel - kupující nemá v této době přidělené DIČ a prodávající na daňový doklad neuvede DIČ kupujícího. Prodávající uvede tyto prodeje v kontrolním hlášení na řádku určeném pro prodej osobám neregistrovaným k daním. Pokud se odběratel stane osobou registrovanou k dani a zahrne svoje nákupy do prvního přiznání k DPH budou se tyto daňové doklady promítat do jeho prvního kontrolního hlášení?
Vydáno: 12. 08. 2016
OSVČ (plátce DPH) poskytuje průvodcovské služby pro klienty německé cestovní kanceláře. Fakturu vystavuje německé společnosti bez DPH. V druhém případě OSVČ (plátce DPH) poskytuje průvodcovské služby pro klienty americké cestovní kanceláře. Fakturu vystavuje americké společnosti včetně DPH. Je to takto správně?
Vydáno: 08. 08. 2016