Bc. Romana Smékalová - strana 6

OSVČ má v majetku nemovitost. V roce 2020 se rozhodl, že by v roce 2022 opravil střechu. Předpoklad byl, že v roce 2020 a 2021 by po dvě zdaňovací období tvořil daňově uznatelnou rezervu a v roce 2022 by jí čerpal. Avšak již dnes je zřejmé, že střecha vzhledem k havarijnímu stavu bude potřeba opravit již v roce 2021. Daňové přiznání za rok 2020 ještě podáno nebylo a ani příslušná částka předpokládané rezervy zatím nebyla ještě deponována na samostatný účet. Lze vytvořit rezervu v roce 2020 dle původních předpokladů, když aktuálně víme, že oprava proběhne již v letošním roce? 
Vydáno: 18. 03. 2021
Majitel společnosti XZ s. r. o. po deseti letech fungování prodal tuto společnost jiné právnické osobě. Protože byl splněn časový test, je prodej osvobozen od daně. Prodej byl v hodnotě nad 5 mil. Kč, a tak původnímu majiteli vznikla povinnost nahlásit na FÚ osvobozený příjem. Prosím o potvrzení - původnímu majiteli stačí k jeho klasickému přiznání daně z příjmu doplnit pouze formulář, který je ve vzoru na stránkách FÚ (Oznámení o osvobozených příjmech)?
Vydáno: 11. 03. 2021
Starobní důchodce pronajímá zemědělské pozemky. Platí, že do výše 15 000 Kč inkasovaného pachtovného za rok nepodléhá dani z příjmů fyzických osob?
Vydáno: 04. 03. 2021
  • Článek
Pokud fyzická osoba podnikatel přijme dar (pro osobní užití) od právnické osoby v hodnotě 20 000 Kč, musí ho danit ve svém přiznání k dani?
Vydáno: 21. 02. 2021
Může zaměstnavatel přispívat zaměstnanci na penzijní připojištění, na které si zaměstnanec šetří již od roku 2002 a výplata je sjednána ve věku 50 let? Je takový příspěvek zaměstnavatele daňově uznatelný? A z pohledu zaměstnance je příspěvek zaměstnavatele osvobozen od daně z příjmu?
Vydáno: 15. 02. 2021
Vlastníkem nemovitosti je matka, pronajímat chce dcera podle § 7 zákona o daních z příjmů na základě živnostenského oprávnění. Jedná se o chalupu k rekreačním účelům. Může dát matka dceři souhlas k použití její nemovitosti k užívání za účelem podnikání? Pokud ano, může být tento souhlas udělen bez finanční náhrady pro matku? Bude v tomto případě podávat přiznání k dani z příjmů pouze dcera? V případě, že by dcera pronajala nemovitost na dobu 2 měsíců (pro stavebního dělníka za účelem přechodného ubytování z důvodu práce v dané lokalitě), mohla by tento příjem danit dcera dle § 9 zákona o daních z příjmů, i když není vlastníkem nemovitosti, nebo by tento příjem musela zdanit matka (jakožto vlastník nemovitosti)?
Vydáno: 08. 02. 2021
Fyzická osoba pronajímá jako OSVČ nemovitost, kterou vlastní její partner, se kterým dlouhodobě žije. Partner s pronájmy souhlasí. Tzn. partner, jehož je nemovitost, má příjmy z pronájmu 0 a jeho partnerka vše uvádí do daňového základu. Musí mít od partnera nájemní smlouvu, nebo to není nutné a může pronajímat jeho nemovitost bez toho, aniž by mu platila nájem a zároveň mu nebylo v případě kontroly nic dodaněno?   Pokud by vlastník nemovitost družce pronajal, může si družka uplatnit z příjmů z pronájmu uvedené nemovitosti (pro daň z příjmu fyzických osob) výdajový paušál 30 % dle § 9 ZDP. 
Vydáno: 05. 02. 2021
Jak je to daňovými dopady za pronájem bytu pro zaměstnance? Firma platí měsíční pronájem za byt, ve kterém je v pracovních dnech ubytovaný zaměstnanec firmy.
Vydáno: 02. 02. 2021
Firma pořídila vozidlo na operativní leasing (menší dodávku) pouze pro firemní účely. Žádný ze zaměstnanců nebude využívat soukromě. Jaké náležitosti je třeba zajistit, aby vozidlo bylo využíváno v souladu se všemi ustanoveními a požadavky na provoz firemních vozidel? Přepokládáme, že je třeba vést knihu jízd, provést školení řidičů - referentů. Co ještě? 
Vydáno: 28. 01. 2021
Jednatel pobírá odměnu dle smlouvy o výkonu funkce Kč 1 000 Kč/měsíčně. Zároveň má příjem z dohody o provedení práce ve výši Kč 10 000 Kč/měsíčně. Podepsal prohlášení k dani. Jaký je správný postup zdanění souběhu těchto příjmů v roce 2021?
Vydáno: 26. 01. 2021
Zaměstnavatel je přihlášen mimo jiné i k dani ze závislé činnosti. V minulosti měl zaměstnance na DPP, u kterých srážel daň ze závislé činnosti, ale z důvodu slevy na dani zálohu na daň neodváděl, přesto podával nulové vyúčtování. V roce 2020 žádné takové zaměstance s podepsaným prohlášením neměl (odváděl jen srážkovou daň). Musí přesto podat vyúčtování daně ze závislé činnosti jen z toho titulu, že je přihlášen k této dani u FÚ?
Vydáno: 26. 01. 2021
Společníci s. r. o. platí nákupy materiálu kartou k firemnímu účtu. Poměrně často přijaté paragony za materiál ztratí. Na výpise z účtu jsou potom platby s označením, že šlo o platbu kartou, ale doklady chybí. Jak tyto platby zaúčtovat v podvojném účetnictví?
Vydáno: 25. 01. 2021
Ze Slovenska přijatá faktura na cca 4 000 Kč, faktura byla zaplacena na dobírku a potom po předání účetní zjištěno, že byla vystavena špatně s rozpisem DPH, obě firmy jsou plátci, tudíž bylo požádáno o opravu faktury, kde už je jen základ DPH v nule. Byla zaúčtována jen správná faktura. Přeplacený rozdíl byl vrácen na účet. Na jaký účet zaúčtovat tuto vratku prosím? Není k tomu žádný doklad. Opravená faktura je s haléři, bez zaokrouhlení, je možné v pokladně ponechat haléře nebo si sami zaokrouhlit? 
Vydáno: 22. 01. 2021
V roce 2013 jsem spolu s bratrem zdědila byt po rodičích. Rodiče tento byt vlastnili 1 rok. Nikdy jsem v tomto bytě nebydlela. Nyní jsem se s bratrem dohodla, že mu svůj podíl prodám. Bude tento příjem osvobozený vzhledem k tomu, že od 1. 1. 2021 se změnila časová lhůta pro osvobození na 10 let? V minulém roce jsem zakoupila byt pro vlastní potřebu a tyto peníze použiju na částečnou splátku hypotéky. 
Vydáno: 20. 01. 2021
OSVČ uplatňuje skutečné výdaje, podniká celý rok, má v majetku osobní auto, které používá pouze pro podnikání, pohonné hmoty vyřazuje z nákladů. Mohl by tedy uplatnit v daňovém přiznání paušál na dopravu ve výši 5000,- kč/měsíc. Auto používal k podnikání po celý rok, měl by tedy nárok na výdaj ve výši 60 000 Kč. Daňový základ z podnikání ale této výše nedosahuje a osvč nechce vykazovat ztrátu. Může si uplatnit jenom část tohoto paušálu, jen do výše kladného daňového základu (např. 35 000 Kč)?
Vydáno: 12. 01. 2021
Jednatel společnosti na základě smlouvy o výkonu funkce pobírá odměnu ve výši 1 000 Kč a dále má u stejné společnosti uzavřenou dohodu o provedení práce na administrativní práce s měsíční odměnou 10 000 Kč. Prohlášení k uplatnění slevy neučinil, podepsané prohlášení má u hlavního zaměstnavatele. Jak bude probíhat zdanění těchto příjmů? Ze smlouvy o výkonu funkce jednatele a dohody o provedení práce bude odvedena srážková daň nebo musí být příjem sečten a odvedena zálohová daň. Ze smlouvy o výkonu funkce bude odvedeno zdravotní pojištění?
Vydáno: 11. 01. 2021
Pokud fyzická osoba podnikatel přijme dar (pro osobní užití) od právnické osoby v hodnotě 20 000 Kč, musí ho danit ve svém přiznání k dani? 
Vydáno: 05. 01. 2021
Musí podnikatel, fyzická osoba, plátce DPH, bez zaměstnanců, vést knihu jízd, když má v obchodním majetku dvě vozidla? Z pohonných hmot si nárokuje DPH a uplatňuje pro daň z příjmu výdaje paušálem, tzn. vozidla nevstupují do nákladů. DPH z pořízení vozidel bylo nárokováno. 
Vydáno: 05. 01. 2021
Lze pokračovat v tvorbě zákonných opravných položek (případně k následnému daňovému odpisu) k pohledavkám získaných v rámci nákupu části závodu? Vůči dlužníkům není vedeno soudní ani jiné vymáhací řízení.
Vydáno: 31. 12. 2020
Montovaná stavbu ze dřeva zařazena 2006, 4. odpisová skupina, není zcela odepsána. Zjistili jsme, že kvůli špatné izolaci střechy a použití špatného nátěru musíme stavbu zbourat. Původní beton pod zahradním domkem jsme opravili a koupili nový zahradní domek. Bude zůstatková cena původního zahradního domku součástí nového zahradního domku, nebo vyřazení zahradního domku bude nedaňový náklad?
Vydáno: 30. 11. 2020