Ing. Martin Novák - strana 4

Česká OSVČ, identifikována osoba, chce prodat zboží (1 000 EUR) fyzické osobě (nepodnikatel) v Německu. Musí zaplatit DPH v ČR? 
Vydáno: 06. 10. 2023
Plátce DPH v CZ prodává zboží do PL podnikateli, neplátci DPH. Jaký bude režim zdanění, případně povinnosti českého plátce v PL a polského neplátce, podnikatele? Bude se jednat o zdanitelné plnění v ČR a DPH odvede český plátce, nebo půjde o režim prodeje zboží na dálku a režim jednoho správního místa? 
Vydáno: 02. 10. 2023
V rámci výběrového řízení na stavební práce na naší budově se přihlásil dodavatel ze Slovenska. Jedná se o podnikající fyzickou osobu, která je na Slovensku plátce DPH. Provozovnu v ČR pravděpodobně nemá. V tuzemsku registrovaný k DPH není. My jako katastrální úřad nejsme plátci DPH, ani identifikovaná osoba. Dodavatel nám nabídl cenu za stavební práce bez DPH a tvrdí, že nemá povinnost se registrovat k DPH v ČR. Pokud nám SK dodavatel poskytne stavební práce s místem plnění v tuzemsku, skutečně není povinen se v ČR k DPH registrovat dle §6c odst. 2 ZDPH a fakturovat nám včetně tuzemské DPH? V rámci činnosti úřadu poskytujeme služby občanům za správní poplatky, součástí činností úřadu je i prodej skládaných map (za rok příjem cca tisíc korun). Mimo tyto základní činnosti pouze přefakturováváme energie spoluvlastníkům budovy v případě, kdy je nutné energie rozpočítat (společný elektroměr). Jiné příjmy nemáme. Pokud bychom uskutečňovali i ekonomickou činnost (např. bychom pronajímali část budovy), tak bychom se v řešeném případě stali identifikovanou osobou a na základě dodavatelské faktury SK plátce bychom v tuzemsku museli odvést DPH? Předpokládám ale, že se přefakturace nepovažují za ekonomickou činnost a platí pro nás varianta 1, kdy je dodavatel povinen fakturovat nám s tuzemskou DPH. Prosím o informaci, zda je tento názor správný a dodavatel je povinen vystavit nám fakturu s tuzemskou DPH.
Vydáno: 02. 10. 2023
OSVČ prodává dětské potřeby a je plátce DPH. Na skládě má oblečení staré i 3 roky, toto zboží už není prodejné. Stačí protokol o vyřazení + foto. Nebo se musí odvést DPH ze snížené nákupní ceny o znehodnocení. Z tohoto zboží už nebude žádný zdanitelný příjem.
Vydáno: 02. 10. 2023
Český plátce DPH, neregistrován k DPH v SR, přijal fakturu za stavební práce na nemovitosti na Slovensku od slovenského neplátce DPH. Proběhne tato faktura u českého plátce přiznáním k DPH (tzv. samovyměřením, nebo jiným způsobem), nebo vzhledem k místu plnění v SR se nebude DPH vůbec zabývat?
Vydáno: 26. 09. 2023
Společnost s.r.o., plátce DPH, vystavila účtenku (platba kartou u obchodníka) za nákup lisovaného textilu. Na účtence je uveden odběratel maloobchod a je vyčísleno DPH ve výši 21%. Může si naše společnost, také s.r.o. a plátce DPH uplatnit DPH z této účtenky?
Vydáno: 26. 09. 2023
Při koupi bytu zařazeného v OM fyzické podnikající osoby v roce 2017 byl uplatněn odpočet DPH. Od 1. 8. 2023 není byt pronajímán, ale bydlí v něm majitelka (fyzická podnikající osoba). Podnikatelskou činnost provozuje dále. Jak vypořádat DPH, pokračovat v 10letém testu, nebo byt vyřadit z obchodního majetku a vypořádat DPH?
Vydáno: 11. 09. 2023
Jak postupovat v případě, když si firma CZ, plátce DPH, zakoupí zboží (např. přes internet) v EU a neuvede své DIČ, tudíž dodavatel uplatní na zboží DPH své země. Setkala jsem se u kolegů s třemi postupy: A) zaúčtovat takový nákup jako doklad, který není dokladem k DPH a celou částku dát do nákladů jako nákup materiálu vč. DPH dané země a na přiznání DPH nic neřešit. Postup B) vzít celkovou částku, která byla uhrazena a a teprve k ní připočítat české DPH a dál postupovat jako u pořízení zboží z jiného členského státu. A to poslední c) obdobný postup jako u B, jen s tím rozdílem, že není nárok na odpočet, pouze se DPH odvede. 
Vydáno: 07. 09. 2023
Jsme zemědělská společnost s rostlinnou a živočišnou výrobou. Dospělá zvířata (krávy) zařazujeme do majetku. Do řádku 47 přiznání k DPH máme uvádět hodnotu aktivace u skotu a hodnotu pořízeného pozemku – nakoupeného nebo získaného směnou?
Vydáno: 16. 08. 2023
Firma plátce DPH poskytuje pouze zdanitelná plnění (klasicky odvod DPH na výstupu). V srpnu firma měla škodu na automobilu, od pojišťovny dostala pojistné plnění (účet 648), které je osvobozeno bez nároku na odpočet. Musím plnění od pojišťovny zahrnout (v prosincovém DPH) do koeficientu pro krácení odpočtu DPH? 
Vydáno: 14. 08. 2023
Náš odběratel z EU požaduje odebrané výrobky dodat přímo svému odběrateli také z EU, ale k fyzickému dodání má dojít v rámci ČR. Je správné, že vystavíme fakturu na odběratele z jiného členského státu včetně DPH, protože místem plnění je ČR (výroby fyzicky nepřekročí hranice ČR)? 
Vydáno: 09. 08. 2023
Zubní ordinace, s. r. o. (neplátce DPH) nakoupila v roce 2023 režijní materiál a drobný majetek v Polsku od plátce DPH ve výši 370 000 Kč. Musí se v ČR registrovat jako identifikovaná osoba? V Polsku bude vystaven plátcem DPH doklad za nákup materiálu bez DPH a DPH bude odvedeno v ČR? Jak bude postupovat při nákupu materiálu od polského neplátce DPH? 
Vydáno: 07. 08. 2023
Firma prodává přes e-shop, vystavuje fakturu/daňový doklad při expedici k dopravci. Stává se však často, že zákazník zboží nepřevezme nebo reklamuje. Firma pak vytvoří opravný daňový doklad. Na druhé straně jsou zpravidla občané-nepodnikatelé. Aby si mohla dříve odvedenou DPH nárokovat zpět, je nutné archivovat např. v emailu důkaz, že opravný daňový doklad odeslala zákazníkovi a splnila tím svoji povinnost (vynaložila úsilí dle § 42 odst. 5 zákona o DPH). Nebo pokud je zákazník občan nepodnikatel a neplátce DPH, tak nemusí vystavit daňový doklad z prodeje, a ani tedy opravný daňový doklad z důvodu vrácení zboží a stačí, pokud si tyto výstupy a vstupy do DPH eviduje interně v systému bez odesílání druhé straně?
Vydáno: 04. 08. 2023
Španělská firma, neplátce DPH, nakoupí službu-dopravu zboží z Polska u české s. r. o., plátce DPH. Tato s. r. o. zajistí přepravu zboží u polského dopravce, plátce DPH. Předpokládáme, že polský dopravce-plátce DPH, bude fakturovat dopravu české s. r. o. v rámci režimu reverse charge. S jakou sazbou DPH bude fakturovat česká s. r. o. dopravu španělské firmě? S 21 % sazbou DPH? Režim OSS česká firma vůči španělskému neplátci použít nemůže, že ano?
Vydáno: 02. 08. 2023
Naše společnost vypracovala projektovou dokumentaci na fotovolataickou elektrárnu na rodinném domě. Faktura bude vystavena ve snížené sazbě DPH, nebo v základní sazbě? 
Vydáno: 19. 07. 2023
V praxi účtujeme náklady za energii k 31. 12. dle aktuálního stavu a poté rozdíl dle vyúčtování - konečné fakturaci v červnu. Zálohy vůbec neúčtujeme v průběhu roku, neuplatňujeme/nenárokujeme ani DPH. Může to takto být? Jak je to s vyúčtováním v červnu, když máme přeplatek přes 20 000 Kč vč. DPH a za energii nám budou vracet? Jedná se mi zejména o přiznání k DPH (to účtuji skutečnost) a kontrolní hlášení. Musí se uvést do kontrolního hlášení faktura na přeplatek za energie (přes 10 000 Kč), když jsme předtím DPH vůbec neuplatňovali? 
Vydáno: 17. 07. 2023
Klient PO plátce DPH od 04/2023. Nyní přišla vyúčtovací faktura na spotřebu elektrické energie za období 24. 10. 2022 - 7. 6. 2023 s DUZP 14. 6. 2023. Můžeme uplatnit celý nárok na odpočet DPH, když DUZP na faktuře je 14. 6. 2023 (spadá do období, kdy už je klient plátce DPH) nebo můžeme uplatnit nárok pouze za období od 1. 4. 2023 do 7. 6. 2023 a předchozí část, kdy nebyl plátce ne? Pokud až za období plátcovství, tak jak reálně vypočítám podle faktury spotřebu za tyto dny, když ve faktuře od dodavatele to není nijak blíže rozděleno?
Vydáno: 17. 07. 2023
Firma provádí servis a údržbu oken, konkrétně seřízení a promazání oken, přesklení oken, výměnu vadných okenních kliček a kování. Nově se stává plátcem dph. Pokud bude fakturovat pro neplátce dph za výše uvedené práce pro objekty určené k bydlení - bude sazba dph 15 %, pokud pro nebytové prostory - bude sazba dph 21 %. Nejsme si ale jisti při fakturaci plátcům dph a užití režimu přenesené daňové povinnosti - a to zejména u výměny vadných okenních kliček a kování, což dle našeho názoru může být považováno za zámečnické práce a ty nepodléhají režimu přenesené daňové povinnosti. Jak tedy fakturovat službu pro plátce dph v rámci jedné faktury, která bude obsahovat: seřízení, promazání oken a výměna okenních kliček a kování? Stavební firma, plátce dph, které budeme fakturovat tvrdí, že na celý servis máme jednotně použít režim přenesené daňové povinnosti - je tedy možné použít ustanovení § 92a odst. 7 ZDPH, pokud s použitím tohoto režimu souhlasí dodavatel i odběratel je bezpečnější ho použít? 
Vydáno: 30. 06. 2023
Dostali jsme se do daňové nejistoty ohledně sazby DPH u činnosti restaurátora kulturních a uměleckých památek. Restaurátor má oprávnění ministerstva kultury, že tuto činnost může vykonávat. Jakou sazbu DPH použije?
Vydáno: 20. 06. 2023
Společnost staví sedm řadových domů na prodej, kdy fakturace se stavební firmou probíhá v režimu přenesené daňové povinnosti. Společnost uvažuje, že jeden dům ihned neprodá, ponechá jej k tržnímu nájmu a prodala by ho v horizontu tří let. Bude mít společnost nárok uplatnit si z výstavby celou DPH, nebo musí hodnotu 1/7 z režimu přenesené daně odevzdat FÚ? Protože pronájem bude probíhat v režimu osvobozeného plnění.
Vydáno: 13. 06. 2023