Ing. Stanislav Suchan, MBA, CA. - strana 12

Prosím o Váš názor ohledně uplatnění výdajů podle § 7 ZDP u poradenské činnosti, která je zapsána v živnostenském listu jako Živnost volná obor č. 60 Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků. Mohu u této živnost uplatnění výdaje ve výši 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání? Jedná se o poradenskou činnosti v oblasti veřejných zakázek oblast metodiky a rozpočetnictví.
Vydáno: 25. 10. 2021
Firma s. r. o., plátce DPH, nyní jsme obdrželi fakturu, vystavená je v květnu tohoto roku na vodné, je účtováno vodné za 8 měsíců roku 2020 a 4 měsíce roku 2021. Jak správně zaúčtovat tuto fakturu? Doplnění dotazu: Dohad z roku 2020 byl nižší, doúčtovala jsem tedy rozdíl na MD 502/D 389. Jak dále účtovat tento rozdíl, aby se vyrovnal účet 389, je možné MD 389/D 648?
Vydáno: 20. 10. 2021
Firma si nechala vyrobit a nainstalovat na nemovitost reklamní banner. Faktura je v režimu přenesení daňové povinnosti. Předpokládáme, že umístění reklamní plochy na budovu je stavební prací. Takže instalace a výroba tohoto banneru pro potřeby reklamy patří do CZ-CPA 43. Budeme provádět reverse charge. Jestliže nemovitost, na které je reklama umístěna, je rodinný dům. Použijeme u samovyměření sazbu DPH 15%?
Vydáno: 20. 10. 2021
Společnost s r. o. zakoupila nepojízdný automobil za cenu 50 000 Kč bez DPH. Nákup 3. 9. 2021. Následují 2 faktury za opravu v celkové ceně 11 9800 Kč bez DPH. V jaké pořizovací ceně mám automobil zařadit k odpisování? Cena 50 000 Kč a částku 119 800 Kč zaúčtovat na 511 nebo v celkové částce 169 800 Kč? 
Vydáno: 19. 10. 2021
Společnost má sídlo v pronajatých prostorech. Má zde také v nájmu 130 parkovacích míst, kdy cena pronájmu za jedno parkovací stání je 1 000 Kč / měsíc. Parkování je určeno pro 70 služebních vozidel a je povoleno ( vzhledem k zhoršené dostupnosti místa ) zdarma parkování také soukromým vozidlům zaměstnanců. Počet pronajatých míst se bude v souvislosti se skutečným využitím upravovat. Parkoviště je přístupné pro všechny zaměstnance, nejedná se o přesně vyhrazené parkovací stání dle RZ vozidel. Předpokládáme, že zaměstnanci použitím parkovacího místo nevzniká nepeněžní příjem. Je zaplacení nájmu za parkovací místa pro společnost daňově účinný? Je potřebné uvedený benefit pro zaměstnance zahrnout do stávající kolektivní smlouvy?
Vydáno: 18. 10. 2021
Česká s. r. o. (plátce DPH) má sesterskou společnost v SK (společný jednatel). Slovenská sesterská společnost (plátce DPH) převážně zajišťuje zakázky, uzavírá na Slovensku kontrakty pro tuto českou společnost. Je to z toho důvodu, že odběratelé požadují, aby konečné plnění (faktury za dodávky) byly od slovenské firmy. Společná spolupráce je nastavena na takové úrovni, že česká firma provádí těmto odběratelům na Slovensku služby v podobě oprav technologických celků, nebo dodává zboží s instalací a montáží, které fakturuje slovenské sesterské společnosti. Ta potom finálně fakturuje slovenským odběratelům. Chci se zeptat, zda i z důvodu jednotlivých dodávek, které nepřekročí jednotlivě 6(služby) nebo 12 měsíců(montážní nebo instalační projekt) vzniká české firmě povinnost vzniku stálé provozovny na Slovensku. Např. a) u služeb – provedení služby na Slovensku (pracovníci české firmy stráví při realizaci jedné zakázky na Slovensku v měsíci přibližně 7 dní) b) u dodávek s instalací a montáží (jednotlivá montáž netrvá déle jak měsíc). Nebo musíme počítat celý měsíc, v jehož průběhu pracovníci prováděli na Slovensku služby, nebo dodávky s instalací a montáží? A jak by se měly dodávky posuzovat? Zvlášť za služby, zvlášť za dodávky s instalací a montáží, nebo souhrnně za všechny vstupy do SK? Dotaz ke stanovení ceny: Při stanovení ceny pro sesterskou společnost vycházíme ze skutečných nákladů (české i slovenské) přiřadíme poměrnou část režijních nákladů. Výsledný zisk podělíme dvěma, polovina zisku připadne české společnosti, druhá polovina zisku slovenské.
Vydáno: 15. 10. 2021
Fyzická osoba - OSVČ, neplátce DPH, vede daňovou evidenci, uplatňuje skutečné výdaje; eviduje v obchodním majetku osobní automobil, v technickém průkazu auto evidováno na rodné číslo OSVČ, nikoliv na IČ. V roce 2021 plně odepsaný automobil vyřadí z obch. majetku do osobního užívání. Následně dojde k prodeji automobilu. Automobil nebyl vyňat ze SJM manželů. Může příjem z prodeje automobilu (který již není v OM manžela) zdanit manželka zmíněné OSVČ (příjem dle § 10 ZDP), přestože automobil je evidován (technický průkaz) na RČ manžela? Nebo jej musí zdanit manžel? Je rozhodující, na čí bankovní účet bude poukázán příjem z prodeje automobilu? Kupní smlouva bude uzavřena na jméno manžela (v souladu s údaji z technického průkazu).
Vydáno: 15. 10. 2021
Matka podniká jako FO a její dcera založila s. r. o jako jediná společnice a jednatelka. Obě jsou plátci DPH. Matka měla do podnikání vloženo osobní auto za cca 700 tis., odepisovala 3 roky a nyní ho bourala. Škoda byla cca 450 tisíc, ale s ohledem na pojištění vozu platila matka za opravu jen spoluúčast 10 tisíc + DPH. Nyní by matka chtěla havarované, ale opravené auto prodat do společnosti dcery za cca 250 tisíc + DPH. Je to cena, kterou by dostala od firmy, která auta prodává. S ohledem na nemalou cenu opravy, i když jí hradila pojišťovna mi přijde prodejní cena nízká. Společnost by v případě koupě odpisovala z pořizovací ceny nebo by pokračovala v odepisování? 
Vydáno: 15. 10. 2021
Auto bylo pořízené v roce 2018, částka DPH byla v celkové výši vracená s. r. o. V roce 2021 došlo k prodeje tohoto auta jinému plátci DPH. Musím tedy k ceně prodeje zaúčtovat částku DPH?
Vydáno: 07. 10. 2021
Společnost se zabývá velkoobchodem s kancelářskými produkty a vyhlásí soutěž o ceny. Soutěž se týká škol a školek, které při odběru určitého množství zboží obdrží kupon, který jde do slosování o ceny. Cenou je divadelního představení. Jak se bude u hlediska DPH a daně z příjmů chovat nákup samotných kuponů a jak úhrada za divadelní představení. Cena jednoho představení je 5000 Kč, výherců bude 10. Je možné cenu za divadelní představení uplatnit do daňových nákladů a současně uplatnit nárok na odpočet DPH? Vznikne společnosti v nějakém případě povinnost odvést DPH? 
Vydáno: 07. 10. 2021
Je dotace poskytnutá z programu Nepokryté náklady I a II příjmem podléhajícím dani z příjmu u fyzické osoby podnikatele? 
Vydáno: 04. 10. 2021
Začínající společnost (s. r. o.) si půjčila od dcery jednatele soukromý automobil. Tento využívá na pracovní cesty jednatel společnosti. Při vyúčtování pracovní cesty(stravné nárok je ve smlouvě o výkonu funkce) vyúčtovává rovněž dle počtu ujetých kilometrů základní náhradu za použití automobilu a náhradu za spotřebované PHM. Je tento postup správný, může si společnost uplatnit do nákladů plně vyúčtování, nebo jen stravné a náhradu za spotřebované PHM dle počtu ujetých km? 
Vydáno: 30. 09. 2021
Pokud je uzavřena úvěrová smlouva na předmět financování (typicky osobní automobil) s tímto typem zajištění (Zajišťovací převod vlastnického práva k předmětu financování s odloženou účinností) pohledávky, tzn. v technickém průkazu je dlužník zapsán jako majitel i provozovatel, je možné využít v tomto případě výdajový paušál na dopravu? Doplňující otázka: Prosím o upřesnění odpovědi z dotazu DAUC ID: 28307 tzn. možnosti uplatnění paušálního výdaje na dopravu, pokud je uzavřena úvěrová smlouva na předmět financování (typicky osobní automobil) s typem zajištění (Zajišťovací převod vlastnického práva k předmětu financování s odloženou účinností). Z odpovědi není jasné, jestli autor vylučuje možnost využití paušálního výdaje na dopravu v případě, že věřitel využil zajišťovací převod práva ve smyslu uzavření smlouvy o úvěru, kde je využit typ zajištění = zajišťovací převod vlastnického práva k pf s okamžitou účinností nebo se jedná o porušení smlouvy (např. splátky po splatnosti) při využití typu zajištění = zajišťovací převod vlastnického práva k pf s odloženou účinností. Tj. dotaz zní, jestli lze uplatnit paušální výdaj na dopravu, pokud je uzavřena úvěrová smlouva s typem zajištění = zajišťovací převod vlastnického práva k pf s odloženou účinností -> kde nedojde k porušení smluvních podmínek.
Vydáno: 24. 09. 2021
Youtuber má příjmy za reklamu od Google AdSense. Přihlásí s k dani z příjmu § 7, na OSSZ a VZP. Stane se identifikovanou osobou k DPH. Pokud bude identifikovaná osoba k DPH, bude podávat jen souhrnné hlášení každý měsíc. Přiznání k DPH nebude podávat?
Vydáno: 22. 09. 2021
Firma vlastní vozidlo, plátce DPH, český subjekt. Firma poskytla automobil zaměstnaci pro soukromé účely, kdy 1% z ceny vozu včetně DPH má zaměstnanec srženo ve mzdě. Dále má zaměstnanec přidělenou firemní kartu, z které v plné výši hradí PHM, jak pro soukromé účely, tak pro firemní účely. Jednou měsíčně na základě knihy jízd víme počet ujetých km pro firemní účely a také počet km pro soukromé účely. V tomto případě postupujeme tak, že soukromé km dle výpočtu spotřeby zaměstnanec uhradí zpět firmě včetně DPH. Je tento postup správný? Jak by se muselo postupovat v případě, že by ujeté soukromé kilometry byly významně vyšší? 
Vydáno: 12. 09. 2021
Společnost vznikla v roce 2019. Základní kapitál společnosti je tvořen peněžitým vkladem 20 000 Kč, 100% obchodní podíl má 1 společník. Nyní chce tento jediný společník převést svůj obchodní podíl na družku svého bratra, která žije s bratrem v jedné domácnosti a mají společné dítě. Společník s nimi domácnost nesdílí. Společník je oprávněn převést svůj podíl nebo jeho část na třetí osoby bez omezení. Domníváme se, že na převod obchodního podílu je třeba nahlížet v souvislosti s ustanovením § 23 odst. 7 písm. b) zákona o daních z příjmů jako na transakci mezi jinak spojenými osobami. Cena za převod obchodního podílu by měla být sjednána v tomto ohledu, tj. jako cena mezi nespojenými osobami v běžných obchodních vztazích. Prodej ani případné darování obchodního podílu by nebylo posuzováno jako osvobozené plnění ve smyslu § 4 (časový test mezi nabytím a úplatným převodem podílu není splněn) nebo dle § 10 zákona o daních z příjmů (při darování se nejedná o bezúplatné příjmy, které jsou dle odst. 3 písm. c) osvobozeny). Úplatný převod by podléhal zdanění dle § 10 odst. 1 písm. c) zákona o daních z příjmů a dar by zdanil příjemce dle § 10 odst. 1 písm. n) téhož zákona. Je-li náš předpoklad správný (viz výše), je třeba pro převod obchodního podílu stanovit jeho cenu. Jakým způsobem ke stanovení ceny v tomto případě přistoupit? Je nutné zvolit příslušného znalce pro ocenění obchodního podílu nebo je možné cenu stanovit vlastním propočtem? Jakou metodou by mohl být tento propočet případně proveden? Společnost mimo základní kapitál disponuje stálými i oběžnými aktivy, nezanedbatelným vlastním kapitálem, rovněž však i závazky (včetně dlouhodobých). Existuje nějaký předpis pro správné ocenění převáděného podílu v případě, že se jedná o spojené osoby?
Vydáno: 30. 08. 2021
Podnikatel, FO, plátce DPH, dostal možnost provozovat kavárnu v prostorách fitcentra, kde ale neplatí žádné nájemné. Nakoupil zde různé vybavení (nábytek, lednice, kávovar apod.), ale nemá žádnou nájemní smlouvu, neboť zde dostal možnost vykonávat svou činnost bezplatně. Je to v pořádku? Jak to bude u firmy, která mu část prostorů pronajala?
Vydáno: 27. 08. 2021
Družka, OSVČ, má ve svém podnikání (v § 7 ZDP) vloženou nemovitost (je vlastníkem nemovitosti), kterou pronajímá cca 15 subjektům. Mimo jiné ji pronajímá i svému druhovi, též OSVČ, který má v části nemovitosti zřízen obchod. Tento stav trval 20 let. Nyní se vzali a jsou manželé. Může nadále manželka fakturovat pronájem obchodu nyní již svému manželovi?
Vydáno: 26. 08. 2021
Investor - 1. fyzická osoba nebo 2. právnická osoba investuje své finanční prostředky na mezinárodní měnové burze Forex, a to prostřednictvím brokerské společnosti. Otevření a správu obchodního účtu zajišťuje správce vkladu – brokerská společnost. Zhodnocení investovaných prostředků ve výši xy% je měsíčně připsáno na účet brokerské společnosti a ta investora o získaných prostředcích informuje. Investorovi je vyplácená částka dle jeho požadavku. Např. a) investor vložil 200 000 Kč a požaduje vyplatit 300 000 Kč, b) investor vložil 200 000 Kč a požaduje vyplatit 150 000 Kč. Jak daní zisk z investice 1. fyzická osoba, 2. právnická osoba?
Vydáno: 24. 08. 2021
Představenstvo společnosti rozhodlo o výplatě dividendy. Dividenda je vyplácena právnické a fyzické osobě. U fyzické osoby vyplatíme dividendu krácenou o srážkovou daň a daň odvedeme. Je potřeba podniknout ještě nějaký další krok? Je potřeba hlásit finančnímu úřadu odvod srážkové daně z dividendy pomocí nějakého formuláře? Jedná se o daňového rezidenta. 
Vydáno: 23. 08. 2021