Ing. Stanislav Suchan, MBA, CA. - strana 10

Jak prosím správně zaúčtovat čerpání z programu Antivirus A, jestliže se jedná o čerpání na přelomu roku? Tj. datum vystavení a odeslání žádosti je 13. 1. 2022, vztahuje se k mzdám za prosinec 2021 a příspěvek přišel na účet 24. 1. 2022.
Vydáno: 28. 01. 2022
Zákazníci v našem hotelu při platbě kartou částku často navýší o spropitné. Na jaké účty toto spropitné zaúčtovat (předpokládám, že se jedná o daňový výnos)? Odvádí se ze spropitného DPH? 
Vydáno: 28. 01. 2022
služební účely – poměr stanoven na 70 % pro služební účely (stanoveno dle skutečných jízd daným zaměstnancem z předchozích let i skutečných jízd za rok 2021, které najel starým i novým autem dohromady). Zaměstnanec dle skutečnosti najel v roce 2021: · staré auto (1. 1. - 21. 12. 2021) ... 69 % služební účely, · nové auto (21. 12. – 31. 12. 2021) ... 15 % služební účely. 1) Jak postupovat u nového auta? Má se dělat v přiznání za 12/2021 korekce odpočtu daně dle § 75 (řádek 45) na 15 %? Následující roky pak podle § 78 porovnávám skutečný poměr k výchozím 15 %, ale já už teď vím, že skutečnost se bude pohybovat okolo 70 %. 2) Jak by se postupovalo, kdyby s autem pořízeným v prosinci daný zaměstnanec vůbec nejezdil (směl používat pro soukromé účely až od roku 2022 a z předchozích let víme, že poměr pro služební účely činí okolo 60 % - v této výši stanoven i poměr). Dělá se úprava dle § 75 na 100 % nároku?
Vydáno: 25. 01. 2022
Vlastník dvou s.r.o. má v jedné s.r.o. v majetku osobní automobil, který by chtěl používat i pro druhou s. r. o. Jak správně účtovat? Je možné uzavřít s jednatelem jako fyzickou osobou smlouvu o pronájmu v jednom s. r. o., kde je automobil v majetku a v druhé s. r. o. si uplatňovat při použití cestovní náhrady?
Vydáno: 25. 01. 2022
Občas slýchávám názor, že si firma má u 3 „problémových“ vozidel zavést paušál na dopravu (např. u jednatelů - skrz prokazování knihy jízd a firemních cest.) Pokud je firma právnická osoba (s. r. o.), tak toto ustanovení nepokládám za použitelné. Pominuly-li důvody DPH, kde je vždy potřeba vést knihu jízd skrz obhajitelnost odpočtu DPH z vozidla, pohonných hmot, oprav z důvodu, že je firma neplátce nebo si neuplatní DPH z těchto záležitostí, stejně tak spatřuji důvod, že se nesmí přenechat vozidlo zaměstnanci i pro soukromé účely. Může firma (právnická osoba), neplátce DPH, používat paušál na dopravu u vozidla, které používá jednatel, který si nevede knihu jízd? Domnívám se, že ve výši 4 000 Kč nikoliv, protože by to znamenalo, že ho používá jiná osoba pro soukromé účely, a to u právnické osoby nejde. A v případě použití paušálu 5 000 Kč by bylo potřeba jako důkazní prostředek kniha jízd i pro účely daně z příjmu, nebo nikoliv?
Vydáno: 25. 01. 2022
Plátce DPH využívá auto své manželky (nezařazené do OM) k podnikání. Může si uplatňovat odpočet DPH z pohonných hmot, které k tomuto podnikání použil? Má k dispozici daňové doklady na čerpání PHM.
Vydáno: 25. 01. 2022
Při pořízení vozidla stanoven poměrný koeficient 20/80, po skončení roku podle knihy jízd vypočítán 25/75. Nebudu provádět úpravu z pořízení ani ze souvisejících dokladů (PHM, opravy). Jaký koeficient použít následující rok: stále ten původní 20/80 nebo nově zjištěný 25/75 a pro související náklady používat každý rok vždy nový?
Vydáno: 24. 01. 2022
Jsem plátce DPH, vedu daňovou evidenci. V 08/2021 jsem si pořídil nový užitkový vůz, jsem prvním majitelem vozu a vůz jsem zařadil do OM. Mám příjmy podle § 7 ZDP ze živnosti i z nájmu bytů (osvobozené nájemné). Při pořízení vozu jsem krátil DPH, protože vůz budu používat i pro činnost spojenou s osvobozeným nájmem. Chci si od 09/2021 uplatnit mimořádné odpisy (daň z příjmu FO). Mohu si odpis uplatnit v plné výši za měsíce 9-12/2021, nebo musím odpis nějakým způsobem z důvodu použití vozu (osvobozené nájemné) nějakým způsobem krátit? Pokud ano, jak krácení provést a zaúčtovat v příkladu ?
Vydáno: 24. 01. 2022
Klient přivezl z Německa nové auto a v ČR odvedl příslušné DPH. Tento automobil nakoupil jako soukromá nepodnikající osoba. Nyní se však rozhodl, že ho bude používat i pro podnikatelské účely a dotaz zní, jestli si může z oprav a PHM uplatnit DPH na vstupu? Jelikož stále jede na paušální výdaje u daně z příjmů, nebude tudíž automobil zařazovat do obchodního majetku.
Vydáno: 24. 01. 2022
Klientka je OSVČ, provozuje chovnou stanici, prodej štěňat, na zprostředkování nemá živnostenské oprávnění, je neplátce DPH. Má podepsanou jen partnerskou dohodu o zprostředkování prodeje krmiva chovatelům s dodavatelem z Německa, částka a vyúčtování provize chodí pravidelně měsíčně, celkem cca 70 000 Kč za rok. Z dokladů nevyplývá, že by ty platby byly zdaněny v Německu (Jen věta ve všeobecných podmínkách: „§ 10 DPH Distribuční partner uvede písemnou opci pro DPH společnosti Reico uvedením k tomu získaného daňového čísla, identifikační čísla pro DPH a příslušného daňového úřadu. Dokud nebudou předloženy písemné údaje, bude provize uhrazena pouze bez DPH.“) Jak správně vypořádat daňové povinnosti? a) daň z příjmu - připočítat příjmy do celkových příjmu dle § 7 ZDP nebo nikam neuvádět? b) DPH - není to posuzováno jako služba z Německa a nevzniká jí povinnost jako identifikované osobě k dani?
Vydáno: 18. 01. 2022
Jak správně účetně a daňově zapracovat náklady na společný podnikatelský záměr? Záměrem je pořádání historických bitev a provoz muzea. Je tedy potřeba pořídit sběratelské historické funkční střelné zbraně, náboje, náklady na reklamu, odměny pro účinkující, apod. Patřičné povolení pro nákup a zacházení se zbraněmi má firma B, firma A toto povolení nemá a nebude mít. Potřebujeme dostat peníze z firmy A do firmy B, aby ta mohla nakoupit veškeré potřebné věci a služby, aby to byl účetně a daňově uznatelný náklad pro firmu A. Firma A je plátcem DPH, firma B zatím není. Zároveň se jedná o spojené osoby - jediný společník firmy B je zároveň jedním ze dvou společníků firmy A. Máme uzavřenou smlouvu o financování společného záměru, ale nevím, jak správně účetně prakticky vyřešit platby. Stačí ke smlouvě přidat společníky odsouhlasené částky plateb (dopředu nejsou známé a tedy nejsou ve smlouvě)? Takovéto příjmy by pro firmu B vstupovaly do obratu pro DPH? Když se stane plátcem DPH, bude z takovýchto plateb přiznávat DPH? Nebo firma B musí fakturovat na základě této smlouvy? Co by bylo předmětem fakturace - správa majetku, nákup rekvizit, a přípravné práce?  
Vydáno: 12. 01. 2022
Jak určit poměrný nárok na odpočet DPH u následujících výdajů z roku 2021: 1měsíční nájemné vozidla na základě operativního leasingu - DUZP každé faktury vždy k 1. dni měsíce,  servis vozidla, popřípadě provozní náplně, nákup pneumatik? Procento služebních jízd vozidla za celý rok 2021 činí např. 75 %. Procenta služebních jízd vozidla v jednotlivých měsících jsou různá (např. v lednu 70%, v únoru 80%). Je správný postup, když u měsíčního nájemného uplatníme v každém měsíci poměr dle jednotlivých skutečných měsíčních hodnot procent služebních jízd a u výdajů typu servisu vozidla, vody do ostřikovačů apod. použijeme v momentu jejich nákupu kvalifikovaný odhadnutý poměr (např. na základě údajů z roku 2020) a k 31. 12. 2021 pak dorovnáme odpočet DPH vůči 75 % (tedy ročnímu poměru) a v případě, že bude rozdíl vyšší než 10 %, dorovnáme odpočet DPH na řádku 45 daňového přiznání k DPH?
Vydáno: 12. 01. 2022
1) Může OSVČ koupit ojeté auto od svého kamaráda, který mu vystaví fakturu na papír v ruce? Kamarád je zaměstnanec, neprovozuje žádnou výdělečnou činnost. Auto cca za 160 000 Kč. Pokud ano, může ho OSVČ odpisovat a využívat pro své podnikání? Lze na toto auto případně uplatnit paušální výdaje na dopravu ve výši 4 000 Kč, bude-li ho OSVČ využít z části pro své podnikání a z části pro své soukromé rodinné jízdy? 2) OSVČ koupí auto za 160 000 Kč od autobazaru - je možné ho odpisovat z nákupní ceny, resp. využít paušální výdaje na dopravu ve výši 4 000 Kč?
Vydáno: 11. 01. 2022
Podnikatel, FO, v roce 2021 podepsal kupní smlouvu na nákup automobilu. Automobil zatím není dodán a bude dodán až v roce 2022 (v důsledku zdržení výroby). Má tento podnikatel nárok na odpis majetku za rok 2021 (faktura vystavená není, jen kupní smlouva na nákup automobilu)?
Vydáno: 04. 01. 2022
Jsem fyzická osoba nepodnikatel. Mám příjmy z nákupu a prodeje kryptoměn v rámci ostatních příjmů § 10 ZDP. Při určení odpovídajícího výdaje (pořizovací ceny) prodávaného krypta mohu použít pouze metodu VAP nebo FIFO (hovoří o nich ale pouze zákon o účetnictví)? Nebo lze použít i jiné metody např. LIFO? Je pro to nějaká legislativní opora?
Vydáno: 04. 01. 2022
Podnikatel OSVČ, plátce DPH, vede daňovou evidenci. V září 2021 nakoupil automobil pro své podnikání. Bylo z něj uplatněno DPH. Auto měl odpisovat 4 roky. V prosinci téhož roku měl havárii a auto úplně na odpis - nejde opravit, jde na likvidaci. Bude tedy vyřazovat z majetku a kupovat nové. Bude podnikatel muset upravovat základ daně u DPH za měsíc září? Může uplatit část odpisů?
Vydáno: 04. 01. 2022
Podnikatel, plátce DPH - zrušeno k 30/12/2021, příjmy dle § 8 dividendy a úroky - většina z platforem jako Mintos a § 10 - obchodování s CP, ženatý - doposud danil příjmy dle § 8 a 10 ve svém daňovém přiznání, ale uváděl, že příjmy jsou z majetku v SJM. Výdaje uplatněné paušálem. K podnikání používal osobní vůz - bude tak činit pouze v některých měsících roku 2022. Může v r. 2022 podat žádost o přechod na paušální daň? V přiznání za r. 2021 se dodaňují i nezaplacené faktury za r. 2021? Musí jeho manželka přiznávat příjmy dle § 10 a § 8 již za r. 2021, nebo až od r. 2022? Jak je to se vozidlem a silniční daní - je možné ho používat pro podnikání jen v některých měsících a platit silniční daň jen za ně, nebo je nutné platit silniční daň za celý rok?
Vydáno: 04. 01. 2022
Klient užívá osobní automobil pronajatý na smlouvu o podnájmu, kterou mu dodavatel služeb prezentuje jako operativní leasing. Lze na takové auto pohlížet jako na OA v nájmu a následně pak za splnění ostatních podmínek dle § 24 odst. 2 písm. zt) použít paušální výdaje na dopravu?
Vydáno: 04. 01. 2022
Společnost pořídila pozemek na úvěr. Pokud je pořízení pozemku a výdajů s tím spojených investice, která nesnižuje základ daně, až v momentě prodeje pozemku, jak je to potom s úroky z úvěru, placených v průběhu let za nákup pozemku. Také nevstupují do nákladů v průběhu let splácení a budou nákladem až v roce prodeje pozemku, pokud se tak někdy stane?
Vydáno: 04. 01. 2022
Pan X (OSVČ) pořídil automobil do podnikání na úvěr, který splácel v měsíčních splátkách, automobil odepisoval pouze v roce 2019, v roce 2020 byl odpis přerušen, DPH bylo nárokováno v měsíci pořízení. Nyní byl bezúplatně převeden úvěr (na základě smlouvy s úvěrovou společností) na společnost s.r.o. (Pan X je v této společnosti společníkem) a s. r. o. pokračuje ve splácení úvěru. S. r. o. má vozidlo zařazeno v majetku a slouží k podnikatelským účelům. Je možné provést převod úvěrové smlouvy bezúplatně - spojené osoby? Jaké jsou daňové dopady na straně s. r. o. a na straně OSVČ z pohledu daně z příjmu a DPH?
Vydáno: 27. 12. 2021