Hmotný majetek - strana 6

Obecně prospěšná společnost získá umělecká díla od umělců a sběratelů (darem – oceněno znalcem + koupí za symbolickou korunu, což je pro nás úspornější, jelikož není třeba platit posudek), která budou prodána, přičemž výtěžek bude sloužit k financování hlavní činnosti. Pokud je předmětů více než jeden ročně, není zde riziko, že by prodej těchto děl mohl být posouzen jako podnikání, přestože jde o DHM a výtěžek si nerozdělují zakladatelé ani členové orgánů, ale je určen na financování veřejně prospěšné činnosti? Bylo by to jiné v případě, že by prodej zajistila osoba s živnostenským oprávněním (např. na smlouvu o zprostředkování prodeje)? Podléhá u o. p. s. příjem částek v hotovosti za tato prodaná díla EET? Pokud bude výtěžek po odečtení nákladů (hodnota stanovená znalcem u darovaných děl + cena zakoupených děl) kladný, bude jej potřeba zdanit? V případě, že ano a společnost by měla v roce prodeje uměleckých děl také výdaje na provoz (materiál, služby, nájmy, energie) + na hlavní činnost, byla by výsledná částka ke zdanění snížena o tyto výdaje? Nebo by byl zdaněn celý výtěžek, jelikož výdaje přímo nesouvisí s prodejem?
Vydáno: 13. 04. 2017
  • Článek
V příspěvku se zaměříme na stávající způsob zdanění příjmů z fotovoltaických elektráren a dále si na příkladech ukážeme daňové odpisování hmotného majetku využívaného k výrobě elektřiny z FVE. Nebudeme se však zabývat tvorbou rezervy na nakládání s elektroodpadem ze solárních panelů uvedených na trh do 1. ledna 2013 ve smyslu § 11a až § 11c zákona o rezervách ani jejím daňovým řešením.
Vydáno: 05. 04. 2017
Dobrý den, v roce 2016 jsme koupili automobil na úvěr a po část roku ho řádně platili, ale vzhledem k tomu, že byla vada na motoru, tak jsme ho prodali, a tudíž jsem automobil nevlastnili k 1.1. a ani k 31.12. Prodejní cena byla pochopitelně nižší než cena pořizovací bez DPH. Zajímá mě, zda záporný rozdíl mezi prodejní cenou a nákupní cenou bude z daňového pohledu náklad společnosti či nikoliv? děkuji
Vydáno: 08. 03. 2017
Fyzická osoba, plátce DPH, chce z důvodu omezení svého podnikání trvale vyřadit ze svého OM do osobní spotřeby některé věci, u nichž si uplatnila při pořízení odpočet DPH a které byly používány po celou dobu na 100 % pro podnikání. FO neměla žádná osvobozená plnění, žádný odpočet nemusela nikdy krátit. FO dál zůstává plátcem DPH. Jedná se o: 1. drobný majetek - stolky, židle, lampa, vysavač - vše do pořizovací ceny 1 000 Kč/ks, odpočet uplatněn před 6 lety. 2. drobný majetek - tiskárna, mobil - pořizovací cena do 5 000 Kč/ks, odpočet uplatněn před 2 lety. 3. automobil, pořizovací cena 150 000 Kč, odpočet uplatněn před 7 lety.  4. automobil, pořizovací cena 400 000 Kč, odpočet uplatněn před 2 lety (v roce 2015). Domníváme se, že - majetek nad 40 000 Kč (dlouhodobý) se řídí § 78d ZDPH, takže u staršího automobilu (bod 3) se už nebude upravovat odpočet, automobil se pouze vyřadí bez jakýchkoliv dopadů do daně z příjmů nebo DPH. U novějšího automobilu (bod 4) se musí vrátit 3/5 uplatněného odpočtu, pokud ho vyřazujeme v roce 2017 (v průběhu 3. kalendářního roku od pořízení; ten se do lhůty počítá). Drobný majetek (body 1, 2) se řídí § 13 odst. 5 ZDPH, kdy trvalé vyřazení z OM se považuje za dodání zboží a musí z něho být odvedeno DPH z ceny obvyklé (za kterou by to bylo v současnosti prodejné). Je náš názor správný, nebo starší automobil (bod 3) podléhá taky § 13 odst. 5 ZDPH? 
Vydáno: 08. 03. 2017
V § 28 odst. 6 ZDP je definován postup uplatňování odepisování u majetku, který je využíván k zajištění příjmů pouze z části. Dále je zde uvedeno, že u silničního motorového vozidla, u kterého je poplatník povinen uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu se poměrnou částí odpisů rozumí 80 % odpisů. Pokud FO-podnikatel má v majetku vozidlo, které je využíváno jak pro soukromé účely, tak pro účely zajištění příjmů a uplatňuje paušální výdaje na vozidlo ve výši 4 000 Kč/měsíc, není pro uplatnění odpisů rozhodující poměr využití vozidla pro soukromé účely a bez ohledu na toto využití může uplatnit odpisy ve výši 80 %?
Vydáno: 07. 03. 2017
Společnost s r. o. má v majetku stroj, který odepisuje již 4. rokem. K tomuto stroji si koupili sadu nových vyměnitelných válců (jedná se o jiný typ, než který nyní na stroji používají, takže teď rozšířili výrobní možnosti o druhý typ výrobku, což dosáhnou, když změní válce za nové, tzn. můžou ted používat 2 sady válců a budou z toho 2 druhy výrobků). Budou se válce odepisovat samostatně, když je jejich cena nad 40 000 Kč, anebo se jedná o technické zhodnocení? Mohou jít válce rovnou do spotřeby, pokud jsou v hodnotě do 40 000 Kč? 
Vydáno: 28. 02. 2017
  • Článek
V následujícím příspěvku se budeme zabývat možnostmi daňové optimalizace v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2016 prostřednictvím správně zvolených postupů daňového odpisování hmotného majetku. Uvedeme si možnosti této daňové optimalizace jednak pro případ, kdy poplatník dosáhne vysoký základ daně z příjmů, a jednak pro případ, kdy poplatník má nízký základ daně z příjmů a chce uplatnit veškeré odpočty od základu daně a slevy na dani.
Vydáno: 17. 02. 2017
S. r. o. nakupuje stroje v EU, na kterých provádí kalibraci. Tyto pak následně prodává. Na základě požadavku odběratele vystavila fakturu v prosinci 2016. Také v tomto měsíci obdržela fakturu na dodání stroje. Stroj byl ale dodán a proclen až v lednu 2017. Budou výnosy a náklady z této transakce patřit do roku 2016 nebo 2017?
Vydáno: 24. 01. 2017
Dobrý den, řeším obdobný problém. Náš Český plátce provádí montážní práce v DE pro jiného členského plátce. Z pohledu fakturace se jedná o služby dle § 10 a vykazujeme na ř. 26 DPH. Tento náš plátce pořídil hmotný majetek, který přemístil do DE, kde je tento majetek stále jeho vlastnictvím a využívá ho pro účely montážní činnosti tam. Vztahuje se na tohoto plátce povinnost vystavit doklad o použití - přemístění majetku dle § 13 odst. 6? 
Vydáno: 23. 01. 2017
S. r. o. provozuje e-shop s prodejem zboží. Jednatel společnosti si odebírá občas zboží pro svou osobní potřebu - bezplatně. Jak vypořádat DPH z těchto odběrů? Odvést zpět pouze DPH uplatněné při nákupu (tzn. z nákupní ceny) nebo je potřeba odvést z ceny obvyklé, tj. ceny prodejní?
Vydáno: 11. 01. 2017
Projektant - OSVČ, plátce DPH, zakoupil nový byt s tím, že tento byt byl "holý" - tj. neměl vybavenou koupelnu, kuchyň, podlahy byly pouze betonové. Projektant bude tento byt používat jako "vzorový byt". Spolupracuje s developerem, který mu posílá své zákazníky - zájemce o úpravy v bytech. Projektant pak developerovi vystavuje za projektové práce faktury. Vzorový byt projektant dovybaví vestavěnými skříněmi, klimatizací, podlahami, vanou, umývadlem, kuchyňskou linkou včetně vestavěných spotřebičů a skříní kuchyňské linky (horní skříňky zavěšené na zdi, spodní na nožičkách), lustry atd. Nejsme si jistí: 1) Které dovybavení musí být považováno za technické zhodnocení zvyšující pořizovací cenu vzorového bytu, a tudíž se bude odepisovat společně s bytem? 2) Protože se nejedná o opravy, jaké z uvedeného dovybavení může OSVČ zahrnout rovnou do daňových výdajů? 3) Co z uvedeného dovybavení může OSVČ považovat za samostatný hmotný majetek a odepisovat mimo budovu? Předpokládáme, že skříňky kuchyňské linky (které jsou v součtu nad 40 000 Kč) a klimatizaci?
Vydáno: 09. 01. 2017
Může OSVČ sám sobě odhadnout náklady a tvořit rezervu na opravu cest, oplocení a kanalizace, které odepisuje, a opravu chce provádět svépomocí? Nebo to musí být cizí subjekt, který to pak bude realizovat?
Vydáno: 28. 11. 2016
Na čerpací stanici jsme pořídili kamerový systém. Ten se skládá z technologie (kamery, PC, monitor, software, záznamové zařízení, UPS) a kabeláže. Technologické prvky bych zařadil samostatně do příslušných odpisových skupin. Problém mám ale s kabeláží – rozvody bývají standardně zařazeny jako součást budovy, ale v tomto případě je samozřejmě část kabelů vedena v budově prodejny, ale velká část je natažena venku, po celém areálu čerpací stanice. Mohu tuto kabeláž zařadit jako samostatný majetek do 4. odpisové skupiny (položka: Vedení místní trubní, elektrická a telekomunikační pokud nejsou uvedena v jiné položce této přílohy), nebo navrhujete jiný postup? 
Vydáno: 10. 11. 2016
Společnost s. r. o. koupila volně stojící myčku v ceně 7 450 Kč (včetně DPH), která bude umístěna v prostorách sídla společnosti a využívána výhradně pro potřeby společnosti (mytí nádobí). Mohu uplatnit DPH z nákupu myčky? Bude nákup myčky a další nákupy potřebné k provozování myčky, např. tablety, sůl, leštidlo do myčky, daňově uznatelný náklad? 
Vydáno: 10. 11. 2016
Jsem fyzická osoba, plátce DPH, mám v obchodním majetku dvě auta pořízená od italských firem registrovaných k DPH v Itálii. Chci auta vyřadit z obchodního majetku pro soukromé účely, ale nevím, zda musím odvést DPH k datu vyřazení aut z obchodního majetku. Jedno auto jsem pořídil 15. 12. 2010 a druhé 2. 12. 2011. 
Vydáno: 25. 10. 2016
Jsme s. r. o. založená v r. 2015, avšak činnost jsme začali až v 06/2016. Plátci DPH jsme se stali od 1. 9. 2016. Máme spoustu přijatých faktur už od 06/2016 (telefony, ubytování zaměstnanců, nákup programu, zařízení kanceláře, tisk reklam apod.). Můžeme uplatnit u těchto faktur DPH? 
Vydáno: 16. 10. 2016
V roce 2010 jsme pořídili ojetý osobní automobil z Německa. Nyní automobil prodáváme fyzické osobě, neplátci DPH. Domníváme se, že musíme odvést DPH. Prodejní cena je 142 000 CZK. Odvedeme tedy částku cca 24 645 CZK. Je naše úvaha správná?
Vydáno: 12. 10. 2016
Jsme společnost s.r.o., plátci DPH. Máme pronajatu nemovitost (velký prostor), který jsme si upravili na jednotlivá pracoviště pomocí přenastavitelných montovaných příček. Některé jsou plné, jiné obsahují okno, jiné dveře… Tyto příčky jsou ukotveny do stropu a do země (a vzájemně k sobě dle potřeby), ale bylo nám řečeno, že jednou budeme opouštět tyto pronajaté prostory, tak si příčky vymontujeme. Je to něco na způsob krámků ve velkých nákupních centrech, které také přestavují a různě mění jejich velikost a dispozici pomocí podobných příček podle aktuální potřeby. Jak tyto příčky zaúčtovat a zařadit do majetku? Je to technické zhodnocení pronajaté nemovitosti nebo samostatný movitý majetek? Snahou je zařadit je jako samostatný (náš) majetek. Pokud je na to možné takto pohlížet, zařazujeme do odpisové skupiny 2 jako majetek jinde neuvedený?    
Vydáno: 14. 09. 2016
S. r. o., plátce DPH. Dne 13. 4. 2016 pořízen dle kupní smlouvy osobní automobil /den zdanitelného plnění na fa. a ten den automobil odjel s dočasnou registrační značkou. Dne 13. 4. 2016 na jiném dokladu u stejného prodejce pořízeny gumové koberce (cena 2 500 Kč). Dne 13. 4. 2016 uzavřena úvěrová smlouva na pořízení tohoto automobilu. Následně 17. 4. 2016 došla faktura s datem uskutečnění zdanitelného plnění 13. 4. 2016 na poplatek za uzavření úvěru. Dne 16. 4. 2016 bylo pořízeno autorádio (cena 8 000 Kč) a střešní ližiny (cena 20 000 Kč). Dne 18. 4. 2016 byl uhrazen na městkém úřadu poplatek za přihlášení vozidla (800 Kč) a vozidlo bylo zaregistrováno. Dne 20. 4. 2016 byly pořízeny do tohoto vozidla potahy v ceně 6 000 Kč. Které z výše uvedených položek budeme zahrnovat do vstupní ceny jak z pohledu účetního tak daňového?
Vydáno: 10. 06. 2016
Dobrovolný svazek obcí (neplátce DPH, podvojné účetnictví) zakoupil pro své členské obce následující investiční majetek: traktorový návěs - nosič kontejnerů 441 650 Kč/ks, kontejner 9 m3 (na odpad) kovový v ceně 42 350 Kč/ks, štěpkovač Urban SMH 70 146 410 Kč/ks. Jaké bude zatřídění do rozpočtové skladby podle vyhlášky č. 323/2002 Sb. - položka, paragraf. Nejsem si jista, zda budu postupovat správně takto: všechny předměty par. 3725; pol. 6122 štěpkovač, pol. 6123 návěs, kontejner?  
Vydáno: 13. 01. 2016