Příjmy ze závislé činnosti - strana 9

Statutární zástupce ¬ jednatel firmy s. r. o. má pracovní smlouvu, takže jeho příjmy jsou ze závislé činnosti. Je odvod sociálního a zdravotního pojištění za jeho osobu daňovým nákladem?
Vydáno: 02. 06. 2008
Bonusy od penzijního fondu vyplácené zaměstnancům jsou smluvně upraveny následovně: bonus přijde zaměstnavateli na účet a ten ho dle spravedlnosti rozdělí na zaměstnance. Jedná se u zaměstnavatele o výnos (tedy příjem pro zdanění daní z příjmu právnických osob) a tudíž se vyplácí zaměstnancům bonusy snížené o daň, nebo lze celou operaci s přeúčtováním do mezd provést rozvahově? Doplňující informace: Z mandátní smlouvy, upravující vztah zaměstnavatele a penzijního fondu, vyplývá, zaměstnavatel za každého zaměstnance, který s penzijním fondem uzavře smlouvu (ať již s příspěvky zaměstnavatele nebo kdy si bude zaměstnanec platit pojistné sám), obdrží (při dodržení dalších podmínek) od penzijního fondu odměnu (provizi) v určené výši.
Vydáno: 19. 05. 2008
Společnost s ručením omezeným, plátce DPH, vedoucí účetnictví, hradí rodinným příslušníkům zaměstnance telefony. Faktura zní na s. r. o., část, kterou provolá zaměstnanec je daňově uznatelným nákladem, s nárokem na odpočet DPH. Zbytek účtuji do daňově neuznatelných nákladů bez odpočtu DPH. Je třeba provolanou částku rodinnými příslušníky dávat ke zdanění našemu zaměstnanci? Pokud ano, je potřeba odvádět z této částky sociální a zdravotní pojištění?
Vydáno: 06. 05. 2008
Firma s ručením omezeným se rozhodla ze svého zisku jednou ročně přispět zaměstnancům na dovolenou - formou příspěvku ve výši 5 000 Kč na zaplacený pobyt od cestovní kanceláře. Na základě předloženého poukazu od cestovní kanceláře, vyplatí zaměstnancům tuto částku. Jedná se o plnění, které musí zaměstnanec zdanit ve své výplatě?
Vydáno: 06. 05. 2008
Jedná se o společnost s ručením omezeným, plátce DPH, podvojné účetnictví. Je možné mít v mandátní smlouvě uvedeno, že společník bude pro společnost vykonávat práce, související s jeho činností? Vlastně tato smlouva nahrazuje klasickou pracovní smlouvu, je zde odměna za práci pro společnost (z titulu funkce jednatele) a také odměna za manuelní práci (náplň v ŽL).
Vydáno: 06. 05. 2008
Odborný ředitel společnosti je současně i jednatelem této společnosti. Za obojí pobírá zdanitelný příjem. Počítá se pro maximální vyměřovací základ pro odvod zdravotního a sociálního pojištění v kalendářním roce součet z těchto dvou příjmů? Domnívám se, že ano - příjmy má od jednoho zaměstnavatele. Nebo musí v každém jednotlivém příjmu dosáhnout maximálního vyměřovacího základu?
Vydáno: 24. 04. 2008
Jedná se o společnost s ručením omezeným, plátci DPH. Je možné platit jako firma penzijní nebo životní pojištění společníkům, jednatelům, kteří jsou zaměstnanci (klasická pracovní smlouva)? Není tam nějaký jiný limit? Platí pro ně stejná pravidla jako pro ostatní zaměstnance tj. limit 24 000 Kč ročně pro osvobození od daně z příjmu? Jde o rodinnou firmu, ve firmě pracují pouze rodinní příslušníci.
Vydáno: 10. 04. 2008
Žádáme o radu, zda srážet zdravotní, sociální pojištění a daň osobě činné na základě dohody o pracovní činnosti se započitatelným příjmem menším než 400 Kč za měsíc.
Vydáno: 27. 03. 2008
V roce 2007 jsem byl valnou hromadou společnosti s ručením omezeným jmenován likvidátorem. Valnou hromadou mi byla stanovena měsíční výše odměny za výkon této funkce. V roce 2007 jsem tuto odměnu zdaňoval jako OSVČ spolu s ostatními příjmy. Také tak jsem platil odvody na sociální a zdravotní pojištění. V roce 2008 bych měl tuto odměnu zdaňovat jako příjem ze závislé činnosti. V této souvislosti mi není zcela jasné z jakého daňového základu budu tuto daň počítat a zda mám platit odvody na sociální a zdravotní pojištění. Dodávám, že kromě těchto příjmů mám i příjem z hlavního pracovního poměru a i další příjmy jako soukromý podnikatel. Doplňující otázka: Omlouvám se za nepřesnou formulaci svého dotazu, který vzhledem k tomu, že jsem likvidátorem a současně i jedinou výkonnou osobou zmiňované společnosti s ručením omezeným, obsahoval i otázky z hlediska této společnosti. Dovoluji si proto požádat i o odpověď na postup společnosti v tomto případě. To znamená, zda společnost bude platit odvody na sociální a zdravotní pojištění a zda tyto platby budou součástí základu daně pro výpočet záloh. Speciálně u sociálního pojištění mám jisté pochybnosti.
Vydáno: 25. 03. 2008
Jsme akciová společnost, vedeme účetnictví a jsme plátci DPH. Chtěla bych se zeptat, jestli členský příspěvek ve výši 2 800 Kč, který platíme České komoře autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě za našeho zaměstnance (je odpovědným projektantem k provozování naší živnosti), vstupuje do daňového základu tohoto zaměstnance a také, jestli se z této částky odvádí sociální a zdravotní pojištění.
Vydáno: 18. 03. 2008
Vstupují a v jakých případech odměny statutárních orgánů a. s. za výkon funkce do vyměřovacích základů pro zdravotní nebo sociální pojištění od r. 2008? Z článků uveřejněných na internetu mi to nebylo jasné. Došlo oproti roku 2007 k zásadním změnám?
Vydáno: 26. 02. 2008
Jsme společnost s ručením omezeným a plátci DPH. Jeden z našich zaměstnanců, který dosáhl vysokoškolské vzdělání na Vysokém učení technickém v oboru ryze technickém, studuje 2. rokem MBA, obor Ekonomika a management. Se společností B. I. B. S, která toto školení poskytuje, sepsala naše společnost dohodu o uhrazení tohoto studia za našeho zaměstnance a zaplatila školné formou zálohy na školní rok 2007/2008. Nyní ale stojíme před otázkou, jak se zachovat, až nám přijde daňový doklad po ukončení ročníku. Po novele zákona o dani z příjmů v roce 2008 si nejsme jisti, zda-li se jedná stále o výdaj daňově uznatelný, protože v tomto případě se jedná o rozšíření kvalifikace a tedy její zvýšení (§ 231 zákoníku práce) a tudíž by byl tento náklad daňově neúčinným a pro zaměstnance by to znamenalo zdanění tohoto příjmu. Je tomu opravdu tak?
Vydáno: 25. 02. 2008
Ředitel naší společnosti - Japonec (společníkem - majitelem je japonská firma), pobírá za práci na území ČR mzdu. Pracovní smlouvu má přímo s japonskou společností. V Japonsku je mu dále vyplácena další část mzdy. Jak máme počítat základ daně na výpočet daně ze závislé činnosti? Setkal jsem se s názorem, že máme vzít jako základ mzdu zde v ČR a k té připočíst 35 %, stejně jako je to u mzdy tuzemských zaměstnanců. Je tento postup správný?
Vydáno: 25. 02. 2008
Zaměstnanec má kromě příjmů ze závislé činnosti i mimořádný jednorázový příjem 15 000 Kč. Je to nezdaněný příjem vyplacený jinou firmou za provedenou práci na základě smlouvy o dílo. Zaměstnanec nebude podávat daňové přiznání, protože se jedná o ostatní příjem podle § 10, který je do výše 20 000 Kč od daně osvobozen. Je to správně?
Vydáno: 25. 02. 2008
1. Odměny členům statutárních orgánů (představenstvo a dozorčí rada) jsou podle § 6 odst. 1 písm. c) příjmy ze závislé činnosti. Z těchto odměn je odváděno zdravotní pojištění, není odváděno sociální pojištění. Pro příjmy podle § 6 jsou základem daně příjmy zvýšené o částku odpovídající pojistnému na sociální zabezpečení a pojistnému na všeobecné zdravotní pojištění, které je povinen platit zaměstnavatel (superhrubá mzda). Ovšem podle § 36 odst. 1 a) 1. jsou odměny členům statut. orgánu zdaňovány zvláštní sazbou daně 15 % (s odkazem na § 22 odst. 1 a/ 6). A podle § 36 odst. 3: Základem daně pro zvláštní sazbu daně je pouze příjem, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak. Není mi jasné, který základ daně mám použít. 2. Jak je to s odměnami vyplacenými za práci jednatele s. r. o. (Je to také § 6 odst. 1 c/?) Zjistili jsme, že je z těchto odměn jednateli odváděno jak zdravotní, tak sociální pojištění. Chovají se tyto odměny z hlediska daně z příjmu stejně jako odměny členům statutárního orgánu nebo mají jiný režim? 3. Jak je to v případě varianty, že odměny pobírá zaměstnanec, který již má ve firmě podepsané prohlášení, a jak by to bylo v případě, že není zaměstnancem firmy a prohlášení podepsané nemá?
Vydáno: 19. 02. 2008
Je v roce 2008 zdaněn příjem (mzda) společníka společnosti s ručením omezeným 20 %? Je odlišná sazba daně tohoto společníka, pokud je současně zaměstnancem s. r. o. a pokud zaměstnancem s. r. o. není a je pouze jejím společníkem?
Vydáno: 18. 02. 2008
Jsem FO, vedu DE, mám malé květinářství.Pro podnikání používám os.auto, které je psané na bývalého manžela. Toto auto sama opravuji. platím záko.pojištění, silniční daň,zajímám se o výdaje, které můžu dát do podnikání a za jakých podmínek.Pokud sepíšeme smlouvu na užívání auta jako soukromá osoba, protože jezdím i mimo podnikání,můžu odepisovat 3,8 kč plus spotřeba? Taktéž používám mobilní telefon, který má paušál na známého, ale vše hradím já.Občas mi vypomáhá známá v obchodě, když potřebuji nakoupit zboží, musím mít sepsanou smlouvu a jakou a jak nejjednodušeji jí vyplácet?
Vydáno: 14. 02. 2008
Mám dotaz, zda v souvislosti s novelou zákona o dani z příjmů právnických osob se mění také možnost čerpání FKSP, a to v tom smyslu, zda na základě novely daně z příjmu může naše příspěvková organizace přispívat na INDIVIDUÁLNÍ sportovní nebo kulturní akce zaměstnanců tak, jak tomu bylo doposud.
Vydáno: 31. 01. 2008
Jsme nezisková organizace - v.v.i.,vedeme účetnictví,jsme plátci DPH. V prosinci 2007 jsme obdrželi a uhradili fakturu vystavenou naší firmě za školné našeho zaměstnance, který si zvyšuje kvalifikaci dle § 231 zákoníku práce. Má se zaměstnanci toto školné přidanit? Jedná se o zaměstnance se středoškolským vzděláním zvyšující si kvalifikaci bakalářským studiem.
Vydáno: 31. 01. 2008
Jsme střední škola, zřízená krajem. Jsou nějaké změny v poskytování příspěvků na rekreace z FKSP vzhledem z daňovým změnám? Nebo se tyto změny týkají jen podnikatelů?
Vydáno: 31. 01. 2008