Expertní odpovědi - strana 4

Máme zaměstnance na DPČ, pobírá starobní důchod. V červenci 2022 dorazil exekuční příkaz (nepřednostní pohledávka) o pokračování v provedení srážek ze mzdy nebo jiného příjmu povinného ze dne 26. 3. 2013 (neodečítá se nezabavitelná částka - srážky provádí také OSSZ), pořadí 27. 3. 2013 (doručeno prvnímu plátci). V srpnu dorazil další exekuční příkaz (nepřednostní pohledávka) ze dne 23. 11. 2018 s pořadím 6. 11. 2018. Mají se nejdříve provádět srážky ve výši 1/3 na exekuční příkaz ze dne 26. 3. 2013? Jaký by byl postup, kdyby zaměstnanec pracoval na DPP místo DPČ?
Vydáno: 05. 08. 2022
Společník a jednatel v jedné osobě si chce udělat rekvalifikační kurz na elektrikářské práce, aby firma pak mohla být výdělečná i v této oblasti. Jednatel od společnosti nepobírá odměnu, ani není zaměstnán. Jsou náklady za kurz daňové účinné?
Vydáno: 04. 08. 2022
Naše společnost nabízí zaměstnancům jazykové vzdělávání formou kurzů, které se uskutečňují v pracovní době a na pracovišti. Většinou se jedná o skupinové kurzy. Dle kolektivní smlouvy se zaměstnanci podílejí 50% finanční spoluúčasti na jazykovém kurzu. Výše spoluúčasti je jim předepsána dvakrtá ročně, a to srážkou ze mzdy. Společnost si na vstupu uplatňuje 100% nárok na odpočet DPH z došlých faktur, na výstupu při předpisu 50% spoluúčasti pro zaměstnance je k částce zaměstnanci připočítáno také 21% DPH. Jedná se u spoluúčasti zaměstnanců o zdanitelné plnění a je tedy správné dodanění DPH na výstupu? Pokud ano a my máme došlou fakturu za jazykový kurz od neplátce, musíme spoluúčast také dodanit DPH? Pokud je správné dodanění, a my bychom nechtěli po zaměstnanci uhradit částku DPH a odvedli ji z nedaňových nákladů společnosti, měl by uvedený postup dopad do daně z příjmů zaměstnance a do odvodů?
Vydáno: 01. 08. 2022
Máme kmenové zaměstnance z Ukrajiny, kterým hradíme ubytování. Na naši společnost byla vystavena faktura za ubytování vystavená třetí osobou, společností, která ubytování poskytuje. Fakturu jsme uhradili. Ze strany zaměstnance, jedná se prosím o nepeněžní plnění, které je od daně z příjmu fyzických osob osvobozeno? Pokud ano, je osvobozeno i od odvodů soc. a zdrav. pojištění? Daňová stránka zaměstnavatele – může být náklad za ubytování zaměstnanců daňově uznatelný?
Vydáno: 29. 07. 2022
V naší společnosti poskytujeme zaměstnancům firemní vozidla i k soukromým účelům. Někteří z nich mají místo výkonu práce z domů a ve městech budou muset platit za parkovací místo v modré zóně. Lze do nákladů společnosti zahrnout i tyto náklady ve výši 8 000 Kč/rok na parkovací místo, které se bude nacházet v okolí místa výkonu práce ? Je rozdíl, jestliže zaměstnanec má místo výkonu práce ne z domů (z pobočky) a z domů? Je namístě se zamyslet nad nepeněžním příjmem zaměstnance?
Vydáno: 28. 07. 2022
U zahraničních hostů proplácíme jejich výdaje na cestu (letenku, hotel) na základě příkazní smlouvy. Oni si je sami koupí a po prokázání skutečných nákladů mu částku pošleme na účet. Je nějaká možnost, jak bychom mu mohli letenku objednat a zaplatit přímo letecké společnosti?
Vydáno: 20. 07. 2022
Musí zaměstnanec české společnosti v případě každé krátkodobé pracovní cesty v rámci EU/EEA a CH mít u sebe Osvědčení o tom, že je zaměstnanec příslušný k sociálnímu zabezpečení v ČR (A1) a je zaměstnavatel povinen, kromě výplaty náhrad výdajů na pokrytí cestovních výdajů a výdajů na stravu, dodržet i minimální lokální pracovně-právní podmínky u takto krátkodobých pracovních cest? Máme tím na mysli místní minimální mzdu. Jedná se o tyto příklady: • Management (řízení, produkce, administrativa) hudebního souboru s českými pracovními smlouvami, vycestují s orchestrem na desetidenní zahraniční turné do Španělska.  • Prodavačka italského nábytku s českou pracovní smlouvu jede na tři dny se zaměstnavatelem do Itálie k jednání s výrobcem a dodavatelem zboží  • Pracovník klinických studií jede na třídenní jednání do mateřské společnosti se sídlem v Chorvatsku  • Ředitel Agentury práce s českou pracovní smlouvou vycestuje do Švédska na tři dny k obchodnímu jednání o pronájmu pracovní síly. 
Vydáno: 07. 07. 2022
Lze prodloužit zkušební dobu o dny celodenní návštěvy lékaře a zdravotní volno?
Vydáno: 28. 06. 2022
Zaměstnanci poškodili plynové vedení. Firma nám vystavila fakturu za opravu - je tento náklad daňový? Škoda jim nebyla připsána k úhradě.
Vydáno: 24. 06. 2022
Zaměstnankyně má děti ve střídavé péči, zároveň má na děti platit výživné (část dlužného výživného na které je výkon rozhodnutí OS a měsíčně běžné výživné). Může zaměstnavatel při výpočtu srážek uplatnit děti jako vyživované osoby na danou vyživovací povinnost i přes to, že bývalý manžel platí vyšší část výživného, nebo bude uplatněna nezabavitelná částka pouze na zaměstnankyni?
Vydáno: 23. 06. 2022
Obchodní společnost s ročním obratem 500 mil. Kč má výdaje na reprezentaci za rok 300 000 Kč. Jsou placeny firemní bankovní kartou, účtovány jako nedaňové náklady na MD 513. Jedná se zejména o výdaje na pracovní obědy se stávajícími klienty, či s budoucími zákazníky. Účtenky (doklady o platbách kartou) předkládají tři zaměstnanci – obchodní ředitelé. Je možné stanovit na základě údajů minulých let paušál pro každého ředitele, ve výši 100 000 Kč na rok, které by mohl utratit – platby platební kartou? Obchodní ředitel by nemusel předkládat účtenky. V restauracích dnes jsou povětšinou doklady na takovém papíře, že stejně jsou za několik měsíců nečitelné.
Vydáno: 17. 06. 2022
V § 6 odst. 6 se o novele daně z příjmů platné od 1.7.2022 mění % přidanění u zaměstnanců používajících služební vozidlo pro soukromé účely takto: „je-li motorové vozidlo s nejvyšší vstupní cenou nízkoemisním motorovým vozidlem, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 0,5 % ze vstupní ceny tohoto motorového vozidla“. Není mi přesně jasné, jak poznat, zda je vozidlo "nízkoemisní". Lze toto najít ve VTP pod nějakým kódem či označením?
Vydáno: 17. 06. 2022
Společnost vyplatila zaměstnancům mimořádnou odměnu ve výši 30 000 Kč k 30. výročí trvání společnosti. Bude se tato částka započítávat do průměru na dovolenou apod.?
Vydáno: 15. 06. 2022
Jsme firma a. s., plátci DPH. Náš zaměstnanec nás požádal o zakoupení online kurzu ze třetí země (USA). Avšak v systému nešly nastavit údaje naší firmy, a tak dodavatel vystavil fakturu jmenovitě na našeho zaměstnance, o firmě tu není zmínka (kromě koncové e-mailové adresy zaměstnance). Jak prosím máme postupovat v případě DPH? Můžeme zde uplatnit reverse charge? (řádky 12, 43 přiznání DPH, KH oddíl A.2.) Můžeme si dát tento kurz klasicky do nákladů firmy? Druhá situace - stejný případ, ale neobdržíme klasickou fakturu (invoice), ale pouze "Receipt" (potvrzení o platbě). Jak postupovat v těchto případech ohledně DPH? Lze uplatnit klasický reverse charge (řádky 12, 43 DPH, oddíl KH A.2.) na "Receipt"? Můžeme si kurz zařadit v tomto případě do nákladů?
Vydáno: 08. 06. 2022
Náš zaměstnanec způsobil škodu na služebním automobilu a pojišťovna nám zaplatila na účet společnosti částku poníženou o spoluúčast (1 000 Kč). Částka, kterou pojišťovna vyčíslila k náhradě škody a výplatě, se rovná částce bez DPH z faktury, kterou vystavila společnost za opravu auta. Fakturu jsme si dali do nákladů a odečetli DPH. Na účet nám bylo pojišťovnou zasláno o 1 000 Kč méně (o částku spoluúčasti). Mám teď chtít po zaměstnanci úhradu 1 000 Kč jako spoluúčast? Na tiskopis pojišťovny jsme psali, že požadujeme náhradu od zaměstnance v plné výši (včetně DPH), ale pojišťovna poslala peníze bez DPH. DPH si odečítáme z fa a základ z faktury zůstane v nákladech (což je o tu 1000 Kč více). Nevadí, do tržeb dám to, co přišlo z pojišťovny. Nemám po zaměstnanci chtít ne jen spoluúčast, ale i DPH? Nebo nemusím požadovat ani tu 1 000 Kč spoluúčasti? Jak účtovat? 
Vydáno: 03. 06. 2022
Zaměstnankyni byla povolena insolvence a nám jako zaměstnavateli vznikla povinnost provádění srážek ze mzdy pro insolvenci, kterou musíme vypočítat dle metodiky. Insolvenci má naše zaměstnankyně společně s manželem (společné oddlužení manželů). Společně mají 2 děti. U zaměstnankyně budeme teda odečítat: Základní nezabavitelnou částku + částku za manžela. Jak to prosím bude se dvěma dětmi? Tu si odečte pouze jeden z manželů nebo máme odečíst zaměstnankyni také částku za 2 další vyživovací osoby? Zaměstnankyně pobírá inv. důchod, pracuje u nás na zkrácený úvazek a průměrná čistá mzda činí cca 11 200 Kč. Pokud bychom odečetli nezabavitelnou částku + částku za manžela a k tomu 2 děti, tak nám vychází nulová částka ke stržení. Daňový bonus na obě děti je vyplácen manželovi. Je postup správný, tj. odečíst zákl. nezabavitelnou částku + částku za manžela + částku za další 2 vyživované osoby – děti?
Vydáno: 01. 06. 2022
Zaměstnanec má exekuci na výživné a dlužné výživné a další nepřednostní pohledávky. Nyní dorazila další přednostní pohledávka, má tato přednost před nepřednostní pohledávkou, ale až po výživném nebo ji budu brát jako exekuci podle data, až po uhrazení výživného a doplacení starých nepřednostních pohledávek?
Vydáno: 16. 05. 2022
Zaměstnanec má předností exekuci dlužné výživné, které se strhává. Teď dorazila nepřednostní pohledávka. Bude čekat až se zaplatí dlužné výživné?
Vydáno: 11. 05. 2022
Naše zaměstnankyně pojede na týden na letní (sportovní) soustředění s gymnastkami jako trenérka. Všechny podmínky dle § 203a ZP jsou splněny. Zaměstnankyně již několik let soustavně s mládeží pracuje. Přeme se ale o to, zda se z její strany jedná o bezplatnou práci s dětmi či práci placenou. Celý rok pracuje bezplatně, ale na konci roku dostane symbolickou odměnu, (dle toho, jaké jsou peníze v tělovýchovné jednotě) vyplacenu na základě dohody o provedení práce. Ona tvrdí, že se jedná o práci bezplatnou, a odvolává se na sdělení čssz : Podmínka bezplatnosti práce s dětmi a mládeží nejméně po dobu 1 roku před uvolněním neznamená, že uvolněný zaměstnanec musí činnost, pro kterou byl uvolněn, vykonávat bezplatně. Pořadatel tábora nebo sportovního soustředění může sjednat s uvolněným zaměstnancem např. základní pracovněprávní vztah (nejčastěji pravděpodobně dohodu o provedení práce) a poskytovat za vykonanou práci mzdu či odměnu. Já si ale myslím, že i když dostane zaplaceno jen 1× za rok, nejedná se práci bezplatnou. A sdělení čssz jsem pochopila tak, že práce na onom soustředění může být placená (ne ta soustavná práce s dětmi 1 rok před uvolněním). 
Vydáno: 05. 05. 2022
Máme více zaměstnanců ve stejné pozici - stejná náplň činnosti a pozice v pracovní smlouvě. Bohužel ne všichni zaměstnanci na této pozici mají stejný základ ve mzdovém dodatku. Rozdíly vznikly zejména z doby, po kterou jsou u nás zaměstnání. Jako možné řešení vidím ve zpracování směrnice, kde jsou stanovena kritéria pro hodnocení. Směrnice by obsahovala cca 19 hodnoticích kritérii (hard a soft skills). Jednotlivá úroveň těchto kritérií je bodově ohodnocena. Na základě konečného součtu a stanovených pravidel jsou zaměstnanci ohodnoceni a zatřízeni do 3 skupin - junior, senior, master. Tyto tři skupiny mají stanové základy. Lidé v těchto jednotlivých skupinách mají stejné základy - tím by byla zajištěno, že nedochází k diskriminaci. Lidé by byli s těmito pravidly a výsledky seznámeni. Je toto prosím dostatečný nástroj, který by firmu v případě kontroly od inspektorátu práce ochránil? Na co si dát případně pozor?
Vydáno: 04. 05. 2022