Expertní odpovědi - strana 5

Naše zaměstnankyně pojede na týden na letní (sportovní) soustředění s gymnastkami jako trenérka. Všechny podmínky dle § 203a ZP jsou splněny. Zaměstnankyně již několik let soustavně s mládeží pracuje. Přeme se ale o to, zda se z její strany jedná o bezplatnou práci s dětmi či práci placenou. Celý rok pracuje bezplatně, ale na konci roku dostane symbolickou odměnu, (dle toho, jaké jsou peníze v tělovýchovné jednotě) vyplacenu na základě dohody o provedení práce. Ona tvrdí, že se jedná o práci bezplatnou, a odvolává se na sdělení čssz : Podmínka bezplatnosti práce s dětmi a mládeží nejméně po dobu 1 roku před uvolněním neznamená, že uvolněný zaměstnanec musí činnost, pro kterou byl uvolněn, vykonávat bezplatně. Pořadatel tábora nebo sportovního soustředění může sjednat s uvolněným zaměstnancem např. základní pracovněprávní vztah (nejčastěji pravděpodobně dohodu o provedení práce) a poskytovat za vykonanou práci mzdu či odměnu. Já si ale myslím, že i když dostane zaplaceno jen 1× za rok, nejedná se práci bezplatnou. A sdělení čssz jsem pochopila tak, že práce na onom soustředění může být placená (ne ta soustavná práce s dětmi 1 rok před uvolněním). 
Vydáno: 05. 05. 2022
Máme více zaměstnanců ve stejné pozici - stejná náplň činnosti a pozice v pracovní smlouvě. Bohužel ne všichni zaměstnanci na této pozici mají stejný základ ve mzdovém dodatku. Rozdíly vznikly zejména z doby, po kterou jsou u nás zaměstnání. Jako možné řešení vidím ve zpracování směrnice, kde jsou stanovena kritéria pro hodnocení. Směrnice by obsahovala cca 19 hodnoticích kritérii (hard a soft skills). Jednotlivá úroveň těchto kritérií je bodově ohodnocena. Na základě konečného součtu a stanovených pravidel jsou zaměstnanci ohodnoceni a zatřízeni do 3 skupin - junior, senior, master. Tyto tři skupiny mají stanové základy. Lidé v těchto jednotlivých skupinách mají stejné základy - tím by byla zajištěno, že nedochází k diskriminaci. Lidé by byli s těmito pravidly a výsledky seznámeni. Je toto prosím dostatečný nástroj, který by firmu v případě kontroly od inspektorátu práce ochránil? Na co si dát případně pozor?
Vydáno: 04. 05. 2022
Pokud s. r. o. platí za svého zaměstnance lékaře členský příspěvek v SAS a zaúčtuje ho jako daňově neuznatelný, musí přidanit tuto částku zaměstnanci ve mzdě?
Vydáno: 28. 04. 2022
Pokud bude zaměstnanec do společnosti pronajímat svůj osobní vůz celý rok (smlouva o nájmu vozu na dobu určitou) za 12 000 Kč ročně a další rok se bude tento vůz znovu pronajímat celý rok za 12 000 Kč, musí tento pronájem zaměstnanec danit?
Vydáno: 21. 04. 2022
Zaměstnanec má exekuci na výživné, které se strhává, dosud nenabylo právní moci, takže se deponuje. Teď přišla exekuce nepřednostní, bude čekat dokud nebude zaplacené dlužné výživné? Pak se zároveň bude strhávat běžné výživné. Takže se bude moci strhávat běžné výživné plus exekuce nepřednostní? Nebo jak tedy postupovat?
Vydáno: 13. 04. 2022
Zaměstnanci budou pracovat od 6 do 18 hod. Jak jim rozdělit přestávku a kolik hodin jim skutečně zaplatit? A kolik hodin tedy i platit příplatek za noční?
Vydáno: 13. 04. 2022
Jsme příspěvková organizace/divadlo. Příkazem ředitele chceme poskytnout zaměstnancům příspěvek z FKSP na dopravu PID ve výši ceny ročního kuponu (cca 3 600 Kč). Zaměstnanec prokáže úhradu dokladem (lítačka apod). Je tento příspěvek osvobozen od daně z příjmů ze závislé činnosti? A následně i od sociálního a zdravotního pojištění?
Vydáno: 12. 04. 2022
Může s. r. o. poskytnout svému zaměstnanci bezůročnou půjčku? Jaké povinnosti z toho plynou s. r. o.? 
Vydáno: 11. 04. 2022
Máme 4 pracovníky se zdravotním postižením prvního a druhého stupně. Chceme v dani z příjmu právnických osob uplatnit slevu na dani podle § 35a ZDP. Tito pracovníci odpracovali každý svůj celý fond pracovní doby tj. 2016 hodin a navíc dohromady 338 hodin za rok 2021. Uplatňuji si slevu na každého pracovníka 18 000 Kč, nebo poměr odpracované doby tj. 8 402 hod. / fond pracovní doby 2016 hod., tedy 4,16 x 18 000 Kč?
Vydáno: 08. 04. 2022
Provádějí se z odměny k pracovnímu výročí veškeré obvyklé odvody, tedy daň ze mzdy, sociální a zdravotní pojištění?
Vydáno: 30. 03. 2022
Náš polský zaměstnanec používá na občasné služební cesty své vlastní vozidlo, registrované v Polsku. Platí se i v tomto případě za každý dne použití silniční daň 25 Kč? 
Vydáno: 24. 03. 2022
Zaměstnanci trvá předcházející pracovní poměr do 21. 6., podepsal „Prohlášení k dani“. Na dobu od 18. 6. - 21. 6. uzavře u jiného zaměstnavatele Dohodu o provedení práce, odměna bude do 10 000 Kč. Od 22. 6. uzavře pracovní smlouvu u téhož nového zaměstnavatele. Jestliže se příjmy u jednoho zaměstnavatele daní společně, budou jeho příjmy z dohody o provedení práce a z pracovního poměru za červen daněny bez prohlášení? Může tento zaměstnanec podepsat „Prohlášení k dani“ u nového zaměstnavatele až od měsíce července?
Vydáno: 14. 03. 2022
Náš zaměstnanec uplatňuje daňové zvýhodnění na studujícího syna. Synovi je 24 let a v červnu 2015 dokončil inženýrské studium. Dle sdělení zaměstnance je přijat k doktorskému prezenčnímu studiu, potvrzení o dalším studiu však donese až v září 2015. Má náš zaměstnanec nárok na daňové zvýhodnění na syna za měsíce červenec a srpen? Ovlivní toto daň. zvýhodnění, pokud syn tyto měsíce pracuje na dohodu o provedení práce a jeho příjem překročí částku 10 000 Kč nebo když tuto částku nepřekročí?
Vydáno: 14. 03. 2022
Zaměstnanec (zaměstnán na dohodu o provedení práce) studuje vysokou školu v oboru souvisejícím s podnikáním společnosti. Pro dojíždění do školy mu firma poskytuje služební vozidlo. Může firma na tyto cesty vozidlo poskytovat a jsou náklady na takto spotřebované PHM daňovými? Může společnost v souvislosti s jeho studiem hradit také učební pomůcky (učebnice, odborná literatura) a uplatnit je jako daňové náklady?
Vydáno: 14. 03. 2022
Usnesením soudu (smír) bylo uloženo žalovanému zaplatit žalobci (bývalý zaměstnanec) 5 500 Kč. Jak bude zdaněna tato částka? Patří do zdanitelných příjmů bývalého zaměstnance? Doba od ukončení pracovního poměru je 4 roky a žalobce je v současné době v invalidním důchodu 3. stupně.
Vydáno: 14. 03. 2022
Restaurace inkasuje platby kartou vč. spropitného, do EET jde částka bez spropitného, spropitné chtějí jednou měsíčně dát zaměstnancům do mzdy. Jak se k tomu postavit účetně a co je správně? 1. Pokud zadáme do mzdy tzv. přidanitelnou položku 2 000 Kč (podobně jako u 1 % VC automobil), provedou se odvody, čistá mzda je nižší o tyto odvody. Vyplatit potom zaměstnanci celou částku 2 000 Kč z pokladny, s tím, že jsme to ve mzdě zdanili, vč. odvodů SP a ZP? 2. Nebo zaměstnanci navýšit hrubou mzdu o 2 000 Kč, z toho se klasicky provedou odvody a čistá mzda je vyšší o spropitné po odvodech? 
Vydáno: 14. 03. 2022
Pracoviště jedné fakulty vysoké školy je umístěno v blízkosti areálu fakultní nemocnice, kde je možné si zakoupit parkovací kartu pro celoroční parkování. Zaměstnanci fakulty žádají o proplacení nákladů na tyto parkovací karty. Za jakých podmínek je možné tyto parkovací karty zaměstnancům uhradit?  
Vydáno: 14. 03. 2022
Zaměstnanec nastoupil 18. 3. 2021 k aktuálnímu zaměstnavateli. Uplatnil pouze slevu na poplatníka od března 2021. K žádosti o roční zúčtování doložil ještě posudek o invaliditě s datem vzniku 12. 3. 2021. Na posudku od OSSZ je zmíněno, že byl v DPN v ochranné lhůtě již od roku 2020 a dostával nemocenskou až do nástupu k novému zaměstnavateli. Může aktuální zaměstnavatel přijmout žádost o roční zúčtování a potřebuje něco kromě posudku o invaliditě něco dalšího doložit (jako je např. potvrzení o zdanitelných příjmech od bývalého zaměstnavatele - kde ale byl celou dobu na DPN apod.? Co se týká žádosti na slevu na invaliditu 1. stupně - tak nestačí posudek, ale je nutné doložit 1) rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu a každoročně + 2) doklad o výplatě důchodu?
Vydáno: 01. 03. 2022
Součástí tankování benzinu do firemního auta je položka káva nebo voda (neperlivá), kterou si zaměstnanec kupuje při služebních cestách, kávu a vodu účtuji na 513, ale nešlo by tyto nápoje zaúčtovat i jako daňovou položku s odpočtem DPH? Zaměstnanec při dlouhých cestách potřebuje pít a kofein v kávě pomáhá k udržení bdělosti.
Vydáno: 17. 02. 2022
Firma (s. r. o.), plátce DPH, uspořádala školení pro své zaměstnance. Na faktuře je vyčísleno ubytování, poplatek za ubytování, strava a pronájem místnosti. Je možné ubytování, poplatek a pronájem místnosti zaúčtovat daňově a nárokovat si DPH (kromě poplatku) a stravu zaúčtovat nedaňově, bez nároku na odpočet DPH, s tím, že zaměstnanci si nebudou vypisovat cestovní příkazy? V případě, že by si cestovní příkazy vyplnili, je možné stravu dát do daňových nákladů a uplatnit si z toho odpočet DPH? Stravné by se pak ale krátilo 100%, takže mi vychází hodnota cestovního příkazu 0 Kč. Takže cestovní příkaz by se neúčtoval a byl jen evidován?
Vydáno: 17. 02. 2022