Expertní odpovědi - strana 437

Firma uzavřela "skupinové pojištění osob" a za každého zaměstnance platí pojištění pracovní neschopnosti a úrazu. Zaměstnavatel figuruje jako pojistník, zaměstnanec je pojištěnec. Měsíčně je zaměstnancům navyšována hrubá mzda (benefit = částce zaplacené měsíční pojistné) pro základ na odvod sociálního, zdravotního pojištění a výpočet daně z příjmu. Pojišťovna požaduje seznam změn - pracovní poměry ukončení - nově nastupující zařazujeme zpravidla po zkušební době (do 20. předchozího měsíce). Stane se tedy, že zaměstnanec ukončí pracovní poměr od 21. do 31. v měsíci, pojišťovna nám ho vyúčtuje, zaměstnavatel tedy zaplatí za již ukončeného zaměstnance pojištění. Předpokládám že bych záúčtovala do nedaňových nákladů, ale úplně nevím, jak s odvody a se základem daně za zaměstnance, kterého vlastně již nemáme v evidenci?
Vydáno: 28. 08. 2020
Fyzická osoba, nepodnikatel, plátce DPH, má do 31. 12. 2020 příjmy dle § 9 ZDP, které zdaňuje paušálem. Od 1. 1. 2021 mu přibude i živnost a bude zdaňovat pronájmy v § 9 ZDPa příjmy ze živnosti v § 7 ZDP. V 12/2020 si koupí vozidlo - tzn. v době, kdy ještě zdaňuje podle § 9 ZDP paušálem, ale uvedené vozidlo bude využívat hlavně pro příjmy ze živnosti. Může si už v 12/2020 nárokovat DPH z vozidla koeficientem pro rok 2020? Nebo bude lepší vložit vozidlo až v 01/2021 do obchodního majetku? Nepřijde tím o část DPH? Když bude vozidlo používat pouze pro živnost dle § 7 ZDP, kde na výstupu bude plně odvádět DPH, může si uplatnit DPH ve výši 100 % bez použití koeficientu, který používá u pronájmů? 
Vydáno: 28. 08. 2020
Postupitel, fyzická osoba, za 1 Kč postoupila pohledávky vůči třetí společnosti (právnické osobě) společnosti (postupníkovi). Pohledávky byly ve výši 200 000 Kč převedeny na postupníka za 1 Kč (uhrazeno převodem z účtu na účet). Vše proběhlo v roce 2019. Společnost nyní vlastní pohledávku vůči jiné právnické osobě. Zatím nedošlo ze strany „dlužníka“ k zaplacení této pohledávky. Jak zaúčtovat tuto pohledávku při jejím zakoupení/postoupení za 1 Kč a kdy se tato pohledávka promítne do zdanitelných příjmů - již v roce 2019, nebo až dojde k proplacení pohledávky?
Vydáno: 28. 08. 2020
Po schválení účetní závěrky za rok 2019 byly vypláceny v roce 2020 odměny jednatelům a představenstvu. Je nutné pro tyto případy tvořit rezervy nebo fondy ze zisku?
Vydáno: 27. 08. 2020
Neplátce DPH, fyzická osoba, chce nakupovat zboží z EU a prodávat formou maloobchodu. Dostane se do plátcovství DPH , kde a kdy? 
Vydáno: 27. 08. 2020
Zaměstnanci byla vyplacena za 2 měsíce vyšší mzda, než mu náležela. Jednak tím vznikl přeplatek jeho mzdy a jednak přeplatek na zalohové dani. Jak správně účtovat? 
Vydáno: 27. 08. 2020
Jsem OSVČ, plátce DPH. Chci nyní přerušit podnikání na 2 roky. Mám v majetku osobní automobil 3 roky, u kterého jsem odečetl celou DPH. Musím při přerušení automaticky zrušit registraci k DPH? Nebo mám počkat, až mě k tomu vyzve FÚ?
Vydáno: 27. 08. 2020
Zahradu nabyla matka a otec darem. Mají 2 děti a otec (3 dědicové) po úmrtí matky nárok na 1/2 zahrady v dědickém řízení? Jak lze vypořádat zahradu? Je to mimo dědictví?
Vydáno: 27. 08. 2020
Společnost s r. o. zakoupila v 01/2020 firemní vozidlo, DPH na vstupu se uplatnilo ve výši 100 %. V 08/2020 uzavřela společnost smlouvu o výkonu funkce se společníkem, a v této smlouvě uvádí možnost použití daného vozidla pro firemní účely. Postupujeme správně, když společníkovi zvýšíme základ daně o 1 % z kupní ceny vozidla vč. DPH (cena pro odpisování) ve mzdě, na sociální a zdravotní pojištění to vliv mít nebude; u vozidla jsme v 01/2020 nárokovali 100% DPH, dokladem o použití DPH vrátíme k 31. 12. podle poměru ujetých soukromých kilometrů; odpisy uplatníme v plné výši, nebudeme aplikovat § 28 odst. 6 zákona o daních z příjmů; z PHM, oprav a servisů dokladem o použití vrátíme DPH k 31. 12. podle poměru ujetých soukromých kilometrů a dané procento dáme jako nedaňový náklad?
Vydáno: 27. 08. 2020
Je zařazení majetku (stavby) u FO danící v § 9 ZDP, vedoucí účetnictví, vázáno na datum, kdy začne nemovitost pronajímat? Tzn. až bude první byt pronajat, teprve potom může zařadit a začít odpisovat? 
Vydáno: 27. 08. 2020
Spolek sportovců, který není plátce DPH, bude nakupovat kuželkářskou dráhu z Rakouska, dráhu bude používat pro sportovní účely spolku, zařízení bude pevně spojeno s budovou. Jak proběhne fakturace s Rakouska, bude bez DPH a pak musí spolek DPH zaplatit v ČR, nebo má být správně fakturováno s rakouskou DPH? Doplňující otázka: Spolek je zřízen za účelem výchovy mládeže - neuskutečňuje ekonomickou činnost, pak by nebyl osobou povinnou k dani § 5 zákona o DPH, ale po překročení limitu 326 tisíc se stane osobou identifikovanou k dani ?
Vydáno: 27. 08. 2020
Naše společnost plátce DPH s DIČ CZ si dopraví na své náklady tooling z Německa ze sídla dodavatele (osoby registrované k dani v jiné členské zemi s VAT DE). Otázka zní: Dodavatel toolingu uvádí na faktuře dodací podmínku FCA Laupheim (Německo). Je zboží předmětem daně v Německu? Bude na faktuře německá daň? Můžeme žádat o vrácení daně v Německu? Co bychom měli změnit na dodací podmínce, ať můžeme pořízení zboží samovyměřit a nežádat o vrácení daně v Německu?
Vydáno: 26. 08. 2020
Pokud s. r. o. prodává firemní auto svému zaměstnanci nebo jednateli/společníkovi, je nutný znalecký posudek k určení ceny vozidla anebo pro stanovení ceny obvyklé postačí potvrzení ze servisu/motoprodejny, za jakou cenu se v daném období dané vozidlo běžně prodává? 
Vydáno: 26. 08. 2020
Fyzická osoba zdaňující příjmy dle § 9 zákona o daních z příjmů, plátce DPH, zakoupila vozidlo, kde se nechala zapsat jako vlastník a syna uvedla jako provozovatele. Syn vypomáhá s nájmy bez nároku na mzdu. Je možné uplatit 100% nárok na DPH u pořízení vozidla, pohonných hmot, oprav, když se vozidlo využívá 100% pro ekonomické účely, ačkoliv je syn zapsaný jako provozovatel? 
Vydáno: 26. 08. 2020
Uvádí se někde v přiznání k dani z příjmů fyzických osob osvobozený příjem z prodeje nemovitosti? A účtuje se o tomto prodeji, pokud fyzická osoba, plátce DPH, vede dobrovolně účetnictví? 
Vydáno: 26. 08. 2020
Společnost v souvislosti s epidemií Covid-19 využila možnosti prodloužení leasingové smlouvy o 6 měsíců, tj. z původních 60 měsíců na 66 měsíců. Do konce leasingu zbývalo 11 měsíců. Po ukončení leasingu má společnost právo odkupu předmětu leasingu za částku 1 000 Kč bez DPH. Původní splátkový kalendář (zároveň daňový doklad) měl splátky ve stejné výši. Po uzavření dodatku k leasingové smlouvě byly splátky po dobu 6 měsíců sníženy na minimální hodnotu. Jak postupovat při účtování do nákladů? Je možné, že bychom zbývající splátky, tj. 17 splátek rovnoměrně rozpouštěli do nákladů 17 měsíců nebo můžeme 6 měsíců účtovat snížené splátky a zbývajících 11 splátek už v původní výši?
Vydáno: 26. 08. 2020
Můj teta a strýc žijí již 50 let na Slovensku. Strýc zemřel. Děti nemají. Teta zůstala sama - teta je sestra mé maminky - obě se narodily u nás v ČR a teta se přestěhovala před 50 lety na Slovensko. Kdo má ze zákona - zda podle našeho českého nebo slovenského nárok - na dědictví po strýci, resp. tetě? Nyní kolem majetku tety "začali kroužit" staří známí kamarádi a příbuzní. Strýc měl bratra, který nežije, jeho děti - neteř a synovec ano. Nyní by měla v dědictví získat všechno teta. Nebude-li sepsána závěť, kdo má nárok na dědictví po tetě? Teta měla jednu sestru, mou maminku, která již nežije. Strýc měl bratra, který také již nežije. Bratr měl dvě děti, kteří žijí na Slovenku. Jaká jsou pravidla v daném případě pro dědictví? Má nárok na dědictví po tetě a strýci - jak větev z ČR - tedy neteř a synovec či např. manžel tetiny sestry, tak i neteř a synovec ze strýcovy strany na Slovensku? 
Vydáno: 26. 08. 2020
Zaměstnankyně pracující na hlavní pracovní poměr čerpá již delší dobu nemocenskou. Má také živnostenský list, na který vystavuje faktury. Z těchto faktur jí plyne měsíční příjem kolem 30 000 Kč. Má při příjmu plynoucího z vedlejší činnosti nárok na výplatu nemocenského?
Vydáno: 25. 08. 2020
Fyzická osoba, nepodnikatel, vede účetnictví, pronajímá dlouhodobě prostory pouze plátcům - všichni jsou plátci DPH, faktury vystavujeme s daní. Fyzická osoba tudíž zdaňuje své příjmy z pronájmu dle § 9 zákona o daních z příjmů. V roce 2014 koupila dům a pozemek, který v roce 2020 prodala. Uvažuji správně? Prodej bude osvobozen po 5 letech od zakoupení od DPH a od daně z příjmů fyzických osob? U technického zhodnocení, které proběhlo, musím z původně nárokované DPH vrátit poměrnou část (tzn. DPH uplatněna za roky 2014-2020 a zbývající 3 roky do lhůty 10 let pro testování musím DPH vrátit interním dokladem o použití)? V roce 2020 provedu 1/2 odpis z budovy - vyřadím majetek při prodeji MD 081/D 021 a co udělám se zůstatkovou cenou - může jít daňově na MD 541/D 081, když nemám protiúčet 641, protože je prodej osvobozen? Vyřadím pozemek při prodeji MD 541/D 031 daňově, když je prodej osvobozen a nemám účet 641?
Vydáno: 25. 08. 2020
Jsem OSVČ, v současnosti neplátce DPH, výdaje uplatňuji paušálem. V listopadu 2020 si jako neplátce koupím pro podnikání nové auto. V únoru 2021 se po překročení obratového limitu přihlásím k plátcovství DPH. Je možné si dodatečně uplatnit odpočet DPH z nákupu vozidla? A případně kdy a na jakém řádku v přiznání DPH má být odpočet uveden? Musím v tomto případě vozidlo vložit do obchodního majetku? Bude se platit (případně jak) silniční daň? Jak by to bylo s DPH a daní z příjmů v budoucnu, pokud bych chtěla vozidlo převést zpět do soukromého užívání a případně pak i prodat? Jsou nějaká limitující období v souvislosti s těmito úkony a daněmi (DPH, daň z příjmů - kdy se daně musí odvést a kdy už ne)? Pokud bych musela danit příjem z prodeje vozidla, je možné si oproti němu uplatnit nějaký výdaj?
Vydáno: 25. 08. 2020