doc. Ing. Hana Březinová, CSc. - strana 2

Občan a zároveň OSVČ, plátce DPH, má ve svém osobním majetku bytový dům s pěti byty. V jednom bytě bydlí, zbylé čtyři byty pronajímá nájemníkům - občanům, příjmy z nájmu zdaňuje dle §9 ZDP a v DAP DPH vykazuje jako osvobozená plnění bez nároku na odpočet daně. Na střeše tohoto bytového domu vybuduje FVE s výkonem do 10kWp, která bude prioritně sloužit k dodávkám EE do těchto 5 bytů. Sezónně se však předpokládají přebytky vyrobené EE, které budou prodávány obchodníkovi s energiemi. V jakém daňovém režimu (dle jakého § ZDP), z pohledu zákona o daních z příjmů, bude občan zdaňovat prodej elektřiny z FVE nájemníkům a obchodníkovi s energiemi? V jakém daňovém režimu, z pohledu zákona o dani z přidané hodnoty, bude občan, plátce DPH, zdaňovat prodej elektřiny z FVE nájemníkům a obchodníkovi s energiemi?
Vydáno: 02. 04. 2024
Podnikatel, FO, vedoucí podvojné účetnictví, zemřel 24. 2. Dědic, syn, bude pokračovat v provozování živnosti. Jak konkrétně se tato situace promítne ve vedení účetnictví - bude se otevírat účetnictví pro nový subjekt nebo se bude pokračovat a provede se pouze mimořádná uzávěrka? 
Vydáno: 19. 03. 2024
Jsme s. r. o. a plátci DPH. Na faktuře, v hlavičce u odběratele, vždy uvádíme jméno nebo název společnosti, adresu a příp. DIČ. IČO odběratele na fakturách neuvádíme. Máme za to, že občanský zákoník ukládá povinnost uvedení IČO pouze dodavateli. Pokud je povinnost uvádět také IČO odběratele, prosím o odkaz na konkrétní paragraf.
Vydáno: 19. 03. 2024
Společnost se rozhodla prodat nepoužívaný (již odepsaný) stroj zařazený v DHM. Faktura byla vystavena i uhrazena koncem roku. Ovšem kupní smlouva byla sepsána až počátkem nového roku (s datem nového roku). Také vyřazení majetku, předání na základě předávacího protokolu a nákladního listu proběhlo až počátkem roku nového. Ve smlouvě není specifikováno konkrétně, kdy dojde k převodu vlastnictví (je zde pouze zmínka o výhradě vlastnictví, tedy, že až po zaplacení kupní ceny). V jakém okamžiku je dle Vašeho názoru správné účtovat o výnosu na účtu 641? Ve starém či novém roce?
Vydáno: 19. 03. 2024
Firma s r .o., plátce DPH, prodala dva malé stroj - ještě měly být odepisovány rok a dva roky. Firma s. r. o. je prodala za více než zůstatkovou cenu a to za prodejní cenu 50 000 a 90 000 Kč - vše proběhlo v roce 2023. Ale nyní, v roce 2024, je odběratel bude vracet a firma musí vystavit dobropis. S jakou hodnotou a na jakou dobu odpisování je nutné tyto vrácené stroje přijmout zpět do účetnictví? S hodnotou dobropisované částky (= fakturované částky) a s zařazením bez ohledu na předcházející odpisy, resp. zůstatkovou dobu odepisování původního?
Vydáno: 15. 03. 2024
Jakým způsobem se bude odpisovat stavební buňka v záplavové oblasti? Buňka byla umístěna bez jakýchkoli stavebních úprav jako doplněk budovy, která byla zkolaudována jako stavba dočasná (záplavová oblast). Buňka slouží jako kanceláře. Jediná práce na této buňce byla - napojení na elektřinu „z vnějšku“ bez jakýchkoli stavebních prací. Bude se tato buňka odpisovat v 2. odpisové skupině jako výrobek plnící funkci stavby (nebyly provedeny stavební úpravy), nebo ve 4. odpisové skupině, jelikož byla zavedena elektřiny, anebo bude kopírovat odpisy budovy „hlavní“ - tedy měsíční daňové odpisy (stavba dočasná) - dočasnost této „hlavní“ budovy je do roku 2025, letos se bude žádat o prodloužení na dalších 5 let.
Vydáno: 14. 03. 2024
Poplatník není založen za účelem podnikání, vede podvojné účetnictví, úzký základ daně a má ve vlastnictví lesní pozemky. Obdržel dotaci na zmírnění následků kůrovcové kalamity podle §46/1/l zákona 289/1995 Sb. Příjem dotace není, dle vyjádření ministerstva financí č.j.: MF-19987/2019/15-4, podle § 18a odst. 1 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb. předmětem daně a náklady v souvislosti s tímto příjmem nejsou daňově účinné podle § 25 odst. 1 písm. i) téhož zákona. Jak má správně postupovat poplatník z hlediska účetnictví a daně z příjmu právnických osob, když v jednom účetním období obdrží dotaci a náklady v souvislosti s obnovou lesa budou v tomto účetním období nižší a budou vynaloženy až v následujícím roce?
Vydáno: 13. 03. 2024
V nedokončené výrobní hale, kde dále probíhají stavební práce, máme několik nakoupených a nezprovozněných strojů. Až se dokončí stavba, budou zprovozněny. Nyní jsme museli tyto stroje přemisťovat, aby se mohla stavět podlaha v hale a poté je zase vracet. Což jsme dělali svépomocí (společníci a zárověň zaměstnanci). Patří náklady na přemisťování strojů do pořizovací ceny stavby? Také se přesunoval stavební materiál, který do pořizovací ceny asi bude patřit.
Vydáno: 13. 03. 2024
Pojem ESG zní stále častěji nejen ve světě podnikání. Koho se vůbec týká a proč je pro firmy už teď zásadní, popisuje v rozhovoru doc. Ing. Hana Březinová, CSc.
Vydáno: 13. 03. 2024
Společnost s r. o. pořídila skladový kontejner ( kovový ) v ceně 74 000 bez DPH. Následně vynaložila další výdaje na systém na který bude kontejner položen, aby nebyl přímo na zemi. Jsou tyto výdaje výdaji souvisejícími s pořízením HIM? Bude se vše účtovat jako pořízení (SÚ 042) a následně se zařadí jako HIM? Součet výdajů překračuje částku 80 000 bez DPH. 
Vydáno: 11. 03. 2024
Česká s. r. o., mikro účetní jednotka, založená pouze za účelem držení podílu v dánské společnosti, pořídí podíl ve výši 27% podílu na základním kapitálu. Oceňování je denním kurzem ČNB. Může být účtování a daňové dopady následující? Dne 7. 12. vznik závazku na základě písemných dohodnutých podmínek na splacení podílu ve výši 27 % na základním kapitálu dánské společnosti v hodnotě 13335 DKK, 043/379, kurz DKK/CZK 3,293 Kč , 27. 12. splacení závazku v EUR, 1798,46 EUR, 379/221, kurz EUR/CZK 24,68 Kč. Je kurzový rozdíl, ztráta, vzniklý touto úhradou daňové uznatelný? Dne 31. 12. 2023 bez přecenění 043 2. 1. 2024 založení společnosti zápisem do dánského obchodního rejstříku, 13335 DKK, 062/043, kurz DKK/CZK 3,311. Je kurzový rozdíl, zisk vzniklý touto úhradou daňové uznatelný? Je výše uvedený postup v souladu s aktuálními předpisy, nebo bude lepší účet 043 k 31. 12. 2023 přecenit přes účet 414? Jaký postup účtování k výše uvedenému případu navrhujete?
Vydáno: 08. 03. 2024
Fyzická osoba nepodnikající začala těžit kryptoměnu. Zařízení na těžbu nemá zařazenou v obchodním majetku, pořídil ji jako soukromá osoba. Nyní uvažuje, že by část vytěžené kryptoměny daroval svojí družce, se kterou žije ve společné domácnosti. Jak to bude řešeno daňově? Bude se jednat u obdarované osoby (družky) o osvobozený příjem? Pokud tato obdarovaná osoba následně darovanou kryptoměnu prodá, co může uplatnit jako výdaj? Cenu podle zákona o oceňování majetku? Domnívám se, že cenu na burze v době nabytí pravděpodobně použít nelze. Jak se bude postupovat u dárce kryptoměny? Příjmy z těžby by měly být zdaňovány jako příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 zákona o dani z příjmů až v případě prodeje nebo jiném druhu zpeněžení vytěžené kryptoměny. V tomto případě by ale tato situace nenastala, příjem není žádný.
Vydáno: 08. 03. 2024
Dne jsme 1. 2. 2024 jsme zaplatili dodavateli zálohu ve výši 50.000 Kč na zboží. Dne 10. 2. 2024 došlo k dodání zboží. Dodavatel nám k předešlé zaplacené záloze nevystavil daňový doklad k přijaté platbě, ale až k 10. 2. 2024 vystavil daňový doklad na celkovou cenu zboží, kde jen odečetl celkovou částku zálohy. Je takovýto postup v pořádku? Není dodavatel povinen vystavit daňový doklad k přijaté platbě k zaplacené záloze, ačkoli k předání došlo za 10 dní a ve stejném měsíci? Nebo je možné, pokud k předání dojde do 14 dnů od úhrady zálohy a ve stejném měsíci jako úhrada zálohy, daňový doklad k přijaté platbě vůbec nevystavovat? Někdo vystavuje daňový doklad k přijaté platbě hned, ačkoli ve stejný den dojde i k předání zboží/služby a někdo to řeší takto, tak by mě zajímalo, co je správně.
Vydáno: 06. 03. 2024
Dva podnikatelé, fyzické osoby, vedoucí daňovou evidenci, plátci DPH doposud podnikají v rámci společnosti(dříve sdružení). Pověřením vedení daňové evidence je jeden z nich s tím, že on za oba společníky vystavuje faktury a obdobně na něj jsou vystavené faktury od dodavatelů. Postupujeme podle informace GFŘ k uplatňování DPH u společností od 1. 7. 2017. Tedy druhý ze společníků svůj podíl na uskutečněných plnění prvnímu společníkovi vyfakturuje a obráceně – první společník vyfakturuje podíl na přijatých plněních druhému společníkovi. Tím se ale společníkovi, pověřeným vedením evidence „uměle“ zvýšil obrat o část zdanitelných plnění, které vyúčtovává jako podíl na přijatých plnění na druhého společníka. Obrat tohoto prvního společníka přesáhl v roce 2023 obrat 25 mil. Kč. Kdybychom ale nebrali v potaz obrat z vyúčtování na druhého společníka, obrat by byl pod 20 mil. Kč. Je možné obrat z vyúčtování na druhého společníka vyloučit při posuzování obratu pro účely stanovení „účetní jednotky"? Být účetní jednotkou a vedení účetnictví nechceme, proto tento dotaz, případně rada, co s tím, pokud nějaká je? 
Vydáno: 06. 03. 2024
Firma, která nám prodává chemii, zaslala v únoru letošního roku dopis, kde sděluje, že připsané body věrnostního programu od 1. 1. 2023 do 31. 12. 2023 vyměnila za finanční bonus, který bude vyplacen formou poukázek v měsíci únoru ve výši 46.200Kč. Upozornila nás, že půjde do KH A5 za únor. Bude se bonus účtovat za rok 2023, nebo 2024? Jak se poukázky účtují? Pokud představenstvo rozhodlo vyplatit to v únorové mzdě společníkům, jak to zaúčtovat?
Vydáno: 29. 02. 2024
Společnost s r. o. (fungující) na základě podaného přiznání k dani z příjmů PO, vykázala přeplatek na dani ve výši 20 000 Kč za rok 2015. V roce 2016 zaplatila další 2 zálohy. Společnost za rok 2016 byla ve ztrátě. Následné roky byla ve ztrátě , nebo v zisku a ztrátu z minulých let uplatňovala. Žádnou daňovou povinnost neměla. O přeplatek na dani za rok 2015 a zaplacené zálohy v průběhu roku 2016 nepožádala dosud o vrácení. Je možné, že tyto přeplatky propadly státu? Jedná se o fungující firmu. Pokud to je takto dle zákona, prosím podle jakého § a jakého zákona? Jak se v účetnictví vypořádat s takto propadlým přeplatkem na dani?
Vydáno: 28. 02. 2024
A) Máme pohledávky přihlášeny do úpadku ve výši 900 000 Kč a jsou i řádně zveřejněny na justici. K těmto pohledávkám jsme vytvořili v roce 2020 zákonné opravné položky dle § 8 ZDP. ) Další pohledávky máme za majetkovou podstatou ve výši 800 000 Kč. K těmto máme vytvořeny jen účetní opravné položky také v roce 2020. Pohledávky jsme zaslali insolvenčním správci. Tyto pohledávky, jak jsem pochopila se nezveřejňují na justici Dne 6. 10. 2023 nám přišlo od insolvenčního správce 500 000 Kč. Dle vyjádření insolvenčního správce se jedná o úhradu pohledávek za majetkovou podstatou. Tedy jak jsem pochopila, tak jsou to pohledávky z bodu B). Mám dotaz. Má se k bodu B) v roce 2023 vytvořit a následně v roce 2023 zrušit zákonná opravná položka a pohledávky ve výši 800 000 Kč daňově odepsat? Odpis pohledávek a zrušení zákonných opravných pohledávek ve výši 900 000 Kč z bodu A) bude možný až skončí konkurz? 
Vydáno: 28. 02. 2024
Firma s.r.o. má v rozvaze v aktivech v položce C.II.2.4. 3. Stát - daňové pohledávky v běžném účetním období: 0 Kč a v minulém období 1 000 000 Kč a dále v pasivech v položce C.II.8.5. Stát - daňové závazky a dotace v běžném období částku s minusem: -1 400 000 Kč a v minulém období částku s plusem: 200 000 Kč. S.r.o. je plátcem DPH, zároveň zatím vždy jí vznikla povinnost platit daň z příjmů právnických osob a platila vždy v průběhu roku i zálohy na daň. V pasivech má znaménko s mínusem - je/může to být správně (neměla by spíš být tato částka s plusem na řádku C.II.2.4. 3. v aktivech) ? Jaké konkrétní účetní případy si mohu pod těmito dvěma položkami v rozvaze představit, resp. co je/může být obsahem? Děkuji za vysvětlení pro začínajícího účetního, který vidí částku v pasivech s mínusem. Dále jak to bude pro s.r.o. v případě, že např. v roce 2023 zaplatila na zálohách 1 000 000 Kč, ale daň v přiznání nakonec vyjde 250 000 Kč, tj. bude tam v roce 2024 přeplatek 750 000 Kč - ten se uvede v Oddílu V. jako přeplatek na řádku 4. - lze zažádat o vrácení přeplatku, jak je tomu u fyzických osob nebo nikoliv a případně jakým způsobem? V přiznání se o přeplatek nežádá (tak jak je tomu u fyzických osob)?
Vydáno: 26. 02. 2024
Společnost účtuje o tržbě za výrobek v okamžiku vyskladnění výrobku ze skladu 20.12.2023. Výrobek putuje např. do Ameriky, dodací podmínka je DAP, doputuje do místa určení 15.1.2024. Má účetní jednotka povinnost provést korekci tržeb? A pokud ano, jak korekce bude vypadat?
Vydáno: 22. 02. 2024
Firma s.r.o., neplátce DPH, poskytující zdravotní služby dle § 58 (fyzioterapie) pacientům v hotovosti bez úhrady zdravotní pojišťovnou. Během roku vystavuje balíčky např.5 vstupů za zvýhodněnou cenu,které mají rok platnost. Koncem roku nejsou všechny vstupy vybrané. Účtuji vystavenou fakturu 311/602 a na konci roku zjistím počet nevybraných vstupů a zaúčtuji 602/384. Je tak správně?
Vydáno: 22. 02. 2024