doc. Ing. Hana Březinová, CSc. - strana 4

Naše společnost v roce 2022 uhradila dodavateli zálohu na nákup zboží (účtováno 314/221). Zboží v hodnotě zálohy (bez doplatku) bylo následně odebráno a v témže roce prodáno. Dodavatel do konce roku nezaslal vyúčtování zálohy, naše společnost vytvořila dohadnou položku pasivní (504/389) ve výši poskytnuté zálohy. V roce 2023 jsme urgovali opakovaně vyúčtování této zálohy a zaslání faktury, ovšem bezúspěšně (dodavatel je v konkurzu). Jakým způsobem účetně (příp. daňově) vypořádat zůstatky účtů 314 a 389 k 31. 12. 2023?
Vydáno: 27. 12. 2023
Voce 2023 budeme mít obrat přes 80 mil, aktiva 41 mil., zaměstnanců máme 25. Budeme muset mít povinný audit, nebo tyto výsledky musí být dva roky po sobě?
Vydáno: 20. 12. 2023
Mám dotaz týkající se fotovoltaiky s souvislosti s účtováním a evidenci vyrobené elektrické energie, v případě, kdy účetní jednotka vyrobenou energii sama spotřebovává a přebytky elektrické energie pak prodává do sítě smluvnímu odběrateli (výkupní firma). Účetní jednotka má současně baterie, ve kterých uskladňuje vyrobenou elek.energii - prodává pouze přebytky po naplnění těchto akumulačních baterií. Musí účetní jednotka aktivovat výrobky v podobě elektrické energie, včetně řešení problematiky oceňování zásob vlastní výroby a skladové evidence? Uvedené má vliv jednak na správnost účtování, a tedy i vykazování a také na případnou časovou souvislost nákladů mezi okamžikem výroby a následné spotřeby energie z akumulační baterie a také případně časové souvislosti nákladů s výnosy v případě prodeje elektrické energie. Pokud by se neúčtovalo o aktivaci vyrobené energie, související náklady by představovaly odpisy FTV technologie, opravy, mzdové náklady zaměstnanců starající se o údržbu, atd.
Vydáno: 20. 12. 2023
Mám dotaz ohledně povinnosti zveřejnit opravenou účetní závěrku (Rozvahu, Výkaz Z/Z a případně další výkazy) ve Sbírce listin v případě, že podávám Dodatečné přiznání k DPPO. V rámci tohoto Přiznání dojde ke změně ve výkazech za minulé období, které se připojují v rámci podání k DODAP. Tyto aktualizované výkazy pro běžné období však nesouhlasí s již dříve uloženými výkazy ve Sbírce listin Veřejného rejstříku. Předpokládám, že účetní závěrka byla auditována a schválena valnou hromadou. Nyní dojde k situaci, že účetní jednotka zveřejní v novém roce novou účetní závěrku, kde chybu v minulém období řádně opraví v běžném roce a provede opravu ve srovnávacím období (aktuálně tedy v minulém období, za které se podávalo DODAP). Má účetní jednotka povinnost stáhnout ze Sbírky nesprávnou účetní závěrku a uložit novou účetní závěrku, i když ta původní byla auditována a schválena nebo může pouze podat novou účetní závěrku a popsat veškeré záležitosti ohledně oprav ve srovnávacím (minulém) období pouze v aktuálně do Sbírky listin předávané účetní závěrce. V přípdě, že musí aktualizovat minulou či dokonce více minulých účetních závěrek, tak existuje nějaká lhůta, do které tak musí učinit? 
Vydáno: 20. 12. 2023
Společnost A v.o.s. (zdaňovací období kalendářní rok) byla založena v roce 2000 dvěmi FO. K 10. říjnu 2023 byla založena společnost B v.o.s stejnými dvěmi FO (stejné poměry 50/50). Bylo rozhodnuto o přeměně ve formě odštěpení nemovitých věcí ze společnosti A do společnosti B (společnost A dále funguje a poskytuje služby); zvolený rozhodný den přeměny byl stanoven 1. listopadu 2023 a přeměna byla zapsána do obchodního rejstříku dne 14. listopadu 2023. Snažíme se najít lhůty pro sestavení účetních závěrek a stanovení ZD, který bude následně zahrnut do ZD u FO co jsou zakladatelé A a B. Podle ZDP a DŘ nám vychází, že lze sestavit závěrku k 31. 10. 2023 u společnosti A v souladu s § 35ma odst. 1 písm.) a. A dále by bylo možné využít § 21a odst. d), který v kombinaci s § 3 odst. 4 písm. e) zákona o účetnictví by umožňoval u A sestavit závěrku až k 31. 12. 2024 za období 1. 11. 2023 - 31. 12. 2024 a u B za období od vzniku, tj. 10. 10. 2023 - 31. 12 .2024?
Vydáno: 18. 12. 2023
Na školení k novinkám ohledně DPP jsem se dozvěděla o povinnosti registrace AML, nikde jsem o tom předtím nečetla, žádné upozornění ze strany FÚ aj. jsem neobdržela, chci se zeptat, zda opravdu hrozí pokuty i za pozdní registraci. Spadáme tam jako firma, která vede účetnictví pro klienty. 
Vydáno: 18. 12. 2023
Společnost, plátce DPH, má svoji fotovoltaickou elektrárnu a přebytky prodává společnosti, která obchoduje s elektřinou. Na jaký výnosový účet se tento prodej má účtovat. A prodej je v přenesené daňové povinnosti?
Vydáno: 18. 12. 2023
Podle jakého zákona se řídí účetnictví evropské družstevní společnosti?
Vydáno: 15. 12. 2023
Společnost vlastní pozemky a zažádala ČEZ distribuci o budoucí připojení. Provozovatel distribuční soustavy zaslal smlouvu o uzavření budoucích smluv o připojení, dle které je společnosti povinna uhradit částku 78 000 Kč jako „podíl na oprávněných nákladech spojených s připojením odběrných zařízení...“ budeme účtovat na 518 a z pohledu daně z příjmů jde o daňový náklad? 
Vydáno: 14. 12. 2023
Malá účetní jednotka za rok 2022 podléhala povinnému auditu. K rozvahovému dni roku 2023 překročí ale jenom jedno kritérium, a to obrat. Znamená to, že pro rok 2023 již nebude podléhat povinnému auditu?
Vydáno: 14. 12. 2023
Společnost si nechala vybudovat fotovoltaickou elektrárnu (FVE) s akumulací (baterie). Dodavatel v soupisu stavebních prací zvlášť vyčlenit cenu FVE, baterie a konstrukce FVE, která je pevně spojena se střechou. Prosím o posouzení správného zařazení investice: FVE-konstrukce (stavební část) bude technickým zhodnocením budovy (rovnoměrný odpis, odpis. skupina 5). FVE-technologický část bude samostatným hmotným majetkem v klasifikace produkce CZ-CPA označený kódem 27.11, 27.12 a dále subkategorií 26.11.22 využívaný k výrobě elektřiny ve speciálním režimu daň. odpisů § 30b ZDP. Nevím jak v případě baterie pro akumulaci, zde si nejsem jista zda uplatnit speciální režim odpisů § 30b ZDP a nebo zařadit do kategorie Baterie a akumulátory do kódu 27.2 - odpisová skupina 2? Na zhotovení FVE budeme čerpat dotaci, prosím o zodpovězení, okamžiku zařazení investice v případě, že kolaudace proběhne dříve, než budu znát výši dotace o kterou bych měla snížit pořizovací cenu investice. 
Vydáno: 30. 11. 2023
Mateřská společnost má dvě dceřiné společnosti (v obou společnostech je matka jediným společníkem), jedna z dcer pak má 70% podíl v další společnosti. Dcery spolu navzájem obchodují, obchodují i se společností, v níž má jedna z dceřiných společností podíl. Jedna z dceřiných společností je střední účetní jednotkou, druhá je mikro účetní jednotkou. Společnost, jejíž podíl jedna z dcer vlastní, je také mikro účetní jednotkou. Jsou splněny podmínky pro konsolidaci účetní závěrky? Osobně si myslím, že ano, ale jistá si nejsem. 
Vydáno: 24. 11. 2023
Jsme s. r. o., v letošním roce v 7/2023 jsme pořídili fotovoltaickou elektrárnu (293 kwP, limitní výkon 50 kW bude překročen). Vyrobenou el. energii sami spotřebujeme, případné přebytky dodáme do sítě. Licenci od ERÚ jsme zatím neobdrželi a očekáváme ji v 12/2023. Kolaudační souhlas jsme obdrželi v 7/2023, předání díla proběhlo také 07/2023. Ve kterém měsíci můžeme zařadit FVE do majetku firmy a odpisovat? Již při pořízení FVE nebo je potřeba čekat až na licenci ERÚ a zařadit majetek k datu přidělení licence. Odpisování lze zahájit po uvedení pořizované věci do stavu způsobilého obvyklému užívání, kterým se rozumí dokončení věci a splnění technických funkcí a povinností stanovených zvláštními právními předpisy pro užívání. Máme chápat licenci ERÚ jako povinnost stanovenou zvláštní právním předpisem a zařadit až po jejím obdržení?
Vydáno: 24. 11. 2023
Mateřská společnost, která majetkově ovládá 3 dceřiné společnosti má výnosy pouze v podobě majetkových podílů "dcer", dále mezi matkou a dcerami či dcerami navzájem probíhají různé fakturace: co tedy započítat do celkového obratu pro určení, zda konsolidovaný celek má povinnost sestavovat konsolidovanou účetní závěrku?
Vydáno: 24. 11. 2023
Technické zhodnocení ve výši 2 × 25 000 Kč provedeno ve stejném roce jako pořízení majetku (pracovní stroj odpisová sk. 2). Vstupuje částka technického zhodnocení do pořizovací ceny?
Vydáno: 24. 11. 2023
Co by se stalo, kdyby si účetní jednotka neuvědomila (účetní by opomněla porovnat povinné hodnoty), že pro ni nastala povinnost mít UCE závěrku ověřenou auditorem a provedla pouze řádnou UCE závěrku a takto podala přiznání k DPPO. Přišel by na to FÚ a účetní jednotku by vyzval k provedení řádného auditu? Hrozilo by v takovém případě penále? Jaký by byl následující postup? Druhá otázka: V roce 2023 překročíme 2 hodnoty pro povinné ověření UCE závěrky auditorem. Stejně tak jako v roce 2022 /hodnoty překročeny pouze v roce 2022,2023/. Ale pokud v roce 2024 dojde k plánovanému navýšení limitů pro povinný audit, tak tyto limity již nepřekročíme. To se tedy provede povinný audit jen pro letošní období, tj. rok 2022 a následující období již ne?
Vydáno: 15. 11. 2023
  • Článek
Na povinnost zpracovat zprávu o udržitelnosti nebo konsolidovanou zprávu o udržitelnosti stanovenými účetními jednotkami (skupinami) se vážou nové povinnosti auditorů, kteří budou ověřovat tyto zprávy nebo konsolidované zprávy související s účetní závěrkou nebo konsolidovanou účetní závěrkou.
Vydáno: 15. 11. 2023
  • Článek
Zákonná možnost oceňování v účetnictví tzv. funkční měnou bude mít spolu s novými definicemi čistého obratu vliv na kategorizaci účetních jednotek a jejich skupin. Důsledkem může být změna povinnosti mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Stanovení čistého obratu a možnost využití funkční měny má dopad na zákon o daních z příjmů, kapitálový trh, platební služby, statistiku nebo zveřejňování. Promítne se i do zpráv souvisejících s účetní závěrkou.
Vydáno: 15. 11. 2023
  • Článek
Zprávu o daních z příjmů za účetní období jakožto zprávu související s účetní závěrkou sestavuje samostatná účetní jednotka, pokud je obchodní společností a má v účetním období zahraniční pobočku nebo zahraniční stálou provozovnu. Tuto zprávu sestavuje poprvé za druhé ze dvou po sobě následujících účetních období, ve kterých její roční úhrn čistého obratu dosáhne 19 000 000 000 Kč, naposledy za první ze dvou po sobě následujících účetních období, ve kterých její roční úhrn čistého obratu nedosáhne 19 000 000 000 Kč.
Vydáno: 15. 11. 2023
Věřitel (s. r. o.) koupil dluhopisy s úrokem 10 % p. a., dlužník (a. s.) se ocitl z důvodu předlužení v úpadku a vyhlásil na sebe insolvenci. Věřitel přihlásil pohledávku (jistinu + úroky) ve lhůtě u insolvenčního soudu, a vytvořil tak na úroky 100 % daňovou OP. Věřitel však nechce po datu vstupu dlužníka do insolvence účtovat další úroky do výnosů, ale chce využít § 1995 ObčZ o prominutí úroků ode dne vstupu do insolvence do budoucna. Znamená toto prominutí úroků, že již nemusíme účtovat úroky do výnosů?
Vydáno: 14. 11. 2023