PhDr. et Mgr. Jiří Valenta - strana 5

Žákyně 5. ročníku plní školní docházku v zahraniční škole (v Guatemale – bez návaznosti na rámcový vzdělávací plán základní školy). Na naší škole je zapsána od 1. ročníku, přičemž po 2. ročníku vykonala komisionální zkoušku u nás a bylo jí vydáno vysvědčení. V následujících letech už zkoušky nekonala, vysvědčení jsme jí nevydali. Žákyně pouze dokládá plnění školní docházky pravidelným zasíláním vysvědčení z guatemalské školy. Jak tuto žákyni vykazovat ve třídním výkazu s ohledem na vykonané či nevykonané zkoušky na naší základní škole, a to zejména v kolonce přehled o celkovém hodnocení – stav žactva k 30. září.
Vydáno: 01. 10. 2015
Učitel má rozepsánu pracovní dobu takto: Den v týdnu Přímá činnost Nepřímá činnost Celkem Pracovní doba PO 2 2 4 12.15 – 16.15 ÚT 2 5 7 7.45 – 15.15 ST 6 2 8 7.45 – 16.15 ČT 3 1,48 4,48 11.45 – 16.14 PÁ 3 4 7 7.45 – 15.15 Celkem 16 14,48 30,48 x Jak tuto pracovní dobu zadat do programu pro výpočet mezd, aby byly správně vypočítané náhrady za dovolenou a pracovní neschopnost v prvních čtrnácti dnech. Může tam být zadaná pracovní doba 30,48 hod., tj. 6,09 hod./den?
Vydáno: 16. 09. 2015
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Do pracovního poměru na učitele odborných předmětů chceme přijmout zaměstnance s vysokou školou, fakultou strojního inženýrství, který doposud pracoval pouze jako OSVČ. Od roku 2007 do roku 2015 vykonával např. generální opravy dalekohledů, měřících systémů apod. K dispozici má pouze živnostenské listy a faktury za provedené. Zatím nikde neučil a také nemá DPS - doplňkové pedagogické studium. Jak mu máme započítat praxi?
Vydáno: 16. 09. 2015
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Od 1. září 2015 jsme přijali do pracovního poměru zaměstnance na výkon činnosti učitele odborných předmětů. Tento zaměstnanec má vysokou školu – České vysoké učení technické. Musí si ještě doplnit pedagogické studium. Do kdy si musí toto studium doplnit?
Vydáno: 16. 09. 2015
Od letošního září bude školní jídelna základní školy pronajata firmě Školarest, která bude vařit pro žáky, zaměstnance školy a cizí strávníky. Jaká může být maximální výše příspěvku na obědy pro zaměstnance školy, kterou může ředitel poskytnout? Z jakých zdrojů a za jakých podmínek? Je rozdíl v poskytování příspěvku na oběd pro pedagogické pracovníky a správní zaměstnance?
Vydáno: 25. 08. 2015
Mám dotaz ohledně přímé vyučovací povinnosti: jsme střední škola zřízená krajem. Zástupce ředitele pro praktické vyučování má podle vyhlášky vyučovací povinnost „nejvýše v průměru 7 hodin týdně za období školního vyučování“. Může vyučovací povinnost splnit výukou v teoretickém vyučování nebo musí vyučovat v odborném výcviku?
Vydáno: 17. 08. 2015
Rozhodnutí o nepřijetí k předškolnímu vzdělávání bylo doručeno 18. 6., 4. 8. organizace obdržela odvolání rodičů proti nepřijetí, tedy po zákonném termínu. Jaký je další postup: postoupí organizace odvolání dál ke krajskému úřadu jako v případě doručení odvolání v zákonném termínu, nebo jen odpoví rodičům, že odvolání bylo podáno po uplynutí zákonné lhůty a rozhodnutí je platné?
Vydáno: 10. 08. 2015
Lze učitelce v mateřské školce započítat poměrnou část praxe získanou z podnikání? Podnikání nesouvisí s výchovou ani výukou žáků.
Vydáno: 23. 07. 2015
Výjimka zákona věk 55 let a více jak 20 let praxe znamená uznání kvalifikace či jen možnost nadále bez odpovídající kvalifikace vykonávat přímou pedagogickou činnost? Co v případě, že se škole přihlásí plně odborně kvalifikovaný pedagog na stejnou pozici, kterou dosud vykonává učitel na „výjimku“ či bez odborné kvalifikace? Musí dojít k uvolnění pozice? Platí toto i u učitelů, kteří vyučují ve škole sice s vysokoškolským vzděláním v jiném oboru, ale mají dodělané doplňkové pedagogické studium. Platí i zde určitá přednost odborně kvalifikovaného učitele s VŠ např. magisterského typu před učitelem s VŠ jiného zaměření a DPS? Mohou být plně odborně kvalifikovaní učitelé nějak zvýhodněni?
Vydáno: 16. 07. 2015
Prosím o sdělení, zda-li je používání kulatého razítka stanoveno nějakým předpisem a zda-li musí být používána modrá razítková barva kvůli rozlišení originálu od kopie.
Vydáno: 16. 07. 2015
1)      Pedagogický pracovník (učitel ZŠ) má přidělen úvazek 24 hodin týdně přímé ped. činnosti, tzn. 2 nadúvazkové hodiny. V této souvislosti se Vás ptáme na níže uvedené dotazy: a)      Je povinné stanovit den v týdnu, ve kterém budou posuzovány 2 hodiny jako nadúvazkové ? b)      Spadají-li do daného týdne dny svátků či prázdnin a tudíž pedagog neodučí 24 hodin týdně, vzniká mu nárok na proplacení 2 nadúvazkových hodin? c)      Pedagogickému pracovníkovi rozvrh hodin stanoví lichém týdnu odučit 23 hodin a v sudém 25 hodin. Stanovuje se počet přesčasových hodin za měsíc týdenním průměrem nebo součtem nadúvazkových hodin v jednotlivých dnech? 1)      Za nepřítomného pedagoga přijímáme do pracovního poměru na dobu určitou učitelku, která je poživatelkou starobního důchodu. Pracovala u nás v loňském roce. Počítáme se suplováním nepřítomných pedagogů i do budoucna. Je možno uzavřít během roku i více krátkodobých následných pracovních poměru s uvedenou pracovnicí a je povinné posílat vždy při nově uzavřeném PP pracovnici k lékaři na vstupní prohlídku? Bylo by to se vstupní prohlídkou stejné u provozního zaměstnance (např. kuchařka, uklízečka). A za jak dlouho je nutné si vyžádat nový výpis z rejstříku trestů nebo stávající platí neomezeně? 2)      Je, prosím, možné uvést přehled pozměňovacích vyhlášek nebo nařízení týkajících se platových poměrů ve školství od roku 2011 s uvedením data jejich účinnosti?
Vydáno: 01. 07. 2015
Jsme střední škola, příspěvková organizace, zřízená krajem. Může odbornou praxi v dílnách vykonávat učitel, který není vyučen, ale má vysokou školu a DPS?
Vydáno: 30. 06. 2015
Pro nový školní rok bych potřebovala dát výpověď pro nadbytečnost jedné učitelce s kvalifikací pro 1. st. ZŠ. Zároveň končí pracovní poměr nekvalifikované učitelce AJ (poloviční úvazek). Místo těchto 2 pracovnic bychom potřebovali přijmout 1 kvalifikovanou sílu s aprobací na AJ, která by učila AJ na 1. i 2. st. První stupeň by měl být od září obsazen na dobrání jednoho předmětu vyučující 2. st.: jedná se zhruba 1/3 úvazku, tudíž nepotřebujeme učitele na celý prvostupňový úvazek. Lze v tomto konkrétním případě dát výpověď pro nadbytečnost učitelce s aprobací na 1. st., ale ve smlouvě má pracovní pozici: učitelka? (Potřebovali bychom konkrétní stanovisko, ne jen odkazy na paragrafované znění zákonů.)
Vydáno: 30. 06. 2015
Jsme příspěvková organizace provozující doplňkovou činnost - ubytovací služby na domově mládeže. Při ubytování větší skupiny je na domově mládeže přítomný dozor něco jako recepční. Při poskytnutí ubytovacích služeb menší skupině klientů je neefektivní tam celou dobu držet a platit zaměstnance, z toho důvodu jsou předány klíče i od hlavního vchodu a zaměstnanec je tam na začátku a konci jejich pobytu. Tento postup je často využíván i v soukromé sféře provozovateli ubytoven nebo horských chat. Jakým způsobem doporučujete ošetřit případnou škodu způsobenou klientem na vybavení ubytovacího zařízení nebo ztráty klíče? Klient je evidován v knize hostů a uhradí stanovený poplatek za ubytování. Máme nárok po klientovi požadovat úhradu škody nebo to máme hradit z výnosů činnosti? Ředitelka školy požaduje sepisovat s klienty smlouvu a předávací protokol, kde podepíšou, že převzali klíče a škody způsobené v době jejich pobytu se zavazují uhradit. V případě, že objednávka na ubytování je od podnikajícího subjektu pro organizovanou skupinu není problém, ale při ubytování nepodnikajících klientů je to dost nestandartní a může to mít za následek odsun klientů jinam.
Vydáno: 03. 06. 2015
  • Článek
V letošním školním roce jsme poprvé organizovali lyžařský výcvik pro 7. třídy základní školy na základě Smlouvy o provedení lyžařské výuky. Lyžařskou výuku pro nás pořádal Dům dětí a mládeže (dále jen „DDM“). Na lyžařském výcviku byli přítomni 2 naši pedagogové jako pedagogický doprovod a zároveň instruktoři výuky. Vedoucím celého kurzu byl ředitel DDM, který také vykonával funkci instruktora výuky. Na lyžařském výcviku došlo ke 3 úrazům, které jsou zapsány v naší knize úrazů (Zš Nový Bydžov), do knihy úrazů byly zapsány také v DDM Nový Bydžov. Dle mého názoru je odpovědná za škodu naše škola a úrazy bychom měli vypořádat s pojišťovnou my. Dle názoru pana ředitele DDM (po poradě s odborníky) je odpovědný za škodu DDM a úrazy má řešit on.
Vydáno: 29. 04. 2015
Se školami pojišťovny uzavírají pojistné smlouvy o pojištění odpovědnosti (školství), kdy základní roční pojistné se pohybuje do 50 000 Kč. Součástí je sjednání spoluúčasti pojištěného (školy) na každé pojistné události ve výši 1 000 Kč. Když se stane ale školní úraz, který na bolestném překročí roční pojistné, nastává škole závažný problém, kdy pojišťovna požaduje navýšení ročního pojistného. Také náklady spoluúčasti se na daný rok nedají odhadnout a mnohdy i jen tato částka vážně ohrožuje rozpočet školy. Ptám se, proč musí být spoluúčast na každé pojistné události, i když nebyla zaviněna ani žákem ani školou? Jak "uhlídat" výši bolestného, stanovené lékařem, které rapidně narůstá i za "drobné úrazy" a pak dochází k překračování ročního pojistného plnění. Mohou školy přijat nějaká opatření?
Vydáno: 28. 04. 2015
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Od 1. 9. 2015 vstoupí v platnost zákon 82/2015 Sb., kterým se mění zákon 561/2004 Sb. Zajímá nás dopad "§ 7a -citace: "Provozovatel potravinářského podniku nesmí ve škole nebo školském zařízení zapsaných do školského rejstříku nabízet k prodeji ani prodávat potraviny, které jsou v rozporu s výživovými požadavky na zdravou výživu dětí, žáků a studentů. Požadavky..... " Ve škole máme několik automatů. Na kávu, na bagety, na cukrovinky. To máme všem dát výpověď k 1. 9. 2015?
Vydáno: 28. 04. 2015
V letošním školním roce jsme poprvé organizovali lyžařský výcvik pro 7. třídy základní školy na základě Smlouvy o provedení lyžařské výuky. Lyžařskou výuku pro nás pořádal Dům dětí a mládeže. Na lyžařském výcviku byli přítomni 2 naši pedagogové jako pedagogický doprovod a zároveň instruktoři výuky. Vedoucím celého kurzu byl ředitel DDM, který také vykonával funkci instruktora výuky. Na lyžařském výcviku došlo ke 3 úrazům, které jsou zapsány v naší knize úrazů (ZŠ Nový Bydžov), do knihy úrazů byly zapsány také v DDM Nový Bydžov. Dle mého názoru je odpovědná za škodu naše škola a úrazy bychom měli vypořádat s pojišťovnou my. Dle názoru pana ředitele DDM (po poradě s odborníky) je odpovědný za škodu DDM a úrazy má řešit on.
Vydáno: 09. 03. 2015
Kdo může na konci školního roku, v jeho nepřítomnosti, za ředitele podepsat vysvědčení, když nemá oficiálně stanoveného svého zástupce a jak správně postupovat? Je nutné výpisy vysvědčení o pololetí opatřit razítkem školy a podpisem ředitele nebo je to zcela na jeho zvážení?
Vydáno: 05. 03. 2015
Je mi 59, mám 3 roky před penzí a troufnu si říci, že jsem byla vždy dobrá kantorka. Absolvovala jsem Ped. Fakultu obory RJ-D pro 2. stupeň. V roce 1993 jsem ukončila další studium - 3leté dálkové v oboru angličtina na Fil. Fakultě Ostravské Univerzity. Tenkrát, jak říkali, nevěděli, jak klasifikovat tento typ vzdělání, dali nám doložku k diplomu. Bez ohledu na to, že jsem absolvovala stejnou úroveň studia, jako moji středoškolští kolegové, mám jen doložku pro ZŠ. Teď učím 7. rokem na gymnáziu a ředitel mi oznámil, že nemám kvalifikaci. Existuje pro mne nějaké řešení, prosím?
Vydáno: 20. 02. 2015