PhDr. et Mgr. Jiří Valenta - strana 6

Jsme škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Do pracovního poměru byla přijata jako učitelka studentka, Bc., která dále studovala na vysoké škole. Žádná pravidla jsme si s ní nedohodli. Nebyla uzavřena dohoda o zvýšení kvalifikace. Můžeme jí přesto poskytnout např. 8 dnů volna s náhradou mzdy při ukončování studia? 1)      Nevadí, že s ní nebyla uzavřena dohoda o zvýšení kvalifikace? 2)      Pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem při vstupu do zaměstnání nedohodli na poskytování žádných náhrad, je povinen je zaměstnavatel přesto poskytovat? 3)      Může je poskytovat?
Vydáno: 16. 02. 2015
  • Článek
Jak je to se setrváním statutárního orgánu pověřeného řízením školy ve funkci „ředitele školy“ po 1.1.2015. Základní školu na malé obci řídí pověřením zřizovatele (usnesení zastupitelstva obce) statutární orgán bez konkurzního řízení nepřetržitě 4 roky. Pedagog dlouhodobě nesplňuje požadavky odborné kvalifikace - středoškolské vzdělání doplněné doplňkovým pedagogickým studiem. K 1.1.2015 dosáhne věku 55 let i více jak 20 let praxe. Studium žádného typu nedoplnil a nedoplňuje. Stačí tato nově zákonem upravená výjimka na to, aby setrval i nadále ve své „funkci“? Případně až do důchodu? Není forma tzv. pověření řízením obcházením dotčeného zákona č. 563/2004 Sb. , o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů (dále jen „zákon o pedagogických pracovnících“) a může tímto způsobem obec situaci řešit? Neměl by zřizovatel skutečně vyhlásit na toto místo konkurzní řízení? Dotčeny nejsou tímto dotazem skutečnosti, že pedagog přistupuje ke svým povinnostem odpovědně. Jde o důslednost v naplnění platnosti daného zákona tak, jak to platí i u jiných zřizovatelů.
Vydáno: 02. 02. 2015
Dle přípisu MŠMT č.j.: MSMT-38240/2014 je pod písmenem c) uvedena povinnost zajistit technické zabezpečení v kombinaci s kontrolou osob nepedagogickými i pedagogickými pracovníky. A právě na způsob provedení takové kontroly jsem byla dotazována. Jak by tedy měla taková kontrola osob v praxi probíhat resp. vypadat?
Vydáno: 20. 01. 2015
Může pracovník vyslaný na LVK čerpat náhradní volno za přesčasovou pedagogickou práci konanou v sobotu a v neděli, nebo jsme povinni proplatit přesčasové hodiny s příplatkem? Jak řešit dohled nad žáky po ukončení přímé pedagogické práce prováděné stejným pracovníkem? Který předpis toto řeší?
Vydáno: 12. 01. 2015
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Při škole je také domov mládeže. Jde nám o to, jestli musíme od 1. 1. 2015 propustit vychovatele, který má ukončené střední vzdělání maturitní zkouškou - studijní obor pro elektrotechnická zařízení a doplňující pedagogické studium, tzv. DPS na vysoké škole - vychovatelství pro domovy mládeže.
Vydáno: 22. 12. 2014
Zaměstnanec má sjednaný druh práce v pracovní smlouvě učitelka na úv. 0,8 a učitelka odborného výcviku úv. 0,2. Na pozici učitelka odborného výcviku vykonává přímou pedagogickou činnost, pro kterou má odbornou kvalifikaci. Na pozici učitelka odborných předmětů (pro obory kuchař – číšník: technologie přípravy pokrmů, stolničení, potraviny a výživa…) vykonává další přímou pedagogickou činnost, pro kterou nemá odbornou kvalifikaci. Splňuje výše uvedený zaměstnanec podle § 22 odstavec 6 (dříve 5) pro pracovněprávní účely předpoklady pro výkon činnosti pedagogického pracovníka, pokud má pracovní smlouvu rozdělenou na 0,2 úvazku činnost učitelky odborného výcviku a 0,8 úvazku činnost učitelka odborných předmětů?
Vydáno: 17. 12. 2014
Dle § 22 zákona č. 563/2004 Sb., v platném znění je ped. pracovník povinen být na pracovišti v době stanovené rozvrhem přímé pedagogické činnosti, rozvrhem dohledu nad žáky a v době zastupování. Pro jinou práci si sám rozvrhuje pracovní dobu a sám určuje místo. Inspektorát bezpečnosti práce požaduje předložit evidenci pracovní doby učitelů. Dle našeho názoru je postačující evidencí rozvrh (=podpis učitele v třídní knize), rozpis služeb dohledů a rozpis suplování. Musíme vytvářet nějakou další speciální evidenci? Na základě jakého předpisu a v jaké podobě?
Vydáno: 17. 12. 2014
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Při škole máme zřízeno sdružení rodičů a přátel školy. Zrušili jsme účet SRPŠ kvůli vysokým poplatkům a chtěli jsme si založit účet nový bez poplatků, ovšem peněžní ústav po nás chce stanovy a ty musí být podle nových předpisů, což mimo jiné znamená, že při každé změně člena orgánu spolku budeme platit dosti vysoké poplatky. Prosím neexistuje jiná možnost, jak legálně vybírat peníze od rodičů žáků pro zabezpečení např. zahraničních zájezdů, příspěvků na lyžařský kurz, soutěže, ohodnocení žáků za výborné výsledky apod.
Vydáno: 17. 12. 2014
Prosím o jasnou odpověď k otázce setrvání statutárního orgánu pověřeného řízením školy ve funkci "ředitele školy" po 1. 1. 2015. Základní školu na malé obci řídí pověřením zřizovatele (usnesení zastupitelstva obce) statutární orgán bez konkurzního řízení nepřetržitě 4 roky. Pedagog dlouhodobě nesplňuje požadavky odborné kvalifikace - středoškolské vzdělání doplněné studiem DPS. K 1. 1. 2015 dosáhne věku 55 let i více jak 20 let praxe. Studium žádného typu nedoplnil a nedoplňuje. Stačí tato nově zákonem upravená výjimka na to, aby setrval i nadále ve své "funkci"? Případně až do důchodu. Není forma tzv. pověření řízením obcházením dotčeného zákona o pedagogických pracovnících a může tímto způsobem obec situaci řešit? Neměl by zřizovatel skutečně vyhlásit na toto místo konkurzní řízení? Dotčeny nejsou tímto dotazem skutečnosti, že pedagog přistupuje ke svým povinnostem odpovědně. Jde o důslednost v naplnění platnosti daného zákona, tak jak to platí i u jiných zřizovatelů.
Vydáno: 04. 12. 2014
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Nové, začínající učitele bez praxe zařazujeme do 11. platové třídy a dle požadavků Kariérního stupně po roce praxe je zařadíme do 12. platové třídy, a to za předpokladu příslušné pracovní náplně. Ptám, kdy přeřadit zaměstnance do 12. platové třídy, když nastoupil např. 18. 11. 2013. (Běžný platový postup je od 1. dne měsíce, ve kterém dosáhne započitatelné prase, ale jak je to v tomto případě, si nejsme zcela jisti.) Nevíme, zda má být přeřazení do 12. platové třídy přesně za rok, tzn. 18. 11. 2014, 1. 11. 2014, 1. 12. 2014, nebo po dodání nové pracovní náplně.
Vydáno: 03. 12. 2014
Jsme střední škola a zaměstnáváme učitelku s tímto vzděláním: - magisterské studium „Učitelství francouzského jazyka pro základní školy“ (abs. 2010) - studium k rozšíření odborné kvalifikace – vzdělávací program v rozsahu 250 hodin „Český jazyk – učitelství pro 2. stupeň ZŠ“ (abs. 2014). Dotyčná na naší škole učí český jazyk a občanskou výchovu s celkovým úvazkem 0,761. Francouzský jazyk u nás neučí, ale učí ho na jiné střední škole. Je kvalifikovaná?
Vydáno: 01. 12. 2014
Jak je to se zdravotními posudky pro žáky gymnázií? Musíme/můžeme posudky vyžadovat? Jak často a jakou formou? Kdo je oprávněn posudek vydávat? Liší se problematika u plnoletých a neplnoletých žáků? Kdo posudek lékaři hradí? Ve škole neprobíhá žádné praktické vyučování, nejsme ani zaměřeni na sport.
Vydáno: 29. 10. 2014
Jsme základní škola zřízená ÚSC Obcí. Chci se zeptat do jaké činnosti spadají zájmové kroužky pro žáky naší školy pod vedením učitelů naší ŽŠ (hlavní nebo vedlejší činnost ZŠ)?
Vydáno: 29. 10. 2014
Na našem gymnáziu učí plně kvalifikovaná učitelka tělesné výchovy a francouzského jazyka, absolvovala vysokoškolské vzdělání na FTVS obor učitelství pro SŠ a 2. stupeň ZŠ. Paní učitelka by chtěla vyučovat navíc anglický jazyk, jak je to s její odbornou kvalifikací pro výuku angličtiny. Jaké možnosti má popř. tato paní učitelka, aby byla plně kvalifikovaná pro výuku dalšího cizího jazyka, například angličtiny? Musí absolvovat doplňující didaktické studium Aj? Musí studovat Aj na pedagogických fakultách v rámci celoživotního vzdělávání? Musí absolvovat nějaký jiný kurz? Nebo stačí jazyková zkouška na úrovni C1, či nějaká jiná zkouška? Podle jakého bodu ZPP máme odbornou kvalifikaci pro případnou výuku Aj posuzovat?
Vydáno: 05. 09. 2014
Máme dotaz ohledně splnění odborné kvalifikace našeho učitele od 1. 1. 2015. V pracovní smlouvě má uvedeno jako druh práce: učitel střední školy Vyučované předměty: anglický jazyk a odborné předměty oboru malíř a lakýrník Již absolvované vzdělání: 1)      Výuční list: obor malíř na SOU Hustopeče – 13. 12. 1990 2)      Maturitní vysvědčení: SOU Brno – obor Provoz MH a výrobních družstev 3)      Jazyková škola Břeclav: Státní jazyková zkouška – „základní“ – anglický jazyk (31. 5. 2007) 4)      DPS – doplňující pedagogicko-psychologické studium na Newton College – 4 semestry – rozsah: 196 vyučovacích hodin – získal osvědčení o způsobilosti pro výkon učitel odborných předmětů (pedagogika, psychologie, obecná a oborová didaktika, obhajoba záv. pís. práce) 5)      Univerzita J. A. Komenského Praha – B.S.P. – Obor: „Speciální pedagogika -Vychovatelství „ (diplom – titul – bakalář) – ukončeno 10. 6. 2013 6)      Univerzita J. A. Komenského Praha – M.S.P. – Speciální pedagogika – Učitelství (uplatnění v učitelské praxi na I. stupni škol pro mládež se speciálními vzděl. potřebami a na I. stupni základních škol) – zahájeno 09/2013 – kombinované magisterské studium. Předpoklad ukončení je 06/2015. Bude splňovat tento náš učitel kvalifikaci pro učitele SŠ od 1. 1. 2015?
Vydáno: 03. 09. 2014
Máme dotaz ohledně splnění odborné kvalifikace učitelky SŠ od 1. 1. 2015. Od 1. 9. 2014 bude vyučovat tyto předměty: - Občanská nauka, dějepis, anglický jazyk Již absolvované vzdělání: 1) VŠ na UP Olomouc – Cyrilometodějská teologická fakulta, m.s.p. Teologie, obor: Katolická teologie (14. 1. 2009) 2) UP Olomouc – v rámci státní závěrečné zkoušky vykonala zkoušku z Pedagogické způsobilosti dne 15.4.2008 3) Jazyková škola Olomouc – státní jazyková zkouška – základní - z anglického jazyka (9. 6. 2009). 4) Zahájila studium v 09/2011 na Slezské univerzitě Opava - BSP - FPF obor Angličtina pro školskou praxi (3. ročník nedokončila). Děkujeme za Vaši odpověď ohledně splnění kvalifikace od 1. 1. 2015 dle zákona č.563/2004 Sb.
Vydáno: 06. 08. 2014
Prosím o posouzení, zda paní učitelce, která v roce 2002 ukončila program celoživotního vzdělávání na hudební fakultě JAMU v Brně a vykonala zkoušky z předmětů: Hra na klavír, Metodika hry na klavír, Pedagogická praxe, Psychologie, Pedagogika a v roce 2004 v rámci stejného programu na stejné fakultě vykonala zkoušky z předmětů: Metodika hry na klavír, Dějiny a literatura klavíru, Rozbor instruktivní literatury pro klavír, Pedagogický a interpretační seminář, Teorie interpretace, Hra na klavír, Pedagogická praxe a v letošním roce ukončila studium na Masarykově universitě na Filozofické fakultě v Brně v kombinované formě studia program Obecné teorie a dějiny umění a kultury, může být uznána kvalifikovanost pro výuku hlavního oboru hry na klavír na základní umělecké škole?
Vydáno: 05. 08. 2014
Učitel je absolvent následujících škol: 1)      VUT Brno – elektrotechnická fakulta, 2)      doplňkové pedagogické studium na OU Ostrava – učitelství odborných předmětů, 3)      rozšiřující studium na UPOL Olomouc – informatika. Učí na SŠ informatiku. Brání něco uznat tomuto učiteli kvalifikaci na fyziku na SŠ?
Vydáno: 20. 06. 2014
Chtěla bych požádat o odpověď na kvalifikovanost učitelky. Jedná se o učitelku praktického vyučování na zdravotní škole v maturitním oboru vzdělání Nutriční terapeut. Paní učitelka je absolventkou hotelové školy, maturitní obor kuchař (žáky učí v rámci praktického vyučování připravovat pokrmy), má DPS a v současné době studuje na VOŠ obor Diplomovaný nutriční terapeut.
Vydáno: 16. 06. 2014
Musím o každém přidělení mimořádné odměny informovat zaměstnance na samostatném papíře? Jsme škola a naši učitelé připravují žáky a zúčastňují se s nimi různých soutěží a jiných mimořádných akcí. Za toto dostávají odměny, někteří i každý měsíc, pokaždé za jiný splněný úkol, a já jim vždy píšu informaci s podpisem ředitele. Je to nutné? Nestačila by tato informace na výplatním lístku? Tam to samozřejmě vidí jako samostatnou položku. Existuje na to nějaký předpis?
Vydáno: 06. 06. 2014